Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 5:46



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 699 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36 ... 47  Następna strona
 Wszechświat z niczego 
Autor Wiadomość
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Czemu Bóg nie stworzył ludzi w raju na wzór aniołów?
Pytałam w kontekście braku materii. Jak sie okazuje nie da rady bez materii.
JedenPost napisał(a):
Nawet my, ludzie, potrafimy to robić.

Tu Cię mam. Nawet my ludzie..., a poza nami kto? Zwłaszcza, że nie było materii, tylko sama energia.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Śr cze 20, 2018 19:51
Zobacz profil
Post Re: Czemu Bóg nie stworzył ludzi w raju na wzór aniołów?
robaczek2 napisał(a):
Whitewings napisał(a):
Jeśli przyjmujemy, że musi istnieć początek, oznacza to, że Bóg również musi mieć początek... musi ktoś Go stworzyć!

Nie. Moze byc wyjatek.

Od niemal każdej zasady istnieją wyjątki, to jasne.
Tylko jeszcze trzeba to "uzasadnić".
I nie wiem na ile zdajesz sobie z tego sprawę, ale bezpodstawne teksty w rodzaju: "Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię..." nie jest żadnym uzasadnieniem!

Małgosiaa napisał(a):
Najwyraźniej nie rozróżniasz także pytań "dzięki czemu" i "dlaczego".

Bo zwyczajnie uznałem je za tożsame, w kwestii o której mówimy. Chodzi dokładnie o Boga, a nie w jaki sposób "wziął i ulepił".
Nie przypominam sobie, abyśmy rozmawiali o sposobach, w jaki sposób Bóg mógł stworzyć wszechświat. Mówimy o "przyczynie" powstania, a według Ciebie, przyczyną jest Bóg.

Ale jak widać, zamiast odpowiedzieć, lepiej otworzyć podręcznik erystyki, i czepiać się wszystkiego, aby tylko nie odpowiadać na pytania, na które się nie zna odpowiedzi.

Whitewings napisał(a):
Ale skoro nie wiadomo jak powstał, to twierdzenie, że stworzył go "X" czy "Y", jest już osobliwe

No taka "niefortunna" wypowiedz.
A czy jesteś w stanie zrozumieć, że w kwestii o której mówimy, pojęcia takie jak "jak powstał" i "kto stworzył" są tożsame? Cały czas rozmawiamy o "przyczynie".

Małgosiaa napisał(a):
Według Twojej logiki, tak, ale wg logiki Boga, nie.
[color=#0000FF][i]1 Na początku było Słowo,

Na początku było słowo!? Serio!?
Hmmm...

Czyli Twój Bóg to jest słowo?
A to spoko, wszystko stało się jasne!
Dobra, nie ma problemu, no teraz to mi rzeczowo i logicznie wszystko wyjaśniłaś.

Zaraz, zaraz, jak to leciało?

"Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, i Bogiem było Słowo. Ono było na początku u Boga. Wszystko przez Nie się stało, a bez Niego nic się nie stało.

Ekhm. Ten tego...
:shock:


Śr cze 20, 2018 19:53

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Czemu Bóg nie stworzył ludzi w raju na wzór aniołów?
Małgosiaa napisał(a):
Tu Cię mam. Nawet my ludzie..., a poza nami kto?


Wszechświat. To naprawde nie wymaga wielkiej filozofii, w sumie chodzi tylko o tłuczenie jednymi rzeczami o drugie.

Małgosiaa napisał(a):
Zwłaszcza, że nie było materii, tylko sama energia.


Co właściwie chcesz przez to powiedzieć? Skąd ten pomysł?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Śr cze 20, 2018 19:59
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Czemu Bóg nie stworzył ludzi w raju na wzór aniołów?
JedenPost napisał(a):
Wszechświat. To naprawde nie wymaga wielkiej filozofii, w sumie chodzi tylko o tłuczenie jednymi rzeczami o drugie.

Czym wg Ciebie jest wszechświat, skoro jest przyczyną sprawczą? Bo chyba nie sądzisz, że góry, morza, planety, gwiazdy itp. stworzenia (są materią, a nie energią i można je zniszczyć) są odwieczne i są przyczyną samych siebie.
JedenPost napisał(a):

Co właściwie chcesz przez to powiedzieć? Skąd ten pomysł?

Materia podlega prawom fizyki, a więc i unicestwieniu, wiec nie mogła nie mieć początku.
-------------------------------------------------------------------------------------------
Whitewings napisał(a):
Bo zwyczajnie uznałem je za tożsame, w kwestii o której mówimy.

Nie ma żadnej kwestii, jeśli chodzi o użycie tych dwóch zwrotów. Pytanie "dzięki czemu" sugeruje przyczynę, natomiast pytanie "dlaczego" sugeruje sens, cel, powstania świata.
Whitewings napisał(a):
Ale jak widać, zamiast odpowiedzieć, lepiej otworzyć podręcznik erystyki, i czepiać się wszystkiego, aby tylko nie odpowiadać na pytania, na które się nie zna odpowiedzi.

Aby odpowiedzieć na pytania, najpierw trzeba poznać tok rozumowania adwersarza, dojść do konsensusu w sprawie znaczenia wyrażeń, a potem zająć się tematem.
Whitewings napisał(a):
Na początku było słowo!? Serio!?
Hmmm...

Czyli Twój Bóg to jest słowo?
A to spoko, wszystko stało się jasne!
Dobra, nie ma problemu, no teraz to mi rzeczowo i logicznie wszystko wyjaśniłaś.

Nie "słowo", a Słowo, Logos.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Śr cze 20, 2018 20:51
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2611
Post Re: Czemu Bóg nie stworzył ludzi w raju na wzór aniołów?
Whitewings napisał(a):
Zbigniew3991 napisał(a):
Co do Wielkiego Wybuchu - co wybuchło? Skąd wzięło się to, co wybuchło? Dlaczego to coś wybuchło? Skąd wzięła się energia, która spowodowała tak wielki wybuch? Tego naukowcy nie potrafią wyjaśnić.

Nie ma to najmniejszego znaczenia Zbigniew3991. Gdziekolwiek nie umieściłbyś początku wszystkiego, zawsze będziesz dokładnie w tym samym miejscu. Bóg niczego nie rozwiązuje.
I o tym mówiłem.

Jeśli przyjmujemy, że musi istnieć początek, oznacza to, że Bóg również musi mieć początek... musi ktoś Go stworzyć!

Jeśli uważamy że nie wszystko musi mieć początek, jak Bóg który może istnieć wiecznie, to wszechświat może istnieć wiecznie, dokładnie na tej samej zasadzi, jak Bóg.

Czy taki pogląd jest spójny i logiczny?

Natomiast co jest bardzo ważne, to połączenie obu powyższych tez, jest sprzeczne samo w sobie, jedna wyklucza drugą, a właśnie takie rozwiązanie "proponują" osoby wierzące.

Czyli wszechświat nie mógł istnieć wiecznie i musi mieć początek, ale stworzył je byt, który istnieje wiecznie i który nie musi mieć początku.

NONSENS!



Wiem o tym i dlatego piszę, że ja wierzę. Wierzę w Wielki Wybuch i wierzę w Boga, który stworzył Wielki Wybuch. Z tym, że rozumiem tych, którzy zatrzymują się na Wielkim Wybuchu.

Wielkie litery z szacunku właśnie do zjawiska, które według wielu ludzi stanowi początek naszego Świata (tutaj również duża litera z szacunku do naszego Świata).

_________________
MODERATOR


Śr cze 20, 2018 21:25
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2611
Post Re: Czemu Bóg nie stworzył ludzi w raju na wzór aniołów?
Słowo, Logos - Rozum. To może być zarówno Bóg, jak inna dowolna siła. Niektórzy greccy filozofowie uważali, że Rozumem, a więc Logosem jest natura. Jan Apostoł rozumie Logos jako osobowego Boga. Nie wytykam tutaj niczego, a jedynie uzupełniam informację.

Co do początku - jeśli szukamy wyjątku, to wyjątkiem może być zarówno Bóg, jak i materia z energią. Myślę jednak, że wyjątkami są Bóg, materia i energia. Czy Bóg nie jest energią? Jeśli Bóg działa, to z pewnością jest energią. Natomiast jeśli Bóg jest, to jest z pewnością jakąś materią (choćby duchową).

_________________
MODERATOR


Śr cze 20, 2018 21:34
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 18, 2018 14:22
Posty: 759
Post Re: Czemu Bóg nie stworzył ludzi w raju na wzór aniołów?
Whitewings napisał(a):
Czyli wszechświat nie mógł istnieć wiecznie i musi mieć początek, ale stworzył je byt, który istnieje wiecznie i który nie musi mieć początku.

Nonsensem byłoby, gdyby Bóg podlegał prawom fizyki, a tak nie jest.
Whitewings napisał(a):
Mało tego, Wy sami nie wiecie "co to jest" Bóg, tworzycie nonsensowne uogólnienia, sprzeczności, które niejednokrotnie tą tak absurdalne, że szok!
:)

Klasyczna dyskusja - uogólnienia bez konkretów. A na każdego kto ma inne zdanie od razu naskakujecie domagając się dowodów.
Whitewings napisał(a):
I tak, wiemy to z całą pewnością, że "Bóg" w powszechnym rozumieniu nie stworzył wszechświata, bo to tylko mocno prymitywna koncepcja, sprzeczna sama w sobie!

Kim są owi "my". Zdefiniuj powszechne rozumienie. Wykaż sprzeczności.
JedenPost napisał(a):
Jak dobrze walniesz w coś fotonem, otrzymasz elektron i pozyton.

Z tego co czytam to była mowa o energii, a o co niby miałby ten foton walnąć skoro materii nie ma?

_________________
"Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą" (Lk 16,31)


Cz cze 21, 2018 7:17
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Czemu Bóg nie stworzył ludzi w raju na wzór aniołów?
Małgosiaa napisał(a):
JedenPost napisał(a):
Co właściwie chcesz przez to powiedzieć? Skąd ten pomysł?

Materia podlega prawom fizyki, a więc i unicestwieniu, wiec nie mogła nie mieć początku.


:whoeva:

Proponuję przysiąść nad fizyką z poziomu szkoły średniej, naprawdę.

Nie można unicestwić materii, chyba że masz na myśli zamianę jej w równoważną energię.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Cz cze 21, 2018 7:32
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Czemu Bóg nie stworzył ludzi w raju na wzór aniołów?
No dobra. Wyraziłam się nieprecyzyjnie. Wykaż więc, ze odwrotnie jest to możliwe: zamiana energii w materię (na konkretnym przykładzie).

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Cz cze 21, 2018 7:43
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Czemu Bóg nie stworzył ludzi w raju na wzór aniołów?
Wskazałem przecież parę postów wcześniej.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Cz cze 21, 2018 8:08
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 18, 2018 14:22
Posty: 759
Post Re: Czemu Bóg nie stworzył ludzi w raju na wzór aniołów?
Wcześniej napisałeś o zderzeniu fotonów, tylko pytanie co było źródłem fotonów kiedy nie było materii? Teraz mamy gwiazdy i zachodzące tam reakcje jądrowe, które emitują fotony? Co miałoby być ich źródłem jeśli nie mamy materii?

_________________
"Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą" (Lk 16,31)


Cz cze 21, 2018 9:06
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Czemu Bóg nie stworzył ludzi w raju na wzór aniołów?
Ale skąd to założenie, że "nie mamy materii"?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Cz cze 21, 2018 9:20
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 18, 2018 14:22
Posty: 759
Post Re: Czemu Bóg nie stworzył ludzi w raju na wzór aniołów?
Może coś przeoczyłem. Rozumiem, że zakładamy, że i materia i energia istniały od zawsze?

_________________
"Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą" (Lk 16,31)


Cz cze 21, 2018 9:47
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2611
Post Re: Czemu Bóg nie stworzył ludzi w raju na wzór aniołów?
Padre77 napisał(a):
Może coś przeoczyłem. Rozumiem, że zakładamy, że i materia i energia istniały od zawsze?


Ja tak zakładam, ale nie wiem, czy inni tak zakładają.

_________________
MODERATOR


Cz cze 21, 2018 9:51
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Czemu Bóg nie stworzył ludzi w raju na wzór aniołów?
Padre77 napisał(a):
Rozumiem, że zakładamy, że i materia i energia istniały od zawsze?


Ja ująłbym to tak:

1) Wiemy, że materia i energia istnieją
2) Jeśli chcemy twierdzić, że kiedyś nie istniały, to taka teza wymaga uzasadnienia

Przy czym pamiętać należy, że materia w sensie filozoficznym to niekoniecznie to samo, co materia w fizyce.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Cz cze 21, 2018 9:59
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 699 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36 ... 47  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL