Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N cze 16, 2024 0:31



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 421 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 29  Następna strona
 Rozważania o chrześcijaństwie 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Rozważania o chrześcijaństwie
Miłość i współczucie, jak je rozumiesz?
Miłość jako pragnienie dobra dla wszystkich istot a współczucie jako empatię, zrozumienie czy jak to widzisz/odczuwasz/rozumiesz ?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Śr maja 08, 2019 14:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Rozważania o chrześcijaństwie
Alus


Cytuj:
Nie poznali Chrystusa, nie słyszeli o Ewangelii, o zbawczej misji Chrystusa, ale idąc drogą dobra i Miłości, na progu wieczności wpadną w Jego ramiona.

Nie odpowiedziałeś mi na pytanie: Co to znaczy: poznać(1) Chrystusa(2)? Rozumiesz je? Czy ktoś ( ateista, Żyd..), kto kocha drugiego człowieka - poznał Chrystusa?


Śr maja 08, 2019 16:44
Zobacz profil
Post Re: Rozważania o chrześcijaństwie
IrciaLilith napisał(a):
Miłość i współczucie, jak je rozumiesz?
Miłość jako pragnienie dobra dla wszystkich istot
Dla wszystkich istot raczej nie. Raczej do tego bliźniego, który stoi przede mną.


Cz maja 09, 2019 7:14

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Rozważania o chrześcijaństwie
Czyli jak nie stoi przed Tobą to nie jest bliźnim, czy że nie obejmuje go Twoja Miłość?
Jak szeroko pojmujesz słowo bliźni?
Jakie warunki istota musi spełnić abyś uznał ją za bliźbiego swego?
Czy dobro jednej istoty jest odgrodzone jakimś murem od dobra innych, czy to się przenika?
Czy gdy coś jest dobre dla jednej istoty, ale krzywdzi inne można to nazwać dobrem?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Cz maja 09, 2019 7:54
Zobacz profil
Post Re: Rozważania o chrześcijaństwie
proteom napisał(a):
Alus


Cytuj:
Nie poznali Chrystusa, nie słyszeli o Ewangelii, o zbawczej misji Chrystusa, ale idąc drogą dobra i Miłości, na progu wieczności wpadną w Jego ramiona.

Nie odpowiedziałeś mi na pytanie: Co to znaczy: poznać(1) Chrystusa(2)? Rozumiesz je? Czy ktoś ( ateista, Żyd..), kto kocha drugiego człowieka - poznał Chrystusa?

Choć ateista, Żyd, nie nazwał Jezusa swoim Bogiem, to jak powiedział ks J. Ziaja Masz miłość, to masz Boga, a kto ma Boga nie potrzebuje religii.
Stąd słowa Jezusa mam także inne owce, które nie są z tej owczarni.


Cz maja 09, 2019 8:09
Post Re: Rozważania o chrześcijaństwie
IrciaLilith napisał(a):
Czyli jak nie stoi przed Tobą to nie jest bliźnim, czy że nie obejmuje go Twoja Miłość?
Jak szeroko pojmujesz słowo bliźni?
Jakie warunki istota musi spełnić abyś uznał ją za bliźbiego swego?
Nie chodzi o to, że „trzeba spełnić jakieś warunki, aby być bliźnim”. Jednak czynna miłość chrześcijańska przejawia się raczej w stosunku do osób, z którymi mamy kontakt, a nie w jakimś abstrakcyjnym „życzeniu dobra wszystkim istotom” podczas gdy mamy problem z cierpliwością względem domowników.
Cytuj:
Czy dobro jednej istoty jest odgrodzone jakimś murem od dobra innych, czy to się przenika?
Nie mam pojęcia. Zbyt poetyckie dla mnie.
Cytuj:
Czy gdy coś jest dobre dla jednej istoty, ale krzywdzi inne można to nazwać dobrem?
Myślę, że to zależy od skali dobra i krzywdy. Oraz od tego, co jest w danej sytuacji sprawiedliwe. W większości jednak przypadków w codziennym życiu nie widzę konfliktu „dobro bliźniego – dobro innego bliźniego”, ale „dobro bliźniego – mój egoizm”. Zatem wartość akademicka rozważań o kolejkach, moim zdaniem przekracza wartość praktyczną. Poza tym Homura did nothing wrong :D


Cz maja 09, 2019 8:15

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Rozważania o chrześcijaństwie
Alus, piękne słowa zacytowałaś. Gotowa na ataki ? ;)
Tak, nie każdy potrzebuje religii zorganizowanej i instytucjonalnej, za to można tą więź z Miłością określić mianem indywidualnej religijności.

Zefciu, zgadzam się, bo uważam, że Miłość to nie tyle co pragnienie dobra co zaangażowanie w dobro. Chodziło mi bardziej o to czy rozszerzasz tą Miłość na istoty nie należące do gatunku homo sapiens.
Zależy od tego co w danym momencie jest sprawiedliwe...
Co z tym obiektywnym dobrem i złem? Czynnościami, które zawsze są ponoć grzechami? Czy może jednak konkretna sytuacja ma kluczowe znaczenie?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Cz maja 09, 2019 8:22
Zobacz profil
Post Re: Rozważania o chrześcijaństwie
Alus, Pan Jezus w kolejnym zdaniu mowi,

I te muszę przyprowadzić i będą słuchać głosu mego, i nastanie jedna owczarnia, jeden pasterz

Nie doczytalas?

Kapłani zmiękczą największych grzeszników.
(Św. Maksymilian M. Kolbe)
Świat mógłby istnieć nawet bez słońca, ale nie może istnieć bez Mszy Świętej.
(Św. Ojciec Pio)


Cz maja 09, 2019 13:18

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Rozważania o chrześcijaństwie
ŻycieMaSens, czym grzeszy taki w pełni realizujący ideały swojej wiary mistrz zen?
Jakoś gdy sobie wyobrażę nasz świat bez Słońca jest to o wiele bardziej problematyczne niż bez jakichkolwiek rytuałów, czy też bez gatunku homo sapiens, który jakieś rutuały odprawia.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Cz maja 09, 2019 13:35
Zobacz profil
Post Re: Rozważania o chrześcijaństwie
IrciaLilith napisał(a):
ŻycieMaSens, czym grzeszy taki w pełni realizujący ideały swojej wiary mistrz zen?


Nie wiem, powiedz mi z nazwiska który :) Każdy grzeszy, a kto uważa, że jest bez grzechu, sam siebie oszukuje lub nie jest tego świadom.

IrciaLilith napisał(a):
Jakoś gdy sobie wyobrażę nasz świat bez Słońca jest to o wiele bardziej problematyczne niż bez jakichkolwiek rytuałów, czy też bez gatunku homo sapiens, który jakieś rutuały odprawia.


Eucharystia jest pokarmem duchowym, jest niepojętym darem Nieba. Oczyszcza dusze z grzechów powszednich, umacnia w dobrym, jednoczy mocą Ducha Świętego z żywym Panem Jezusem, z żywym Bogiem.

Nie na darmo Pan Jezus mówi

Cytuj:
Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem. 56 Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim


Eucharystia jednoczy wiernych w jedno w jednym Duchu Chrystusowym.
Najświętszy sakrament to żywy symbol pokory i miłości miłosiernej Pana Jezusa.


Cz maja 09, 2019 14:59
Post Re: Rozważania o chrześcijaństwie
ZycieMaSens napisał(a):
Alus, Pan Jezus w kolejnym zdaniu mowi,

I te muszę przyprowadzić i będą słuchać głosu mego, i nastanie jedna owczarnia, jeden pasterz

Nie doczytalas?

Kapłani zmiękczą największych grzeszników.
(Św. Maksymilian M. Kolbe)
Świat mógłby istnieć nawet bez słońca, ale nie może istnieć bez Mszy Świętej.
(Św. Ojciec Pio)

Muszę przyprowadzić - czyli dokona tego sam Chrystus, a kiedy, w jakim czasie, to wie jedynie On.
Każda Msza ogarnia cały świat i wszystkich ludzi, bo za wszystkich Jezus dokonał ofiary Zdrój miłosierdzia mojego został otwarty na oścież włócznią na krzyżu dla wszystkich dusz - nikogo nie wyłączyłem(Dzienniczek 1182),
Na pewno każdy wybierając zbawienie w wieczności musi przejść bramę, wedle zapowiedzi Jezusa Ja jestem bramą. Jeśli ktoś wejdzie przeze mnie, będzie zbawiony(J 10,9)


Cz maja 09, 2019 15:32
Post Re: Rozważania o chrześcijaństwie
Dobra, jakoś z tego wybrnęłaś...już Cię nie atakuje ;)

edit Pamiętaj jeszcze o tych słowach Pana Jezusa

Cytuj:
Strzeżcie się fałszywych proroków, którzy przychodzą do was w owczej skórze, a wewnątrz są drapieżnymi wilkami

i
Cytuj:
Wielu powie Mi w owym dniu: "Panie, Panie, czy nie prorokowaliśmy mocą Twego imienia, i nie wyrzucaliśmy złych duchów mocą Twego imienia, i nie czyniliśmy wielu cudów mocą Twego imienia?" Wtedy oświadczę im: "Nigdy was nie znałem. Odejdźcie ode Mnie wy, którzy dopuszczacie się nieprawości!"


Cz maja 09, 2019 15:35
Post Re: Rozważania o chrześcijaństwie
ZycieMaSens napisał(a):
Dobra, jakoś z tego wybrnęłaś...już Cię nie atakuje ;)

edit Pamiętaj jeszcze o tych słowach Pana Jezusa

Cytuj:
Strzeżcie się fałszywych proroków, którzy przychodzą do was w owczej skórze, a wewnątrz są drapieżnymi wilkami

i
Cytuj:
Wielu powie Mi w owym dniu: "Panie, Panie, czy nie prorokowaliśmy mocą Twego imienia, i nie wyrzucaliśmy złych duchów mocą Twego imienia, i nie czyniliśmy wielu cudów mocą Twego imienia?" Wtedy oświadczę im: "Nigdy was nie znałem. Odejdźcie ode Mnie wy, którzy dopuszczacie się nieprawości!"

Właśnie ta nieprawość - wielu we własnym mniemaniu czyni siebie depozytariuszem zbawienia i ubiegając Jezusa wskazuje, kto jest katolikiem, a kto nie, kto osiągnie zbawienie, a kto będzie go pozbawiony.


Cz maja 09, 2019 15:54

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Rozważania o chrześcijaństwie
ZycieMaSens napisał(a):
IrciaLilith napisał(a):
ŻycieMaSens, czym grzeszy taki w pełni realizujący ideały swojej wiary mistrz zen?


Nie wiem, powiedz mi z nazwiska który :) Każdy grzeszy, a kto uważa, że jest bez grzechu, sam siebie oszukuje lub nie jest tego świadom.


Czy gdyby w pełni realizował ideały swojej wiary nadal by grzeszył?
Czy gdyby katolik w pełni realizował ideały swojej wiary nadal by grzeszył?

Problemem jest to jaką kto wyznaje religie, czy to że nie realizuje w pełni wszystkich ideałów swojej wiary?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Cz maja 09, 2019 16:05
Zobacz profil
Post Re: Rozważania o chrześcijaństwie
@Alus
Ja o niczym nie wyrokuje, przestrzegam tylko przed rozwadnianiem, rozmydlaniem Ewangelii. Jezus w pewnych kwestiach, mówi stanowczo, mocno. Jak dobry Ojciec przestrzega swe dzieci, widząc zatwardziale serca i znając ich przewrotną naturę.
To domeną szatana jest sprowadzać duszę na manowce, uspokając je.

@ircia
Nie ma człowieka doskonałego, każdy grzeszy, nawet jeśli lekko to grzeszy, taka jest natura ludzi.
Wyjątkiem jest Najświetsza Maryja, bez zmazy grzechu pierworodnego poczęta.


Cz maja 09, 2019 16:30
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 421 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 29  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL