Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 7:55



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 832 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 56  Następna strona
 Czy Bóg jest okrutny. 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr wrz 02, 2015 11:40
Posty: 654
Post Czy Bóg jest okrutny.
Dlaczego Bóg wydał swego syna na śmierć przez ukrzyżowanie. Dlaczego karze za złe. Dlaczego grzesznicy mają iść do piekła. Dlaczego bardziej troszczymy się o życie wieczne, niż o życie doczesne? W ten sposób stajemy się wyznawcami śmierci, bo chcemy jak najszybciej iść do nieba, na który to temat nie mamy żadnych konkretnych informacji. Dlaczego w Starym Testamencie Bóg jest tak okrutny. Karze swój naród, karze inne narody - przy wydostaniu się z niewoli egipskiej naród wybrany ocalał kosztem innych ludzi, na których zsyłane były plagi! Dlaczego Abracham miał zabić swego syna w ofierze, cóż to za niemiłosierny pomysł. A teraz obchodzimy rok miłosierdzia. Gdzie to miłosierdzie jest w takim razie w działaniach Boga? Kocha nas ale jakiś taki okrutny jest. Czy my ludzie mamy postępować tak samo? Tak samo okrutnie karać nasze dzieci? Czy kara jest wychowawcza? NIE JEST! Bo dzieci biorą z nas przykład. Jak mamy wierni czerpać więc z obrazu Boga, który nas karze?!


Wt mar 01, 2016 11:51
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sty 04, 2011 12:01
Posty: 1123
Post Re: Czy Bóg jest okrutny.
kazemy samych siebie kto ci kaze przekraczac predkosc na drodze jak jest ograniczone do 50 km a ty jedziesz 100 to bedzie wina Boga czy twoja
dekalog jest jak przepisy drogowe maja nas doprowadzic do celu czyli nieba ale wiele zbacza i sami wybieraja piekło
człowiek na ziemi cierpi i dla boga to gdy kogos zabije to czyn miłosierny
sw apostoł paweł chciał umzec by byc z jezusem


Wt mar 01, 2016 16:33
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr wrz 02, 2015 11:40
Posty: 654
Post Re: Czy Bóg jest okrutny.
merkaba napisał(a):
kazemy samych siebie kto ci kaze przekraczac predkosc na drodze jak jest ograniczone do 50 km a ty jedziesz 100 to bedzie wina Boga czy twoja
dekalog jest jak przepisy drogowe maja nas doprowadzic do celu czyli nieba ale wiele zbacza i sami wybieraja piekło
człowiek na ziemi cierpi i dla boga to gdy kogos zabije to czyn miłosierny
sw apostoł paweł chciał umzec by byc z jezusem


Odpowiadasz zupełnie nie na temat. Bóg stworzył (jeżeli to był on) okrutny świat. To człowiek od początku osiągnięcia inteligencji stara się ten świat częściowo odizolować i stworzyć sobie lepsze warunki - dzięki cywilizacji nie musimy martwić się, że coś nas zje, że mamy wygodne warunki życia i do tego możemy sobie jeszcze czytać książki w wygodnym pokoju lub oglądać lwa na safarii bez zagrożenia bycia zjedzonym. I kiedyś człowiek wymyślił religię, w imię której mordował (czyt. m.in. Święta Inkwizycja). I wymyślił okrutnego Boga. Bo w chwili kiedy pomyślał o Bogu - świat był dość okrutny, dziki. Taki też był ich Bóg. Dziś świat się zmienił - szczególnie w XXI wieku. Coraz trudniej wyobrazić sobie takiego Boga przedstawionego w Nowym lub Starym Testamencie. To, że Apostoł Paweł chciał umrzeć, to czyni go niedoszłym samobójcą!


Wt mar 01, 2016 17:27
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lut 22, 2016 15:39
Posty: 291
Post Re: Czy Bóg jest okrutny.
"Jahwe, Bóg miłosierny i litościwy, cierpliwy, bogaty w łaskę i wierność, zachowujący swą łaskę w tysiączne pokolenia, przebaczający niegodziwość, niewierność, grzech" Ks. Wyjścia 34, 6

Bóg okazuje nam swoje miłosierdzie, litość, cierpliwość oraz łaskę w cokolwiek tajemniczy sposób. Oto lista osób, które Bóg Jahwe w swej nieskończonej dobroci i miłosierdziu zamordował lub w ich zabiciu współdziałał:

Lp. Opis przypadku Odnośnik Zabici
1. Żona Lota, za oglądanie się za siebie. Rdz 19, 26 1
2. Er, bo był "zły w oczach Boga". Rdz 38, 7 1
3. Onan, bo nie chciał mieć dzieci z bratową. Rdz 38, 10 1 4.
4. Zatopienie armii egipskiej w Morzu Czerwonym. Wj 14, 6-31 600
.........................................................itd

/pełna lista na str.
http://biblia.pismo-swiete.pl/bogjestmiloscia.html


W sumie 2 400 173
Miłosierdzie naszego Pana jest nieskończone. Gdybym pominął jakieś łaskawe i litościwe zabójstwa Pana Boga Naszego, proszę o informację. Gdybym przypisywał Panu nadmiar bogactwa łaski i przebaczania niegodziwości, także proszę o informację." źródło http://biblia.pismo-swiete.pl/bogjestmiloscia.html


Wt mar 01, 2016 17:58
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Czy Bóg jest okrutny.
Ty się lepiej zastanów, dlaczego autorzy Biblii, ani sami Żydzi z tamtych czasów, nie widzieli tych - jakże odkrywczych dla współczesnych antyklerykałów - sprzeczności. Może wtedy coś Cię oświeci.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Wt mar 01, 2016 18:40
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lut 22, 2016 15:39
Posty: 291
Post Re: Czy Bóg jest okrutny.
Soul33 napisał(a):
Ty się lepiej zastanów, dlaczego autorzy Biblii, ani sami Żydzi z tamtych czasów, nie widzieli tych - jakże odkrywczych dla współczesnych antyklerykałów - sprzeczności. Może wtedy coś Cię oświeci.


Czy ta dygresja to do mnie?

Jeśli tak, to ciekawa jestem, jak te „sprzeczności biblijne” tłumaczy osoba oświecona?

Oświeć mnie, dlaczego ten tak bardzo kochający Bóg, jest tak okrutny?

Dlaczego autorzy Biblii, ani sami Żydzi z tamtych czasów, nie widzieli tych - jakże odkrywczych dla współczesnych antyklerykałów - sprzeczności, nie musisz mi tłumaczyć.

Jakie czasy taki BÓG.


Wt mar 01, 2016 19:02
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Czy Bóg jest okrutny.
beata50 napisał(a):
Oświeć mnie, dlaczego ten tak bardzo kochający Bóg, jest tak okrutny?

Wyznajesz w pełni dosłowny odczyt Biblii i uważasz, że przedstawione tam wydarzenia są prawdziwe słowo w słowo?

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Wt mar 01, 2016 19:11
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lut 22, 2016 15:39
Posty: 291
Post Re: Czy Bóg jest okrutny.
Dlaczego, w takim, razie Bóg, (bo zakładamy, że biblia jest Słowem Bożym) w taki niezrozumiały dla zwykłego śmiertelnika sposób, przekazał nam swoje słowa. Tylko kapłani po odbyciu odpowiedniego szkolenia (prania mózgu) mogą tłumaczyć, które pisma to apokryfy, który tekst możemy traktować dosłownie.

Dlaczego religie są sacerdotalistyczne?

Dlatego, że twórcami bogów są kapłani. Sami zadbali o to, aby ich „bóg" nie mógł się obejść bez ich „służby" i żeby zwykły człowiek nie miał żadnych szans na zbawienie bez ich (niebezinteresownego) pośrednictwa.

To najbardziej dochodowy interes, trwający od wielu tysięcy lat, obejmujący całą ludzkość, we wszystkich czasach i kulturach.


Wt mar 01, 2016 19:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Czy Bóg jest okrutny.
sowaniejestmadra napisał(a):
W ten sposób stajemy się wyznawcami śmierci, bo chcemy jak najszybciej iść do nieba, na który to temat nie mamy żadnych konkretnych informacji.


Jakieś tam jednak informacje są.
Z różnorakich wypowiedzi na tym forum, można wysunąć wniosek że życie w Niebie przypomina w dużym stopniu życie w zakonie.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Wt mar 01, 2016 19:51
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lut 22, 2016 15:39
Posty: 291
Post Re: Czy Bóg jest okrutny.
Soul33- Ty jako ekspert w sprawach wiary odpowiedz mi, czy moja odpowiedz na to pytanie:

(Dlaczego religie są sacerdotalistyczne? ) jest prawidłowa?

Dlatego, że twórcami bogów są kapłani. Sami zadbali o to, aby ich „bóg" nie mógł się obejść bez ich „służby" i żeby zwykły człowiek nie miał żadnych szans na zbawienie bez ich (niebezinteresownego) pośrednictwa.


Wt mar 01, 2016 20:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Czy Bóg jest okrutny.
beata50 napisał(a):
Dlaczego, w takim, razie Bóg, (bo zakładamy, że biblia jest Słowem Bożym) w taki niezrozumiały dla zwykłego śmiertelnika sposób, przekazał nam swoje słowa. Tylko kapłani po odbyciu odpowiedniego szkolenia (prania mózgu) mogą tłumaczyć, które pisma to apokryfy, który tekst możemy traktować dosłownie.

Dlaczego religie są sacerdotalistyczne?

Dlatego, że twórcami bogów są kapłani. Sami zadbali o to, aby ich „bóg" nie mógł się obejść bez ich „służby" i żeby zwykły człowiek nie miał żadnych szans na zbawienie bez ich (niebezinteresownego) pośrednictwa.

To najbardziej dochodowy interes, trwający od wielu tysięcy lat, obejmujący całą ludzkość, we wszystkich czasach i kulturach.



Ja jestem zwykłym śmiertelnikiem i nie widzę w Biblii sprzeczności, jakie sugerujesz.
Wydarzenia w Biblii mają przesłanie alegoryczne, czytając je, wyciągasz ogólne wnioski a nie zatrzymujesz się na szczegółach.

Powiedz mi, czemu miano by, do (Twoim zdaniem) okrutnego ST, dołączyć miłosierny NT i połączyć to w całość? Jeśli ktoś chciałby posługiwać się "praniem mózgu" tworząc ideologię miłosierdzia, to stworzyłby NT w oderwaniu od ST i uniknął dwuznacznych sprzeczności.
Nie trzeba bynajmniej geniusza, ba - dziecko jest w stanie dostrzec, że istnieją wyraźne różnice, z tym że istnieją one TYLKO na poziomie powierzchowności, na których odpowiada Ci się zatrzymać. Logiczne i łatwiejsze z punktu widzenia manipulowania, było by "uproszczenie" wersji, a jednak dwie "niby" sprzeczne, stanowią całość.

Poza tym, gdzie w nauce ubóstwa i wyrzekania się doczesności widzisz dochodowy interes?
To najmniej dochodowa "ideologia", jaką można sobie wyobrazić.
Jeśli ktoś ma zamiar się "dorabiać", to jest mnóstwo zawodów, w których można zarabiać, można wydawać zarobione pieniądze bez krępowania się i można się tym wszystkim chwalić (co chyba najważniejsze). W dzisiejszych czasach dodatkowo jest to wszystko społecznie aprobowane i medialnie podziwiane. Do czego chcesz porównać i przeciwstawić, rzekomą dochodowość kapłaństwa?

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Wt mar 01, 2016 20:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Czy Bóg jest okrutny.
chwat napisał(a):
Poza tym, gdzie w nauce ubóstwa i wyrzekania się doczesności widzisz dochodowy interes?
To najmniej dochodowa "ideologia", jaką można sobie wyobrazić.
Jeśli ktoś ma zamiar się "dorabiać", to jest mnóstwo zawodów, w których można zarabiać, można wydawać zarobione pieniądze bez krępowania się i można się tym wszystkim chwalić (co chyba najważniejsze). W dzisiejszych czasach dodatkowo jest to wszystko społecznie aprobowane i medialnie podziwiane. Do czego chcesz porównać i przeciwstawić, rzekomą dochodowość kapłaństwa?


Ksiądz to mało dochodowy interes? :mrgreen:
Ty na serio to mówisz? :D :D :D

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Wt mar 01, 2016 20:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lut 27, 2016 20:59
Posty: 59
Post Re: Czy Bóg jest okrutny.
BOG JEST POZA DOBREM I ZLEM ( RACZEJ...) Bo to on wyznacza dla nas reguly " dobra I zła", " miłości I okrucienstwa"- jak dla rybek w akwarjum które sobie oglada . Nasza logika go nie pojmuje bo jest zbyt ograniczona. Można zatem przyjac że to co sie dzieje I to dobre i zle, a takrze okrucienstwo, - jest madre I sluszne gdyż sie " dzieje " i pełni jakaś role w Boskim planie którego nie rozumiemy. A ponieważ sie dokonalo, było zatwierdzone I dopuszczone przez Boga. Gdyby sie " nie dzialo " i nie dokonalo ", lub dokonalo w inny sposób, tzn ze zamierzenia BOSKIE były inne... Dla nas jako chrzescijan wyznaczona jest w tym akwarjum " miłość blizniego " i tego mamy sie trzymać.


Wt mar 01, 2016 21:05
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Czy Bóg jest okrutny.
Bóg jest nieskończenie dobry

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Wt mar 01, 2016 21:07
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Czy Bóg jest okrutny.
beata50 napisał(a):
Dlaczego religie są sacerdotalistyczne?

Nie wiem, bo to nieprawda. Tzn. nie zawsze. Wiele nie jest.

"W świetle sacerdotalizmu akty religijne dokonywane przez nieuprawnione do tego osoby są nieskuteczne". (źródło)

Nawet katolicyzm (do którego głównie odnosi się autor fragmentu z definicją) nie jest. Ledwie kilka sakramentów zarezerwowanych dla duchownych.

beata50 napisał(a):
Dlaczego, w takim, razie Bóg, (bo zakładamy, że biblia jest Słowem Bożym) w taki niezrozumiały dla zwykłego śmiertelnika sposób, przekazał nam swoje słowa.

Gdyby dla starożytnych Izraelitów bez wykształcenia historie biblijne byłyby takie niezrozumiałe, ta religia zniknęłaby bardzo szybko, a nie trwała wiele setek lat.

Nie wszystkim wydaje się to tak niezrozumiałe.

beata50 napisał(a):
Tylko kapłani po odbyciu odpowiedniego szkolenia (prania mózgu) mogą tłumaczyć, które pisma to apokryfy, który tekst możemy traktować dosłownie.

Lidka z katolika? Podobnie przykre wrażenie infantylno-agresywnej ignoracji.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Wt mar 01, 2016 22:44
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 832 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 56  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL