Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz cze 06, 2024 10:15



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
 Żarty 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz paź 23, 2014 0:08
Posty: 41
Post Żarty
Witam szanownych forumowiczów. Piszę do Was z pytaniem. Mianowicie, czy Waszym zdaniem śmianie się z żartów o świętych to grzech ? Uważam że śmianie się z dowcipów o Jezusie to grzech, ale nie wiem jak ze świętymi. W końcu to przecież ludzie, tak samo Maryja, są tacy co każdy kawał o np. św Piotrze, Maryi, Aniołach od razu traktują że grzech, jaka Wasza opinia ? Moim zdaniem grzech jest gdy występuje tzw. "wyśmiewanie" w sensie że jakieś obraźliwe itp.


Cz lis 27, 2014 0:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Żarty
Omawianie takich rzeczy teoretycznie niewiele daje. Wiec niech bedzie, podam przyklad:

    Przyprowadzaja przed Jezusa jawnogrzesznice pytajac, czy ja ukamienowac. Jezus pisze na piasku, podnosi wzrok, po czym orzeka:
    - Kto z was jest bez grzechu, niech rzuci pierwszy kamien!
    Cisza... wtem zza plecow Jezusa leci kamien i uderza w kobiete. Jezus odwraca wzrok i mowi stlumionym glosem:
    - Matka, mowilem tyle razy, zebys sie nie wtracala.


No dobra, jest to dowcip, tak o Jezusie jak i matce Jego. Czy obrazliwy? Ja tak nie mysle. Dowcip sprytnie kombinuje koscielne dogmaty o bezgrzesznosci Maryi i znana scenke biblijna. Kombinacja IMHO w tym wypadku udana.

Jezeli ktos ma w domu stare wydanie Basni Polskich, odnajdzie tez pare bajek ludowych z Bogiem, Jezusem lub sw. Piotrem w tle. Glownie z kultury goralskiej, Kazimierz Przerwa-Tetmajer. Niektore calkiem smieszne, choc pewnie w dzisiejszym wydaniu wycieto by te o stworzeniu kobiety z psiego ogona. I to nie ze wzgledu na obraze uczuc religijnych. Taki duch czasow.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Cz lis 27, 2014 11:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Żarty
I ja uważam że ocenia się konkretny żart, a nie ogólnie orzeka ze wszystkich jest złe.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Cz lis 27, 2014 12:00
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz paź 23, 2014 0:08
Posty: 41
Post Re: Żarty
Dzięki za pomoc bo trochę nie wiedziałem jak się zachowywać gdy czasem ktoś tego typu żarty opowiadał :)


Cz lis 27, 2014 19:34
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Żarty
Żarty są generalnie dwojakiego rodzaju - wyśmiewające Boga, religię, etykę, lub wręcz obrzydliwe, albo takie które sprytnie łączą pewne rzeczy ze sobą, bazując na dwuznacznościach, czy skojarzeniach, śmieszą, ale nie wyśmiewają. Myślę że zasadą jaką warto sobie wpoić jest szukanie konkretnego zła. Co jest konkretnie złego w tym co wzbudza wątpliwości. Bo chyba nie uważasz że Jezus to postać oderwana od ludzkiej rzeczywistości, niedotykalna w sensie mówienie o Nim, mówienia do Niego, mówienia o Nim.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Cz lis 27, 2014 21:04
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz paź 23, 2014 0:08
Posty: 41
Post Re: Żarty
Ok, a tego typu rzeczy ?
https://www.youtube.com/watch?v=xlARU0iZlRE


Pt lis 28, 2014 7:25
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Żarty
Ja najczęściej po prostu nie analizuje bo i po co marnować czas. Nie wszystko musisz oceniać w kategorii dobra i zła. Na prawdę potrzebujesz ocenić ten krótki filmik? Czy tak Ci się bardzo podoba, że często sobie go puszczasz i nie wiesz czy jest to grzech? Mógłbym wyrazić opinię, tylko czy aby mądrym (nie koniecznie grzechem) jest tracić swój cenny czas?

_________________
Pozdrawiam
WIST


Pt lis 28, 2014 16:03
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 7 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL