Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 19:37



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Jest grzech pokoleniowy, czy nie? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn mar 19, 2018 18:21
Posty: 8
Post Jest grzech pokoleniowy, czy nie?
Witam serdecznie. Jestem nowy, więc pozwoliłem sobie na początku się przywitać.
Staram się codziennie czytać Pismo Święte i trafiłem wczoraj na taki cytat:
Cytuj:
Ojcowie nie poniosą śmierci za winy synów ani synowie za winy swych ojców. Każdy umrze za swój własny grzech.

Pwt 24,16

Teraz nie rozumiem, jak to jest z grzechami pokoleniowymi. Skoro umrę za swój własny grzech, to jest ten grzech pokoleniowy czy go nie ma...
Na stronie adonai.pl znalazłem taką modlitwę:
Cytuj:
Niebieski Ojcze przychodzę do Ciebie w imieniu Pana Jezusa Chrystusa
w autorytecie jego imienia wyrzekam się wszystkich przekleństw rzuconych
na moje życie poprzez słowa tych, którzy mi złorzeczyli i niszczyli mnie.
Przebaczam im i proszę Cię Panie abyś uwolnił mnie od wszelkich konsekwencji.
Dziękuję Ci Ojcze w imieniu Jezusa. Amen!
Już dłużej nie jestem pod żadnym osądem mówiącym o tym, że jestem porażką
że nigdy nie będę dobry/dobra.
To wszystko zniknęło.
Dzięki Ojcze Niebieski, Dzięki Panie Jezu, Dzięki Duchu Swięty!
Amen.

Czy to wystarczy żeby przez jakiś czas się modlić tymi słowami, czy może zamówić Mszę w intencji aby wszystkie grzechy ciężkie które popełniali moi przodkowie zostały zgładzone.


Pn mar 19, 2018 18:34
Zobacz profil
Post Re: Jest grzech pokoleniowy, czy nie?
Proponuje przeczytac

http://episkopat.pl/grzech-pokoleniowy- ... astoralne/

http://kosciol.wiara.pl/doc/2824040.Epi ... koleniowym


Pn mar 19, 2018 18:41
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Jest grzech pokoleniowy, czy nie?
agrafon napisał(a):
Witam serdecznie. Jestem nowy, więc pozwoliłem sobie na początku się przywitać.
Staram się codziennie czytać Pismo Święte i trafiłem wczoraj na taki cytat:

Cytuj:
Ojcowie nie poniosą śmierci za winy synów ani synowie za winy swych ojców. Każdy umrze za swój własny grzech.



Przede wszystkim, nie ważnie jak pisze w Biblii, ważne jak Kościół to interpretuje.
Bo jakby bawić się w cytaty z Biblii, to choćby to:

Księga Wyjścia - 20

Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą.

A więc tutaj wychodzi, że odpowiadasz za grzechy swoich ojców.

agrafon napisał(a):
Czy to wystarczy żeby przez jakiś czas się modlić tymi słowami, czy może zamówić Mszę w intencji aby wszystkie grzechy ciężkie które popełniali moi przodkowie zostały zgładzone.


Kościół nie uznaje czegoś takiego, jak grzech pokoleniowy, więc nie da rady zrobić mszy w tej intencji.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Pn mar 19, 2018 19:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 03, 2010 15:13
Posty: 1226
Post Re: Jest grzech pokoleniowy, czy nie?
Cytuj:
Księga Wyjścia - 20

Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą.

A więc tutaj wychodzi, że odpowiadasz za grzechy swoich ojców.


Szanowny Robek@ jesli cos cytujesz to podawaj zrodlo, zacytowales czesc 1-go Przykazania Bozego czy jestes tego swiadomy, czy to celowe dzialanie ?

A tak w calosci brzmi zacytowany przez ciebie fragment:

Nie będziesz miał bogów innych oprócz Mnie.
Nie uczynisz sobie posągu ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko albo na ziemi nisko, lub w wodzie poniżej ziemi.
Nie będziesz oddawał im pokłonu ani służył. Bo Ja jestem Pan, Bóg twój, Bóg zazdrosny, karzący nieprawość ojców na synach w trzecim i w czwartym pokoleniu — tych, którzy Mnie nienawidzą, a który okazuje łaskę w tysiącznym pokoleniu tym, którzy Mnie miłują i strzegą moich przykaza

_________________
Bog jest Miloscia :)


Pt mar 30, 2018 9:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Jest grzech pokoleniowy, czy nie?
amadeus35 napisał(a):

Szanowny Robek@ jesli cos cytujesz to podawaj zrodlo, zacytowales czesc 1-go Przykazania Bozego czy jestes tego swiadomy, czy to celowe dzialanie ?


O czym ty mówisz? :D
Zacytowałem kawałek Biblii Tysiąclecia, Księga Wyjścia rozdział 20, werset 5.

http://www.nonpossumus.pl/ps/

W innych tematach w kółko opowiadasz o Piśmie Świętych, więc chyba nawet nie powinno być potrzeby, żebym ci wyjaśniał skąd mam ten cytat? już sam nie wiem, to ty sobie żarty jakieś robisz, czy co?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Pt mar 30, 2018 11:01
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt mar 30, 2018 14:36
Posty: 1
Post Re: Jest grzech pokoleniowy, czy nie?
Ja słyszałem od pewnego egzorcysty że są grzechy pokoleniowe.

_________________
Moja opinia


Pt mar 30, 2018 14:40
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Cz mar 29, 2018 20:03
Posty: 156
Post Re: Jest grzech pokoleniowy, czy nie?
mani555 napisał(a):
Ja słyszałem od pewnego egzorcysty że są grzechy pokoleniowe.


Grzech pierworodny jest takim grzechem pokoleniowym. Od Adama i Ewy aż do skończenia świata.


Pt mar 30, 2018 16:28
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 11, 2018 4:50
Posty: 276
Post Re: Jest grzech pokoleniowy, czy nie?
Nauki KK w kwestii grzechu pierworodnego (który jest jednocześnie grzechem pokoleniowym) można poznać w Katechizmie. Link pozostawię tutaj:
http://www.teologia.pl/m_k/kkk1g02.htm
Na ile rozumiem tę kwestię własnymi słowami - grzech pierworodny/pokoleniowy istnieje, ale będąc ochrzczonym i wierzącym, zmywa je łaska Chrystusa. Tak więc nie musisz się nim przejmować. Chyba, że chcesz rozważyć przypadek nieochrzczonego, odrzucającego Chrystusa - ale taki człowiek tak czy inaczej jest potępiony. Jeśli nie z winy przodków, to z powodu własnych poczynań.
Pozostaje jeszcze kwestia nieochrzczonych dzieci, ale tu musiałbym jeszcze zasięgnąć źródeł. Nie chcę by własne przekonania wypaczyły przekazane informacje.

Oczywiście, możesz spróbować na podstawie Biblii samemu - lub tutaj, z innymi rozmówcami - ocenić tę kwestię na podstawie Pisma Świętego. Czyli zebranie wszystkich cytatów odnoszących się do grzechu przekazywanego potomkom, ocena kontekstu tych fragmentów i napisanie wniosku.
Ale pamiętaj że jeśli dojdziesz do innych wniosków niż oficjalne nauczanie Kościoła Katolickiego, popełniasz herezję.


Pt maja 11, 2018 5:47
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Jest grzech pokoleniowy, czy nie?
Stubr napisał(a):
Nauki KK w kwestii grzechu pierworodnego (który jest jednocześnie grzechem pokoleniowym)

Zacytuj fragment Katechizmu mówiący to, co stwierdziłeś, że grzech pierworodny jest jednocześnie grzechem pokoleniowym.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Pt maja 11, 2018 10:22
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 11, 2018 4:50
Posty: 276
Post Re: Jest grzech pokoleniowy, czy nie?
Po co podałem link do Katechizmu? By potem kopiować połowę strony do tematu?...

KKK 416 Przez swój grzech Adam jako pierwszy człowiek utrącił pierwotną świętość i sprawiedliwość, które otrzymał od Boga nie tylko dla siebie, lecz dla wszystkich ludzi.
KKK 407 Nauka o grzechu pierworodnym – związana z nauką o Odkupieniu przez Chrystusa – daje jasne spojrzenie na sytuację człowieka i jego działanie w świecie. Przez grzech pierwszych rodziców diabeł uzyskał pewnego rodzaju panowanie nad człowiekiem, chociaż człowiek pozostaje wolny. Grzech pierworodny pociąga za sobą "niewolę pod panowaniem tego, który ma władzę śmierci, to jest diabła" (Sobór Trydencki: DS 1511; por. Hbr 2, 14). Nieuwzględnianie tego, że człowiek ma naturę zranioną, skłonną do zła, jest powodem wielkich błędów w dziedzinie wychowania, polityki, działalności społecznej (Por. Jan Paweł II, enc. Centesimus annus, 25. i obyczajów.
KKK 417 Adam i Ewa przekazali swojemu potomstwu naturę ludzką zranioną przez ich pierwszy grzech, a wiec pozbawioną pierwotnej świętości i sprawiedliwości. To pozbawienie jest nazywane "grzechem pierworodnym".
KKK 402 Wszyscy ludzie są uwikłani w grzech Adama. Stwierdza to św. Paweł: "Przez nieposłuszeństwo jednego człowieka wszyscy stali się grzesznikami" (Rz 5, 19); "Przez jednego człowieka grzech wszedł na świat, a przez grzech śmierć i w ten sposób śmierć przeszła na wszystkich ludzi, ponieważ wszyscy zgrzeszyli..." (Rz 5,12). Apostoł przeciwstawia powszechności grzechu i śmiercipowszechność zbawienia w Chrystusie: "Jak przestępstwo jednego sprowadziło na wszystkich ludzi wyrok potępiający, tak czyn sprawiedliwy Jednego (Chrystusa) sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie" (Rz 5,18).
KKK 403 Za św. Pawłem Kościół zawsze nauczał, że ogromna niedola, która przytłacza ludzi, oraz ich skłonność do zła i podleganie śmierci nie są zrozumiałe bez ich związku z grzechem Adama i faktem, że on przekazał nam grzech, z którego skutkami rodzimy się wszyscy i który jest "śmiercią duszy" (Sobór Trydencki: DS 1512). Ze względu na tę pewność wiary Kościół udziela chrztu na odpuszczenie grzechów nawet małym dzieciom, które nie popełniły grzechu osobistego (Por. Sobór Trydencki: DS 1514).
KKK 404 W jaki sposób grzech Adama stał się grzechem wszystkich jego potomków? Cały rodzaj ludzki jest w Adamie sicut unum corpus unius hominis – "jak jedno ciało jednego człowieka" (Św. Tomasz z Akwinu, Quaestiones disputatae de malo, 4,1). Przez tę "jedność rodzaju ludzkiego" wszyscy ludzie są uwikłani w grzech Adama, jak wszyscy są objęci sprawiedliwością Chrystusa. Przekazywanie grzechu pierworodnego jest jednak tajemnicą, której nie możemy w pełni zrozumieć. Wiemy z Objawienia, że Adam otrzymał świętość i sprawiedliwość pierwotną nie dla siebie samego, ale dla całej natury ludzkiej; ulegając kusicielowi, Adam i Ewa popełnili grzech osobisty, ale ten grzech dotyka natury ludzkiej, którą będą przekazywać w stanie upadku (Por. Sobór Trydencki: DS 1511-1512). Grzech będzie przekazywany całej ludzkości przez zrodzenie, to znaczy przez przekazywanie natury ludzkiej pozbawionej pierwotnej świętości i sprawiedliwości. Dlatego grzech pierworodny jest nazywany "grzechem" w sposób analogiczny; jest grzechem "zaciągniętym", a nie "popełnionym", jest stanem, a nie aktem.

KKK 419 "Uznajemy więc za Soborem Trydenckim, że grzech pierworodny wraz z naturą ludzką jest przekazywany przez zrodzenie, a nie przez naśladowanie, i że jest on własnym grzechem każdego" (Paweł VI, Wyznanie wiary Ludu Bożego, 16).
KKK 405 Chociaż grzech pierworodny jest grzechem własnym każdego (Por. Sobór Trydencki: DS 1513.Por. Sobór Trydencki: DS 1513). to jednak w żadnym potomku nie ma on charakteru winy osobistej. Jest pozbawieniem pierwotnej świętości i sprawiedliwości, ale natura ludzka nie jest całkowicie zepsuta: jest zraniona w swoich siłach naturalnych, poddana niewiedzy, cierpieniu i władzy śmierci oraz skłonna do grzechu (ta skłonność do zła jest nazywana "pożądliwością"). Chrzest, dając życie łaski Chrystusa, gładzi grzech pierworodny i na nowo kieruje człowieka do Boga, ale konsekwencje tego grzechu dla osłabionej i skłonnej do zła natury pozostają w człowieku i wzywają go do walki duchowej.


Pt maja 11, 2018 10:29
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Jest grzech pokoleniowy, czy nie?
Czyli chrzest gładzi ten grzech

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pt maja 11, 2018 10:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Jest grzech pokoleniowy, czy nie?
Stubr napisał(a):
Po co podałem link do Katechizmu? By potem kopiować połowę strony do tematu?...
Nie wiem po co podajesz linki, nie rozmawiamy o podawaniu linków.

Twierdzisz, że KK mówi w Katechizmie:
Stubr napisał(a):
...grzechu pierworodnego (który jest jednocześnie grzechem pokoleniowym)

Jeśli w Katechizmie znajduje się stwierdzenie jakie podałeś, czyli że grzech pierworodny jest jednocześnie grzechem pokoleniowym, to zacytuj Katechizm mówiący: "grzech pierworodny jest jednocześnie grzechem pokoleniowym".

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Pt maja 11, 2018 10:44
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 11, 2018 4:50
Posty: 276
Post Re: Jest grzech pokoleniowy, czy nie?
"KKK 417 Adam i Ewa przekazali swojemu potomstwu naturę ludzką zranioną przez ich pierwszy grzech [...]"

Proszę. Jasno i wyraźnie napisano, że grzech jest przekazywany na potomstwo. Grzech przekazywany na potomstwo jest... grzechem pokoleniowym. Stąd jego nazwa. Przekazywany następnym pokoleniom. Grzech pierworodny jest pierwszym grzechem pokoleniowym.


Pt maja 11, 2018 10:51
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Jest grzech pokoleniowy, czy nie?
(29) W owych dniach już nie będą mówili: Ojcowie jedli cierpkie grona, a zęby synów ścierpły, (30) lecz każdy umrze za swoją winę. Ktokolwiek spożyje cierpkie grona, tego zęby ścierpną. (31) Oto idą dni - mówi Pan - że zawrę z domem izraelskim i z domem judzkim nowe przymierze. (32) Nie takie przymierze, jakie zawarłem z ich ojcami w dniu, gdy ich ująłem za rękę, aby ich wyprowadzić z ziemi egipskiej, które to przymierze oni zerwali, chociaż Ja byłem ich Panem - mówi Pan -

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pt maja 11, 2018 10:55
Zobacz profil
Post Re: Jest grzech pokoleniowy, czy nie?
Robek napisał(a):
Księga Wyjścia - 20

Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą.

A więc tutaj wychodzi, że odpowiadasz za grzechy swoich ojców.

A w innej Księdze wychodzi, że nie odpowiadasz - syn nie ponosi odpowiedzialności za winę swego ojca, ani ojciec za winę swego syna. Sprawiedliwość sprawiedliwego jemu zostanie przypisana, występek zaś występnego na niego spadnie (Ez 18,20)
Dlatego Kościół nie uznaje tzw grzechu pokoleniowego.

Stubr napisał(a):
"KKK 417 Adam i Ewa przekazali swojemu potomstwu naturę ludzką zranioną przez ich pierwszy grzech [...]"

Proszę. Jasno i wyraźnie napisano, że grzech jest przekazywany na potomstwo. Grzech przekazywany na potomstwo jest... grzechem pokoleniowym. Stąd jego nazwa. Przekazywany następnym pokoleniom. Grzech pierworodny jest pierwszym grzechem pokoleniowym.

Naturę ludzko zraniona grzechem, ale nie grzech dokonany.


Pt maja 11, 2018 10:56
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL