Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 25, 2024 5:56



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 832 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 56  Następna strona
 Czy Bóg jest okrutny. 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr wrz 02, 2015 11:40
Posty: 654
Post Re: Czy Bóg jest okrutny.
Bóg nic nie dał człowiekowi. Jesteśmy wytworem tej ziemi, ziemia jest wytworem Wszechświata. Jak powstał Wszechświat - tego jeszcze nie wiemy. Ale naszą niewiedzą nie możemy interpretować, że jest Bóg. Wyobrażenia naszych przodków o Bogu jak pokazuje Stary i Nowy Testament - są okrutne. Nie wystarczy napisać, że daje wam nowe przykazanie, jak przedtem w imię Boga mordowano i są fragmenty o tym, że Bóg karał, wypędzał, mordował, że podobały mu się mordy.


Pt mar 04, 2016 9:23
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: Czy Bóg jest okrutny.
Tak, pisałeś to już. Pamiętamy.

Ale widać, że jednak jesteś kolejnym ateistą głęboko wierzącym w literalny odczyt Pisma. Mam nadzieję, że zdajesz sobie sprawę, iż taki odczyt jest nie tylko trochę prymitywny, ale nawet ociera się o fanatyzm?

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Pt mar 04, 2016 11:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Czy Bóg jest okrutny.
sowaniejestmadra napisał(a):
Bóg nic nie dał człowiekowi. Jesteśmy wytworem tej ziemi, ziemia jest wytworem Wszechświata. Jak powstał Wszechświat - tego jeszcze nie wiemy. Ale naszą niewiedzą nie możemy interpretować, że jest Bóg. Wyobrażenia naszych przodków o Bogu jak pokazuje Stary i Nowy Testament - są okrutne. Nie wystarczy napisać, że daje wam nowe przykazanie, jak przedtem w imię Boga mordowano i są fragmenty o tym, że Bóg karał, wypędzał, mordował, że podobały mu się mordy.


Jakie "nowe" przykazanie dał Bóg w NT? Mógłbyś to wyjaśnić? Czy po prostu podać to przykazanie, bo wyjaśnienia mogły by być trudne...

Wyobrażenia naszych przodków o Bogu są różne, jedne mądrzejsze, inne natomiast mniej mądre, odpowiednio do samych przodków. My też możemy się utożsamiać z jedną z tych "wersji". Jeżeli ktoś chce dawać coś z siebie i czegoś od siebie wymagać, to Ewangelia jest mu bliska, a jeżeli nie ma ochoty robić nic, to mówi, że nic nie ma, że Bóg nie istnieje.
Uznanie Boga, to coś więcej niż stanowisko, czy pogląd o istnieniu istoty nadprzyrodzonej - to sposób na życie, podążanie za Ewangelią to decyzja o wyrzeczeniach. Natomiast uznanie nas za wytwory ziemi, nie zakłada samo w sobie żadnych wartości, dopuszcza dowolność kształtowania nas samych, bez zobowiązań.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Pt mar 04, 2016 11:26
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Czy Bóg jest okrutny.
chwat napisał(a):
Jeżeli ktoś chce dawać coś z siebie i czegoś od siebie wymagać, to Ewangelia jest mu bliska, a jeżeli nie ma ochoty robić nic, to mówi, że nic nie ma, że Bóg nie istnieje.


I vice versa. :)

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pt mar 04, 2016 11:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Czy Bóg jest okrutny.
chwat napisał(a):
Uznanie Boga, to coś więcej niż stanowisko, czy pogląd o istnieniu istoty nadprzyrodzonej - to sposób na życie, podążanie za Ewangelią to decyzja o wyrzeczeniach.


Chcąc podążać za Ewangelią, musiałbym żyć jak jakiś zakonnik :D

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Pt mar 04, 2016 11:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Czy Bóg jest okrutny.
Whispernight napisał(a):
chwat napisał(a):
Zgoda, dziś brzmi to brutalnie, ale w czasach Mojżesza realia były inne.

Prymitywne pisma dydaktyczne, dla prymitywnych ludów.

Obecnie posiadamy "nieco" szerszy pogląd, na otaczający nas świat, dlatego używanie Biblii, jako narzędzia dydaktycznego dla współczesnego człowieka, jest czystym nonsensem. Jako narzędzia do prania mózgu za to, sprawdza się doskonale... jak widać.



Tak z ciekawości, które z dziesięciu przykazań, straciło dla ludzi o "nieco" szerszych poglądach na aktualności?

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Pt mar 04, 2016 14:00
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Czy Bóg jest okrutny.
Te nie mające charakteru etycznego, czyli pierwsze trzy.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pt mar 04, 2016 14:33
Zobacz profil
Post Re: Czy Bóg jest okrutny.
chwat napisał(a):
Tak z ciekawości, które z dziesięciu przykazań, straciło dla ludzi o "nieco" szerszych poglądach na aktualności?


JedenPost napisał(a):
Te nie mające charakteru etycznego, czyli pierwsze trzy.


Wręcz przeciwnie. Pierwsze trzy są najważniejsze.

Gdyby tak nie było to Bóg postawiłby je na dalszym miejscu w dekalogu.
Czy pomyślałeś o tym w ten sposób?


Pt mar 04, 2016 14:56
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Czy Bóg jest okrutny.
JedenPost napisał(a):
Te nie mające charakteru etycznego, czyli pierwsze trzy.


Czym była by etyka w tym momencie?

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Pt mar 04, 2016 15:04
Zobacz profil
Post Re: Czy Bóg jest okrutny.
A tu ciekawostka dla zainteresowanych dekalogiem.
Polecam dekalog w tłumaczeniu ks. Wujka.
http://pismoswiete.republika.pl/dekalog.html


Pt mar 04, 2016 15:09
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Czy Bóg jest okrutny.
Ks. Wujek nie tłumaczył Dekalogu tylko Biblię. I nie spotkałem się z tłumaczeniem Biblii Wujka gdzie byłaby oddzielna pozycja "Dekalog" z podziałem na przykazania.

W tłumaczeniu ks. Wujka wygląda to tak:

Cytuj:
1 I mówił Pan wszystkie te słowa:
2 Jam jest Pan, Bóg twój, którym cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli.
3 Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną.
4 Nie uczynisz sobie obrazu rytego ani żadnej podobizny tego, co jest na niebie w górze i co na ziemi nisko, ani z tych rzeczy, które są w wodach pod ziemią.
5 Nie będziesz się im kłaniał ani służył. Ja jestem Pan, Bóg twój, mocny, zawistny, karzący nieprawość ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia tych, którzy mnie nienawidzą;
6 a czyniący miłosierdzie tysiącom tych, którzy mię miłują i strzegą przykazań moich.
7 Nie będziesz brał imienia Pana, Boga twego, nadaremno; bo nie będzie miał Pan za niewinnego tego, który by wziął imię Pana, Boga swego, nadaremno.
8 Pamiętaj, abyś dzień sobotni święcił.
9 Sześć dni robić będziesz i będziesz wykonywał wszystkie roboty twoje; ale dnia siódmego sabat Pana, Boga twego, jest:
10 nie będziesz wykonywał weń żadnej roboty, ty i syn twój, i córka twoja, sługa twój i służebnica twoja, bydlę twoje i gość, który jest między bramami twymi.
11 Przez sześć dni bowiem czynił Pan niebo i ziemię, i morze, i wszystko, co w nich jest, a odpoczął dnia siódmego; i dlatego pobłogosławił Pan dniowi sobotniemu i poświęcił go.
12 Czcij ojca twego i matkę twoją, abyś długo żył na ziemi, którą Pan, Bóg twój, da tobie.
13 Nie będziesz zabijał.
14 Nie będziesz cudzołożył.
15 Nie będziesz kradzieży czynił.
16 Nie będziesz mówił fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu twemu.
17 Nie będziesz pożądał domu bliźniego twego, ani będziesz pragnął żony jego, ani sługi, ani służebnicy, ani wołu, ani osła, ani żadnej rzeczy, która jego jest.


Tak więc strona, którą przytaczasz, manipuluje tym tłumaczeniem.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Pt mar 04, 2016 18:46
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 06, 2015 10:22
Posty: 630
Post Re: Czy Bóg jest okrutny.
sowaniejestmadra napisał(a):
Dlaczego Bóg wydał swego syna na śmierć przez ukrzyżowanie. Dlaczego karze za złe. Dlaczego grzesznicy mają iść do piekła. Dlaczego bardziej troszczymy się o życie wieczne, niż o życie doczesne? W ten sposób stajemy się wyznawcami śmierci, bo chcemy jak najszybciej iść do nieba, na który to temat nie mamy żadnych konkretnych informacji. Dlaczego w Starym Testamencie Bóg jest tak okrutny. Karze swój naród, karze inne narody - przy wydostaniu się z niewoli egipskiej naród wybrany ocalał kosztem innych ludzi, na których zsyłane były plagi! Dlaczego Abracham miał zabić swego syna w ofierze, cóż to za niemiłosierny pomysł. A teraz obchodzimy rok miłosierdzia. Gdzie to miłosierdzie jest w takim razie w działaniach Boga? Kocha nas ale jakiś taki okrutny jest. Czy my ludzie mamy postępować tak samo? Tak samo okrutnie karać nasze dzieci? Czy kara jest wychowawcza? NIE JEST! Bo dzieci biorą z nas przykład. Jak mamy wierni czerpać więc z obrazu Boga, który nas karze?!



Bóg jest Wielce Miłosierny względem nas, teraz w doczesności, mimo wszystko, mimo tego że tak bardzo Go obrażamy przez nasze grzechy, to raz. Dwa - Bóg jest Panem wszystkiego co stworzone, Pismo Święte mówi tak: "...dlaczego naczynie ma mówić garncarzowi jak je ulepił?", z pamięci piszę, ale zdaje się ze dosłownie brzmi ten fragment właśnie tak jak wyżej.
Co przez to rozumieć? Ano to, że wystarczy, że Bóg rzekł i stało się, tak jak się stało, a to że człowiek potem popsuł, to już inna sprawa. Mimo wszystko Bóg ciągle do człowieka wyciąga rękę i Pan Bóg mu pomaga, nawet jak czasami brnie w stronę grzechu.
Gdyby ludzie pragnęli sobie wziąć do serca nakaz Pana Boga, aby być świętymi tak jak i On jest (nie dosłownie, bo wiadomo że Pan Bóg jest Trishagion - Potrójnie Święty), niemniej jednak -> patrz na życiorysy wielkich Świętych np. św. Padre Pio, św. Jana Pawła II i innych :)

_________________
Warto zerknąć: Egzorcyzmy | Mamre | Różaniec | Modlitwy i życiorysy świętych | Życie wieczne


Pt mar 04, 2016 20:53
Zobacz profil
Post Re: Czy Bóg jest okrutny.
medieval_man napisał(a):
Ks. Wujek nie tłumaczył Dekalogu tylko Biblię.

Ależ oczywiście.

medieval_man napisał(a):
I nie spotkałem się z tłumaczeniem Biblii Wujka gdzie byłaby oddzielna pozycja "Dekalog" z podziałem na przykazania.

Wiesz, ja znam tłumaczenia ks. Wujka jedynie z Sieci.
Bardzo żałuję, że nie mogę wziąć do ręki, usłyszeć szelestu przewracanych stron, poczuć zapach farby, i odnaleźć temperamentu autora pomiędzy wierszami.

medieval_man napisał(a):

Tak więc strona, którą przytaczasz, manipuluje tym tłumaczeniem.

Naprawdę?
Dlaczego tak uważasz?
Znalazłam ją dziś. Nie mam więc zdania w kwestii manipulacji.


Pt mar 04, 2016 21:58
Post Re: Czy Bóg jest okrutny.
chwat napisał(a):
Tak z ciekawości, które z dziesięciu przykazań, straciło dla ludzi o "nieco" szerszych poglądach na aktualności?

Spójrz na Dekalog oczyma ateisty Chwat.
https://www.youtube.com/watch?v=gI6fox-Cgkg


Pt mar 04, 2016 23:07

Dołączył(a): Śr wrz 02, 2015 11:40
Posty: 654
Post Re: Czy Bóg jest okrutny.
Soul33 napisał(a):
Tak, pisałeś to już. Pamiętamy.

Ale widać, że jednak jesteś kolejnym ateistą głęboko wierzącym w literalny odczyt Pisma. Mam nadzieję, że zdajesz sobie sprawę, iż taki odczyt jest nie tylko trochę prymitywny, ale nawet ociera się o fanatyzm?


Jak zatem można zinterpretować fragmenty o okrucieństwie? Z okrucieństwa zrobić miłość tak? Czy jeżeli rodzić bije dzieci i je karze, pomimo, że je kocha, to jest dobrym ojcem? Czy aby na pewno je kocha? Czy nie jest za słaby, żeby im coś wytłumaczyć? Wystarczy przecież uderzyć i dziecko posłucha. Może dawniej prymitywne ludy tak uważały. Dziś już nie.

chwat napisał(a):
Wyobrażenia naszych przodków o Bogu są różne, jedne mądrzejsze, inne natomiast mniej mądre, odpowiednio do samych przodków. My też możemy się utożsamiać z jedną z tych "wersji". Jeżeli ktoś chce dawać coś z siebie i czegoś od siebie wymagać, to Ewangelia jest mu bliska, a jeżeli nie ma ochoty robić nic, to mówi, że nic nie ma, że Bóg nie istnieje.
Uznanie Boga, to coś więcej niż stanowisko, czy pogląd o istnieniu istoty nadprzyrodzonej - to sposób na życie, podążanie za Ewangelią to decyzja o wyrzeczeniach. Natomiast uznanie nas za wytwory ziemi, nie zakłada samo w sobie żadnych wartości, dopuszcza dowolność kształtowania nas samych, bez zobowiązań.


Zaraz zaraz. Ponoć są to księgi natchnione. Czy natchniona księga może być pisana przez kogoś, kto jest niemądry, albo w chwili natchnienia jest niemądry? No coś ty!
Odnośnie kształtowania nas samych - tak - ewolucja jest niesamowita - to mechanizm, który nas ukształtował - miał na to 4 miliardy lat - dużo i mało jednocześnie. To my ludzie stworzyliśmy wartości - my ludzie wykształciliśmy moralność. To ta pierwsza komórka można powiedzieć po 4 miliardach lat uzyskała moralność. Tak - to jest niesamowite - i nijak nie da się tamu zaprzeczyć. Można mieć jednak poważne wątpliwości w istnienie Boga jaki daje nam Ewangelia. Może istnieje jakiś inny, ale na pewno nie ten wykreowany przez Ewangelię czy inne monoteizmy.

Bóg jest Wielce Miłosierny względem nas, teraz w doczesności, mimo wszystko, mimo tego że tak bardzo Go obrażamy przez nasze grzechy, to raz. Dwa - Bóg jest Panem wszystkiego co stworzone, Pismo Święte mówi tak: "...dlaczego naczynie ma mówić garncarzowi jak je ulepił?", z pamięci piszę, ale zdaje się ze dosłownie brzmi ten fragment właśnie tak jak wyżej.
Co przez to rozumieć? Ano to, że wystarczy, że Bóg rzekł i stało się, tak jak się stało, a to że człowiek potem popsuł, to już inna sprawa. Mimo wszystko Bóg ciągle do człowieka wyciąga rękę i Pan Bóg mu pomaga, nawet jak czasami brnie w stronę grzechu.
Gdyby ludzie pragnęli sobie wziąć do serca nakaz Pana Boga, aby być świętymi tak jak i On jest (nie dosłownie, bo wiadomo że Pan Bóg jest Trishagion - Potrójnie Święty), niemniej jednak -> patrz na życiorysy wielkich Świętych np. św. Padre Pio, św. Jana Pawła II i innych :)[/quote]

Nie jest miłosierny. Nic nie robi w tym względzie. Nie obrażamy Go tylko bliźniego. Nikt nie jest panem niczego. Można powiedzieć, że nawet siły grawitacyjne nie panują nad całym Wszechświatem. Co człowiek popsuł? Mam wrażenia, że naprawia - swoją moralność. Owszem - niszczy świat, ale moralność - naprawia. Jakie są dowody - namacalne - pomocy Boga. Cóż, Jan Paweł II jest posatacią kontrowersyjną - nie wiem dlaczego został świętym. Gdyby ludzie pragnęli słuchać swojego sumienia - ot co. Bóg nic nie rzekł co się stało. Bo stawało się bardzo długo.

Maria-Magdalena napisał(a):
chwat napisał(a):
Tak z ciekawości, które z dziesięciu przykazań, straciło dla ludzi o "nieco" szerszych poglądach na aktualności?


JedenPost napisał(a):
Te nie mające charakteru etycznego, czyli pierwsze trzy.


Wręcz przeciwnie. Pierwsze trzy są najważniejsze.

Gdyby tak nie było to Bóg postawiłby je na dalszym miejscu w dekalogu.
Czy pomyślałeś o tym w ten sposób?


Bóg segregował przykazania? Nie mógł je po prostu wpisać w nasze DNA żebyśmy postępowali tak jak On chce? Akurat te trzy pierwsze są nieważne w zupełności. Czyż ważniejsze są może od przykazania miłowania swojej matki i ojca? Wolę miłować rodziców niż Boga, którego nie znam, nie poznam i nawet nie mam jakiejkolwiek pewności, że istnieje.

Scaliłem - szumi


Pt mar 04, 2016 23:11
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 832 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 56  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL