Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 18, 2024 6:20



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
 Kontemplacja 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn gru 11, 2017 19:55
Posty: 69
Post Kontemplacja
Witam serdecznie,
czym jest kontemplacja? Na czym ona polega i w jaki sposób się objawia/przejawia? Czy musi być ona przeprowadzana w ciszy i skupieniu, bez dopływu żadnych myśli i wyłączeniu ze wszelkich czynności? Jeśli tak, to jak będzie wyglądać rzeczywistość (kontemplacja) nieba (bo to ma być kontemplacja czyli cieszenie się spojrzeniem Boga)? Ale czy rzeczywiście na ciągłym patrzenia, bezruchu i bezmyśleniu będzie to polegać - czyn na czymś innym ? Bo jakoś mi się nie wydaje.
Poza tym, co to znaczy: "kontemplować Boskie Oblicze"?
Za tekstem.
Ludzie już uszczęśliwieni niebem, nie odrywając się nigdy od kontemplowania Boskiego oblicza, będą mogli przemierzać odnowiony świat, oglądając oczyma własnego ciała uwielbionego wspaniałość stwórczego działania: cudowną harmonię nieba i wspaniałość świata, z którego wygnane zostały wszelka brzydota i wszelkie cierpienie!

Radość błogosławionych będzie też polegała na kontemplacji spełnionego planu Bożej opatrzności, przyporządkowanej predestynacji wybranych. Kiedy będziemy u kresu, zgodnie z naszym „oczekiwaniem błogosławionej nadziei” (zob. Tt 2, 13) ujrzymy i zrozumiemy mądrość Boga we wszystkich Jego dziełach. Wnikniemy w ukryte dzisiaj przed naszym wzrokiem przyczyny wydarzeń, których chciał Bóg, oraz przyczyny zła, które dopuścił. Boża sprawiedliwość i Boże miłosierdzie objawią nam się jakby „pojednane” w jedności Boskiej Istoty, a nam pozostanie „na wielki opiewać łaski Pana” (zob. Ps 89[88], 2).

W końcu więc – a może raczej bez końca – wybrani „widzą siebie nawzajem i radują się w Bogu swoją społecznością”, doskonałą społecznością, w której każdy cieszy się szczęściem drugiego i wszyscy razem cieszą się posiadaniem tego samego bezkresnego Dobra, jakim jest Bóg.

Pozdrawiam


Śr sty 31, 2018 10:40
Zobacz profil
Post Re: Kontemplacja
św. Andrzej z Krety napisał(a):
Patriarcha z potrzeby cierpiał trud dnia, znosił też chłód nocy,każdego dnia bogacił się pasąc stado, trudził się i pracował, aby otrzymać dwie żony.

Pod dwoma żonami rozumiej działanie i rozumienie w kontemplacji pod Leą, jako wielodzietną, działanie, a pod Rachelą, jako otrzymaną po wielu trudach, kontemplację, bowiem bez trudów, duszo, ani działanie, ani kontemplacja nie będą spełnione.


Śr sty 31, 2018 11:01
Post Re: Kontemplacja
Spontanicznie powiedziałabym, że kontemplacja jest wewnętrznym jednoczeniem się z odbieraną w danej chwili rzeczywistością .., na stopniowym, świadomym i coraz głębszym rozpoznawaniu jej natury i jednocześnie własnego wewnętrznego powiązania, czy wspólnoty z nią ..

Wydaje mi się, że jest to przede wszystkim proces wewnętrzny, ale mogą mu towarzyszyć (a może raczej służyć) myśli i czynności.


Śr sty 31, 2018 15:33
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Kontemplacja
wokal napisał(a):
W końcu więc – a może raczej bez końca – wybrani „widzą siebie nawzajem i radują się w Bogu swoją społecznością”, doskonałą społecznością, w której każdy cieszy się szczęściem drugiego i wszyscy razem cieszą się posiadaniem tego samego bezkresnego Dobra, jakim jest Bóg.

Pozdrawiam


Skąd taki pomysł? masz jakieś cytaty z Biblii, odnośnie tego?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Śr sty 31, 2018 19:11
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn gru 11, 2017 19:55
Posty: 69
Post Re: Kontemplacja
Tekst na końcu był cytowany za fragmentami z książki, udostępnionej na stronie (za linkiem)


Cz lut 01, 2018 13:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Kontemplacja
wokal napisał(a):
Tekst na końcu był cytowany za fragmentami z książki, udostępnionej na stronie (za linkiem)


Więc to są wymysły jakiś tam ludzi.
I w tej sytuacji nie widze sensu dalej tego komentować, bo w końcu to jest jedynie wizja Nieba, którą ktoś sobie gdzieś tam wymyślił.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Cz lut 01, 2018 20:11
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 6 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL