Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 26, 2024 10:47



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 59 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
 racjonalizm 
Autor Wiadomość
Post racjonalizm

Tzn. tak.... nie udawajcie mądrzejszych niż jesteście. Jeśli jednak ma ktoś coś do powiedzenia to chętnie posłucham. Chętnie się od Was coś dowiem. Ja informatykę studiowałem, a filozofii w praktyce miałem tylko z 60 godzin.
Odnośnie racjonalizmu w encyklopedii Wikipedia jest coś takiego:

Cytuj:
Racjonalizm to filozofia zakładająca wyższość poznania umysłowego nad poznaniem zmysłowym.

Racjonalizm w sensie metody naukowej to ogólne podejście do zdobywania wiedzy polegające na porządkowaniu zasobów wiadomości w.g. z góry ustalonego porządku.

Racjonalizm w potocznym znaczeniu to postawa polegająca na porządkowaniu i poddawaniu logicznej krytyce docierających do nas wiadomości i odrzucanie tych, które nie pasują do wcześniej przyjętych ogólnych założeń.

Racjonalizm w filozofii
Filozofowie racjonaliści od czasów Kartezjusza starali się znaleźć zbiór podstawowych aksjomatów, którym nie dało by się zaprzeczyć bez popadania w logiczną sprzeczność i od których drogą dedukcji dałoby się wyprowadzić całą ludzką wiedzę.

Racjonalizm rozwijał się intensywnie w wiekach XVII i XVIII. Do najbardziej znanych filozofów racjonalistów należą: Kartezjusz, Isaac Newton, Gottfried Wilhelm Leibniz oraz Georg Wilhelm Friedrich Hegel.

Od czasu Hegla nikt już nie próbował tworzyć systemów filozoficznych opartych na ścisłym racjonalizmie, gdyż zadanie znalezienia doskonałego zbioru podstawowych aksjomatów mogących skutecznie tłumaczyć i opisywać całą ludzką wiedzę okazało się zadaniem niewykonalnym.

Elementy racjonalizmu są jednak obecne w myśleniu ludzkim do dzisiaj. Przykłady takiego myślenia to np: próba stworzenia "teorii wszystkiego" przez współczesnych fizyków.



To by oznaczało, że np. moje dyskusje z oświeceniowymi ateistami nie miały sensu... bo należało pytać o metodologię jakąś? Nie chodzi o udowodnienie katolicyzmu, ale o racjonalizm jako taki.

Jak znam życie na to owi racjonalni ateiści machną ręką, ale to oznacza, że tylko pływają ? Nie ma tam faktycznej analizy, a tylko negowanie w oparciu o swoje wyobrażenie zdrowego rozsądku, który jest nie do obronienia?

Tak by to wyglądało.



Śr sie 04, 2004 17:35
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 29, 2003 12:52
Posty: 1364
Post 
Che, che ... cóż skoro zdrowy rozsądek jest nie do obronienia ... to dlaczego głupcy są wyśmiewani ? Po co studiowałeś PTR? Po co Ci ta wiedza skoro nie ma ona żadnej wartości ... przecież wystarczy żebyś wierzył iż wiesz czym jest informatyka ... po co tracić czas, na naukę ?


Śr sie 04, 2004 19:30
Zobacz profil
Post 

Przecież nie o to chodzi.


Śr sie 04, 2004 20:04
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 29, 2003 12:52
Posty: 1364
Post 
A o co PTR? Bo robienie wody z mózgu to twoja specjalność, tylko nigdy nic z tego nie wynika ...


Śr sie 04, 2004 20:43
Zobacz profil
Post 

ech... Pug ja zacytowałem Wikipedię.
Nie emocjonuj się tak. Wiem, że Ty też tylko informatykę (no i ekonomię) studiowałeś i że właśnie te pytanie (bo to jest pytanie w moim wydaniu) Cię przerasta.
Nie musisz uciekać w oskarżanie mnie. To jest cytat z encyklopedii.


Śr sie 04, 2004 20:53
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 29, 2003 12:52
Posty: 1364
Post 
Tia, tyle, że nadal nie wyjaśniłeś o co Ci właściwie chodzi?
Nie da się stworzyć systemu filozoficznego opartego na ścisłym racjonaliźmie? Nie da się także przenieśc góry jedną ręką ... i co z tego? Filozofia to tylko narzędzie. Zapychanie dziur metafizyką nie czyni jej bynajmniej bardziej wartościową ...


Śr sie 04, 2004 21:01
Zobacz profil
Post 

Wiesz... porada: Tam jest mowa o tym, że nie da się stworzyć zbioru aksjomatów z którego wychodząc dałoby się opisać całą ludzką wiedzę.

I teraz... to jest w encyklopedii. Można nad tym pomyśleć.

Nie musisz ideologizować. Być może w ogóle nie dotykamy problemu, który Ciebie tak emocjonuje w innych wątkach.


Śr sie 04, 2004 21:07
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 29, 2003 12:52
Posty: 1364
Post 
Ludzka wiedza jest zbyt sfragmentowana by dało się ją opisać. Co gorsza ludzka wiedza nie jest do końca spójna, bo kopie nie są do końca jednakowe. Tak więc stwierdzenie jest prawdziwe, tyle, że nie wiem co chcesz przez to powiedzieć ...


Śr sie 04, 2004 21:12
Zobacz profil
Post 

Czy Ty dostrzegłeś tę ilość znaków zapytania w moim pierwszym liście?


Śr sie 04, 2004 21:14
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 29, 2003 12:52
Posty: 1364
Post 
Na jakiej podstawie wyciągnałeś wniosek, że zdrowy rozsądek jest nie do obronienia ?


Śr sie 04, 2004 22:38
Zobacz profil
Post 
W każdym razie mamy tu poplątane pojęcia.

Zgodzisz się na poniższe?

Czym innym jest poszukiwanie prawdy zgodnie z określoną metodą, a czym innym jest zdrowy rozsądek, który nie może być nigdy miernikiem tego co prawdziwe (no chyba, że ktoś mu nada znaczenie metody naukowej to co innego), gdyż sam człowiek ma ograniczenia. Zdrowy rozsądek to po prostu sposób patrzenia na świat istoty, która miała taki a nie inny tor ewolucji. To jeszcze nie jest metodyczne badanie problemu. To zwykłe spojrzenie człowieka, który realnie wie mało, ale myśli, że wie wystarczającą dużo.

Problem nie dotyczy wątku, ale niestety wyszedł i to chyba z mojej winy.
Zdrowy rozsądek według mnie nie oznacza jeszcze poznawania w oparciu o metodologię naukową.


Śr sie 04, 2004 22:47
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 06, 2004 9:10
Posty: 140
Post 
Przyczepię się PTR do jednego: co masz na myśli, mówiąc "ale myśli, że wie wystarczająco dużo"? Wystarczająco dużo do czego?
Poza tym można też, kierując się zdrowym rozsądkiem, dojść do wniosku, że właśnie wcale nie wiem wystarczająco dużo.

A teraz do rzeczy:
Nie wiem z jakimi ateistami rozmawiałeś i co rozumieli oni przez racjonalizm; mogli w końcu myśleć o racjonalizmie w potocznym znaczeniu tego słowa.

Artykuł, który przytoczyłeś mówi chyba o racjonalizmie przeciwstawiającym się empiryzmowi ("filozofia zakładająca wyższość poznania umysłowego nad poznaniem zmysłowym"), który
Cytuj:
upatruje w rozumie naczelne (lub w wersji skrajnej — jedyne) źródło poznania i kryterium prawdy (tzw. racjonalizm genetyczny, natywizm) oraz uznaje istnienie poznania niezależnego od doświadczenia, „czysto rozumowego”, i możliwość uzasadniania wiedzy bez odwoływania się do doświadczenia (tzw. racjonalizm metodologiczny, aprioryzm).


Cytuj:
NATYWIZM - pogląd dotyczący genezy poznania, zakładający istnienie w umyśle ludzkim idei (cech) wrodzonych, związanych z konstrukcją umysłu, tj. pewnej wiedzy niezależnej od doświadczenia i wszelkich zewn. czynników; zw. też genetycznym racjonalizmem.


Cytuj:
APRIORYZM - a. skrajny — pogląd w filozofii staroż. (Parmenides z Elei, Platon), uznający poznanie a priori za jedynie prawdziwe i pełnowartościowe; a. umiarkowany — pogląd występujący w filozofii nowoż. (I. Kant, neokantyzm, fenomenologia), zgodnie z którym istnieje poznawczo wartościowa wiedza aprioryczna, obejmująca nie tylko sądy analit., ale i sądy syntet. a priori; a. jest też nazywany racjonalizmem.


a jest jeszcze racjonalizm przeciwstawiający się irracjonalizmowi, który uznaje wartość poznania zmysłowego i głosi że
Cytuj:
jedynie wartościowe jest poznanie racjonalne, tj. zgodne z rezultatami nauki, odrzuca wszelkie środki i sposoby poznania dostarczające wiedzy niedyskursywnej i nie poddającej się sprawdzeniu (np. intuicję, objawienie); racjonalizm w tym rozumieniu postuluje krytycyzm, antydogmatyzm i obiektywność w ocenie wiedzy, akcentując czynną rolę rozumu wiąże się zwykle z idealizmem teoriopoznawczym, w przeciwstawieniu do intelektualizmu właściwego realizmowi teoriopoznawczemu, który przyjmuje pierwotność biernego zachowania intelektu względem oddziałującego z zewnątrz bytu.


Cytuj:
Idealizm teoriopoznawczy, kwestionujący możliwość poznania rzeczywistości zewn. wobec podmiotu, występuje także w 2 zasadniczych odmianach: idealizmu immanentnego, odmawiającego podmiotowi zdolności wykroczenia w aktach poznawczych poza własne przeżycia psych. (impresje, wrażenia, idee) stanowiące dla niego jedyny możliwy przedmiot poznania; idealizmu transcendentalnego (krytycznego) kwestionującego możliwość poznania istniejących rzeczy samych w sobie, ograniczającego poznanie do świata zjawisk dostępnych w doświadczeniu współtworzonym przez struktury (formy, kategorie) poznającego umysłu.


Cytuj:
REALIZM TEORIOPOZNAWCZY, realizm epistemologiczny, stanowisko w teorii poznania, przyjmujące, że źródłem ludzkiego poznania są byty istniejące niezależnie od umysłu ludzkiego i znajdujące się na zewnątrz człowieka poznającego; realizm teoriopoznawczyjest przeciwieństwem wszelkich odmian agnostycyzmu i subiektywnego idealizmu, negujących możliwość poznania rzeczywistości.


Cytaty są z encyklopedii PWN-u.
Myślę, że z tego wynika jedno - jeżeli ktoś ci oznajmia, że jest racjonalistą, to rozsądnie byłoby dopytać się, co przez to rozumie.

_________________
Jestem agnostykiem i o tym wiem, o tym wiem, że jestem agnostykiem.


Cz sie 05, 2004 5:25
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 29, 2003 12:52
Posty: 1364
Post 
Cytuj:
Czym innym jest poszukiwanie prawdy zgodnie z określoną metodą, a czym innym jest zdrowy rozsądek, który nie może być nigdy miernikiem tego co prawdziwe (no chyba, że ktoś mu nada znaczenie metody naukowej to co innego), gdyż sam człowiek ma ograniczenia. Zdrowy rozsądek to po prostu sposób patrzenia na świat istoty, która miała taki a nie inny tor ewolucji. To jeszcze nie jest metodyczne badanie problemu. To zwykłe spojrzenie człowieka, który realnie wie mało, ale myśli, że wie wystarczającą dużo.


Dziękuję Bianko za punkt zaczepienia :D

Tak więc PTR, coś co tak jakby pominąłeś. Odniesienie do rzeczywistości. Wielokrotnie pisałem Ci, że swój światopogląd opieram na swojej wiedzy i obserwacjach - doświadczeniach. Bez obserwacji całość była by bezwartościowa. Doświadczenie pozwala weryfikować swoją wiedzę w praktyce. I zapewniam cię, że jedynym sposobem na to jest racjonalizm.


Cz sie 05, 2004 17:10
Zobacz profil

Dołączył(a): So cze 26, 2004 13:41
Posty: 60
Post 
PugCondoin napisał(a):
... jedynym sposobem na to jest racjonalizm.
Żebyś ty przynajmniej wiedział co to jest.


Cz sie 05, 2004 18:07
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 29, 2003 12:52
Posty: 1364
Post 
Czym ty byłeś w poprzednim wcieleniu? Owsikiem?


Cz sie 05, 2004 19:17
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 59 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL