Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 7:57



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 384 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26  Następna strona
 Jerzy_67 i jego pogawędki ze sztuczną inteligencją [ankieta] 

Mój stosunek do SI - sztucznej inteligencji ChatGPT
Nie wiem, co to jest SI ChatGPT i nie chcę wiedzieć. 0%  0%  [ 0 ]
Nie znam tematu, ale chyba warto się przynajmniej czegoś dowiedzieć. 0%  0%  [ 0 ]
Nie orientuję się za bardzo, ale już sporo słyszałem. 0%  0%  [ 0 ]
Mam dość wiedzy o SI, ale nie próbowałem z nią rozmawiać. 8%  8%  [ 1 ]
Podjąłem próbę rozmowy, ale nie będę tym dłużej zainteresowany. 8%  8%  [ 1 ]
Spróbowałem rozmów z SI i jestem dość pozytywnie nastawiony. 33%  33%  [ 4 ]
Jestem bardzo zadowolony z możliwości, jakie daje SI i mam zamiar na stałe jej używać. 25%  25%  [ 3 ]
Nie chcę w ogóle na Forum czytać czegokolwiek, co pochodzi od SI. 0%  0%  [ 0 ]
Chętnie podam w tym temacie swoje zapytania do SI, aby Jerzy_67 to z SI opracował. 8%  8%  [ 1 ]
Chcę w tym temacie mieć możliwość czytania tego, co Jerzy_67 może tu zamieścić w ramach swoich rozmów z SI. 17%  17%  [ 2 ]
Liczba głosów : 12

 Jerzy_67 i jego pogawędki ze sztuczną inteligencją [ankieta] 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1941
Post Re: Jerzy_67 i jego pogawędki ze sztuczną inteligencją [anki
Omawiając treść 2 Listu do Koryntian 5:14-21, ChatGPT napisał takie zdania:
    "Prawda zawarta w tym fragmencie ukazuje, że wiara w Jezusa Chrystusa przynosi fundamentalne zmiany w życiu wierzących. To więcej niż tylko religijne przekonanie; to głęboka przemiana, która ma wpływ na wszystkie aspekty życia."

Wobec tego zadałem pytanie:
JAKA JEST RÓŻNICA MIĘDZY: RELIGIJNYM PRZEKONANIEM A GŁĘBOKĄ PRZEMIANĄ?
Oto odpowiedź (rozwinięta poprzez drugie pytanie niżej widoczne):

    Religijne przekonanie i głęboka przemiana to dwa różne aspekty związane z doświadczeniem duchowym, ale różniące się głębokością i wpływem na życie jednostki. Oto kilka kluczowych różnic między nimi:

    :arrow: RELIGIJNE PRZEKONANIE:

    1. Zewnętrzne przekonanie:
    - Religijne przekonanie często związane jest z przyjęciem określonych doktryn, tradycji, czy rytuałów bez konieczności osobistej przemiany serca.

    2. Formalne wyrażanie wiary:
    - Osoba z religijnym przekonaniem może praktykować obrzędy, uczestniczyć w nabożeństwach, ale to może być bardziej związane z formą niż z głębokim przekonaniem.

    3. Brak zauważalnej transformacji:
    - Religijne przekonanie może pozostawić życie jednostki bez większych zmian, jeśli nie idzie ono w parze z osobistą relacją z Bogiem i przemianą serca.

    :arrow: GŁĘBOKA PRZEMIANA:

    1. Osobista Relacja z Bogiem:
    - Głęboka przemiana zazwyczaj zaczyna się od osobistej relacji z Bogiem, opartej na wierze w Jezusa Chrystusa jako Zbawiciela i Pana.

    2. Transformacja serca i umysłu:
    - To nie tylko zewnętrzne praktyki, ale głębokie przekształcenie serca i umysłu. Osoba doświadczająca głębokiej przemiany pragnie żyć zgodnie z zasadami wiary.

    3. Zmiany w zachowaniu i wartościach:
    - Głęboka przemiana wpływa na całe życie jednostki, prowadząc do pozytywnych zmian w zachowaniu, postawach i wartościach.

    4. Zobowiązanie do służby i miłości:
    - Osoby doświadczające głębokiej przemiany zazwyczaj czują zobowiązanie do służby innym i praktykowania miłości, co wynika ze zrozumienia Bożej miłości do nich.

    5. Duchowe owoce:
    - Głęboka przemiana objawia się duchowymi owocami, takimi jak miłość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, życzliwość i umiarkowanie, jak to opisuje Nowy Testament (Galatów 5,22-23).

    Podsumowując, religijne przekonanie może ograniczać się do zewnętrznych form i praktyk, podczas gdy głęboka przemiana obejmuje głębokie zrozumienie wiary, osobistą relację z Bogiem i pozytywne zmiany w życiu jednostki.

CZY SĄ W BIBLII PRZYKŁADY TYCH DWÓCH POSTAW DUCHOWYCH, CZYLI: RELIGIJNE PRZEKONANIE KONTRA GŁĘBOKA PRZEMIANA?
ChatGPT
    Tak, Biblia zawiera przykłady obu postaw duchowych: religijnego przekonania i głębokiej przemiany. Przyjrzyjmy się kilku biblijnym postaciom i wydarzeniom, które ilustrują te dwie różne postawy:

    :arrow: PRZYKŁADY RELIGIJNEGO PRZEKONANIA:

    1. Faryzeusze i zbawienie przez uczynki:
    - W Nowym Testamencie Jezus często krytykował faryzeuszy za ich zewnętrzne praktyki religijne, ale jednocześnie brak głębokiej relacji z Bogiem. Faryzeusze często polegali na przestrzeganiu zewnętrznych zasad, ale brakowało im zrozumienia miłości i łaski.

    2. Zachowanie prawa bez miłości:
    - Księga Izajasza (Iz 1:10-17) zawiera krytykę ludu izraelskiego za praktykowanie rytuałów bez skruchy i miłości do Boga. Zewnętrzne ofiary były postrzegane jako bezużyteczne, gdy brakowało im głębokiego oddania Bogu.

    :arrow: PRZYKŁADY GŁĘBOKIEJ PRZEMIANY:

    1. Paweł Apostoł:
    - Przemiana Saula z Tarsu w apostoła Pawła jest wyraźnym przykładem głębokiej przemiany. Początkowo był prześladowcą chrześcijan, ale doświadczenie spotkania z Jezusem na drodze do Damaszku całkowicie zmieniło jego życie (Dzieje Apostolskie 9).

    2. Zacheusz:
    - Zacheusz, celnik, doświadczył przemiany serca po spotkaniu z Jezusem. Jego zrozumienie miłości i łaski doprowadziło do skruchy i obietnicy naprawy szkód, które wyrządził (Łukasza 19:1-10).

    3. Korneliusz:
    - Korneliusz, rzymski setnik, także doświadczył głębokiej przemiany po wysłuchaniu Słowa Bożego. On i jego dom zostali ochrzczeni, co symbolicznie wyrażało ich nowe życie w Chrystusie (Dzieje Apostolskie 10).

    4. Maria Magdalena:
    - Maria Magdalena, z której Jezus wyrzucił siedem złych duchów, stała się gorliwą uczennicą i świadkiem zmartwychwstania (Łukasza 8:1-3).

    Podsumowując, Biblia przedstawia zarówno osoby o religijnym przekonaniu, które kierują się zewnętrznymi rytuałami, jak i tych, którzy doświadczyli głębokiej przemiany serca dzięki osobistej relacji z Jezusem Chrystusem.
    Dowiadujemy się w ten sposób, że prawdziwa wiara obejmuje zarówno wewnętrzną transformację serca, jak i zewnętrzne oznaki oddania życia Bogu. Przykłady te pomagają zrozumieć różnicę między religijnym przekonaniem a głęboką przemianą duchową.
:-)

Tyle cytatów z dialogu z programem komputerowym; a czy Wy macie swoje myśli na omawiany temat?
Na pewno czytając Pismo św. widać, że postawa legalistyczna, gdy robi się coś (albo się nie robi), bo prawo (legislacja; też ta ludzka, tradycyjna, wcale przez Boga nienakazana) tak wymaga - ale serca w tym nie ma - nie jest chwalona, bo więcej u Boga liczy się miłosierdzie, niż ofiara (zgodnie z prawem złożona)...
Mocny przykład na potwierdzenie tego:
    Mt 12,1-8 PAU
    (1) Pewnego razu Jezus przechodził w szabat wśród pól obsianych zbożem. Jego uczniowie byli głodni, zaczęli więc zrywać kłosy i jeść.
    (2) Gdy zobaczyli to faryzeusze, powiedzieli: „Twoi uczniowie robią to, czego nie wolno robić w szabat”.
    (3) On im odpowiedział: „Czy nie czytaliście, co zrobił Dawid i jego towarzysze, kiedy byli głodni?
    (4) Jak wszedł do domu Bożego on sam i ci, którzy z nim byli, i jedli poświęcone chleby, które wolno było spożywać jedynie kapłanom?
    (5) Albo czy nie czytaliście w Prawie, że w szabat kapłani naruszają w świątyni szabat, a są bez winy?
    (6) Oświadczam wam: Tu jest coś większego niż świątynia.
    (7) Gdybyście zrozumieli, co znaczą słowa: Miłosierdzia chcę, a nie ofiary, nie potępialibyście niewinnych.
    (8) Bo Syn Człowieczy jest PANEM szabatu”.

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


So sty 06, 2024 7:06
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1941
Post Re: Jerzy_67 i jego pogawędki ze sztuczną inteligencją [anki
:-)
    Doktryna zbawienia w chrześcijaństwie często obejmuje trzy ważne aspekty: USPRAWIEDLIWIENIE, UŚWIĘCENIE i UWIELBIENIE.
    Oto krótka charakterystyka każdego z tych pojęć:

    1. USPRAWIEDLIWIENIE:
    - Definicja: To akt Bożej łaski, w wyniku którego grzesznik uznawany jest za sprawiedliwego w oczach Boga.

    - Mechanizm: Usprawiedliwienie wynika z wiary w Jezusa Chrystusa jako Zbawiciela i przyjęcia Jego ofiary za grzechy. To dar Boży, niezasłużony przez człowieka.

    - Skutki: Usprawiedliwienie usuwa winę i karę za grzechy, przywracając jednostkę do relacji z Bogiem.

    2. UŚWIĘCENIE:
    - Definicja: To proces duchowego wzrostu i przemiany, w którym chrześcijanin, pod wpływem Ducha Świętego, stopniowo staje się bardziej podobny do Chrystusa.

    - Mechanizm: Uświęcenie wynika ze współpracy z Duchem Świętym, wyrażającej się w posłuszeństwie Bogu i oddzielaniu się od grzechu.

    - Skutki: Uświęcenie prowadzi do moralnego i duchowego wzrostu, zwiększenia miłości i posłuszeństwa wobec Boga.

    3. UWIELBIENIE:
    - Definicja: Uwielbienie, w odniesieniu do przemiany ciał, to wieczny stan, w którym zbawieni otrzymają ciała podobne do uwielbionego ciała Jezusa Chrystusa (Flp 3,20-21). To doskonała transformacja, w której chwała Boża w pełni odbije się w ciałach zbawionych.

    - Mechanizm: Mechanizm uwielbienia opiera się na mocy Bożej, która przemieni znikome ciała ludzi w postać podobną do uwielbionego ciała Chrystusa. To jest akt Bożej łaski i chwały, który obejmie wszelką ludzką słabość.

    - Skutki: Skutkiem uwielbienia będzie otrzymanie nowych, nieśmiertelnych ciał, przygotowanych do pełnej chwały Bożej. Ciała te będą narzędziem wiecznego zjednoczenia z Panem i oddawania czci Bogu w stanie oczyszczonym od obecności i wpływu grzechu.
    Skutkiem uwielbienia będzie całkowite podporządkowanie się mocy Bożej, która wszystko podda sobie. To ostateczne zwycięstwo nad wszelką ludzką niedoskonałością. To jest spełnienie obietnicy wiecznego zjednoczenia zbawionych z Bogiem w chwale i doskonałości.

    Podsumowanie:
    - Holistyczne spojrzenie: Te trzy aspekty tworzą holistyczne spojrzenie na zbawienie, obejmując różne etapy i sfery życia chrześcijanina.

    - Dynamika czasowa: Usprawiedliwienie (już jest), uświęcenie (aktualnie) i uwielbienie (będzie) ukazują dynamikę czasową zbawienia, obejmując przeszłość, teraźniejszość i przyszłość.

    - Zintegrowany proces: Razem tworzą zintegrowany proces, w którym Boża łaska i działanie prowadzą do przekształcenia życia wierzącego, mając na celu osiągnięcie pełni Bożego zamysłu dla człowieka.
:-)

Na pewno nikt z nas nie jest jeszcze na etapie UWIELBIENIA, ale etapy poprzedzające ten finalny stan, powinny być naszym udziałem, jeśli w ogóle nas interesuje coś więcej, niż doczesność!...
Pomyślmy o tym!

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


So sty 13, 2024 6:21
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1941
Post Re: Jerzy_67 i jego pogawędki ze sztuczną inteligencją [anki
Zapytałem ChatGPT o sytuację demograficzną chrześcijan na świecie. Oto odpowiedź:

    W 2024 roku nie mam dostępu do najnowszych statystyk, więc moje informacje opierają się na danych dostępnych do 2022 roku. Na tamten okres można powiedzieć, że chrześcijaństwo jest zróżnicowane pod względem wzrostu i obecności na świecie.

    1. Regiony z przyrostem chrześcijan:
    - Afryka: Chrześcijaństwo w Afryce rozwija się dynamicznie, a liczba wyznawców rośnie.
    - Azja: W niektórych krajach azjatyckich, zwłaszcza w niektórych regionach Chin, chrześcijaństwo także notuje wzrost.

    2. Regiony z utratą chrześcijan:
    - Europa: W wielu krajach europejskich chrześcijaństwo zmaga się z utratą wpływów, a liczba praktykujących może maleć.
    - Ameryka Północna: W niektórych obszarach Ameryki Północnej, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, zachodzi pewien spadek praktyk religijnych.

    3. Globalne trendy:
    - Wzrost chrześcijaństwa na południowym półkuli (Afryka, Ameryka Łacińska, Azja) i utrata wpływów na półkuli północnej (Europa, Ameryka Północna).
    - Wzrost ruchów ewangelikalnych i zielonoświątkowych, zarówno w tradycyjnych obszarach chrześcijańskich, jak i w krajach, gdzie chrześcijaństwo jest mniejszością.

    Ostateczne trendy zależą od wielu czynników, w tym migracji, działań misyjnych, kulturowego i społecznego kontekstu, a także sytuacji politycznej. Warto zauważyć, że chrześcijaństwo jest nadal największą religią na świecie pod względem liczby wyznawców, ale zachodzą zmiany w jego globalnym rozkładzie.
:-)

Ciekawe, jak się to dalej rozwinie?... Macie jakieś przemyślenia w tym temacie? - pamiętając o wielkim misyjnym zleceniu Chrystusa:
    Mt 28,18-20 PAU
    (18) A Jezus podszedł do nich i powiedział: „Otrzymałem pełną władzę w niebie i na ziemi.
    (19) Idźcie więc i pozyskujcie uczniów we wszystkich narodach! Udzielajcie im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego!
    (20) Nauczajcie ich, aby zachowywali wszystko, co wam nakazałem. A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do końca świata”.

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


N sty 21, 2024 6:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1941
Post Re: Jerzy_67 i jego pogawędki ze sztuczną inteligencją [anki
PODZIELĘ SIĘ TEKSTEM Z CHRZEŚCIJAŃSKIEGO KALENDARZA NA DZIŚ PRZEZNACZONYM, ABYŚ Z NIEGO COŚ PRAKTYCZNEGO DLA MNIE WYDOBYŁ:

    23 stycznia
    Idź do mrówki, leniwcze, przypatrz się jej postępowaniu, abyś zmądrzał.
    Księga Przypowieści Salomona 6,6

    Superszybka mrówka
    Usain Bolt ustalił w 2009 roku rekord świata w biegu mężczyzn na 100 metrów, który wyniósł 9,58 sekundy. Na pewnym etapie w sekundę przebiegł 12,5 m, ale i tak nie ma czym się chwalić w porównaniu z saharyjską mrówką srebrną (cataglyphis bombycina), żyjącą na piaszczystych wydmach północnej Sahary.

    Mrówka ta jest najszybsza na świecie i osiąga prędkość 855 mm/s. Gdyby to odnieść proporcjonalnie do wielkości człowieka, w przeliczeniu dałoby to wynik 180 m/s! I to przy niesprzyjającej życiu temperaturze gruntu wynoszącej nierzadko 60 ºC! Sześć nóg tego owada jest przy tym perfekcyjnie zsynchronizowanych: idąc, opiera się naprzemiennie zawsze na trzech nogach – na przedniej i tylnej po jednej stronie oraz na środkowej po drugiej. W ten sposób mrówka ta jest w stanie niemalże lecieć po piasku, prawie nie dotykając podłoża.

    Poza tym posiada zdumiewającą orientację w monotonnym z natury terenie. Mimo że oddala się od gniazda, chodząc tu i tam w poszukiwaniu pożywienia, to gdy tylko coś znajdzie, zawsze wraca w linii prostej jak najkrótszą drogą do domu!

    Opisywane ponadprzeciętne zdolności są potrzebne tej superszybkiej mrówce do przeżycia. Jest ona bowiem aktywna w ciągu dnia i musi szukać pokarmu w skwarze pustyni. To właśnie tutaj znalazła swoją tak zwaną ekologiczną niszę i tu też się osiedliła. Nasuwa się jednak kilka pytań:

    - Kto wytrenował ją tak, że potrafi biegać szybciej niż inni?
    - Kto tak perfekcyjnie wyposażył ją technicznie, by była do tego zdolna?
    - Skąd wzięła swój niezbędny do przeżycia wewnętrzny system nawigacyjny?

    Tak, dzisiejszy cytat z Biblii doradza nam: „idź do mrówki … przypatrz się jej postępowaniu, abyś zmądrzał”. Nawet w tym jednym niepozornym – jak by się zdawało – przykładzie mrówki z Sahary możemy oglądać i podziwiać niesamowitą wielkość oraz mądrość Boga Stwórcy. Słowo Boże pragnie skierować nasze myśli ku Niemu: „Bo niewidzialna jego istota, to jest wiekuista jego moc i bóstwo, mogą być od stworzenia świata oglądane w (Jego) dziełach” (Rzym. 1,20). Rozpoznajmy w tych małych stworzeniach rękę Boga i przystąpmy do Niego, aby Go wysławiać i dziękować Mu za jego niezrównaną mądrość i stwórczą moc!

ChatGPT
    Z tego tekstu możemy wyciągnąć kilka praktycznych nauk:

    1. Obserwacja i nauka z natury: Tekst wzywa nas do obserwacji mrówek i przemyślenia ich zachowań. To zachęta do nauki z natury, co może prowadzić do zdobywania mądrości i zrozumienia tajemnic stworzenia.

    2. Podziw dla mądrości Stwórcy: Przykład superszybkiej mrówki z Sahary ukazuje niesamowite dostosowanie i zdolności, które zdają się przewyższać ludzkie możliwości. To może prowadzić do podziwu i uznania mądrości Boga Stwórcy za całe stworzenie.

    3. Nauka z małych rzeczy: Tekst przypomina nam, że warto zwracać uwagę na nawet najmniejsze stworzenia, ponieważ w nich możemy dostrzec piękno, mądrość i potęgę Boga. To wezwanie do doceniania detali w otaczającym nas świecie.

    4. Wdzięczność i wysławianie Boga: Przywołując cytaty biblijne, tekst skierowany jest ku modlitwie, wysławianiu Boga i dziękowaniu Mu za Jego mądrość i moc, jaką objawia w stworzeniu. To zachęta do wdzięczności i oddawania chwały Bogu.

    5. Rozważanie przyczyny i celu: Tekst sugeruje, że mądrość i zdolności mrówek nie pochodzą od przypadku, ale są rezultatem Stwórczej Mocy. To może prowadzić do refleksji nad sensem i celem stworzenia oraz własnego miejsca w tym planie.

    Ogólnie rzecz biorąc, tekst ukazuje, jak obserwacja natury może być inspirującą lekcją mądrości i jak można wykorzystać te doświadczenia do refleksji nad Boską Mocą i planem dla stworzenia.

PISZEMY O STWÓRCY I STWORZENIU. ZAPAMIĘTAŁEM TAKĄ SENTENCJĘ NA TEN TEMAT:
"CAŁE STWORZENIE JEST JAK PALEC WSKAZUJĄCY W STRONĘ STWÓRCY".
CO O TYM ZDANIU MYŚLISZ?


ChatGPT
    To jest bardzo piękne i głębokie spojrzenie na relację między stworzeniem a Stwórcą. Sentencja "Całe stworzenie jest jak palec wskazujący w stronę Stwórcy" sugeruje, że poprzez obserwację i zrozumienie stworzenia, możemy dostrzec ślady i wskazówki dotyczące Boskiego Stwórcy.

    Oto kilka myśli na ten temat:

    1. Znaki Boskiej obecności: Wszechświat, przyroda, i wszelkie stworzenie są postrzegane jako manifestacja Stwórcy. Każdy element stworzenia, od najmniejszego owada po największą górę, może być rozumiany jako świadectwo obecności Boga.

    2. Mądrość i projekt stworzenia: Poprzez zrozumienie funkcji, złożoności i harmonii w przyrodzie, możemy dostrzec mądrość, plan i projekt Stwórcy. Każdy szczegół w stworzeniu jest jak palec wskazujący na inteligencję i zorganizowanie.

    3. Boska moc i piękno: W naturalnych zjawiskach, krajobrazach, czy nawet w prostych elementach codziennego życia można dostrzec piękno i moc Boga. To wszystko może być postrzegane jako wskazówki w stronę transcendentalnej Boskiej Obecności.

    4. Podziw i wysławianie: Sentencja ta może inspirować nas do podziwiania i wysławiania Boga za Jego stworzenie. Obserwacja stworzenia może być sposobem na rozwijanie głębokiego szacunku i wdzięczności wobec Stwórcy.

    5. Odpowiedzialność za stworzenie: Rozumienie, że całe stworzenie wskazuje na Stwórcę, może prowadzić do większej troski o środowisko i odpowiedzialnego korzystania z zasobów naturalnych, jako wyraz szacunku dla Boskiego dzieła.

    Podsumowując, ta sentencja podkreśla głęboką relację między stworzeniem a Stwórcą, zachęcając do refleksji, podziwu i szacunku wobec Boskiego dzieła manifestującego się we wszechświecie.
:-)

Wspomniana kartka z kalendarza: https://chrzescijanin.eu/index.php/index.php/index.php/index.php/kartka-z-kalendarza-dobry-zasiew
A tu nie tylko coś nt. tejże mrówki napisano, ale też nagranie pokazano:
https://www.ekologia.pl/ciekawostki/najszybsze-mrowki-swiata-scigaja-sie-na-saharze,25822.html

A co Wy myślicie o "dziwach natury", takich jak srebrna mrówka z Sahary?...

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Wt sty 23, 2024 5:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1941
Post Re: Jerzy_67 i jego pogawędki ze sztuczną inteligencją [anki
Pozwalam sobie dać ciąg dalszy wczorajszego posta:

CZY ZNASZ JAKIEŚ PRZYKŁADY PRAKTYCZNYCH ZASTOSOWAŃ PRZEZ LUDZI TEGO, CO PODEJRZELI W PRZYRODZIE?
CZYLI PYTAM O JAKIEŚ WYNALAZKI, KTÓRE POWSTAŁY, BO NAUKOWCY UWAŻNIE BADALI ROŚLINY I ZWIERZĘTA - MOŻESZ COŚ WSKAZAĆ?

ChatGPT
    Tak, istnieje wiele przykładów wynalazków, które powstały dzięki inspiracji z natury, zjawisk zwierzęcych i roślinnych. Ten obszar badań nazywany jest biomimikrą, a naukowcy starają się wykorzystać unikalne cechy i rozwiązania znalezione w przyrodzie do stworzenia nowych technologii. Oto kilka przykładów:

    1. Lotnictwo i technologia lotu:
    - Inspiracja: Anatomia ptaków, w szczególności struktura skrzydeł.
    - Zastosowanie: Projekty, takie jak nowoczesne drony czy samoloty, często czerpią z przyrodniczych rozwiązań, aby poprawić aerodynamikę i efektywność lotu.

    2. Technologia hydrofobowa:
    - Inspiracja: Struktura liści lotosu, które mają zdolność odrzucania wody.
    - Zastosowanie: Powłoki hydrofobowe, które odpychają wodę, są stosowane w różnych dziedzinach, takich jak odzież, elektronika i malowanie powierzchni.

    3. Robotyka i sztuczne kończyny:
    - Inspiracja: Ruchy i konstrukcja mięśni zwierząt.
    - Zastosowanie: Roboty oraz sztuczne kończyny dla ludzi są projektowane z wykorzystaniem biomimikry, co pomaga w uzyskaniu bardziej naturalnych ruchów i lepszej funkcjonalności.

    4. Leczenie adhezją:
    - Inspiracja: Przyssawki u niektórych zwierząt morskich.
    - Zastosowanie: Badania nad adhezją przyssawek doprowadziły do opracowania nowych technologii medycznych, takich jak taśmy klejące i opatrunki, które lepiej przylegają do skóry.

    5. Kolektory słoneczne:
    - Inspiracja: Fotosynteza w roślinach.
    - Zastosowanie: Projekty kolektorów słonecznych starają się naśladować procesy fotosyntezy w roślinach, aby zwiększyć efektywność konwersji energii słonecznej na energię elektryczną.

    6. Projektowanie struktur odpornych na trzęsienia ziemi:
    - Inspiracja: Struktura kształtu liści bananowców.
    - Zastosowanie: Inżynierowie biorący pod uwagę elastyczność i odporność na trzęsienia ziemi w projektowaniu budynków i mostów.

    7. Materiały termoregulujące:
    - Inspiracja: Umiejętność niektórych zwierząt dostosowywania się do zmieniających się warunków temperaturowych.
    - Zastosowanie: Opracowywanie materiałów, które mogą regulować temperaturę, co znajduje zastosowanie w ubraniach sportowych, a także w budynkach i pojazdach.

    Te przykłady ilustrują, jak ludzie czerpią inspirację z natury, aby tworzyć innowacyjne rozwiązania technologiczne. Biomimikra staje się coraz bardziej popularna jako podejście do projektowania, które przynosi korzyści zarówno dla ludzi, jak i dla środowiska.
:-)

Pięknie, prawda, jak Boża mądrość ma zastosowanie wtórne: w ludzkich wynalazkach...
Wyliczenia czatbota na pewno nie obejmują wszystkich pomysłów, więc może ktoś coś od siebie dopisze?...

Przy okazji mała korekta linku - we wczorajszym wpisie link prowadzi do każdej nowej kartki w Kalendarzu Dobry Zasiew, a ja chciałem dać namiar na dokładnie tę, która o mrówkach opowiada; więc teraz podaję: https://chrzescijanin.eu/index.php/kartka-z-kalendarza-dobry-zasiew?date=2024-01-23

Nie wiem tylko, czy info:
Projektowanie struktur odpornych na trzęsienia ziemi:
Inspiracja: Struktura kształtu liści bananowców.

jest prawdziwe, bo jakoś nie mogę nic znaleźć w internecie...

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Śr sty 24, 2024 6:25
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1941
Post Re: Jerzy_67 i jego pogawędki ze sztuczną inteligencją [anki
Proponuję temat rozwodów wśród chrześcijan.
Zachęcam do wypowiedzi: może wskazane poniżej przyczyny rozwodów trzeba uzupełnić... albo coś z tej listy usunąć... Jakie jest Wasze zdanie w tym społeczno-kościelnym temacie?...

DLACZEGO WSPÓŁCZEŚNIE WŚRÓD CHRZEŚCIJAN JEST TAK WIELE ROZWODÓW? DAWNIEJ TEGO NIE BYŁO...
ChatGPT
    1. Zmiany kulturowe:
    - Współczesna kultura promuje indywidualizm i autonomię.
    - Wzrost wartości indywidualnych potrzeb może prowadzić do większej skłonności do rozwodu.

    2. Wzrost świadomości praw i równości:
    - Zwiększenie świadomości praw kobiet i równości płci może skutkować większą niezależnością kobiet w podejmowaniu decyzji o rozwodzie.

    3. Wysokie oczekiwania wobec małżeństwa:
    - Wzrost oczekiwań co do satysfakcji z małżeństwa może prowadzić do większej liczby rozwodów, gdy te oczekiwania nie są spełnione.

    4. Zmiana roli społecznej małżeństwa:
    - Małżeństwo nie jest już tylko instytucją społeczną; często oczekuje się od niego pełnienia funkcji partnerskiej, przyjacielskiej i romantycznej.

    5. Presja społeczna:
    - Współczesne społeczeństwo często nie wywiera takiej presji na utrzymanie małżeństwa jak wcześniej, co może ułatwiać decyzję o rozwodzie.

    6. Zmiany w wartościach religijnych:
    - Choć wartości religijne są ważne, niektóre społeczności chrześcijańskie mogą doświadczać zmian w interpretacji i praktykach dotyczących małżeństwa i rozwodu.

    7. Stres i tempo życia:
    - Współczesne tempo życia, presja zawodowa i stres mogą wpływać na trudności w utrzymaniu zdrowych relacji małżeńskich.

    8. Brak wsparcia społeczności:
    - W niektórych przypadkach społeczności chrześcijańskie mogą być mniej zaangażowane w udzielanie wsparcia dla małżeństw, co może zwiększać ryzyko rozwodów.

    9. Zmiany w podejściu do wartości trwałości:
    - Nowe pokolenia mogą mieć inne podejście do wartości trwałości małżeństwa, co może wpływać na decyzję o rozwodzie.

    10. Problemy komunikacyjne:
    - Wzrost komunikacji cyfrowej może przyczynić się do problemów w komunikacji face-to-face, co może zwiększać napięcia w małżeństwach.

    Warto zaznaczyć, że różne czynniki mogą wpływać na różne społeczności chrześcijańskie, a sytuacja może być bardzo zróżnicowana w zależności od kontekstu kulturowego i społecznego.
----------------------

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Wt sty 30, 2024 5:45
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: Jerzy_67 i jego pogawędki ze sztuczną inteligencją [anki
Jeszcze jest kwestia kluczowa, czyli uwarunkowane genetycznie strategie rozrodcze naszego gatunku. Przede wszystkim jest to seryjna monogamia. Strategia ta jest często spotykana w naturze i polega na tworzeniu trwałych związków na czas potrzebny do podstawowego usamodzielnienia się potomstwa. Sądząc po tym, że w krajach o najbardziej liberalnym podejściu do rozwodów, takich jak USA, najwięcej rozwodów jest po 8 latach od ślubu, to właśnie mniej więcej na tyle szacuje się ten okres u ludzi. Kiedyś czytałem, że oksytocyna zwana hormonem przywiązania wydziela się średnio przez 7 lat trwania związku, a potem przestaje. Nie mogę teraz znaleźć tych badań, ale to by mogło pasować.

Jednocześnie można zauważyć, że ludzie żyjący w udanych związkach przez całe życie są zdrowsi i dłużej żyją. Po prostu nie dzieje się to samoistnie, tylko trzeba włożyć w to odpowiednio dużo pracy i wysiłku.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Śr sty 31, 2024 11:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1941
Post Re: Jerzy_67 i jego pogawędki ze sztuczną inteligencją [anki
Soul33 napisał(a):
Jeszcze jest kwestia kluczowa, czyli uwarunkowane genetycznie strategie rozrodcze naszego gatunku. Przede wszystkim jest to seryjna monogamia. Strategia ta jest często spotykana w naturze i polega na tworzeniu trwałych związków na czas potrzebny do podstawowego usamodzielnienia się potomstwa. Sądząc po tym, że w krajach o najbardziej liberalnym podejściu do rozwodów, takich jak USA, najwięcej rozwodów jest po 8 latach od ślubu, to właśnie mniej więcej na tyle szacuje się ten okres u ludzi.
Jak to się wszędzie próbuje na geny zrzucić ewentualną winę własną... Już słyszałem o genie otyłości, a genie alkoholizmu, i czego tam jeszcze...
Jakoś mnie nie to przekonuje - zwłaszcza że już się nie twierdzi tak stanowczo tego, co dawniej: że geny są niezmienialne; otóż potrafią się zmieniać, gdy mają ku temu dogodne warunki...
Wobec tego nie trzeba na geny zwalać np. otyłości - ale najpewniej na zły model żywienia i aktywności!

Stwórca-Bóg zaplanował małżeństwo na całe życie, więc nie ma co w genach się dopatrywać tendencji do porzucania partnerów małżeńskich, ale trzeba dbać o małżeństwo! I tyle.

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Cz lut 01, 2024 10:09
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: Jerzy_67 i jego pogawędki ze sztuczną inteligencją [anki
Wydaje mi się raczej, że posiadanie przez ludzi różnych negatywnych i szkodliwych skłonności jest w pełni zgodne z biblijną wizją człowieka. Jest też zgodne z współczesną nauką o człowieku. W ostatnim zdaniu natomiast napisałem, że udane wieloletnie małżeństwo jest dla ludzi korzystne nawet pod względem zdrowotnym. Widać tutaj, że życie zgodne z chrześcijańskimi zasadami trwałości małżeństwa jest dobre. Nie bardzo więc dostrzegam powód do niezgody.

Człowiek nie jest aniołem, którego wolna wola nie ma ograniczeń, tylko wola człowieka zawsze podlega wielu ograniczeniom. Zatem nawet z punktu widzenia filozofii chrześcijańskiej jest to oczywistością, że geny - tak samo jak wiele innych czynników - mogą mieć na człowieka bardzo duży wpływ.

Akurat w kwestii otyłości do niedawno jeszcze uważano, że jest to przede wszystkim kwestia świadomości, umysłu i pracy nad sobą. Jednak w ostatnich latach odkryto inne czynniki, które w nieprawidłowy sposób regulują nasz apetyt. Poza tym chyba nie ma wątpliwości, że apetyt jest regulowany fizjologicznie w zależności od potrzeb organizmu? W kontekście problemów z otyłością, znaczenie mogą mieć takie rzeczy, jak hormony wydzielane w żołądku, w tarczycy oraz flora bakteryjna jelit. W leczeniu stosuje się określone badania i odpowiednio dobrane metody, które często prowadzą do całkowitego rozwiązania problemów, z którymi człowiek w żaden sposób nie mógł sobie poradzić sam i bardzo źle się z tym czuł.

Oprócz tego istnieją czynniki psychologiczne, jak choćby nerwice, które sprawiają, że ciężko się powstrzymać. A to w konsekwencji prowadzi do jeszcze większego stresu, wyrzutów sumienia i zaniżenia samooceny. Taki problem ten można rozwiązać, tylko z pomocą terapii.

Jednocześnie istnieją ludzie zdrowi, którzy po prostu za dużo jedzą. W tym słodyczy, na co jednak też wpływ ma fakt, że naturalnie lubimy cukier. W czasach pierwotnych, gdy panowały ciągłe niedobory pożywienia, dobrze było odłożyć tkankę tłuszczową, ale we współczesnym świecie jest to w oczywisty sposób szkodliwe. Nie wątpię jednak, że akurat przeciętną skłonność do jedzenia cukru można przezwyciężyć.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Cz lut 01, 2024 19:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1941
Post Re: Jerzy_67 i jego pogawędki ze sztuczną inteligencją [anki
Soul33 napisał(a):
W ostatnim zdaniu natomiast napisałem, że udane wieloletnie małżeństwo jest dla ludzi korzystne nawet pod względem zdrowotnym. Widać tutaj, że życie zgodne z chrześcijańskimi zasadami trwałości małżeństwa jest dobre. Nie bardzo więc dostrzegam powód do niezgody.
I tą zgodą to podsumujmy. :-) Boże pomysły są najlepsze; grzech je wykoślawia, ale i tak coś dobrego jeszcze zostaje...

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Cz lut 01, 2024 23:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1941
Post Re: Jerzy_67 i jego pogawędki ze sztuczną inteligencją [anki
Niedawno natrafiłem na bloga poświęconego AI: https://miroslawmamczur.pl
Zapisałem się na newslettera i dziś otrzymałem kilka wiadomości, wśród których jest streszczenie tego artykułu:
https://spectrum.ieee.org/ai-doctor

Rzecz dotyczy zdrowia, dlatego o tym piszę, bo co jak co, ale zdrowie każdy ma jedno, więc warto w tym temacie być na czasie...
A czas jest taki, że sztuczna inteligencja już weszła w świat medyczny na różne sposoby i ma dalej wielkie pole do działania!

Bloger tak to opisał, co w artykule znalazł:

    🚀 Rewolucja w opiece zdrowotnej! 👩‍⚕️

    👉Fascynujące doniesienia z frontu medycznego! 🚀 Dzięki rozwojowi sztucznej inteligencji, konsultacje medyczne stają się jeszcze bardziej efektywne, za co odpowiedzialny jest model AI - AMIE (Articulate Medical Intelligence Explorer) od Google DeepMind.

    🤝 AMIE nie zastępuje lekarzy, ale wspiera ich w przetwarzaniu informacji, udzielaniu jasnych wyjaśnień i upraszczaniu procesów diagnostycznych. 🩺👨‍⚕️ Profesor Thomas Thesen podkreśla, że sztuczna inteligencja doskonali opiekę zdrowotną, ale ludzka wiedza pozostaje niezastąpiona w ostatecznych diagnozach.

    📚 Proces szkolenia AMIE obejmuje rzeczywiste teksty medyczne, transkrypcje lekarz-pacjent i symulowane środowisko diagnostyczne, co pozwala modelowi na ciągłe doskonalenie się. Badania potwierdzają wyjątkową dokładność diagnostyczną i skuteczność konsultacji tekstowych na żywo.

    To kolejny krok w kierunku innowacyjnych rozwiązań, które nie tylko przyspieszają diagnostykę, ale także poprawiają jakość opieki. 💪 AI i ludzka wiedza idą ramię w ramię, otwierając przed nami nowe horyzonty w dziedzinie opieki zdrowotnej!


Pomyślałem, że wkleję do ChatGPT ten anglojęzyczny artykuł i zaproponuję jego streszczenie w języku polskim.
Momentalnie nastąpiło generowanie streszczenia o takiej treści:

    1. Google DeepMind zaproponował nowy model AI o nazwie AMIE (Articulate Medical Intelligence Explorer) w celu poprawy opieki zdrowotnej poprzez dostarczanie klarownych wyjaśnień dotyczących stanu zdrowia pacjentów.

    2. AMIE ma potencjał wspomagania lekarzy i pacjentów, udzielając prostych objaśnień dotyczących stanów medycznych podczas konsultacji.

    3. Model ten został przeszkolony na rzeczywistych tekstach medycznych, takich jak transkrypty dialogów lekarz-pacjent czy pytania egzaminacyjne z egzaminów medycznych.

    4. Aby AMIE stało się bardziej skuteczne, zespół wykorzystał środowisko diagnostyczne, pozwalając modelowi uczyć się na własnych błędach poprzez dwie pętle "self-play".

    5. Choć AMIE nie zastąpi ludzkich lekarzy, może być pomocny w zrozumieniu objawów, udzielaniu drugiej opinii i dostarczaniu klarownych informacji medycznych.

    6. W badaniu porównawczym z 20 lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej AMIE wykazało się wyższą dokładnością diagnostyczną i lepszym wykonaniem.

    7. Konsultacje z AMIE odbywały się za pomocą tekstowych czatów na żywo, co różni się od tradycyjnej interakcji lekarz-pacjent.

    8. W przyszłości autorzy planują rozwinięcie zdolności AMIE, uwzględniając różne źródła, takie jak rozmowy wideo, i biorąc pod uwagę kwestie etyczności oraz sprawiedliwości w testach.

    9. Zdaniem badaczy, szkoły medyczne powinny wprowadzić naukę obsługi sztucznej inteligencji do programów nauczania, by przyszli lekarze mogli odpowiedzialnie korzystać z tej technologii.

Podaję to jako ciekawostkę; mam nadzieję, że namiar na bloga (jest darmowy, nic nie sprzedaje) nie koliduje z regulaminem forum(?). Jeśli tak, to przepraszam i proszę usunąć tego posta.

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Pt lut 02, 2024 12:09
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1941
Post Re: Jerzy_67 i jego pogawędki ze sztuczną inteligencją [anki
Kolosan 3:8-17 BP
(8) Lecz teraz wyrzućcie daleko od siebie to wszystko: gniew, niechęć, złość, bluźnierstwo, a nieprzyzwoite słowa niech nie kalają waszych ust.
(9) Nie okłamujcie się wzajemnie, zwlekliście przecież z siebie "starego człowieka" z jego uczynkami,
(10) a przyoblekliście się w "nowego człowieka", który odnawia się ustawicznie ku głębszemu poznaniu Tego, co go stworzył na swoje podobieństwo.
(11) A tam już nie ma Greka ni Żyda, obrzezanego i nie obrzezanego, nie ma barbarzyńcy ni Scyty, niewolnika ani wolnego, lecz wszystkim we wszystkich jest Chrystus.
(12) Przeto jako wybrańcy Boga, święci i umiłowani, obleczcie się w tkliwe miłosierdzie, dobroć, pokorę, łagodność i cierpliwość,
(13) znosząc jedni drugich i wybaczając sobie wzajemnie, jeśliby ktoś zawinił przeciwko wam. Jak Pan darował wam, tak i wy innym darujcie.
(14) A ponad wszystko kierujcie się miłością, która jest spójnią [wszelkich] cnót.
(15) Niech w sercach waszych panuje pokój Chrystusowy, do którego zostaliście powołani, by tworzyć jedno Ciało. I składajcie dziękczynienie.
(16) Niech słowo Chrystusa obfituje w was: nauczajcie i napominajcie jedni drugich z prawdziwą mądrością. Śpiewajcie Bogu z całego serca i z wdzięcznością psalmy, hymny i natchnione pieśni.
(17) Cokolwiek czynicie lub mówicie, czyńcie wszystko w imię Pana Jezusa, dziękując przez Niego Bogu Ojcu.


PRAKTYCZNE NAUKI ZWIĄZANE Z: Kol 3,8-17

    1. Odrzucenie negatywnych emocji:
    - Praktyka: Usuń z siebie gniew, niechęć, złość, bluźnierstwo i nieprzyzwoite słowa.
    - Refleksja: Jakie negatywne emocje utrudniają mi bycie lepszym człowiekiem?

    2. Przemiana osobista:
    - Praktyka: Odejdź od "starego człowieka" poprzez ciągłe odnawianie samego siebie w poznawaniu Bożego obrazu w sobie.
    - Refleksja: Jakie konkretne kroki podjąłem, aby rozwijać się jako "nowy człowiek"?

    3. Jedność w Chrystusie:
    - Praktyka: Szanuj różnice między ludźmi, ponieważ w Chrystusie nie ma podziałów.
    - Refleksja: W jaki sposób mogę przyczynić się do jedności w mojej wspólnocie?

    4. Miłosierdzie i przebaczenie:
    - Praktyka: Znosić błędy innych i aktywnie przebaczać.
    - Refleksja: Czy jestem gotów wybaczać tak, jak Pan wybaczył mnie?

    5. Miłość jako spójnia cnót:
    - Praktyka: Niech miłość kieruje wszystkimi innymi cnotami.
    - Refleksja: W jaki sposób mogę bardziej manifestować miłość w moich codziennych działaniach?

    6. Pokój Chrystusowy:
    - Praktyka: Pozwól, aby pokój Chrystusowy panował w sercu.
    - Refleksja: Jak mogę wzmocnić w sobie pokój w trudnych sytuacjach?

    7. Słowo Chrystusa w życiu codziennym:
    - Praktyka: Niech słowo Chrystusa obficie występuje w moim życiu poprzez naukę, napominanie i modlitwę.
    - Refleksja: Jakie kroki podjąłem, aby bardziej zgłębiać Słowo Boże?

    8. Dziękczynienie we wszystkim:
    - Praktyka: Okazuj dziękczynienie w każdej sytuacji.
    - Refleksja: W jaki sposób praktykuję wdzięczność, nawet w trudnych okolicznościach?

    9. Wszystko w imię Pana Jezusa:
    - Praktyka: Czyń wszystko w imię Pana Jezusa, dziękując przez Niego Bogu Ojcu.
    - Refleksja: Jakie decyzje podjąłem z myślą o Jezusie jako swoim przewodniku?

    Praktyczne pytania:
    ▪️ Jakie aspekty mojego "starego człowieka" muszę jeszcze odrzucić, aby bardziej odzwierciedlać "nowego człowieka" w Chrystusie?
    ▪️ W jaki sposób moje relacje i postępowanie mogą przyczynić się do budowania jedności w Chrystusie, eliminując podziały społeczne i uprzedzenia?
:-)

Wiele zwięźle ujętych myśli, które oby nam pomagały żyć prawdziwie chrześcijańskim życiem - nie jedynie od święta, ale codziennie...
Macie jakieś przemyślenia w tym temacie?

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Cz lut 08, 2024 7:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1941
Post Re: Jerzy_67 i jego pogawędki ze sztuczną inteligencją [anki
CHCĘ ZAPYTAĆ O TO, JAKIE DLA NAS NAUKI PŁYNĄ Z TEGO, ŻE DIABEŁ ZNA I MOŻE CYTOWAĆ PISMO ŚWIĘTE? - CZEGO DOWÓD MAMY W OPISIE KUSZENIA PANA JEZUSA:
    Mt 4,5-7 PAU
    (5) Wtedy zabrał Go diabeł do Świętego Miasta, postawił na szczycie świątyni
    (6) i powiedział: „Jeśli jesteś Synem Bożym, rzuć się w dół. Napisano bowiem: Swoim aniołom wyda polecenie o Tobie. Na rękach będą Cię nosić, abyś nie uraził o kamień swej nogi”.
    (7) Jezus mu odpowiedział: „Napisano także: Nie będziesz wystawiał na próbę PANA, twego Boga”.

    Łk 4,9-12 PAU
    (9) Wtedy zaprowadził Go do Jeruzalem i postawił na szczycie świątyni. Powiedział do Niego: „Jeśli jesteś Synem Bożym, rzuć się w dół.
    (10) Przecież napisano: Swoim aniołom wyda polecenie o Tobie, żeby Cię strzegli,
    (11) oraz: na rękach będą Cię nosić, abyś nie uraził o kamień swej nogi”.

    (12) Jezus mu odparł: „Powiedziano: Nie będziesz wystawiał na próbę PANA, twego Boga”.
ChatGPT
    Z opisu kuszenia Pana Jezusa przez diabła, możemy wyciągnąć kilka praktycznych nauk:

    1. Znajomość Pisma Świętego przez diabła: Diabeł, cytując Pismo Święte, pokazuje nam, że również on zna treść Biblii i może ją używać w manipulacyjny sposób. Nauka ta ostrzega nas przed tym, że nie wszystko, co oparte jest na cytatach biblijnych, jest zgodne z wolą Bożą. Ważne jest zatem, abyśmy mieli głęboką znajomość Pisma i umieli rozróżniać dobre i złe wykorzystanie jego treści.

    2. Zachowanie Jezusa jako wzór: Jezus pokazuje nam, jak należy odpowiedzieć na manipulacyjne cytowanie Pisma przez diabła. Zamiast ulec pokusie i działać wbrew woli Bożej, Jezus trzyma się zasad Bożych i odpowiada cytatem z Pisma, pokazując konsekwentne oddanie się woli Bożej.

    3. Niebezpieczeństwo fałszywego wykorzystania Pisma: Kuszenie Jezusa pokazuje nam, że diabeł może wykorzystywać Pismo Święte do wprowadzania ludzi w błąd. Nauka ta wskazuje na konieczność ostrożności i roztropności w interpretacji Pisma, aby uniknąć manipulacji i fałszywych nauczycieli, którzy mogą próbować używać Pisma do swoich własnych celów.

    4. Wierność wobec Pana: Odpowiedź Jezusa podkreśla konieczność zachowania wierności wobec Pana i Jego nauk, nawet w obliczu kuszeń i manipulacji. Nauka ta wskazuje, że prawdziwa wiara wymaga oddania się woli Bożej i pozostania wiernym Jego drodze, nawet gdy jest to trudne.
:-)

Czy może ktoś ma jakieś swoje myśli na ten ciekawy temat? Ciekawy, bo pokazujący, że jak trzeba, to sam szatan/diabeł może się posłużyć tym, co dobre...
:!: Uważajmy :!:

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Pn lut 12, 2024 15:08
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1941
Post Re: Jerzy_67 i jego pogawędki ze sztuczną inteligencją [anki
22 mar 2023 - wtedy ten temat zaistniał, a wraz z nim ankieta, która tylko przez 12 osób została skomentowana poprzez oddanie głosu...
Może po prawie roku ktoś by chciał jeszcze się wypowiedzieć na zadane tam pytania?
A jeśli przez ten czas czyjaś opinia się zmieniła, to można chyba zmienić swój głos w ankiecie, albo tu o tej zmianie napisać...

AI się dynamicznie rozwija i już się tego nie zatrzyma (jak też wiele wynalazków z przeszłości nie zostało zapomnianych); dlatego warto się jakoś w tym nurcie umiejscowić i mieć swoje zdanie... - stąd zwracam uwagę na ankietę, a też zachęcam do wypowiedzi na ten aktualny temat, np. pod hasłem: "Jaką przyszłość widzisz przed sztuczną inteligencją?"...

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Cz lut 15, 2024 8:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1941
Post Re: Jerzy_67 i jego pogawędki ze sztuczną inteligencją [anki
:-)
CZY JEST DOSKONAŁY ZNAK RÓWNOŚCI MIĘDZY ŻYCIEM WIECZNYM A ZBAWIENIEM? CZY TO JEDNO I TO SAMO?
ChatGPT
    Chociaż życie wieczne i zbawienie są ściśle ze sobą powiązane, to nie są dokładnie tym samym. Oto kilka punktów, które mogą pomóc zrozumieć różnicę między nimi:

    1. Życie wieczne: Odnosi się do stanu bycia z Bogiem na wieki, po przejściu ziemskiego życia. Jest to dar Boży dla tych, którzy przyjmują Jezusa Chrystusa jako Zbawiciela i mają z Nim osobistą relację. Życie wieczne obejmuje wieczne błogosławieństwo, radość, i pełnię obcowania z Bogiem w Jego Królestwie.

    2. Zbawienie: Zbawienie odnosi się do procesu zbawczego działania Boga, w wyniku którego człowiek zostaje wybawiony z grzechu, pojednany z Bogiem i przyjęty do Jego rodziny. Jest to akt łaski, który obejmuje przebaczenie grzechów, nowe życie w Chrystusie i przyjęcie w królestwie Bożym.

    3. Związek między nimi: Zbawienie jest konieczne dla osiągnięcia życia wiecznego. To przez zbawienie, czyli przyjęcie Jezusa Chrystusa jako osobistego Zbawiciela i Pana, człowiek może mieć udział w życiu wiecznym z Bogiem. Zbawienie jest początkiem tego procesu, a życie wieczne jest jego pełnią.

    W związku z powyższym, choć życie wieczne i zbawienie są ze sobą ściśle powiązane i nie można osiągnąć jednego bez drugiego, to jednak mają one nieco różne znaczenia i odnoszą się do różnych aspektów duchowego doświadczenia chrześcijańskiego.


POPRAWNIE JEST ZATEM MYŚLEĆ, ŻE TERMIN: ZBAWIENIE ZAWIERA SIĘ W TERMINIE: ŻYCIE WIECZNE?
ChatGPT
    Tak, poprawnie jest myśleć, że zbawienie zawiera się w terminie "życie wieczne", ponieważ zbawienie jest warunkiem koniecznym dla osiągnięcia życia wiecznego. Oto kilka powodów, dlaczego można to uznać za poprawne:

    1. Zbawienie jako początek: Zbawienie jest początkiem naszej relacji z Bogiem, które umożliwia nam dostęp do życia wiecznego. To przez zbawienie, czyli przyjęcie Jezusa Chrystusa jako osobistego Zbawiciela, otrzymujemy dar życia wiecznego.

    2. Zbawienie jako fundament: Zbawienie stanowi fundament dla życia wiecznego. Bez zbawienia nie byłoby możliwe doświadczenie pełni życia wiecznego w obecności Boga.

    3. Zbawienie jako zapewnienie: Poprzez zbawienie otrzymujemy pewność i zapewnienie udziału w życiu wiecznym. To jest obietnica Boża dla tych, którzy wierzą w Jezusa Chrystusa.

    4. Współzależność: Chociaż zbawienie i życie wieczne mają nieco różne znaczenia, są one ściśle ze sobą powiązane i wzajemnie się uzupełniają. Zbawienie jest początkiem tego procesu, a życie wieczne jest jego pełnią.

    Podsumowując, można powiedzieć, że zbawienie jest kluczowym elementem, który umożliwia nam udział w życiu wiecznym. Jest to fundament, na którym opiera się nasza nadzieja na wieczność z Bogiem.
:-)

Czy powyższe krótkie opracowanie kogoś może zaskoczyło, czy raczej każdy o tym wiedział?...
___________
Mogę zainteresowanych poinformować, że ChatGPT czyni postępy, bo w opisach, ustawieniach i komendach na język polski się przerzucił; zatem nie tylko że po polsku świetnie pisze, to jeszcze dla tych, co angielskiego nie znają, jest teraz w naszym języku bardziej zrozumiały i przez to dostępny...
Dalsze udogodnienia i nowe funkcje są tylko kwestią czasu, to prawie pewne...
Cały czas tylko o wersji darmowej mowa, bo innej nie znam od strony używania; i nie planuję płacić - najwyżej nie będę korzystał, gdyby gratisowy dostęp był zniesiony; jednak myślę, że tak nie będzie, a gdyby było, to już są i będę inne tego typu portale.
Na razie ChatGPT w moim odbiorze wypada najlepiej (teraz mam wrażenie, że nawet szybciej odpowiedzi generuje).

Jest też inna zmiana, która może się komuś nie podobać.
Do tej pory mogłem mój dialog na moim koncie "przerobić" na link i ten link każdy mógł otworzyć i poznać, co robiłem na moim koncie.
Od paru dni już tego nie ma! Teraz, aby ktoś mógł z tak utworzonego linku skorzystać, sam musi mieć konto na OpenAI (właściciel ChatGPT) i być na swoim koncie zalogowany.
Po namyśle doszedłem do wniosku, że nie ma w tym nic dziwnego, że prywatna inicjatywa - OpenAI - chce mieć więcej użytkowników (zawsze to lepiej wygląda w różnych zestawieniach i porównaniach z innym inicjatywami); czy sami byśmy tego nie chcieli, gdybyśmy taką działalność prowadzili?...

Założenie konta nie jest wg mnie niczym trudnym, ani ryzykownym, bo każdy użytkownik internetu ma nie jedno konto już założone; więc to będzie kolejnym.
Ułatwiono rejestrację, bo jeszcze rok temu był potrzebny nr telefonu, aby zweryfikować użytkownika (że jest człowiekiem, a nie robotem); teraz już tego nie wymagają. Wystarczy mailowy adres, imię z nazwiskiem i data urodzenia (oraz własnoręcznie dobrane hasło do konta).

Nie namawiam i nie zniechęcam nikogo do zakładania konta - a tylko informuję, aby ktoś, kto już używa tego narzędzia, nie był zdziwiony (jak ja), że linki się komuś nie otwierają, a robiły to wcześniej: od 15 lutego 2024 tak opisana wyżek zmiana weszła w życie.
:-D
Pozdrawiam obecnych i przyszłych użytkowników tego rewolucyjnego (można połączyć ze słowem: rewelacyjnego) wynalazku! :idea:

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


N lut 18, 2024 8:38
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 384 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL