Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 6:32



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 107 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona
 Dogmaty KRK a proces kanonizacyjny 
Autor Wiadomość
Post Dogmaty KRK a proces kanonizacyjny
Jakiś czas temu na wp był obszerny artykuł o kardynale Alojzije Stepinac.
Oto link
http://historia.wp.pl/title,Kardynal-Al ... aid=1170db

Co mnie poruszyło i skłoniło do założenia tego tematu.
Fakt, że papież Franciszek wstrzymał proces kanonizacyjny, podważając tym samym decyzję słuszności beatyfiacji kardynała Stepinac jaką podjął JPII.

Cytuj:
• Papież Franciszek wstrzymał proces kanonizacyjny kard. Alojzije Stepinaca
• W 1998 r. Jan Paweł II beatyfikował chorwackiego duchownego
• Stepinac był związany z ustaszami, którzy podczas II wojny światowej mordowali Serbów i kolaborowali z III Rzeszą
• Duchowny był przekonany, że jego dłonie nie splamiły się serbską krwią, choć historycy mają w tej sprawie wątpliwości


Moje pytanie - jak to wszystko się ma w kwestii dogmatu o nieomylności papieża?
I celowo zadaję to pytanie dziś, w uroczystość Najświętszej Trójcy Św.


N maja 22, 2016 10:18
Post Re: Dogmaty KRK
Cytuj:
Za zgodą świętego Soboru nauczamy i definiujemy jako dogmat objawiony przez Boga, że Biskup Rzymski, gdy mówi ex cathedra - tzn. gdy sprawując urząd pasterza i nauczyciela wszystkich wiernych, swą najwyższą apostolską władzą określa zobowiązującą cały Kościół naukę w sprawach wiary i moralności - dzięki opiece Bożej przyrzeczonej mu w osobie św. Piotra Apostoła posiada tę nieomylność, jaką Boski Zbawiciel chciał wyposażyć swój Kościół w definiowaniu nauki wiary i moralności. Toteż takie definicje są niezmienne same z siebie, a nie na mocy zgody Kościoła.
Jeśli zaś ktoś, co nie daj Boże, odważy się tej naszej definicji przeciwstawić, niech będzie wyłączony ze społeczności wiernych

Za wikipedia.

W powszechnym ponoc rozumieniu rozciaga sie to i na kanonizacje. Czy tak jest? Moim zdaniem nie musi byc.
Cytuj:
ks. Stanisław Mieszczak SCJ
Znaczenie beatyfikacji i historyczny rozwój obrzędu
Akt beatyfikacji czy kanonizacji należy do publicznych, autorytatywnych i
liturgicznych aktów Urzędu Nauczycielskiego Kościoła. Ojciec Święty, mocą swej władzy
apostolskiej, po zasięgnięciu opinii kompetentnych komisji1
, stwierdza wobec wiernych, że
dany czcigodny sługa Boży przeżył swoje życie i moment śmierci realizując cnoty Boskie w
sposób heroiczny, a więc przysługuje mu tytuł błogosławionego lub świętego. Można mu
zatem oddawać publicznie liturgiczną cześć, zgodnie z zasadami Kościoła Katolickiego.
Beatyfikacja pozwala na te akty liturgiczne w diecezji (i ewentualnie we wspólnocie),
która prosiła Ojca Świętego o beatyfikację. Jest ona zawsze aktem Papieża, ale obecnie z
zasady sama celebracja odbywa się właśnie w diecezji, która o nią prosi. Przewodniczy jej
zatem Legat Papieski w imieniu Papieża
2
.
Kanonizacja jest następnym krokiem w rozwoju publicznej czci danego świętego. Tym
razem przewodniczy jej już sam Papież, a jego decyzja odnosi się do całego Kościoła
powszechnego. Poprzedzona jest również odpowiednim procesem badań, szczególnie jeśli
chodzi prawdziwość nadzwyczajnej łaski.
Na przestrzeni wieków kanonizacja, a potem także beatyfikacja, przeszły pewien proces
rozwoju. Od prostej, aczkolwiek zawsze uroczystej deklaracji, do obrzędu ściśle
liturgicznego. Z początku wspólnota gromadziła się przy grobie męczenni lub potem
świętego, wspominano jego imię w liturgii i wpisywano to imię do martyrologium. Od X
wieku pojawia się w tej dziedzinie interwencja papieża, a z czasem (XIII wiek) decyzja w tej
sprawie została zarezerwowana papieżowi. W XVII wieku zostaje ustanowiona beatyfikacja,
jako pierwszy etap w drodze do kanonizacji, i była coraz bardziej precyzyjnie określana
przepisami Kościoła. Dzisiaj akt beatyfikacji nie jest już regulowany Kodeksem Prawa
Kanonicznego, a raczej przepisami związanymi z celebracją. Odbywa się w ramach
Eucharystii, ale może mieć miejsce także w ramach nieszporów lub liturgii słowa. W ten
sposób zostaje podkreślony fakt, że zasadniczym celem zarówno beatyfikacji jak i kanonizacji
jest oddanie chwały Bogu za objawienie tajemnicy odkupienia człowieka w życiu sług
Bożych, wyniesionych do chwały ołtarzy. Stąd w obrzędzie, po uroczystej lekturze listu
apostolskiego, pojawia się uroczyste „Amen” (tak niech się stanie!) i pieśń uwielbienia Boga.
Pierwsza beatyfikacja w historii Kościoła rzymskiego, według specjalnego rytu
beatyfikacyjnego, ustanowionego przez papieża Aleksandra VII, miała miejsce w 1661. Było
to wyniesienie do chwały ołtarzy św. Franciszka Salezego (+1622)3
osoby. Wtedy też przysługuje jej tytuł sługi Bożego.


Czy ten proces zostal jedynie wstrzymany czy odlozony ad acta?
Czas pokaze.


N maja 22, 2016 11:00
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Dogmaty KRK
Maria-Magdalena napisał(a):
Co mnie poruszyło i skłoniło do założenia tego tematu.
Fakt, że papież Franciszek wstrzymał proces kanonizacyjny, podważając tym samym decyzję słuszności beatyfiacji kardynała Stepinac jaką podjął JPII.
Wstrzymano proces kanonizacyjny czy również badanie historii postaci kardynała?
To, że do kanonizacji podchodzi się ostrożniej, niż niektóre środowiska by chciały, wynikać może z tego, że nie chce się popełnić żadnych błędów i daje się sobie więcej czasu. Do niektórych kanonizacji dochodziło przecież dopiero po setkach lat od śmierci przyszłego świętego.

Kael napisał(a):
Czy ten proces zostal jedynie wstrzymany czy odlozony ad acta?
Czas pokaze.
Z tego, co można przeczytać, to proces wstrzymano.
Jeśli intencją papieża było wstrzymanie na "wieczne niewznowienie", to jedynym zabezpieczeniem przed tym, aby żaden przyszły papież tego nie ruszył, byłoby formalne uznanie bł. kardynała za potępionego, a jakoś nie wydaje mi się, aby do czegoś tak kontrowersyjnego doszło (bardziej kontrowersyjnego niż sama beatyfikacja), nawet jeśli takie przekonanie byłoby powszechne w Kościele.
Do wznowienia procesu kanonizacyjnego może więc dojść w każdej chwili - wystarczy wola Najwyższego Pontyfika.

Maria-Magdalena napisał(a):
Cytuj:
• Papież Franciszek wstrzymał proces kanonizacyjny kard. Alojzije Stepinaca
• W 1998 r. Jan Paweł II beatyfikował chorwackiego duchownego
• Stepinac był związany z ustaszami, którzy podczas II wojny światowej mordowali Serbów i kolaborowali z III Rzeszą
• Duchowny był przekonany, że jego dłonie nie splamiły się serbską krwią, choć historycy mają w tej sprawie wątpliwości

viewtopic.php?f=46&t=31404 - Czy mogę nie uznawać Świętych Kościoła Katolickiego ?

Kael napisał(a):
Cytuj:
Za zgodą świętego Soboru nauczamy i definiujemy jako dogmat objawiony przez Boga, że Biskup Rzymski, gdy mówi ex cathedra - tzn. gdy sprawując urząd pasterza i nauczyciela wszystkich wiernych, swą najwyższą apostolską władzą określa zobowiązującą cały Kościół naukę w sprawach wiary i moralności - dzięki opiece Bożej przyrzeczonej mu w osobie św. Piotra Apostoła posiada tę nieomylność, jaką Boski Zbawiciel chciał wyposażyć swój Kościół w definiowaniu nauki wiary i moralności. Toteż takie definicje są niezmienne same z siebie, a nie na mocy zgody Kościoła.
Jeśli zaś ktoś, co nie daj Boże, odważy się tej naszej definicji przeciwstawić, niech będzie wyłączony ze społeczności wiernych

Za wikipedia.

W powszechnym ponoc rozumieniu rozciaga sie to i na kanonizacje. Czy tak jest? Moim zdaniem nie musi byc.
Twoje zdanie jest więc błędne.

"Jeśli chodzi o prawdy związane z objawieniem na mocy konieczności historycznej, które powinny być uznane w sposób ostateczny, ale nie będą mogły być zdefiniowane jako objawione przez Boga, to można podać jako przykład prawomocność wyboru Biskupa Rzymu lub przeprowadzenia soboru powszechnego, jak również kanonizacji świętych (fakty dogmatyczne);"
(Święta Kongregacja Nauki Wiary, Wyjaśnienie doktrynalne dotyczące końcowej części formuły «Wyznania wiary», 1998 r.)

Maria-Magdalena napisał(a):
Moje pytanie - jak to wszystko się ma w kwestii dogmatu o nieomylności papieża?
Kanonizacja jest aktem nieomylnym - beatyfikacja nie.

Polecam do przeczytania:
http://www.kul.pl/files/382/materiay_dla_studentow_do_pobrania/H._Misztal_Walor_papieskiego_aktu_beatyfikacji_i_kanonizacji.pdf

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


N maja 22, 2016 11:29
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Dogmaty KRK
Kanonizacja jest nieomylna dopiero wtedy, gdy stanie się faktem, a nie już w trakcie procesu. Proces kanonizacyjny nie musi skończyć się kanonizacją.

Inaczej można by świętować samo rozpoczęcie procesu, a tego chyba się nie robi?

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


N maja 22, 2016 11:54
Zobacz profil
Post Re: Dogmaty KRK
Elbrus napisał(a):

Do wznowienia procesu kanonizacyjnego może więc dojść w każdej chwili - wystarczy wola Najwyższego Pontyfika.

Bądź wola kardynałów zajmujących się bezpośrednio przygotowaniami do procesu. Wszak na biurko papieża trafiają informacje już zweryfikowane przez osoby które nie głoszą ex cathedra.


Maria-Magdalena napisał(a):
Cytuj:
• Papież Franciszek wstrzymał proces kanonizacyjny kard. Alojzije Stepinaca
• W 1998 r. Jan Paweł II beatyfikował chorwackiego duchownego
• Stepinac był związany z ustaszami, którzy podczas II wojny światowej mordowali Serbów i kolaborowali z III Rzeszą
• Duchowny był przekonany, że jego dłonie nie splamiły się serbską krwią, choć historycy mają w tej sprawie wątpliwości.


viewtopic.php?f=46&t=31404 - Czy mogę nie uznawać Świętych Kościoła Katolickiego ?

Cytuj:
Kanonizacja jest aktem nieomylnym - beatyfikacja nie.

Elbrus, dobrze wiedzieć.

Polecam do przeczytania:
http://www.kul.pl/files/382/materiay_dla_studentow_do_pobrania./H._Misztal_Walor_papieskiego_aktu_beatyfikacji_i_kanonizacji.pdf

Dziękuję :)

Czy ktoś wie, od kiedy i jaki papież podjął decyzję dotyczącą wyniesienia ludzi do świętości?
Mam tę ufność, że chrześcijanie wyznający inne religie także zabiorą głos w tej dyskusji. Chciałabym poznać dlaczego i w jakim momencie historii nasze drogi się rozeszły.

Soul33 napisał(a):
Kanonizacja jest nieomylna dopiero wtedy, gdy stanie się faktem, a nie już w trakcie procesu. Proces kanonizacyjny nie musi skończyć się kanonizacją.

Słuszna uwaga.
Jednak nadal zastanawiam się dlaczego taka rozbieżność stanowisk wsród dwóch papieży.

Pozdrawiam serdecznie.


Pn maja 23, 2016 9:56
Post Re: Dogmaty KRK
Maria-Magdalena napisał(a):
Mam tę ufność, że chrześcijanie wyznający inne religie także zabiorą głos w tej dyskusji.
Nie ma takich chrześcijan. Religia chrześcijańska jest jedna.
Ewangelicy, czy Prawosławni to nie "inna religia", to chrześcijanie.
Cytuj:
Czy ktoś wie, od kiedy i jaki papież podjął decyzję dotyczącą wyniesienia ludzi do świętości?
A to był taki uzurpator, który ośmielił się zbawić kogokolwiek? Hmm, może i był. Niewiele mnie juz dziwi. :-|


Pn maja 23, 2016 12:01
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Dogmaty KRK
Obecnie papież nie wynosi nikogo do świętości. Tylko ogłasza, że został on wyniesiony przez Boga. To kluczowa różnica, choć na pierwszy rzut oka może sprawiać wrażenie jedynie różnicy w dobranych słowach.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Pn maja 23, 2016 12:51
Zobacz profil
Post Re: Dogmaty KRK
Kozioł napisał(a):
Nie ma takich chrześcijan. Religia chrześcijańska jest jedna.
Ewangelicy, czy Prawosławni to nie "inna religia", to chrześcijanie.

Tak, masz całkowitą rację. Źle się wyraziłam. Miałam na myśli chrześcijan innych obrządków.

Chociaż...czyż nie jest bałwochwalstwem chrześcijan podział na tak wiele rożnych obrządków. To nienormalne. W końcu czy taki świat stworzył Bóg? Kto dał prawo ludziom do tak wielkich rozbieżności między Katolikami, Ewangelikami, Protestantami, Prawosławnymi, Koptami?
...

Kozioł napisał(a):
A to był taki uzurpator, który ośmielił się zbawić kogokolwiek?

Hmm...Nigdy na to w ten sposób nie patrzyłam. Ale faktycznie, warto się zastanowić. Tu rodzi się kolejne pytanie - czy wyniesienie człowieka na ołtarze, ogłoszenie go świętym jest jednocześnie ogłoszeniem jego zbawienia.?


Pn maja 23, 2016 13:10
Post Re: Dogmaty KRK
Owszem. Tyle ze na to potrzeba potwierdzenia od Boga, czyli cudu za wstawiennictwem.

Ale nie zbawia papiez, co by komu sie nie wydawalo. Zbawia i poteierdza to cudem Bog.

Taka papierologia sie zrobila. Kiedys ludzie byli powszechnie przekonani o czyjejs swietosci, prosili go o wstawienkictwo o on pomagal. A potem.zostalo to ladnie zbiurokratyzowane, opisane, sprawdzane i .... mamy procesy kanonizacyjne.


Pn maja 23, 2016 13:15
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 07, 2014 13:31
Posty: 2790
Post Re: Dogmaty KRK
Maria-Magdalena napisał(a):
Jakiś czas temu na wp był obszerny artykuł o kardynale Alojzije Stepinac.
Oto link
http://historia.wp.pl/title,Kardynal-Al ... aid=1170db

Co mnie poruszyło i skłoniło do założenia tego tematu.
Fakt, że papież Franciszek wstrzymał proces kanonizacyjny, podważając tym samym decyzję słuszności beatyfiacji kardynała Stepinac jaką podjął JPII.

Cytuj:
• Papież Franciszek wstrzymał proces kanonizacyjny kard. Alojzije Stepinaca
• W 1998 r. Jan Paweł II beatyfikował chorwackiego duchownego
• Stepinac był związany z ustaszami, którzy podczas II wojny światowej mordowali Serbów i kolaborowali z III Rzeszą
• Duchowny był przekonany, że jego dłonie nie splamiły się serbską krwią, choć historycy mają w tej sprawie wątpliwości


Moje pytanie - jak to wszystko się ma w kwestii dogmatu o nieomylności papieża?
I celowo zadaję to pytanie dziś, w uroczystość Najświętszej Trójcy Św.


Wstrzymał, nie oznacza, że ZAPRZECZYŁ.
Więcej się nie wymądrzę, gdyż nie znam dokładnie zasad wspomnianego dogmatu. Nie wiem, czy JPII ogłosił to EX CATHEDRA, jako prawdą wiary.
Natomiast mam wiedzę następującą:
PAPIEŻ JAN PAWEŁ II NIGDY NIE OGŁASZAŁ NICZEGO EX CATHEDRA.


Ostatnio edytowano Pn maja 23, 2016 15:52 przez Soul33, łącznie edytowano 1 raz

errata



Pn maja 23, 2016 13:44
Zobacz profil
Post Re: Dogmaty KRK
andej napisał(a):
PAPIERZ JAN PAWEŁ II NIGDY NIE OGŁASZAŁ NICZEGO EX CATHEDRA.

Co Ty opowiadasz?!
Widziałeś kiedyś uroczystość beatyfikacji? Brałeś w niej udział?
https://pl.wikipedia.org/wiki/Beatyfikacja

andej napisał(a):
Wstrzymał, nie oznacza, że ZAPRZECZYŁ.

Zatem czym jest wstrzymanie procesu kanonizacyjnego, i dlaczego ten akt wstrzymania jest tak ważny, że informuje o tym Watykan?
Do czego zmierza wstrzymanie procesu kanonizacyjnego? Jakie są tego skutki prawne? Czy są podjęte jakieś dodatkowe działania, czy jest to zaniechanie działań?


Pn maja 23, 2016 14:06
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 07, 2014 13:31
Posty: 2790
Post Re: Dogmaty KRK
[size=200]PAPIEŻ JAN PAWEŁ II NIGDY NIE OGŁASZAŁ NICZEGO EX CATHEDRA. [/size]

NIGDY NIE SIĘGNĄŁ PO TEN ŚRODEK.
Czemu nie przeczytasz definicji? Czemu nie skorzystasz z wyszukiwarki internetowej?


Pn maja 23, 2016 14:14
Zobacz profil
Post Re: Dogmaty KRK
andy, proszę oświeć mnie. Mam swoje lata i już niedowidzę.


Pn maja 23, 2016 14:16
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 07, 2014 13:31
Posty: 2790
Post Re: Dogmaty KRK
Najpierw przeproszę, za napisanie słowa papież w taki sposób, że nie jestem w stanie na to patrzyć. A reedytować nie potrafię. Nie powinien pisać wielkimi literami, wtedy gubi się zasady. [poprawiłem - s33]

I przepraszając wycofam się z tezy, że JPII nie ogłosił. Poszukałem, okazuje się, że RAZ to uczynił.
Cytuję:
Jan Paweł II, podczas swojego dwudziestosześcioletniego pontyfikatu, wypowiedział się ex cathedra tylko raz: w encyklice Evangelium vitae. Stwierdził wtedy, powołując się na autorytet Piotra i Pawła, że aborcja i eutanazja są aktami głęboko niemoralnymi (por. Evangelium vitae 57). To są definicje, co do których niewielu wierzących może mieć wątpliwości.
I podaję link do tekstu, z którego cytat wyrwałem: http://pierzchalski.ecclesia.org.pl/index.php?page=10&id=10-01&sz=&pyt=411

Ogłaszanie czegoś EX CATHEDRA nie jest równoznaczne w wystąpieniem publicznym, nawet jeśli stoi się na podium.

Pozdrawiam Cię serdecznie. Myślę, że jeno przez kokieterię wspominasz o swym wieku. W tym co piszesz jest wiele młodzieńczości, świeżości, więc oceniam, że jesteś ok. 3 razy młodsza ode mnie. A może 4. Ale nie ma tym niczego złego. Wprost przeciwnie, to jest wspaniałe, że wciąż szukasz. Rozwijasz się w ten sposób. A kreatywność, którą Bóg obdarzył człowieka jest jednocześnie Jego nakazem.


Pn maja 23, 2016 14:32
Zobacz profil
Post Re: Dogmaty KRK
Jest jeszcze jedna taka wypowiedź św. Jana Pawła II, która może i w mojej ocenie powinna zostać uznana za nieomylną z racji na użyte sformułowania:

Aby zatem usunąć wszelką wątpliwość w sprawie tak wielkiej wagi, która dotyczy samego Boskiego ustanowienia Kościoła, mocą mojego urzędu utwierdzania braci (por. Łk 22,32) oświadczam, że Kościół nie ma żadnej władzy udzielania święceń kapłańskich kobietom oraz że orzeczenie to powinno być przez wszystkich wiernych Kościoła uznane za ostateczne.
Ordinatio Sacerdotalis – list apostolski papieża Jana Pawła II z 1994


Pn maja 23, 2016 15:29
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 107 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL