Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 11:30



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 184 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 13  Następna strona
 Wszechwiedza Boga, a wybory człowieka 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 13:57
Posty: 943
Post Re: Wszechwiedza Boga, a wybory człowieka
JedenPost napisał(a):
To z tego, że tym samym Bóg Tworzy człowieka do niewoli.

No oczywiście, tylko i wyłącznie w takim sensie jak i człowiek współtworzy swoje dziecko "do śmierci", bo przecież wie, że kiedyś umrze.
Cytuj:
Przykro mi, ale nie potrafię zobie zrekonstruować jakie rozumowanie doprowadziło Cię do takiego wniosku.

Udzielasz daru życia tylko takim istotom, o których wiesz, że Ci się nie sprzeciwią. Masz możliwość dać ten dar komu tylko zechcesz, ale dajesz tylko tym, którzy przy Tobie zostaną. Wiesz, że niektóre ze stworzonych istot odwrócą się od Ciebie, więc kreujesz taką rzeczywistość, w której one nie zaistnieją. Podług swojej bezwzględnej woli.
Stubr napisał(a):
Jak to los człowieka nie został określony? Bóg nie zna losu każdego człowieka?
Zna, ale to nie znaczy że go określił. Wszechwiedza nie oznacza predeterminizmu. Przepraszam, ale musisz jakoś sam dojść do rozróżnienia czym jest jedno, a czym drugie.

_________________
Tylko Bogu chwała


So maja 12, 2018 11:41
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Wszechwiedza Boga, a wybory człowieka
Stubr, zrzuć człowieka z piedestału i pozwól królować Bogu.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


So maja 12, 2018 11:44
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 11, 2018 4:50
Posty: 276
Post Re: Wszechwiedza Boga, a wybory człowieka
@Andy72
Spróbuj nie spamować niepotrzebnymi pytaniami. Pozwolę sobie zacytować:
36 "Święta Matka Kościół utrzymuje i naucza, że naturalnym światłem rozumu ludzkiego można z rzeczy stworzonych w sposób pewny poznać Boga, początek i cel wszystkich rzeczy". Bez tej zdolności człowiek nie mógłby przyjąć Objawienia Bożego. Człowiek posiada tę zdolność, ponieważ jest stworzony "na obraz Boży".

W tej chwili próbujesz powstrzymać poznanie Objawienia Bożego przy pomocy otrzymanego przez Boga rozumu.

@białogłowa
Albo los człowieka jest określony, albo Bóg jest wszechwiedzący. Wiedza o tym czy człowiek jest zbawiony/potępiony nie może jednocześnie istnieć i nie istnieć. Dlatego jeśli twierdzisz (a z tego co wiem, to prawda) żę według KK los człowieka nie jest określony - zaprzeczasz wszechwiedzy.
Skoro los człowieka nie jest określony, to i Bóg nie może o nim wiedzieć - bez jego określenia.
Naprawdę rozumiem różnicę między wszechwiedzą a predestynacją. Mianowicie: wszechwiedza + stworzenie istoty = predestynacja. Nie da się pod względem logicznym rozumieć tego inaczej.

Jakbym nagle dostąpił wszechwiedzy, to nie mógłbym zmusić cię do utraty wiary, bo masz wolną wolę. Dlatego wszechwiedza nie przeczy wolnej woli.
Ale akt stworzenia i wszechwiedza razem oznacza tylko jedno - predestynację. To nieubłagana, logiczna konieczność. Jeśli Bóg stworzył Kowalskiego i wie że zostanie on potępiony, to los człowieka jest już określony i winny jest tylko twórca. Mógł Kowalskiego stworzyć tak, by został on zbawiony, ale nie chciał.
Wszechwiedza + tworzenie człowieka przeczy wolnej woli tego człowieka.

KK twierdząc, że los człowieka jest nieokreślony i że Bóg jest wszechwiedzący, popełnia logiczną sprzeczność.
Nie znalazłem innego bezpośredniego potwierdzenia tym że według KK los człowieka jest nieokreślony niż wikipedia https://pl.wikipedia.org/wiki/Predestyn ... e%C5%9Bnie Zaś wikipedia jest wątpliwym źródłem.
Choć oczywiście KKK aż roi się od informacji że zbawiony może być każdy człowiek, co z punktu widzenia wszechwiedzy jest absurdem. Dla Boga nie ma żadnego "może" i nigdy nie było. Dla wszechwiedzącego los każdego jest określony.
W wolnej chwili poszukam dalej, może są jakieś akapity odnośnie predestynacji, które nie są wewnętrznie sprzeczne. Będzie trudno.


Ostatnio edytowano So maja 12, 2018 12:04 przez Stubr, łącznie edytowano 1 raz



So maja 12, 2018 11:58
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Wszechwiedza Boga, a wybory człowieka
białogłowa napisał(a):
JedenPost napisał(a):
To z tego, że tym samym Bóg Tworzy człowieka do niewoli.

No oczywiście, tylko i wyłącznie w takim sensie jak i człowiek współtworzy swoje dziecko "do śmierci", bo przecież wie, że kiedyś umrze.


Z ta subtelną różnicą, że śmierć czy bycie śmiertelnym nie jest samo w sobie przecież złe, natomiast bycie potępionym owszem.

białogłowa napisał(a):
Udzielasz daru życia tylko takim istotom, o których wiesz, że Ci się nie sprzeciwią. Masz możliwość dać ten dar komu tylko zechcesz, ale dajesz tylko tym, którzy przy Tobie zostaną.


Dokładnie. To chyba dobrze, biorąc pod uwagę konsekwencje, jakie Bóg przewiduje za nie-zostanie?

białogłowa napisał(a):
Wiesz, że niektóre ze stworzonych istot odwrócą się od Ciebie, więc kreujesz taką rzeczywistość, w której one nie zaistnieją.


Dokładnie. Tym samym nie odbierasz nikomu wolności, a jednocześnie nie skazujesz na wieczne cierpienie.


W ogóle: gdyby Bóg pytał mnie o zdanie, powiedziałbym Mu, że najhumanitarniej i najsprawiedliwiej byłoby urządzić to tak, że chętni z Nim zostają, a niechętni kończą żywot i znikają, zamaist bezsensownie cierpieć, co nie rodzi przecież niczego dobrego, zapewnia natomiast wieczne trwanie złu.

Ale nie pyta.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


So maja 12, 2018 12:04
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Wszechwiedza Boga, a wybory człowieka
Stubr napisał(a):
@Andy72
Spróbuj nie spamować niepotrzebnymi pytaniami. Pozwolę sobie zacytować:
36 "Święta Matka Kościół utrzymuje i naucza, że naturalnym światłem rozumu ludzkiego można z rzeczy stworzonych w sposób pewny poznać Boga, początek i cel wszystkich rzeczy". Bez tej zdolności człowiek nie mógłby przyjąć Objawienia Bożego. Człowiek posiada tę zdolność, ponieważ jest stworzony "na obraz Boży".

Chodziło mi o to gdzie Kościół wypowiada się że Bóg nie jest Wszechwiedzący.
Ty zaś robisz wszechwiedzącego człowieka. Powyższy tekst oznacza że można rozumem dojść do poznania że Bóg istnieje. (weźmy drogi św. Tomasza) bo "mówi głupi że Boga nie ma".
NIE OZNACZA to wcale że rozumkiem możemy zgłębić Boga. Czy potrafisz zgłębić tajemnicę Trójcy??
Więc ten kto nie wierzy w Boga jest głupi, ale ten kto wie że posiadł wszelką wiedzę o Jego istocie jest pyszny i głupi. Bo żaden umysł aniołów nie jest w stanie tego zgłębić.
Gdyby Boga można było zgłębić, nie byłby już Bogiem. Robisz z Boga jakiegoś nie wszechwiedzącego Zeusa, a z człowieka bożka.
p.s. Skoro twierdzisz że rozumem zgłębiłeś Trójcę, to chętnie dowiem się, bo to ciekawy temat ;-)

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


So maja 12, 2018 12:10
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Wszechwiedza Boga, a wybory człowieka
Stubr napisał(a):
Albo los człowieka jest określony, albo Bóg jest wszechwiedzący.


Los człowieka jest nieokreślony. Bóg jest wszechwiedzący.

Człowiek sam własnymi wyborami kreuje swój los, a Bóg posiada wiedzę o ostatecznym efekcie tej kreacji.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


So maja 12, 2018 12:17
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 11, 2018 4:50
Posty: 276
Post Re: Wszechwiedza Boga, a wybory człowieka
>Posiada wiedzę o ostatecznym efekcie tej kreacji.
>Los człowieka jest nieokreślony.
Wybierz jedno.
Czy naprawdę nie widzisz sprzeczności w próbie wybrania obydwu? Jak można wiedzieć o tym, co jeszcze nie zostało określone? Jeśli los człowieka jest nieokreślony to człowiek jest w superpozycji.
Znajomość ostatecznego efektu oznacza wybranie jednej z dwóch możliwości, czyli określenia jego losu.


So maja 12, 2018 12:26
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Wszechwiedza Boga, a wybory człowieka
Dlaczego cały czas twierdzisz że Bóg jest zależny od czasu??!

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


So maja 12, 2018 12:29
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 11, 2018 4:50
Posty: 276
Post Re: Wszechwiedza Boga, a wybory człowieka
Pod względem logicznym twój zarzut jest irracjonalny. Zacytuj moją wypowiedź "Bóg jest zależny od czasu".


So maja 12, 2018 12:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Wszechwiedza Boga, a wybory człowieka
Stubr napisał(a):
>Posiada wiedzę o ostatecznym efekcie tej kreacji.
>Los człowieka jest nieokreślony.
Wybierz jedno.

Niby dlaczego, skoro jedno nie przeczy drugiemu?


Cytuj:
Czy naprawdę nie widzisz sprzeczności w próbie wybrania obydwu?

Mniejsza z tym co kto widzi, ważne że sprzeczności nie ma.


Cytuj:
Jak można wiedzieć o tym, co jeszcze nie zostało określone?

Co znaczy "jeszcze nie określony"? Nie zadawaj mi takiego pytania, bo ja nie przecież wcale twierdzę, że coś zostanie kiedykolwiek określone. Powiedziałem, że człowiek kreuje swój los.

Jeśli powiedziałbym "jeszcze" nie określone, to przyznałbym, że coś kiedyś zostanie określone, a ja nie twierdzę niczego o wystąpieniu w przyszłości czegoś, co nazywasz "określeniem".
Określony, oznacza zdeterminowany, a los człowieka nie jest zdeterminowany. Człowiek wolną wolą kreuje swoje jutro, które nie jest określone.

Cytuj:
Jeśli los człowieka jest nieokreślony to człowiek jest w superpozycji.
Co masz na myśli mówiąc o superpozycji?

Cytuj:
Znajomość ostatecznego efektu oznacza wybranie jednej z dwóch możliwości
Powoli.
Jakiej znowu "możliwości - jednej z dwóch"? A może trzech?
Do kogo niby odnosi się (abstrahując od słuszności) to ograniczenie dokonywania wyboru między dwiema możliwościami? Do człowieka, czy do Boga?

Cytuj:
czyli określenia jego losu
I jakiego "jego losu"? Nikt nie określa mojego losu z pozycji zewnętrzej do mnie. Ja moją wolną wolą decyduję, kreuję moje jutro i koniec kropka. Nikt mojego losu nie określa z zewnątrz, bo mój los to ciąg moich decyzji.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


So maja 12, 2018 13:02
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 13:57
Posty: 943
Post Re: Wszechwiedza Boga, a wybory człowieka
@Sturb, myślę, że błąd tkwi w tym, że cały czas traktujesz słowo "nieokreślony" jako synonim dla "nieznany", co w przypadku zakładania Bożej Wszechwiedzy nie jest dobrym pomysłem. Myślę, że należałoby je raczej rozumieć jako "nieustalony".

Los człowieka potępionego jest Bogu znany, ale nie jest przez Niego zdeterminowany.
Ateista wie, że jego dziecko umrze, ale i tak sprowadza je na świat. Czy można powiedzieć, że przeznacza je na śmierć? Właściwie to można, ale wydaje mi się to akurat wyjątkowo głupie. Poza tym, jeśli los człowieka jest określony (czyt. ustalony), to wolna wola nie istnieje. "Nie jest określony" oznacza, że nie ma zewnętrznej ingerencji w nasze wybory, sam określam co wybiorę. Sam o swoim losie decyduję.
edit: widzę, że mój wpis w zasadzie nie jest potrzebny. @JedenPost, odpowiem potem.

_________________
Tylko Bogu chwała


So maja 12, 2018 13:05
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 11, 2018 4:50
Posty: 276
Post Re: Wszechwiedza Boga, a wybory człowieka
Jedno przeczy drugiemu, są w sprzeczności. Są tylko dwie możliwości - zbawienie i potępienie.
Oczywiście że nieokreślony to synonim nieznanego a także nieustalonego. Los człowieka nie może być jednocześnie znany i nieustalony.
Nie wiem przez ile stron można to ciągnąć, ale szczerze mówiąc - nie mam ochoty. Nie można zamknąć oczu i nieustannie powtarzać "nie ma sprzeczności, nie ma sprzeczności".
Jeśli Bóg zna los człowieka, to los człowieka jest określony - zbawienie lub potępienie. Nie może istnieć wszechwiedza i nieokreślony los człowieka jednocześnie, gdyż te pojęcia są sprzeczne. Czy Bogu wiadomo co się stanie ze mną po śmierci? Jeśli tak, to mój los jest ustalony. Jeśli nie, nie jest On wszechwiedzący. Kropka.


So maja 12, 2018 13:14
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Wszechwiedza Boga, a wybory człowieka
Stubr napisał(a):
Nie wiem przez ile stron można to ciągnąć

Odpowiedz na poziomie szczegółów, które Ci podano, to przestaniesz to ciągnąć.

Cytuj:
Czy Bogu wiadomo co się stanie ze mną po śmierci? Jeśli tak, to mój los jest ustalony
Nie ustalony, a znany, to zasadnicza różnica.
Bóg pozaczasowo widzi nasze jutro, ale ono (dla nas) dopiero się wydarzy.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


So maja 12, 2018 13:20
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 11, 2018 4:50
Posty: 276
Post Re: Wszechwiedza Boga, a wybory człowieka
Odpowiedziałem. Przeczytaj powyższy post ze zrozumieniem, to zauważysz.
Cytuj:
Określony, oznacza zdeterminowany, a los człowieka nie jest zdeterminowany. Człowiek wolną wolą kreuje swoje jutro, które nie jest określone.

Mylisz się. Zdradę Judasza przepowiedziano długo przed samym czynem. Piotr z ust Chrystusa usłyszał, że zaprze się Go trzykrotnie przed świtem. Tak też się stało.
Biblia jasno przekazuje:
"Oczy Twoje widziały me czyny i wszystkie są spisane w Twej księdze; dni określone zostały, chociaż żaden z nich [jeszcze] nie nastał. " Ps 139 16
Więc wszystkie czyny i dni życia człowieka zostały już określone, choć jeszcze nie nastały.

Próbujesz zmieniać swobodnie znaczenia słowa "ustalony, znany", jakby te słowa nie miały swojej definicji. Przyszłość każdego człowieka jest ustalona, co jest znane Bogu.


So maja 12, 2018 13:25
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Wszechwiedza Boga, a wybory człowieka
Przemyślałem sprawę. Myślę że najlepszą odpowiedzią będzie ...EOT!
Zostańmy przy swoich poglądach.
Gdybym zburzył Ci Twoją naiwną wiarę w niewszechwiedzącego Boga nie dając nic w zamian, było by jeszcze gorzej, bo mógłbyś znienawidzić Boga, który "tworzy istoty wiedząc że skończą w piekle".
A tak to wierz sobie że świat jest taki jaki jest bo się Panu Bogu nie udał ;-)

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


So maja 12, 2018 13:33
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 184 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 13  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL