Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 16:00



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Czy Jezus Chrystus nosił zaszczytne tytuły? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz paź 31, 2013 16:35
Posty: 143
Post Czy Jezus Chrystus nosił zaszczytne tytuły?
Czy Jezus Chrystus nosił zaszczytne tytuły?
Takie jak naśladowcy „Jego Wielebność”, „Jego Przewielebność”, „Jego Ekscelencja”, „Jego Eminencja”.


So gru 06, 2014 16:01
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Czy Jezus Chrystus nosił zaszczytne tytuły?
Tak, z cala pewnoscia. Zapomniales jeszcze dodac "Wasza Swiatobliwosc".

_________________
ksiądz


So gru 06, 2014 16:47
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 18, 2012 20:40
Posty: 1053
Post Re: Czy Jezus Chrystus nosił zaszczytne tytuły?
Nosił i nadal nosi tytuł: Emmanuel tj Bóg z nami, Król Żydowski, Król, którego królestwo nie jest z tego świata, Król, którego jako Króla rozpoznali Mędry (inni któlowie?) i przed którym pokłonili się, Przed równym sobie nie kłanialiby się.
Nauczyciel i Mistrz. Dzisiaj słowo nauczyciel jakby zdewaluowało się, my nazywamy nauczycielami jedynie powtarzających już daną przez Boga, jedynego Nauczyciela, naukę. W rozumieniu judaistycznym nauczycielami nie są. Jeśli zatem apostołowie nazywają Jezusa Nauczycielem, to dlatego, że widzą w Nim pierwszego Nauczyciela, od którego cała wiedza pochodzi, czyli Boga. Jezus jest Mesjaszem. Żadnego - tylko człowieka - Żydzi nie nazwaliby Mesjaszem. Mesjasz to dla nich Syn Błogosławionego, czyli Boga, Absolutu.
Te tytuły znacznie bardziej wykraczają wielkością poza przytoczone przez Ciebie Leon.
Polecam wykłady ks prof Guza na temat znaczenia tytułu nauczyciel w Żydów.


So gru 06, 2014 17:36
Zobacz profil
Post Re: Czy Jezus Chrystus nosił zaszczytne tytuły?
magda68 napisał(a):
Żadnego - tylko człowieka - Żydzi nie nazwaliby Mesjaszem. Mesjasz to dla nich Syn Błogosławionego, czyli Boga, Absolutu.

Myślę, że jednak nazwaliby, przecież jedno z pierwszych (pierwsze?) nadanie tego tytułu konkretnej osobie w ST odnosi się do Cyrusa Wielkiego, który także jest nazwany Pomazańcem.
Owszem, mesjasz to nie miała być całkiem zwyczajna postać, ale raczej nie ze względu na Boże synostwo w dzisiejszym, chrześcijańskim rozumieniu synostwa Bożego, tylko ze względu na specjalną, wyznaczoną mu przez Boga rolę do spełnienia.
Dopiero później w lit. rabinicznej pojawiają się koncepcje o preegzystencji mesjasza, ale też nie wszystkie rozumiane jednoznacznie jako preegzystencja niebiańska. Patrz fragment Earthly Preegsistence
http://www.jewishencyclopedia.com/artic ... 29-messiah


So gru 06, 2014 18:03
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 18, 2012 20:40
Posty: 1053
Post Re: Czy Jezus Chrystus nosił zaszczytne tytuły?
Tytuł mesjasza, pomazańca nie jest wobec tego jednoznaczny.
Ja tu skupię się na Ewangelii. Z niej wnioskuję, że także w czasach Jezusa istniała wiara, że Mesjasz jest Kimś równym Bogu, lub, że ktoś, kto się za niego podaje, może uważać się za równego Bogu.
Na podstawie np. tych fragamentów tak twierdzę:

„Najwyższy kapłan rzekł do Niego: Poprzysięgam Cię na Boga żywego, powiedz nam nam czy Ty jesteś Mesjasz, Syn Boży?” (Mt 26,63).

„Czy Ty jesteś Mesjasz, Syn Błogosławionego?” (Mk 14, 61)
I odopowiedź najwyższego kapłana: „zbluźnił”, „oto teraz słyszeliśmy bluźnierstwo”.

„Nie chcemy kamienować Cię za dobry czyn, ale za bluźnierstwo, za to, że Ty będąc człowiekiem uważasz siebie za Boga (…) mówicie bluźnisz, bo nazwałem siebie Synem Bozym?” (J 10,33 – 36).

Jak dla mnie to są bardzo mocne i poruszające teksty.

Gdyby Żydzi uznawali, że tytuł Mesjasz w tym przypadku odnosi się jedynie do mesjasza (pomazańca) na wzór królów, i nie uzurpuje sobie bycie równym Bogu, to prawdopodobnie nie skazaliby Jezusa na smierć, lub przynajmniej nie mogłoby to stanowić pretekstu do takiego wyroku,
Ale Jezus w ich mniemaniu stawiał się jako Mesjasz na równi z Bogiem. Stąd orzyknęli go „bluźniercą”. Bez tego publicznie nie mogliby Go tak nazwać.

Dlatego osobiście nie podzielam zdania, że Jezusa skazano jedynie ze względów politycznych. Żydzi musieli wiedzieć, że wg ich prawa zasługuje na śmierć, bo czyni się Mesjaszem równym Bogu.


So gru 06, 2014 20:09
Zobacz profil
Post Re: Czy Jezus Chrystus nosił zaszczytne tytuły?
W kontekście zaszczytów - nowy biskup ordynariusz kielecki zachwyca wiernych. Bez szumnych zapowiedzi, przygotowań, asysty, podjeżdża do kaplicy domu księży emerytów (z której korzystają świeccy) odprawia Mszę św, idzie w lud udzielając Komunii św :-D


So gru 06, 2014 20:24
Post Re: Czy Jezus Chrystus nosił zaszczytne tytuły?
Cytuj:
Ja tu skupię się na Ewangelii. Z niej wnioskuję, że także w czasach Jezusa istniała wiara, że Mesjasz jest Kimś równym Bogu, lub, że ktoś, kto się za niego podaje, może uważać się za równego Bogu.
Na podstawie np. tych fragamentów tak twierdzę:

„Najwyższy kapłan rzekł do Niego: Poprzysięgam Cię na Boga żywego, powiedz nam nam czy Ty jesteś Mesjasz, Syn Boży?” (Mt 26,63).

„Czy Ty jesteś Mesjasz, Syn Błogosławionego?” (Mk 14, 61)
I odopowiedź najwyższego kapłana: „zbluźnił”, „oto teraz słyszeliśmy bluźnierstwo”.

„Nie chcemy kamienować Cię za dobry czyn, ale za bluźnierstwo, za to, że Ty będąc człowiekiem uważasz siebie za Boga (…) mówicie bluźnisz, bo nazwałem siebie Synem Bozym?” (J 10,33 – 36).

Jak dla mnie to są bardzo mocne i poruszające teksty.


Jestem podobnego zdania, to znaczy ona najpewniej nie była jeszcze wyrażona wprost, ale już kiełkowała.
To są ciekawe fragmenty, bo widać w nich jak się dwa pojęcia na temat tego czym/kim rzeczywiście ma być mesjasz ze sobą ścierają.
I tak w rzeczywistości musiało być, chrześcijańska interpretacja mesjaństwa i Bożego synostwa nie mogła pojawić się zupełnie znienacka, tylko jak wszystkie idee dookreślała się stopniowo. Nawet jeśli przyjąć, że to teksty skażone późniejszą redakcją chrześcijańskich gmin to i tak w odpowiedzi Jezusa widać pobrzmiewanie pierwotnego ich rozumienia.
U Jana:
"Ja rzekłem: Bogami jesteście? (35) Jeżeli /Pismo/ nazywa bogami tych, do których skierowano słowo Boże - a Pisma nie można odrzucić (36) to jakżeż wy o Tym, którego Ojciec poświęcił i posłał na świat, mówicie: Bluźnisz, dlatego że powiedziałem: Jestem Synem Bożym? (37)"

Dobry moment na to, aby jako pewną przesłankę kształtowania się, czy dojrzewania (do) tej myśli przypomnieć cytowany już na forum fragment Targumu Neofitów, pochodzącego co prawda z w. 4, ale będącego świadectwem wcześniejszej tradycji.

Od początku w mądrości Syn Pana udoskonalił niebo i ziemię.
A ziemia była pusta i bezkształtna, niezamieszkana przez człowieka i zwierzęta.[...]
I Słowo Pana powiedziało: "Niech stanie się światłość", i stała się światłość według zarządzenia Jego Słowa.
I było jasne przed Panem, że światłość była dobra.
Słowo Pana oddzieliło światłość od ciemności.


Czy to nie piękne wyjście do Janowego prologu? :)


So gru 06, 2014 20:51
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 12, 2014 11:29
Posty: 134
Post Re: Czy Jezus Chrystus nosił zaszczytne tytuły?
Zapewne nosił zaszczytne tytuły, szaty i mieszkał w pałacach:


Załączniki:
5035446665_34705249d8_z.jpg
5035446665_34705249d8_z.jpg [ 244.7 KiB | Przeglądane 10291 razy ]
z12229892Q,Abp-Slawoj-Leszek-Glodz-i-kard--Stanislaw-Dziwisz-.jpg
z12229892Q,Abp-Slawoj-Leszek-Glodz-i-kard--Stanislaw-Dziwisz-.jpg [ 62.7 KiB | Przeglądane 10291 razy ]

_________________
"Dla ludu religia jest prawdą, dla mędrców fałszem, a dla władców jest po prostu użyteczna" (Seneka Młodszy)
Pt gru 19, 2014 3:17
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 18, 2012 20:40
Posty: 1053
Post Re: Czy Jezus Chrystus nosił zaszczytne tytuły?
Cytuj:
mieszkał w pałacach

Ba, nadal mieszka. W Tabernakulach, które znajdują się okazałych "pałacach". Dla Ciebie Francesca pałace, dla mnie kościoły.

Jedna moja uwaga. Jako zadeklarowana ateistka, nie zrozumiesz istoty wiary, więc uczciwość wymaga, abyś się nie wypowiadała o czymś, czego nie znasz i nie chcesz poznać. To tak jakby ktoś miał prowadzić wykład na uniwersytecie np. o słońcu, gdy tymczasem zaprzecza jego - tego słońca - istnieniu.
Pisałaś gdzieś, że nie wierzysz w Mesjasza, a tu piszesz sugerując, że ten Mesjasz - Jezus Chrystus nie mieszkał jak biskupi w pałacach, nie nosił pięknych szat i nie kazał się tytułować. Czyli tam twierdzisz, ze nie istniał, a tu że istniał. Może trochę konsekwencji w postach co.


Pt gru 19, 2014 9:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sie 02, 2014 10:19
Posty: 109
Post Re: Czy Jezus Chrystus nosił zaszczytne tytuły?
francesca77 napisał(a):
Zapewne nosił zaszczytne tytuły, szaty i mieszkał w pałacach:

Ja to raczej odbieram jako wyraz szacunku. W kościołach przecież nie mieszkają księża, zakonnicy, ani zakonnice. Do kościoła przychodzą ludzie, aby się pomodlić.


Pt gru 19, 2014 17:10
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 12, 2014 11:29
Posty: 134
Post Re: Czy Jezus Chrystus nosił zaszczytne tytuły?
magda68 napisał(a):
Cytuj:
mieszkał w pałacach

Ba, nadal mieszka. W Tabernakulach, które znajdują się okazałych "pałacach". Dla Ciebie Francesca pałace, dla mnie kościoły.

Jedna moja uwaga. Jako zadeklarowana ateistka, nie zrozumiesz istoty wiary, więc uczciwość wymaga, abyś się nie wypowiadała o czymś, czego nie znasz i nie chcesz poznać. To tak jakby ktoś miał prowadzić wykład na uniwersytecie np. o słońcu, gdy tymczasem zaprzecza jego - tego słońca - istnieniu.
Pisałaś gdzieś, że nie wierzysz w Mesjasza, a tu piszesz sugerując, że ten Mesjasz - Jezus Chrystus nie mieszkał jak biskupi w pałacach, nie nosił pięknych szat i nie kazał się tytułować. Czyli tam twierdzisz, ze nie istniał, a tu że istniał. Może trochę konsekwencji w postach co.


Jestem konsekwentna, ale to że ktoś wierzy w UFO, nie oznacza, że ono istnieje. I nieprawdą jest, że nie chcę poznać... mam poznawczy umysł, dużo czytam i staram się rozumieć otaczający mnie świat. Zastanawiam się tylko, jak wyznawcy ubogiego Jezusa (bez znaczenia czy naprawdę istniał, czy nie - grunt, że wielu wierzy, że tak) nie widzą tego dysonansu - gdybym była wierząca, to uznałabym, że katolicyzm jest szyderstwem z chrześcijaństwa, to jak krzywe zwierciadło... Ja nie mam nic przeciwko wierzącym, nic przeciwko idei pierwotnego chrześcijaństwa. Jedynie KK budzi moje negatywne emocje. KK jest kwintesencją tego, co zostało napiętnowane w naukach Chrystusa (patrzę z punktu widzenia katolika, który wierzy w jego istnienie). Rozumiesz?

_________________
"Dla ludu religia jest prawdą, dla mędrców fałszem, a dla władców jest po prostu użyteczna" (Seneka Młodszy)


So gru 20, 2014 3:21
Zobacz profil
Post Re: Czy Jezus Chrystus nosił zaszczytne tytuły?
Cytuj:
Jestem konsekwentna, ale to że ktoś wierzy w UFO, nie oznacza, że ono istnieje. I nieprawdą jest, że nie chcę poznać... mam poznawczy umysł, dużo czytam i staram się rozumieć otaczający mnie świat. Zastanawiam się tylko, jak wyznawcy ubogiego Jezusa (bez znaczenia czy naprawdę istniał, czy nie - grunt, że wielu wierzy, że tak) nie widzą tego dysonansu - gdybym była wierząca, to uznałabym, że katolicyzm jest szyderstwem z chrześcijaństwa, to jak krzywe zwierciadło... Ja nie mam nic przeciwko wierzącym, nic przeciwko idei pierwotnego chrześcijaństwa. Jedynie KK budzi moje negatywne emocje. KK jest kwintesencją tego, co zostało napiętnowane w naukach Chrystusa (patrzę z punktu widzenia katolika, który wierzy w jego istnienie). Rozumiesz?

Bo Ty oczywiście nigdy nie napotkałaś ubogich kościołów, ubogich księży, ubogich zakonów i zakonników, ubogich katolickich domów opieki dla starszych, dla chorych dzieci, dla samotnych matek z dziećmi.


So gru 20, 2014 9:12
Post Re: Czy Jezus Chrystus nosił zaszczytne tytuły?
@francesca, nie tylko niewierzących coś takiego razi. Sama tez nie raz miałam (i miewam nadal) z tym pewien kłopot.
Staram się wtedy nie oceniać efektów ludzkich działań tylko intencje. Wierni oddają cześć i okazują miłość tak jak potrafią.

Czy zgorszenie które rodzi się w sercu człowieka np. na widok papieża przyjmującego drogi prezent od wierzących nie pojawia się w nim czasem z całkiem niskich pobudek? Bo już oceniliśmy człowieka i być może dowartościowaliśmy przez to samych siebie? Czy papież lepiej by zrobił odrzucając dar i pouczając (lepiej byście zrobili oddając pieniądze biednym), czy raczej przyjmując go z wdzięcznością i przekazując dalej potrzebującym?
Gdy Jezus był w Betanii u Szymona Trędowatego pewna kobieta wylała mu na głowę flakonik drogocennego olejku.
Czyje intencje były wówczas bardziej czyste, tej kobiety czy obruszających się na nią i na całą sytuację uczniów?


So gru 20, 2014 9:33
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 12, 2014 11:29
Posty: 134
Post Re: Czy Jezus Chrystus nosił zaszczytne tytuły?
Alus napisał(a):
Cytuj:
Jestem konsekwentna, ale to że ktoś wierzy w UFO, nie oznacza, że ono istnieje. I nieprawdą jest, że nie chcę poznać... mam poznawczy umysł, dużo czytam i staram się rozumieć otaczający mnie świat. Zastanawiam się tylko, jak wyznawcy ubogiego Jezusa (bez znaczenia czy naprawdę istniał, czy nie - grunt, że wielu wierzy, że tak) nie widzą tego dysonansu - gdybym była wierząca, to uznałabym, że katolicyzm jest szyderstwem z chrześcijaństwa, to jak krzywe zwierciadło... Ja nie mam nic przeciwko wierzącym, nic przeciwko idei pierwotnego chrześcijaństwa. Jedynie KK budzi moje negatywne emocje. KK jest kwintesencją tego, co zostało napiętnowane w naukach Chrystusa (patrzę z punktu widzenia katolika, który wierzy w jego istnienie). Rozumiesz?

Bo Ty oczywiście nigdy nie napotkałaś ubogich kościołów, ubogich księży, ubogich zakonów i zakonników, ubogich katolickich domów opieki dla starszych, dla chorych dzieci, dla samotnych matek z dziećmi.


Kolejno: Ad1. ostatnio zwiedzałam szlak drewnianych kościółków wokół Puszczy Zielonka (zwiedziłam kilkanaście, piękne!) Musiałam się anonsować, żeby proboszcz je otworzył poza godzinami mszy, gdyż nie chciałam przeszkadzać w trakcie (robię dokumentację fotograficzną architektury drewnianej - na razie Żuław i Wielkopolski - szlaki Olędrów, zagrody, wiatraki i kościółki) - każdy narzekał ma biedę z której chciałby wyjść, żaden nie był szczęśliwy, że łączy się w "ubóstwie" z Chrystusem. Ad2. jako lekarz pracujący w bardzo katolickim (niewielkim) mieście (koło dziesięciu? zakonów) - bywam tam często - jakoś biedy nie widziałam. Ad3,4,5. Domy opieki, hospicja, DPS-y, domy dla samotnych matek - są tak samo finansowane z budżetu państwa jak te samorządowe, jest identyczna stawka kapitacyjna lub osobodzień (w zależności od profilu) Dotyczy także szkół i domów dziecka. Każdy pracownik świecki czy zakonny jest opłacany tak samo jak ten samorządowy... więc żadna łaska.

_________________
"Dla ludu religia jest prawdą, dla mędrców fałszem, a dla władców jest po prostu użyteczna" (Seneka Młodszy)


N gru 21, 2014 0:38
Zobacz profil
Post Re: Czy Jezus Chrystus nosił zaszczytne tytuły?
Cytuj:
Kolejno: Ad1. ostatnio zwiedzałam szlak drewnianych kościółków wokół Puszczy Zielonka (zwiedziłam kilkanaście, piękne!) Musiałam się anonsować, żeby proboszcz je otworzył poza godzinami mszy, gdyż nie chciałam przeszkadzać w trakcie (robię dokumentację fotograficzną architektury drewnianej - na razie Żuław i Wielkopolski - szlaki Olędrów, zagrody, wiatraki i kościółki) - każdy narzekał ma biedę z której chciałby wyjść, żaden nie był szczęśliwy, że łączy się w "ubóstwie" z Chrystusem.

Skoro miał ci kto otworzyć, to dobitnie świadczy, że żaden nie uciekł od tej biedy, nie porzucił Jezusa dla majątku.
Kwestia szczęścia tych księży jest jedynie znana im i Bogu. Osądy z zewnątrz sa subiektywne i nacechowane osobistym odniesieniem osądzających.
A jakbyś nie wiedziała Jezus też narzekał - lisy maja nory, ptaki ptaki powietrzne swe gniazda, lecz Syn Człowieczy nie ma miejsca, gdzie by głowę mógł oprzeć - stwrdzenie faktu, nie konieczne oznacza narzekanie.


Cytuj:
Ad2. jako lekarz pracujący w bardzo katolickim (niewielkim) mieście (koło dziesięciu? zakonów) - bywam tam często - jakoś biedy nie widziałam.

To zależy co rozumiesz przez biedę.....a przepych widziałaś?

Cytuj:
Ad3,4,5. Domy opieki, hospicja, DPS-y, domy dla samotnych matek - są tak samo finansowane z budżetu państwa jak te samorządowe, jest identyczna stawka kapitacyjna lub osobodzień (w zależności od profilu) Dotyczy także szkół i domów dziecka. Każdy pracownik świecki czy zakonny jest opłacany tak samo jak ten samorządowy... więc żadna łaska.

Powiedz tym kobietom w ciąży porzuconym, odtrąconym, w latach 70-tych XX wieku, że żadnej łaski nie zrobił im Kościół, który jako pierwszy w Polsce tworzył domy samotnej matki i je przygarniał.
Znałam osobiście taką dziewczynę - chłopak ją porzucił, matka odtrąciła - zakonnice przygarnęły, dały dach nad głową, wikt.....i nikt z PRL nie dał ni złotówki.
Mamy wolny kraj, logiczne zatem, że państwo przyjęło zadania opieki nad słabszymi, wespół z Kościołem.


N gru 21, 2014 9:41
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL