Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N cze 16, 2024 15:53



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 185 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Następna strona
 Rozum czy wiara ? Czym bardziej kierować się w życiu ? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz maja 24, 2007 16:10
Posty: 530
Post 
Paschalis napisał(a):
zamiana ludzi w pozbawionego empatii robota to objaw upadku, a nie rozwoju. Dlatego sam rozum w życiu nie wystarczy i potrzebna jest wiara. Choćby wiara w to, że drugi człowiek skorzysta z naszej pomocy.

lub tej pomocy udzieli nam...


N lip 22, 2007 18:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 26, 2007 18:46
Posty: 786
Post 
@szuba: zakładam gumowe rękawiczki (zawsze je mam w kosmetyczce w torbie) i mu pomagam. Sprawdzam, czy jest z nim jakiś kontakt, jak tak, to dowiaduję się, co się stało. Jak nie, to sprawdzam, czy oddycha, czy ma jakieś uszkodzenia, wyjmuję ewentualnie jakieś elementy z ust u kładam w odpowiedniej bezpiecznej pozycji, żeby się gościowi nic nie stało, a potem dzwonię po pogotwie. Kieruję się rozumem. Musze mu pomóc, bo mam prawny obowiązek, poza tym nie po to w szkole mnie uczyli pierwszej pomocy, żeby potem jak ten facet wyzdrowieje to mi wytoczył proces, że nie udzielając mu pomocy naraził go na utratę zdrowia bądź życia, mimo iż za pieniądze z jego podatków szkoła nauczyła mnie, jak mam się zachować w razie, jak spotkam rannego/ poszkodowanego.
Idąc dalej nikt nie kieruje się rozumem tylko głupotą i lekkomyśloscią. Człowiekowi trzeba pomóc, bo to człowiek, taki sam jak ja, czy Ty. Musimy dbać o nasz gatunek.

_________________
"Doch gestohlen ist er wertlos,
Und dann brauch' ich ihn nicht"


N lip 22, 2007 18:39
Zobacz profil
Post 
Paschalis napisał(a):
Stationary, dla kogoś kto uważa, że dobro i zło nie istnieją pewnie nic. Ale dla ludzi przekonanych o obiektywnym istnieniu dobra i zła, zamiana ludzi w pozbawionego empatii robota to objaw upadku, a nie rozwoju. Dlatego sam rozum w życiu nie wystarczy i potrzebna jest wiara. Choćby wiara w to, że drugi człowiek skorzysta z naszej pomocy.


A Ty sie pochylasz nad rannym robakiem lezacym na ziemii? Ludzie nie pomagaja ludzia dlatego, ze to jest dobre, ale dlatego, ze chronia genotyp swojego gatunku. Pomaga sie gl dlatego, zeby poczuc sie "dobrym czlowiekiem", a reszta to racjonalizacja.
Wymaganie od maszyny, ktora nie miala by takiej potrzeby, ani przeslanek ku temu, by pomagala jest bezsensowne. Ale wszystko zalezy od programu, zbioru reakcji na bodzce itd. A nie od dobra i zla.
Jestesmy ludzmi, i na ogol wartosciujemy pozytywnie to co jest nam wlasciwe (maszyny sa chlodne emocjonalnie - negatywnie, a niby czemu emocje maja byc czyms pozytywnym?). Nalezy sie wiec kierowac czyms innym, niz odniesieniem do "czlowieczenstwa" w ocenie.
Bo to tak jakbys pisal, ze cieszysz sie, ze nie jestes gejem, gdyz kobiety sa ladniejsze od mezczyzn. Ale przeciez sa wg Ciebie ladniejsze wlasnie dlatego, ze gejem nie jestes.


N lip 22, 2007 18:51

Dołączył(a): Śr lip 05, 2006 16:42
Posty: 4717
Post 
Cytuj:
Dlatego sam rozum w życiu nie wystarczy i potrzebna jest wiara. Choćby wiara w to, że drugi człowiek skorzysta z naszej pomocy.

Ta wiara wynika z rozumu w końcu nie może skorzystać jeśli mu jej nie zaoferujemy a gdy już to zrobimy istnieje duże prawdopodobieństwo, że z niej skorzysta z resztą to zależy od tego człowieka.


N lip 22, 2007 18:52
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lip 02, 2007 10:55
Posty: 153
Post 
Ja uważam, że najlepiej gdy człowiek kocha i kieruje się rozumem - baaaaardzo mi odpowiada, że to się zgadza z moją wiarą :D

_________________
...


N lip 22, 2007 19:21
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt cze 13, 2006 8:48
Posty: 26
Post 
Jeśli chcemy dobrze biegać potrzebujemy dwóch zdrowych nóg. Chcą dobrze żyć, potrzebujemy wiary i rozumu. Tak jak nie da się ustalić, która noga jest ważniejsza prawa czy lewa? Gdyż obie są niezbędne tak samo nie ustalimy co jest ważniejsze wiara czy rozum?


N lip 22, 2007 19:35
Zobacz profil
Post 
Ja sie chetnie dowiem od ludzi, ktorzy glosza koniecznosc kierowania sie wiara:
a)co to jest wiara?
b)do czego jest potrzebna w zyciu?


N lip 22, 2007 19:41

Dołączył(a): N cze 10, 2007 18:20
Posty: 5517
Post 
Stationary Traveller napisał(a):
Ja sie chetnie dowiem od ludzi, ktorzy glosza koniecznosc kierowania sie wiara:
a)co to jest wiara?
b)do czego jest potrzebna w zyciu?


Stationary nie obraź się, ale zadajesz dziecinne pytania w stylu : Mamo co to jest bum bum?

a) Wiara to sens istnienia .

b)Wiara jest potrzebna człowiekowi tak samo jak kierowcy znaki drogowe ,aby nie znalazł się w rowie.Wiara mówi idź tędy bo tam jest przepaść. Wielu to ignoruję i popada w narkomanię ,alkocholizm ,rozwiazłość ,morderstwa ,kradzieże .itp
Wiara podaje ci prawdy ,które są już sprawdzone. Nie mósisz wchodzić w ogień, żeby przekonać się ,że parzy. Jeżeli nie znasz tych prawd ,to znaczy ,że świat w którym żyjesz ,do tej pory ci tego nie wytłumaczył. Natomiast wiara ma odpowiedzi jak żyć aby nie upaść.

_________________
Jestem po ślubie. Fotograf i kamerzysta z Koszalina których polecam http://www.akcjafilm.pl Videofilmowanie również super. Opinia moja i żony.


N lip 22, 2007 20:41
Zobacz profil
Post Re: Rozum czy wiara ? Czym bardziej kierować się w życiu ?
Bez wiary (religijnej) mozna zyc, bez rozumu nie.


N lip 22, 2007 21:20
Post 
[...]

P.S. Do życia wiara nie jest potrzebna. Przynajmniej nie wszystkim. W życiu kieruję się rozumem, chyba że uczucia są silniejsze.

[...] - OT, Paschalis


N lip 22, 2007 21:22
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 05, 2006 12:24
Posty: 3666
Post 
TO nie jest dyskusja o tym czym jest sens istnienia i czy ludzkie życie taki sens posiada, ale o tym w jakim stopniu (i czy w ogóle) kierować się wiarą, a w jakim rozumem.

_________________
www.onephoto.net


N lip 22, 2007 22:24
Zobacz profil
Post 
Paschalis nie zartuj sobie, nigdzie tu nie dyskutowalismy o sensie zycia, a jezeli twierdzisz przeciwnie to mozesz zacytowac jakies fragment o tym swiadczacy, bo ja nie przypominam sobie.
Zalozeniem bylo, ze racjonalizm implikuje przekonanie o bezsensownosci zycia, a wiara daje przekonanie o sensie zycia, wiec w kontekscie tematu o tym czym sie kierowac pasuje to do tematu.


N lip 22, 2007 22:38

Dołączył(a): Śr maja 09, 2007 7:24
Posty: 4028
Post 
Stationary Traveller napisał(a):
I co w tym negatywnego?

To, że zmieniwszy się w robota nie dasz rady przypisać żadnego sensu do własnych działań ani wartości od ich efektów. Jedyne co Ci zostanie to pozbawiona jakiegokolwiek znaczenia egzystencja akcesoria użytkowego. Postrzegając świat całkowicie rozumowo nie masz uzasadnienia by przypisywać czemukolwiek wartość, z tego zaś wynika brak jakichkolwiek intencji działania, a więc jakiekolwiek Twoje działanie jako "robota" będzie warunkowane zewnętrznie. Będziesz po prostu narzędziem dla innych.


N lip 22, 2007 22:44
Zobacz profil

Dołączył(a): N cze 10, 2007 18:20
Posty: 5517
Post 
Nawet gdybyśmy dyskutowali o sensie ,to co w tym złego.Przecież motywem przewodnim jest to czym się kierujmy rozmawiając np.o sensie .Jak krótki byłby temat gdyby wierzący powiedzieli kierujmy się wiarą a niewierzący kierujmy sie rozumem .i koniec tematu.

_________________
Jestem po ślubie. Fotograf i kamerzysta z Koszalina których polecam http://www.akcjafilm.pl Videofilmowanie również super. Opinia moja i żony.


N lip 22, 2007 22:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 05, 2006 12:24
Posty: 3666
Post 
Cierpiącym na zanik pamięci userom prześlę na PW treść ich własnej dyskusji. A argument, że w dyskusji o tym czy należy kierować się wiarą i rozumem, warto dodać wątki o tym czy sens życia istnieje by zwiększyć ilość postów w dyskusji jest mało przekonywujący.

_________________
www.onephoto.net


N lip 22, 2007 22:54
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 185 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL