Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 14:58



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 118 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona
 Sąd Ostateczny 
Autor Wiadomość
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Sąd Ostateczny
A gdzie tu jest o wstydzie? O upokarzaniu ludzi przez Boga?
"Płacz i zgrzytanie zębów" to po prostu żal ze względu na Boga, a nie żaden wstyd.

"Panie, Panie w Twoim imieniu prorokowaliśmy" to tylko malowniczy opis.
Tak samo malowniczy jak kilka wersów wcześniej w Mt 7, ciasna i wąska brama.
Czyżbyś chciała mnie przekonać, że aby dojść na Sąd muszę zmieścić się w jakiejś bramce ustawionej przez Boga?
Nie sądzisz chyba, że w obliczu Boga ktokolwiek będzie się wykłócał i usprawiedliwiał?
Sąd Boży będzie doskonałym poznaniem serca w obliczu miłosiernego Boga.
Skutkiem tego poznania będzie albo radość znalezienia miłosierdzia, albo rozpacz potępienia.
Bóg nie jest sadystą.
Nie będzie dodatkowo nikogo upokarzał i zawstydzał.
Gniew Boży jak najbardziej, ale zawstydzanie grzeszników?


Swoją drogą widzę, że uwielbiasz naginać słowa Pisma do swoich koncepcji.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Pn lis 27, 2017 20:22
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Sąd Ostateczny
medieval_man napisał(a):
Gniew Boży jak najbardziej, ale zawstydzanie grzeszników?


"abyśmy, gdy się objawi, mogli śmiało stanąć przed nim i nie zostali zawstydzeni przy przyjściu jego" 1 List Jana 2,28
Nie tylko gniew jak widzisz :roll:
"Gdy zostaniesz przez kogoś zaproszony na wesele, nie zajmuj pierwszego miejsca przy stole, bo może ktoś znakomitszy od ciebie został przez niego zaproszony, i ten, który ciebie i jego zaprosił, podejdzie i powie ci: "Ustąp mu miejsca". Wtedy ze wstydem zaczniesz szukać ostatniego miejsca. A zatem gdy będziesz zaproszony, idź i zajmij ostatnie miejsce, aby gdy przyjdzie ten, który ciebie zaprosił, powiedział ci: "Przyjacielu, idź tam wyżej". Wtedy doznasz zaszczytu wobec wszystkich zasiadających z tobą" Łuk.14
Końcówki nawet nie cytowałam, zapewne doskonale znasz...

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Pn lis 27, 2017 20:43
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Sąd Ostateczny
Pierwszy cytat w zasadzie OK jednak nie ma tam nic o tym, że "będzie wielki wstyd" w czasie Sądu.
Nie znam, co prawda wyjaśnienia tego terminu w grece, ale moim zdaniem nie chodzi tu o żadne upokarzające uczucie wstydu, ale w terminologii biblijnej "wstyd" to jest bardziej "zawód", jak w wielu innych fragmentach:
zapłonąłem gorliwością o dobro i nie doznałem wstydu (nie doznałem zawodu)
Kto mi jest posłuszny, nie dozna wstydu (nie dozna zawodu)
kto we Mnie pokłada nadzieję, wstydu nie dozna (nie dozna zawodu)
do Ciebie wołali i zostali zbawieni, Tobie ufali i nie doznali wstydu. (nie doznali zawodu)
W Tobie, Panie, moja ucieczka, niech nie doznam wstydu na wieki (nie doznam zawodu)
i najbardziej oczywisty:
Tobie ufam: niech nie doznam zawodu! Niech moi wrogowie nie triumfują nade mną!

Nikt bowiem, kto Tobie ufa, ( i uwaga )nie doznaje wstydu;

gdzie poprzez paralelizm wyraźnie wykazane jest, że nie doznać wstydu oznacza nie zawieść się

Drugi, w ogóle nie mówi ani nie nawiązuje do Sądu Ostatecznego.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Pn lis 27, 2017 21:18
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Sąd Ostateczny
medieval_man napisał(a):
Drugi, w ogóle nie mówi ani nie nawiązuje do Sądu Ostatecznego.


Drugi nie był o sądzie, to była aluzja do tych słów : ;-) (dlatego jawnie nie dokończyłam)

medieval_man napisał(a):
Swoją drogą widzę, że uwielbiasz naginać słowa Pisma do swoich koncepcji.


W każdym razie zobaczymy/poznamy siebie jak sami zostaliśmy poznani, czy to nie będzie wstyd chociażby przed samym Chrystusem? Lecz sąd ma być sprawiedliwy, a to co zakryte ma być odkryte, dlatego my mamy teraz wyznawać grzechy, lepiej teraz niż odkryte ma to być dopiero tam.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Pn lis 27, 2017 21:31
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Sąd Ostateczny
Przed Sądem niezbędny jest trening - szczera spowiedź. (przepraszam że znowu wracam do starego wątku)

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Śr kwi 24, 2019 7:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Sąd Ostateczny
Andy72 napisał(a):
Przed Sądem niezbędny jest trening - szczera spowiedź. (przepraszam że znowu wracam do starego wątku)


W czym ci ta spowiedź pomoże? co dzięki temu zyskasz?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Śr kwi 24, 2019 11:34
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Sąd Ostateczny
Słuchałem https://www.youtube.com/watch?v=1wKgnXWArBA
Będzie Światłość, będzie widać nasze wnętrze, może to być straszne przeżycie. Dlatego przyda się trening w postaci spowiedzi. Tak jakbyś miał zadanie podnieść dużą skrzynię, więc idziesz na siłownię i ćwiczysz ;-)

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Śr kwi 24, 2019 11:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Sąd Ostateczny
Andy72 napisał(a):
Słuchałem https://www.youtube.com/watch?v=1wKgnXWArBA
Będzie Światłość, będzie widać nasze wnętrze, może to być straszne przeżycie. Dlatego przyda się trening w postaci spowiedzi. Tak jakbyś miał zadanie podnieść dużą skrzynię, więc idziesz na siłownię i ćwiczysz ;-)



Kompletnie nie trafione porównanie, bo chodząc na siłownię będziesz silniejszy, więc podniesiesz skrzynie, natomiast spowiedź nie zapewni ci zbawienia, a skoro nie zapewni to po co sie spowiadać?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Śr kwi 24, 2019 11:55
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Sąd Ostateczny
Nie jest moim celem błagać akurat Ciebie, abyś poszedł do spowiedzi.
Podałem tylko analogię z treningiem, która myślę jest poprawna.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Śr kwi 24, 2019 12:01
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Sąd Ostateczny
Andy72 napisał(a):
Nie jest moim celem błagać akurat Ciebie, abyś poszedł do spowiedzi.
Podałem tylko analogię z treningiem, która myślę jest poprawna.



Nie jest poprawna, ponieważ sugeruje w ten sposób, że spowiedź zapewni zbawienie, co nie jest prawdą.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Śr kwi 24, 2019 12:24
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Sąd Ostateczny
Siłownia nie zapewni podniesienia skrzyni. Brak spowiedzi nie zapewni Zbawienia.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Śr kwi 24, 2019 12:27
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Sąd Ostateczny
Ćwicząc na siłowni widać/czuć efekty, a jak ich nie widać to znaczy że się coś źle robi. Do tego aby mieć porządane efekty nie muszę chodzić na siłownie, mam wiele dróg do wyboru.
Jakie efekty powinna dawać spowiedź i dlaczego inne drogi ich uzyskania nie są właściwe?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Śr kwi 24, 2019 15:29
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Sąd Ostateczny
Po pierwsze, spowiedź oczyszcza z balastu grzechów, trzeba powtarzać tak jak mycie.
druga rzecz, że stosowanie spowiedzi pozwoli zmienić etykę wstydu na dojrzalszą etykę winy, ta pierwsza to nie ważne czy coś źle zrobiłem, byle inni mieli o mnie dobre zdanie.
trzy: pozwala przygotować się na oświetlający osąd końca życia, zamiast uciekać w cień, bojąc się samemu przed sobą przyznać się do motywów
same pozytywy. Spowiedź stanowi takie ucho igielne, którego nie da się ominąć i przez które należy przejść pozbywając się grzechów.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Śr kwi 24, 2019 15:50
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Sąd Ostateczny
A jak się już przeszło z etyki winy na poziom odpowiedzialności? To co daje spowiedź?
Ja po prostu wypatruję błędów i szukam metod aby ich nie popełniać ponownie oraz możliwie najlepiej zniwelować skutki pomyłek, niewiedzy. W czym ma mi pomóc spowiedź?

Konkretnie- powiedzmy, że jakimś cudem to co katolicy uznają za grzech uznam za złe i pójdę do spowiedzi, po czym poznam, że dobrze to zrobiłam, jakie mają być odczuwalne efekty?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Śr kwi 24, 2019 16:06
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Sąd Ostateczny
Spowiedź nie ma sensu gdy się nie jest katolikiem,

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Śr kwi 24, 2019 16:16
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 118 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL