Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz maja 23, 2024 18:41



Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 9 ] 
 Pytanie 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn lip 06, 2009 5:26
Posty: 1
Post Pytanie
Witam mam pytanie czy będąć u sakramentu spowiedzi św spowiadalem sie z grzechu okultyzmu powiedzialem ze po dowiedzeniu sie ze to grzech z tym zerwalem a to byla nieprawda czy spowiedz sw jest niewazna?
Poszedlem 2 dni pozniej i powiedzialem ksiedzu tez podczas o tym ale nie wiem czy mnie dobrze zrozumial:XCzy wtedy ten sakrament ma waznosc?
zadnego grzechu nei zatailem a zapomniane wyznalem na tej 2 spowiedzi


Pn lip 06, 2009 7:41
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post 
Jeśli wyznałeś owe grzechy - z zaznaczeniem, że na poprzedniej spowiedzi ten zataiłeś - to zostały odpuszczone. Jeśli jednak specjalnie zrobiłeś tak, by kapłan Cię nie zrozumiał, to nie. Szczera spowiedź jest elementem (jednym z kilku) decydującym o jej ważności.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Pn lip 06, 2009 8:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So wrz 12, 2009 7:42
Posty: 22
Post 
Mam pytanie do szumi: (mam ten sam grzech co pytający)
Skoro Bóg jest miłosierny i nam niedoskonałym wybacza prawie wszystko to jaki sens ma spowiedź przed człowiekiem w konfesjonale (człowiekiem niedoskonałym) i cały ten stres z tym związany??? Przecież i tak staniemy przed Bogiem i i tak całe życie nam przeleci niczym film.


So wrz 12, 2009 21:51
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post 
Ma dokładnie taki sens, jak napisałeś - to ma być stanięcie przed niedoskonałym człowiekiem, i to ma być stres. Spowiedź bez stresu to nonsens. Jeżeli grzechy nie budzą w Tobie stresu, to kiepsko z Twoją wiarą - po prostu ! Natomiast kontakt z drugim grzesznikiem, który - tak się składa - jest kapłanem Kościoła, i mocą Kościoła otrzymuje od Chrystusa władzę odpuszczania grzechów jest najlepszą lekcją pokory. Często grzeszę pychą, uważając się za Super-Wyzwolonego Myśliciela, czytającego o rzeczach, o których ksiądz akurat mnie spowiadający nie śmie ( zapewne, bo ciekawe w ilu przypadkach się mylę ) nawet pomyśleć - i właśnie dlatego chcę się u niego wyspowiadać, chcę, żeby to on zmył mi głowę - żebym nabrał wreszcie jakiegoś dystansu do samego siebie ( taa, wielu pewnie odpowie " a ja to nie potrzebuję księdza żeby mieć do siebie dystans " - powiem tyle: jeśli ktoś tak mówi, to jest to najlepszy dowód, że przede wszystkim właśnie on potrzebuje księdza ). Powiem szczerze, byłem u spowiedzi dzisiaj, więc mogę na gorąco potwierdzić, że zawsze, i dzisiaj też, był to dla mnie duży stres. Ale jeszcze większa lekcja i nauka. Nie wyobrażam sobie dobrego praktykowania wiary bez czegoś takiego jak spowiedź, i to indywidualna. Spowiedź jest niezbędna, by zachować w wierze jakąś powagę. Na własnym przykładzie wiem, że to jest trudno przyjąć i trudno zrozumieć, łatwo natomiast się przeciwko temu buntować - ale gdy ten moment już przychodzi, nagle wszystko staje się w pełni zrozumiałe.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


So wrz 12, 2009 22:08
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So wrz 12, 2009 7:42
Posty: 22
Post 
Odp do Johnny99
Ksiądz wywalił mnie z konfesjonału już dwa razy (2-ch różnych księży) nakazując iść do egzorcysty na spowiedź - pytam po co? Ksiądż nie jest władny mnie rozgrzeszyć z tego że próbowałem nawiązać kontakt z zaświatami poprzez seans? To taki grzech że muszę żyć z nim (już żyję z nim 10 lat) podczas gdy w tym czasie Bóg mnie uzdrowił z choroby śmiertelnej - To może Bóg mi wybaczył skoro dał mi życie? Nie jest to dowód na niekompetencje kapłanów?


So wrz 12, 2009 22:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post 
Nie wiem, na co to jest dowód. Nie wiem, co tym księżom powiedziałeś, i co oni Ci powiedzieli. I nie zamierzam się o to pytać. Natomiast wiem, że ksiądz ma obowiązek " wywalić " z konfesjonału, jeśli penitent nie spełnia warunków dobrej spowiedzi ( najważniejszym w Twoim przypadku jest prawdopodobnie mocne postanowienie poprawy, którego być może ksiądz u Ciebie nie zauważył, i dlatego odesłał Cię " dalej " ). I wiem jeszcze jedno, i to z jeszcze większą pewnością - gdyby mnie Bóg darował życie, zrobiłbym wszystko, by jak najszybciej przystąpić do spowiedzi, i uzyskać odpuszczenie grzechów. Tak naprawdę spowiedź jest nam potrzebna nie mimo tego, ale właśnie dlatego, że Bóg nam przebacza i nas zbawia.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


So wrz 12, 2009 22:35
Zobacz profil
Post 
Ksiądz może rozgrzeszyć - ale w przypadku okultyzmu może być tak że nie może Ci pomóc. Dlatego konieczna jest wizyta u egzorcysty.


So wrz 12, 2009 22:53
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So wrz 12, 2009 7:42
Posty: 22
Post 
To ja już z tym grzechem pozostanę. Nie będe ryzykował utraty żony - wole już to potępienie. Cóż wkoło tylu ateistów - będzie mi raźniej.


So wrz 12, 2009 23:00
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post 
1. Do znudzenia będę to powtarzał co drugiej osobie:
Temat tytułujemy zgodnie z treścią, a nie nic nie mówiącym: Pytanie.

2. To nie jest portal zadaj pytanie, lecz forum dyskusyjne. A jeśli już to warto samemu odpowiadać za własną spowiedź. Tyle kombinowania, żeby potem zawracać ludziom głowę na forum. Sorry, ale jak idę do spowiedzi to staram się mówić co jest, a jak zapomnę, czy nawet zataję, to za drugim razem idę już na 100% przygotowany i szczery. Nie trzeba pytać, aby do tego dojść.

3. Jeśli już Autor ma problem ze spowiedzią i zadaje pytanie to oczekuje tylko ściśle określonej odpowiedzi i tylko do tego taki temat służy, nie do dyskusji, które w dodatku wiele razy już się tutaj toczyła, polecam wyszukiwarkę.

_________________
Pozdrawiam
WIST


So wrz 12, 2009 23:46
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.   [ Posty: 9 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL