Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 9:21



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Kanibalizm 

Uważam, że kanibalizm...
to ciężki grzech. 31%  31%  [ 8 ]
jest niedopuszczalny u ludzi cywilizowanych, nieetyczny. 31%  31%  [ 8 ]
jest czymś negatywnym z powodów zdrowotnych. 15%  15%  [ 4 ]
nie popieram, ale w niektórych sytuacjach nie uważam za zły. 8%  8%  [ 2 ]
nie jest niczym negatywnym. 15%  15%  [ 4 ]
nie mam zdania. 0%  0%  [ 0 ]
moja odpowiedź jest inna... 0%  0%  [ 0 ]
Liczba głosów : 26

 Kanibalizm 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 22:01
Posty: 1342
Post Re: Kanibalizm
WIST napisał(a):
Z naukowego punktu widzenia jest to ciekawe. Jeśli odrzucimy na chwil głęboko zakorzenione w nas postawy wobec kanibalizmu, to pozostaje pytanie - właściwie to czemu? Jest to obrzydliwe, tak samo jak zjadanie mrówek, czy psów. A jednak z jakiegoś powodu takim jest, a jedzenie krowy i kurczaka już nie.
Skupiłeś się mocno na kwestii medycznej, czyli obserwacji i wyciąganiu wniosków przez naszych przodków co do szkodliwości takiej praktyki. Czy jednak nie brakuje tutaj kwestii psychologicznej, to co nam bliskie to co było dla nas czymś więcej, jak człowiek czy nawet pies, nie może zostać potraktowane tak przyziemnie jak obiad. To degradacja znaczenia tej istoty dla nas.

Ja uważam, że dopóki nie jestem wegetarianinem, nie ma znaczenia czy jem kurę czy krowę - wszak i tak jest to łamanie mitahary... ale i tak wątpię, czy zdołałbym zjeść cokolwiek wiedząc, że jest wołowe. Zjeść krowę, to jednak tak jak... właśnie - człowieka. No i tutaj jest sedno - czy można o jedzeniu wołowiny, ale patrząc na to tylko przez pryzmat jednej idei? (jak wiemy, idee nie znoszą konkurencji)
Kwestia medyczna jest w tym przypadku obiektywna - ale nie pomijam kwestii kulturowych. Jednak kwestie kulturowe czy ideowe są różne, a w tym przypadku sprzeczne. By mieć pełny ogląd sytuacji, dobrze jest zapoznać się z każdą ze stron - a także z przyczynami postępowania.
Bo np. inne przyczyny kulturowe można wyjaśnić o wiele prościej, np.
U większości kultur kazirodztwo jest potępiane ze względu na obciążenie genetyczne, u części jest dopuszczane z powodów ekonomicznych i demograficznych, zaś u niektórych jest zalecane głównie ze względu na dziedziczenie majątku i posagi.
Tak samo krowa - zazwyczaj traktowana jako zwierze hodowlane, także mięsne (źródło białka). Jednocześnie u koczowniczych pasterzy zabicie krowy da chwilowe wyżywienie, ale pozbawi takich surowców jak: mleko, łzy, uryna, łajno, pot - co w przypadku niewielkiego stada jest większą stratą. Dochodzi też aspekt utożsamiana zwierzęcia z bóstwem (np. Apis) bądź powiązaniem z nim (sanatana dharma).
W przypadku kanibalizmu całość nie jest tak jasna - mamy sprzeczne poglądy, ale często o niejasnych przyczynach postępowania - przez co trudno orzekać.

WIST napisał(a):
OK zatem czego to dowodzi? Że można różnie patrzeć na tą samą sprawę i mieć odmienne odczucia. Nie wzięło się to z nikąd. Poza aspektami praktycznymi są też inne bardziej emocjonalne. Tak ja twierdzę.

No i o to chodzi - aspekty emocjonalne są tak samo różne jak praktyczne. I sęk w tym, że nie wzięło się z znikąd ;)

_________________
ॐ नमः शिवाय

"Wachlarzem o aloes", czyli mój blog literacki o fantasy i science-fiction:
http://wachlarzemoaloes.blogspot.com - blog
https://www.facebook.com/Wachlarzem-o-aloes-1499129103717492/ - fanpage


Cz sie 29, 2013 12:08
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Kanibalizm
Gdyby zatem wyeliminować aspekt medyczny i przeprowadzić mały eksperyment. Grupie ochotników podajemy dwa rodzaje mięsa i pytamy które im bardziej smakuje. Nie wiedzą oni jednak że jedno z tych mięs pochodzi od człowieka. Traktuje to bardziej jako eksperyment myślowy bo nikomu bym nie życzył takiego doświadczenia, ale rzecz w tym że nieświadomy uczestnik, gdyby nie był świadomy że łamie kulturowe tabu, moźliwe że nawet by się nie zorientował. W najgorszym wypadku uznałby że jedno z mięs jest niesmaczne. Ale pozbawiony obciążenia ta nieprzyjemną myślą że oto nie je wieprzowiny, lecz "humaninę" mogły nieświadomie wiele powiedzieć o nas samych.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Pt sie 30, 2013 23:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 22:01
Posty: 1342
Post Re: Kanibalizm
"humaninę" - fajny zwrot :D Ponoć ludzkie mięso jest słodkie... może niektórzy by skojarzyli? Z drugiej strony, raczej po prostu do głowy by im nie przyszło, co jedzą. Zresztą, ja swego czasu zjadłem kiedyś nieświadomie wołowinę, to smakowała jak normalna świnia.

_________________
ॐ नमः शिवाय

"Wachlarzem o aloes", czyli mój blog literacki o fantasy i science-fiction:
http://wachlarzemoaloes.blogspot.com - blog
https://www.facebook.com/Wachlarzem-o-aloes-1499129103717492/ - fanpage


So sie 31, 2013 1:12
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Kanibalizm
Nie chodzi o sam fakt rozpoznania mięsa, ale raczej to czy w pewnym sensie nieświadomy człowiek zjadłby je ze smakiem, będąc pozbawiony całego balastu kulturowego. Najpewniej tak, chyba że byłoby wyjątkowo obrzydliwe, ale to była by cecha samego mięsa, a nie tego co nam mózg podpowiada w sensie, że tego nie należy tykać.

_________________
Pozdrawiam
WIST


N wrz 01, 2013 21:14
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 22:01
Posty: 1342
Post Re: Kanibalizm
Po części o tym mówię - tak samo jest z wołowiną. Bez balastu kulturowego/religijnego jest zwykłym mięsem, często uważanym za smaczne.

_________________
ॐ नमः शिवाय

"Wachlarzem o aloes", czyli mój blog literacki o fantasy i science-fiction:
http://wachlarzemoaloes.blogspot.com - blog
https://www.facebook.com/Wachlarzem-o-aloes-1499129103717492/ - fanpage


N wrz 08, 2013 17:38
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr gru 02, 2020 14:28
Posty: 536
Post Re: Kanibalizm
Odkopuję ten wątek, gdyż sam zamierzałem stworzyć podobny (chociaż może w bardziej odpowiednim dziale), jako iż temat ten uważam za bardzo interesujące zagadnienie etyczne. Ciekawi mnie jakimi argumentami, innymi niż stricte religijne, dysponują oponenci kanibalizmu. Na dobry początek pozwolę sobie odpowiedzieć na dwa postawione przez autora tego tematu:

ARHIZ napisał(a):
Moim zdaniem, kanibalizm jest negatywny z dwóch powodów:
1. Musimy zabić człowieka.
2. Możemy zarazić się "śmiejącą się śmiercią".


AD 1 - Nie, nie musimy nikogo zabijać by uprawiać kanibalizm.
AD 2 - Ten powód traci na znaczeniu, jeśli kanibal zrezygnuje ze spożywania mózgu, a więc narządu, którego konsumpcja jest odpowiedzialna za transmisję kuru.

_________________
Hasta la Victoria Siempre


Pt mar 12, 2021 15:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 13:57
Posty: 934
Post Re: Kanibalizm
No_Pasaran napisał(a):
Ciekawi mnie jakimi argumentami, innymi niż stricte religijne, dysponują oponenci kanibalizmu.


Ateiści też nie jedzą ludzi i podejrzewam, że stoi za tym coś więcej, niż lęk przed konsekwencjami prawnymi. Myślę, że mogliby nawet więcej światła na temat skierować, no bo dla wierzącego sprawa jest oczywista - człowiek jest ciałem i duszą. I nie ma znaczenia, że po śmierci zostają one (ciało i dusza) czasowo oddzielone. Nie potrzeba żadnego dodatkowego argumentu.
Ciekawe, że te zwierzęta, które poprzez wieki (koty, psy), ale także lata (świnki wietnamki i inni domownicy-pupile) w wystarczającym stopniu "uczłowieczyliśmy" też mogą liczyć na ten wyraz szacunku. Nie zjadamy ich, choć nieraz nam powtarzano, że "zwierzęta nie mają duszy".

_________________
Tylko Bogu chwała


Pt mar 12, 2021 16:06
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr gru 02, 2020 14:28
Posty: 536
Post Re: Kanibalizm
białogłowa napisał(a):
Ateiści też nie jedzą ludzi i podejrzewam, że stoi za tym coś więcej, niż lęk przed konsekwencjami prawnymi.


Owszem - kulturowe tabu pokarmowe. Z tego powodu europejczycy nie jedzą psów, a niektórzy Azjaci owszem.

białogłowa napisał(a):
no bo dla wierzącego sprawa jest oczywista - człowiek jest ciałem i duszą. I nie ma znaczenia, że po śmierci zostają one (ciało i dusza) czasowo oddzielone.


Ale nie macie problemu z ciałem zjadanym przez owady czy spalanym.

_________________
Hasta la Victoria Siempre


Pt mar 12, 2021 17:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 13:57
Posty: 934
Post Re: Kanibalizm
Czemu mielibyśmy mieć. Jedno to oddawanie ciała naturalnemu procesowi rozkładu, "w proch się obrócisz", a drugie ktoś może traktować podobnie, tylko ten proces zostaje, powiedzmy, przyspieszony. Jak powiedziałam, jest to pytanie raczej do niewierzącego, co go tak naprawdę powstrzymuje. Kulturę w wielkiej mierze kształtuje ludzka religijność, to co w takim razie, w tym "tabu kulturowym" jest czynnikiem decydującym dla ateisty?

_________________
Tylko Bogu chwała


Pt mar 12, 2021 19:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr gru 02, 2020 14:28
Posty: 536
Post Re: Kanibalizm
białogłowa napisał(a):
Czemu mielibyśmy mieć. Jedno to oddawanie ciała naturalnemu procesowi rozkładu, "w proch się obrócisz",


Zjedzenie ciała przez człowieka zamiast owadów ma raczej tożsamy efekt końcowy.

białogłowa napisał(a):
Kulturę w wielkiej mierze kształtuje ludzka religijność, to co w takim razie, w tym "tabu kulturowym" jest czynnikiem decydującym dla ateisty?


Nie sądzę by tabu było czymś co podlega aktywnej ocenie logicznej przez osoby będące pod jego wpływem - to efekt wieloletniej socjalizacji. NIemniej, mnie to konkretne tabu raczej już nie dotyczy, więc nie wypowiem się z własnej perspektywy.

_________________
Hasta la Victoria Siempre


Pt mar 12, 2021 21:54
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL