Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 20, 2024 3:31



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
 "Jeśli Boga nie ma" - Leszek Kołakowski 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N wrz 26, 2004 10:57
Posty: 2
Post "Jeśli Boga nie ma" - Leszek Kołakowski
Czytał ktoś książkę Kołakowskiego "Jeśli Boga nie ma"?
Jeśli tak, to jakie wrażenia?

Bo ja dopiero za parę dni będę ją miał i jestem ciekaw tej książki.


Pn wrz 27, 2004 15:38
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 29, 2004 8:41
Posty: 163
Post Opinia o Kołakowskim
Lesio Kołakowski to idealista, dlatego nie polecam tej książki, mimo, iż jej nie czytałem.

_________________
"Kościół nie może iść z duchem czasów - z tego prostego powodu, że duch czasów donikąd nie idzie. (...) Nie chcemy Kościoła, który, jak to piszą gazety, zmienia się wraz ze światem. Chcemy Kościoła, który zmieni świat".
[G.K.Chesterton]


Cz wrz 30, 2004 7:37
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 26, 2004 10:57
Posty: 2
Post Kołakowski
a dlaczego uwazasz, ze nie warto czytac ksiazki napisanej przez idealiste?


Cz wrz 30, 2004 15:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 29, 2004 8:41
Posty: 163
Post idealista-sceptyczny metafizyk
Nie chciałbym streszczać jakiś analiz ujawniających w rezultacie bezsilność filozofii Kołakowskiego bo nie znam jego filozofii, i nie chcę poznawać.
Jestem metafizykiem a filozofia, przez dwa i pół tysiąca lat nie potrafiła odpowiedzieć na żadne pytanie, więc ja również nie odpowiem Ci na nie.
Niemniej jednak tezę o jego substancjalności podważyli już ludzie Oświecenia, wystarczy przypomnieć Hume’a, a także ci, którzy jak Husserl widzieli w nim podmiot poznawczy, przejrzystą dla siebie świadomość, zawieszając jego istnienie.

Idealista to co prawda człowiek kierujący się w postępowaniu wzniosłymi zasadami, stawiający przed sobą szlachetne cele, zdolny do poświęceń dla dobra ogólnego,ale wyobrażający sobie świat lepszym niż jest w rzeczywistości. To marzyciel z krainy iluzji.
Kołakowski przyjął stanowisko bliskiego i współczującego obserwatora wiary chrześcijańskiej.

Wszystkie jego etykietki są zwodnicze, próba zaś podporządkowania myśli Kołakowskiego jakiemuś jednemu i jednoznacznemu określeniu jest zgoła nierozsądna i z charakterem tej myśli niezgodna.

Ja osobiście próbuję być metafizykiem,zaś Kołakowski to sceptyczny metafizyk.
Jako filozof wciąż wokół metafizyki krąży, bo to ona stanowi sam rdzeń filozoficznego myślenia. Mało kto jednak dokonał tak głębokiej jej destrukcji, obnażając wszystkie nieuprawnione uroszczenia:
-że tylko ona jest władna przeniknąć to, co jest prawdą, a co fałszem, rzeczywistością lub pozorem, co stanowi o pewności wiedzy ludzkiej, źródle dobra i zła i czym jest samo „jest” jako takie. Tymczasem wszędzie tam, gdzie tylko podejmiemy owe najistotniejsze pytania, stajemy wobec nierozwiązywalnych sprzeczności, odbierających sens analizom.

Każda z obranych jego dróg prowadzi bądź do zaprzeczenia tez wyjściowych, bądź do absurdu. Niekiedy rozpętuje się prawdziwy „horror metafizyczny”. Gdy bowiem wreszcie metafizyka odnalazła źródła pewności w bycie dwóch „rzeczywistości ostatecznych”, tj. w Bogu i we mnie samym, czyli w „Ja”, owe byty na skutek kolejnych ich określeń, coraz wnikliwszych analiz dokonywanych przez rozmaitych myślicieli, obrócają się w nicość.

Jego absurdy:
Cytuj:
„Absolut który miał wyjaśnić sam akt istnienia, redukuje się, w wyniku własnej doskonałości, do nieistnienia"
„Skoro więc Absolut, jak czas - jego wróg wciąż żywy, choć pokonany - nie poddaje się pojęciowej redukcji do czegokolwiek innego, to imię jego, o ile je ma, Nic.
Tak to jedno Nic wybawia drugie Nic od jego Nicości”.

_________________
"Kościół nie może iść z duchem czasów - z tego prostego powodu, że duch czasów donikąd nie idzie. (...) Nie chcemy Kościoła, który, jak to piszą gazety, zmienia się wraz ze światem. Chcemy Kościoła, który zmieni świat".
[G.K.Chesterton]


Pt paź 01, 2004 11:43
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz gru 23, 2004 16:58
Posty: 62
Post Kołakowski
Z Jego wywodów w telewizji można odczuć, że filozof to człowiek który żyje dzięki zadawaniu pytań. Sam nie jest mądry (gdyby był posiadał by z urodzenia mądrość i nie wiedział by nawet, że ją kocha) więc zadaje pytania ludziom którzy mogą mu odpowiedzieć.


Cz gru 23, 2004 18:08
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 5 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL