Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 12:43



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
 Czy Bóg odczuwa i jest świadomy? 
Autor Wiadomość
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 03, 2015 12:30
Posty: 2000
Post Re: Czy Bóg odczuwa i jest świadomy?
IrciaLilith napisał(a):
Tak samo Bóg nie zmienia swoich praw, jedynie zmienia się nasze ich poznanie. Tak samo jak nauka operuje na aktualnych, niepełnych danych i opiera na nich nasze pojmowanie praw przyrody

Dokładnie, to my odkrywamy prawa rządzące światem, które stworzył Bóg. Nie wiemy tylko, jak dalece uda nam się je poznać, zanim nastąpi koniec świata.
niewazny12 napisał(a):
Zastanawiam się nad tym, czy natura Boga wiąże się z odczuwaniem przez Niego jakichkolwiek "wrażeń", posiadaniem świadomości. Bóg na pewno jest niezmienny, nie rozwijał się, nie rozwija się i nie będzie się rozwijał, nie ma w Nim żadnego procesu, zawsze jest ten sam.

Spójrz na Jezusa, masz tam cały wachlarz wrażeń, jakie odczuwał, to punkt odniesienia dla nas, kim jest Bóg, ale nie znamy pełni jego natury, bo nie zostało nam dane jej poznać. Ze swojej strony polecam Ci rozważania czym jest Miłość, ponieważ skoro wierzymy, że Bóg nią jest i że jest to droga, która prowadzi do poznania Boga i zjednoczenia się z Nim, to znaczy, że warto ją kontemplować ;).

_________________
Otóż nic nie znaczy ten, który sieje, ani ten, który podlewa, tylko Ten, który daje wzrost - Bóg. 1 Kor 3, 7


N paź 13, 2019 20:48
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Czy Bóg odczuwa i jest świadomy?
Ze swojej strony dodam, że rozważając kwestie Miłości warto pamiętać, że chodzi o Miłość bezwarunkową, czyli niezależną od niczego, niezmienną i bezgraniczną...

Może być trudno w to uwierzyć, ale można w sobie odnaleźć źródło bezwarunkowego poczucia szczęścia, które nie znika nawet gdy równocześnie odczuwa się trudne emocje, bo przez kontakt z tym źródłem przestaje się je negatywnie oceniać.

Moim zdaniem Bóg sam dla Siebie jest takim Źródłem bezwarunkowego Szczęścia, Miłości, Dobra.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


N paź 13, 2019 21:04
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 08, 2018 19:39
Posty: 619
Post Re: Czy Bóg odczuwa i jest świadomy?
Bóg może odczuwać i na pewno jest świadomy, bo może być kim zechce w każdym wymiarze istnienia, z prostej przyczyny, że nie ogranicza go nic i nikt. Chciał np być człowiekiem i stał się nim w osobie swojego Syna Jezusa Chrystusa.


N paź 13, 2019 21:56
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Czy Bóg odczuwa i jest świadomy?
IrciaLilith napisał(a):
Dokładnie zmienia się przy pomocy niezmiennych podstawowych praw przyrody- rozumiesz?


Daj jakiś przykład niezmiennych praw przyrody.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


N paź 13, 2019 23:48
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 09, 2008 10:19
Posty: 1245
Post Re: Czy Bóg odczuwa i jest świadomy?
Kapral135 napisał(a):
Bóg może odczuwać i na pewno jest świadomy, bo może być kim zechce w każdym wymiarze istnienia, z prostej przyczyny, że nie ogranicza go nic i nikt. Chciał np być człowiekiem i stał się nim w osobie swojego Syna Jezusa Chrystusa.

Są tylko trzy osoby boskie. Gdyby jedna osoba boska wcieliła się w więcej niż jednego człowieka, to byłby pewien nieporządek. Byłoby to brzydkie. Złe po prostu.

Dlaczego wcieliła się tylko jedna osoba boska, nie żadna z nich lub wszystkie trzy? Myślę, że pierwsze, co Bóg postanowił stworzyć, to będąca w unii hipostatycznej ludzka natura wcielonej jednej z osób boskich. Twierdzenie, że Wcielenie było uwarunkowane grzechem, jawi mi się wręcz jako poważne bluźnierstwo, niejako czyniące ludzką naturę Chrystusa i godność Niepokalanej Dziewicy Matki Bożej "dziećmi" grzechu, zła.

_________________
Bóg jest tylko jeden. Nie ma boga poza BOGIEM. Nie chcę iść do piekła! Nie chcę być potępiony bez końca! Wszystko, co nie jest Bogiem, jest stworzeniem jedynego Boga, jaki istnieje we wszechbycie. Bóg jest niezmienny, bez początku, bez końca.


Pn paź 14, 2019 21:42
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Czy Bóg odczuwa i jest świadomy?
Nikt nie twierdzi że "Wcielenie było uwarunkowane grzechem"

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Wt paź 15, 2019 9:02
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Czy Bóg odczuwa i jest świadomy?
Nieważny- dlaczego wcielenie się Boga w więcej niż jedną osobę uważasz za coś złego? W pewnym senie Bóg jest w każdej istocie, bo jest świadomy przeżyć każdej istoty oraz w pewnym sensie wszystko jest w Bogu.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Wt paź 15, 2019 14:02
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Czy Bóg odczuwa i jest świadomy?
Nie ma wcielenia w więcej niż jedną osobę, bo nie ma reinkarnacji

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Wt paź 15, 2019 15:12
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 09, 2008 10:19
Posty: 1245
Post Re: Czy Bóg odczuwa i jest świadomy?
Bóg jest niematerialny. Nie jest też ograniczony przestrzenią i czasem. W reinkarnację nie wierzę, byłaby ona czymś brzydkim, złym. Żaden człowiek nie jest inkarnacją innej istoty ludzkiej, zwierzęcej czy anielskiej. Teoretycznie można byłoby założyć, że wcieliłyby się wszystkie trzy osoby boskie, ale wtedy według mnie musiałyby być trzy matki boskie (albo dwie lub jedna, gdyby któraś z nich urodziła więcej niż jednego człowieka będącego inkarnacją osoby boskiej). Czy katolicy zadają sobie pytanie, dlaczego wcieliła się tylko jedna z osób Trójcy Świętej, a nie jedna, trzy lub żadna?

_________________
Bóg jest tylko jeden. Nie ma boga poza BOGIEM. Nie chcę iść do piekła! Nie chcę być potępiony bez końca! Wszystko, co nie jest Bogiem, jest stworzeniem jedynego Boga, jaki istnieje we wszechbycie. Bóg jest niezmienny, bez początku, bez końca.


Wt paź 15, 2019 18:48
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Czy Bóg odczuwa i jest świadomy?
To było postanowione pred początkiem świata.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Wt paź 15, 2019 18:55
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 09, 2008 10:19
Posty: 1245
Post Re: Czy Bóg odczuwa i jest świadomy?
Ale dlaczego? I czy w związku z tym, że zaistnieje zło? Może jest jakiś argument za tym, że aby Bóg objawił Swoją wielkość, dobroć, wspaniałość, inteligencję, łaskawość, piękność, potrzebne było wcielenie tylko jednej osoby boskiej? Myślę, że może być jakiś argument za tą teorią.

_________________
Bóg jest tylko jeden. Nie ma boga poza BOGIEM. Nie chcę iść do piekła! Nie chcę być potępiony bez końca! Wszystko, co nie jest Bogiem, jest stworzeniem jedynego Boga, jaki istnieje we wszechbycie. Bóg jest niezmienny, bez początku, bez końca.


Wt paź 15, 2019 19:01
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Czy Bóg odczuwa i jest świadomy?
niewazny12 napisał(a):
Bóg jest niematerialny. Nie jest też ograniczony przestrzenią i czasem. W reinkarnację nie wierzę, byłaby ona czymś brzydkim, złym. Żaden człowiek nie jest inkarnacją innej istoty ludzkiej, zwierzęcej czy anielskiej. Teoretycznie można byłoby założyć, że wcieliłyby się wszystkie trzy osoby boskie, ale wtedy według mnie musiałyby być trzy matki boskie (albo dwie lub jedna, gdyby któraś z nich urodziła więcej niż jednego człowieka będącego inkarnacją osoby boskiej). Czy katolicy zadają sobie pytanie, dlaczego wcieliła się tylko jedna z osób Trójcy Świętej, a nie jedna, trzy lub żadna?


Aha, czyli jeśli coś wydaje się Tobie brzydkie i złe to w to nie wierzysz... Przykro mi, ale zjawiska uznawane za brzydkie i złe istnieją, więc to nie jest merytoryczny argument.
Jeśli jako istotę ludzką uznajesz ciało i umysł to masz rację, bo umysł w tym ego nie inkarnuje w inne ciała, reinkarnacja dotyczy duszy, a czym jest dusza to zupełnie inna bajka.

Co ciekawe przekonanie, że Bóg zna wszystkie myśli i odczucia każdej istoty jest powszechne i wręcz oczywiste w naszej kulturze, a że jest to forma wcielenia się w każdą istotę bez jakiejkolwiek ingerencji w jej zachowanie ( lub z) mało komu przyjdzie do głowy.

Aby autentycznie Bóg mógł wiedzieć co przeżywa jakaś istota musiałby doświadczyć bycia tą istotą nie pamiętając o swojej prawdzuwej naturze, bo przecież aby naprawdę dowiedzieć się co przeżywa zabijany kurczak powinnam tego doznać bez pamięci o tym kim jestem, bo jeślibym pamiętała to doświadczałabym z perspektywy Irci z ciałem kury...

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Cz paź 17, 2019 18:35
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 09, 2008 10:19
Posty: 1245
Post Re: Czy Bóg odczuwa i jest świadomy?
Nie chcę nikogo tym gorszyć!

W Internecie znalazłem taki artykuł: “HE WHO IS ABOVE ALL ELSE”: THE STRONGEST ARGUMENT FOR THE EXISTENCE OF GOD.

Mam myśli antykatolickie (chociaż nieateistyczne), że Bóg nie jest trynitarny, nie może się wcielić, nie może odczuwać, nie jest osobowy, ale jest bytem ontologicznie różnym od wszystkiego, co nie jest Nim (także od istot czujących, świadomych, osobowych) i wyjątkowym, unitarnym (zupełnie samotnym i prostym), całkowicie niepodzielnym. Mimo tego, Absolut (unconditional reality) nie jest niczym (coś takiego może się ludzkiemu rozumowi wydawać po przedstawieniu tej niekatolickiej koncepcji Absolutu), tylko przeciwieństwem nicości, nicością byłby już raczej mający początek, będący przykładem conditional reality świadomy i czujący człowiek!

Jeżeli Bezwarunkowa Rzeczywistość nie może odczuwać czegokolwiek, w tym przyjemności, szczęścia, to stworzenia (przynajmniej doświadczające dobrostanu czy błogostanu) mają "lepiej" (ponieważ czują przyjemność, szczęście, rozkosz) niż ma i może mieć Bezwarunkowa Rzeczywistość!

Psychika może zadać pytanie: jeśli Bezwarunkowa Rzeczywistość byłaby taka, jaką podaje zalinkowany artykuł, to dlaczego cokolwiek, co nie jest tą najprostszą i niepodzielną rzeczywistością w ogóle zaistniało, w ogóle istnieje? Co z Dobrem i Pięknem w tej koncepcji? Dlaczego istnieje według niej odczuwanie? Dlaczego istnieją kolory? Dlaczego istnieją zapachy?

_________________
Bóg jest tylko jeden. Nie ma boga poza BOGIEM. Nie chcę iść do piekła! Nie chcę być potępiony bez końca! Wszystko, co nie jest Bogiem, jest stworzeniem jedynego Boga, jaki istnieje we wszechbycie. Bóg jest niezmienny, bez początku, bez końca.


Wt sty 25, 2022 17:54
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt mar 18, 2022 13:07
Posty: 587
Post Re: Czy Bóg odczuwa i jest świadomy?
Oto co Jezus powiedział o Bogu. Jana 16:27

,,... Bo sam Ojciec was kocha, ponieważ wy mnie ukochaliście i uwierzyliście, że ja wyszedłem jako przedstawiciel Ojca....,,

Bóg kocha ludzi prawych.
Zgadza się?


Śr lip 20, 2022 8:10
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3719
Post Re: Czy Bóg odczuwa i jest świadomy?
Czy Bóg odczuwa i jest świadomy?
Takie pytania można było zadawać przed przyjściem Chrystusa, ale teraz kiedy przyszedł i udowodnił, że też może odczuwać nie możemy mieć żadnych wątpliwości.


So lip 30, 2022 21:23
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL