Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 12:35



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 184 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Następna strona
 Wszechwiedza Boga, a wybory człowieka 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Wszechwiedza Boga, a wybory człowieka
Co do Twojego obiadu: to już w starożytnych mitach i bajkach były historie o tym jak ktoś się dowiadywał o swojej przyszłości i chcąc jej uniknąć właśnie doprowadzał do jej wypełnienia!
Weźmy mit o Edypie, którego nie ominęło przeznaczenie.
Albo historia o ojcu który dowiedział się że jego syn będzie wielkim mordercą. Zasmucić się i całe życie trzymał syna w zamknięciu. Wreszcie się ulitował i aby to jakoś wytłumaczyć, powiedział że to wszystko, to zamknięcie było tylko snem syna. Syn uwierzył że śni, i że wszystko dozwolone i stał się mordercą, przez co wypełniła się przepowiednia właśnie dlatego że chciano jej zapobiec.
Dlaczego chcesz ograbić Boga z atrybutu Wszechwiedzy??!!
I proszę nie pisać że wszechmogący Bóg sam swoją Wszechwiedzę ogranicza, bo przypominał by taksówkarza, który mówi: zawiozę pana na drugi koniec miasta, ale wpierw zawiąże sobie oczy, wprawdzie pewne będzie że zdarzy się wypadek, ale to nie będzie moja wina, bo będę miał zawiązane oczy ;-)

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pt maja 11, 2018 8:52
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 11, 2018 4:50
Posty: 276
Post Re: Wszechwiedza Boga, a wybory człowieka
@feelek
Nie, bo to jest wewnętrznie sprzeczne, co zresztą zaznaczyłem pisząc słowo "wszechmogący". Chcesz dyskutować, czy trollujesz?
@Andy72
Jeśli piszesz "Co do Twojego obiadu", to napisz o obiedzie. Tymczasem zamiast na temat, zacząłeś pisać o mitach.
Ja nie chcę Boga z niczego ograbiać, tylko chcę byś mi wytłumaczył, co to znaczy wszechwiedza. Byłoby bardzo dobrze, gdybyś uwzględnił przy tym wypowiedzi z tego tematu - jak na przykład jak ma się wszechwiedza do tego, że Bóg stworzył ludzi jako dobrych i w tym samym momencie wiedział, że nie wszyscy z nich będą dobrzy. Jak mógł nazwać dobrymi tych, którzy ostatecznie odrzucą dobro?


Pt maja 11, 2018 8:56
Zobacz profil
Post Re: Wszechwiedza Boga, a wybory człowieka
Stubr napisał(a):
@feelek
Nie, bo to jest wewnętrznie sprzeczne, co zresztą zaznaczyłem pisząc słowo "wszechmogący".

Chodzi o to, że jednoczesne istnienie przeszłości, teraźniejszości i przyszłości też jest wewnętrznie sprzeczne.

Cytuj:
Chcesz dyskutować, czy trollujesz?

Nie troluję.


Pt maja 11, 2018 8:59

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Wszechwiedza Boga, a wybory człowieka
Do przewidywania nawet wszechwiedza nie jest potrzebna : dobry szachista mógłby powiedzieć złemu: za trzy ruchy dam ci mata, wtedy nawet nie wiem jak byś się starał , otrzymasz mata ;-)
Gdyby była taka wola abyś zjadł jajecznicę to być zjadł.
Wiedział że odrzucą dobro, nie znaczy to że chciał. Wynalazca samochodu zdaje sobie sprawę że spowoduje on wiele śmierci.
Twierdzisz że Bóg stwarzając świat był skończonym naiwniakiem,. Stąd tylko kawałek do myślenia, w takim razie z powodu omyłki Boga, zło zwycięży, podczas gdy:

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pt maja 11, 2018 9:01
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 11, 2018 4:50
Posty: 276
Post Re: Wszechwiedza Boga, a wybory człowieka
@feelek
Nikt nie mówi że przeszłość, teraźniejszość i przyszłość istnieje jednocześnie. To po prostu różne części czasoprzestrzeni. Wyjaśnij, na czym polega sprzeczność, porównując czas do np. rzeki.
Przecież można podróżować łódką po rzece, tradycyjnie z nurtem od przeszłości poprzez teraźniejszość aż do przyszłości. Można wyjść z rzeki i ruszyć w inny odcinek rzeki. nawet cofając się do źródła. Można też być na pobliskim wzniesieniu i z daleka obserwować całą rzekę. Nie ma tu żadnej sprzeczności.
@Andy72
Jakby Bóg chciał bym zjadł jajecznicę to bym zjadł, ale byłbym wtedy pozbawiony wolnej woli, czyli tak czy inaczej problem w dalszym ciągu jest nierozwiązywalny - Bóg nie jest w stanie stwierdzić co zjem, bez naruszania wolnej woli.
Ja nic nie twierdzę. Trzeci raz proszę tylko o to samo - zdefiniuj wszechwiedzę. Czy będę musiał prosić o to czwarty raz, czy może znowu nie udzielisz odpowiedzi na zadaną prośbę?


Pt maja 11, 2018 9:08
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Wszechwiedza Boga, a wybory człowieka
Definicja wszechwiedzy: wiedza o wszystkim , to co było , jest i będzie.
Na pytanie o jajecznicę mogę dać przykład Piotra który 3 razy się zaparł, a co Jezus powiedział,
-zaprzesz się
- na pewno nie!
- jednak zapiera się

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pt maja 11, 2018 9:11
Zobacz profil
Post Re: Wszechwiedza Boga, a wybory człowieka
Stubr napisał(a):
Wyjaśnij, na czym polega sprzeczność, porównując czas do np. rzeki.
Przecież można podróżować łódką po rzece, tradycyjnie z nurtem od przeszłości poprzez teraźniejszość aż do przyszłości.

Kiedy porównujemy czas do rzeki to sprzeczności nie ma. Niestety, ale taki czas może istnieć tylko w wyobraźni, bo w rzeczywistości nie istnieje.


Pt maja 11, 2018 9:16

Dołączył(a): Pt maja 11, 2018 4:50
Posty: 276
Post Re: Wszechwiedza Boga, a wybory człowieka
@Andy72
KK odrzucił predestynację, czyli tak sformułowana definicja jest sprzeczna z jego nauczaniem. Skoro Bóg miałby wiedzieć wszystko co będzie, to stwarzając ludzi wiedział że część z nich Go odrzuci, a mimo to nazwał stworzenie człowieka dobrym. Odrzucenie Boga zaś dobre nie jest. Bóg oferuje zbawienie wszystkim - to jest podstawa nauczania Kościoła Katolickiego na temat zbawienia. Kwestionujesz to?
To, kto będzie zbawiony a kto potępiony nie zostało zawczasu postanowione. Jeśli jesteś katolikiem, również powinieneś odrzucić hipotezę predestynacji. Jeśli nadal jesteś o niej przekonany, popełniasz grzech herezji.

Przykład Piotra jest dobry, ale ja nie nazywam się Piotr, więc ta odpowiedź mnie nie satysfakcjonuje. Za czyny innych ludzi, zwłaszcza żyjących dwa tysiące lat temu nie odpowiadam. Edyp, Piotr czy Kasandra, tak czy inaczej pytanie o jajecznicę jest nierozstrzygnięte.
@feelek
Znasz naturę czasu? W takim razie zgłoś się po Nobla. Każdy fizyk z pewnością chętnie wysłucha, jak rzeczywiście wygląda natura czasu.


Pt maja 11, 2018 9:20
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Wszechwiedza Boga, a wybory człowieka
Wszechwiedza nie oznacza predestynacji.
Twój obraz Boga nie-wszechwiedzącego jest upiorny, typu zamknę oczy, potrząsnę światem i losowo niech ktoś wpadnie do piekła :D a może na świecie zło zwycięży? przecież tworząc świat pozbyłem się wszechwiedzy..
Faktem jest że Jezus stwierdził że Piotr się zaprze a Judasz zdradzi,To fakt.
A to że nie potrafisz w swoim rozumku (bez obrazy, to mnie też dotyczy) nie widzieć sprzeczność między wolną wolą a Wszechwiedzą, nie znaczy że również tak samo widzi Bóg!

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pt maja 11, 2018 9:25
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Wszechwiedza Boga, a wybory człowieka
Piszesz jak ŚJ, tam nie czepiają się Wszechmocy, ale właśnie Wszechwiedzy, mimo że Wszechwiedza wynika wprost z Wszechmocy.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pt maja 11, 2018 9:26
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 11, 2018 4:50
Posty: 276
Post Re: Wszechwiedza Boga, a wybory człowieka
Możesz nie twierdzić, jaki jest mój obraz Boga nie-wszechwiedzącego, jeśli nie wynika to z moich słów? Z góry dziękuję. Zwłaszcza że nie zaprzeczam wszechwiedzy, a jedynie próbują ją zdefiniować w ten sposób, by nie była sprzeczna z innymi dogmatami.
Ale dobrze. Otrzymałem standardową odpowiedź "Bóg jest niepojęty, logika Go nie ima, sprzeczność jest do zaakceptowania", więc też pozostaje pokiwać głową i skończyć rozmowę z tobą. Temat dotyczy tego, co jest możliwe do zrozumienia przy pomocy logiki. Jeśli nie jesteś tym zainteresowany, to spróbuj nie przeszkadzać.
Wszechmoc - również w nauczaniu KK, za św. Tomaszem z Akwinu - oznacza możliwość zrobienia wszystkiego, co nie jest wewnętrznie sprzeczne. Tak więc i wszechwiedza nie może być wewnętrznie sprzeczna.
I nie jestem świadkiem Jehowy, jeśli jesteś zainteresowany mą osobą.


Pt maja 11, 2018 9:35
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Wszechwiedza Boga, a wybory człowieka
Nie piszę że jesteś, ale że również jak oni atakujesz Bożą Wszechwiedzę.
Poza tym wszechwiedza nie jest sprzeczna z wolną wolą. Niektórzy nie znając dobrze teorii Einsteina twierdzą że jest sprzeczna wewnętrznie ;-) bo o ile moga pojąć że w rakiecie poruszającej się czas płynie wolniej, to nie mogą pogodzić się z drugim postulatem: że równie dobrze to my się poruszamy i to u nas z jej punktu widzenia czas płynie wolniej ;D
Więc o ile nawet STW wydaje się sprzeczna, a przecież to łatwizna w porównaniu z teorią Kwantów, to o ile bardziej trzeba mieć się na baczności kiedy twierdzi się że sprawy Boże są sprzeczne! Czyżbyś był zdania że Trójca jest sprzeczna bo w matematyce 1<3 ? ;-)

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pt maja 11, 2018 9:43
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 11, 2018 4:50
Posty: 276
Post Re: Wszechwiedza Boga, a wybory człowieka
Próba definicji nie oznacza ataku. Gdyby oznaczała, to Kościół Katolicki również zaatakowałby Bożą wszechwiedzę, gdyż - powtórzę po raz kolejny - wykluczył aspekt Boskiej wszechwiedzy w postaci predestynacji.
Predestynacja - rozumiana jako świadomość, kto będzie zbawiony a potępiony, czyli stworzenie ludzkości z świadomością że grzesznik Jan Kowalski zostanie potępiony - jest elementem wszechwiedzy. Wykluczając predestynację, ogranicza się wszechwiedzę. Kościół Katolicki - a w tym temacie już raz przekopiowałem akapit odnoszący się do predestynacji - naucza że wszyscy ludzie - w tym Jan Kowalski - mogą być zbawieni, a ich los nie jest z góry określony i będzie przypieczętowany dopiero na Sądzie Ostatecznym. Zgadzasz się ze mną, czy jesteś w stanie podać logiczne argumenty podważające mój tok rozumowania?
Pamiętaj, że rozmawiamy z punktu widzenia Kościoła Katolickiego, więc postaraj się by wypowiedź była zgodna z jego dogmatami a nie będąca twoimi przekonaniami.

STW, teorię kwantową czy Trójcę Świętą pominę milczeniem. Po prostu kolejne dygresje nie na temat.


Pt maja 11, 2018 9:52
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Wszechwiedza Boga, a wybory człowieka
Predestynacja oznacza przeznaczenie: czyli Kogoś kto ze złośliwości celowo tworzy kogoś by ten znalazł się w piekle. Twój obraz braku wszechwiedzy jest bardzo podobny - Bóg celowo pozbawia się wszechwiedzy by zagrać w kości o ludzkie dusze.
Natomiast wszechwiedza jest opisana w Biblii: powiedziała że Piotr się trzy razy zaprze, powiedział że Judasz Go zdradzi. Chcesz nie zgadzać się z faktami?
A STW jest bardzo na miejscu: bo Ty twierdzisz że dogłębnie wiesz co to wolna wola i Wszechwiedza tak, że są na tyle sprzeczne, że nawet Wszechmoc na to nie poradzi. Więcej pokory.
Podaj def. wolnej woli i Wszechmocy i udowodnij że definicja jest prawidłowa, to znaczy że w ten sposób rozumuje Bóg.
I nie prawda że wolna wola jest absolutna, jest ograniczona prawami fizyki.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pt maja 11, 2018 10:01
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Wszechwiedza Boga, a wybory człowieka
Polecam https://opoka.org.pl/biblioteka/T/TF/jl_wolna-wola.html

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pt maja 11, 2018 10:04
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 184 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL