Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr kwi 24, 2024 4:01



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 89 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Moja rozkmina dlaczego Jezus musiał umrzeć. 
Autor Wiadomość
Post Re: Moja rozkmina dlaczego Jezus musiał umrzeć.
Cytuj:
Nie są, tylko Ty z Alus podzielacie pogląd, że Jezus wiedział na sposób boski, tak jak Bóg wszystko wie, a ja powtórzę po raz trzeci:

Jak już pisałam, mógł dojść do tego [do przekonania, pewności, że zmartwychwstanie] na drodze wiary

Jedyne i całkowicie wyjątkowe wydarzenie Wcielenie Syna Bożego nie oznacza, że Jezus Chrystus jest częściowo Bogiem i częściowo człowiekiem, ani, ze jest ono wynikiem niejasnego pomieszania tego co jest Boskie i tego, co jest ludzkie. Syn Boży stał sie prawdziwie człowiekiem pozostając prawdziwie Bogiem. jezus Chrystus jest prawdziwie człowiekiem i prawdziwie Bogiem KKK 464.


Wt cze 05, 2018 10:40
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 13:57
Posty: 942
Post Re: Moja rozkmina dlaczego Jezus musiał umrzeć.
Jak zwykle nie na temat. Miałoby sens, gdyby ktoś twierdził, że Jezus był częściowo Bogiem, lub częściowo człowiekiem.

_________________
Tylko Bogu chwała


Wt cze 05, 2018 10:45
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Moja rozkmina dlaczego Jezus musiał umrzeć.
białogłowa napisał(a):
A co za różnica dla wieczności po tygodniu, czy przy powszechnym zmartwychwstaniu?


Psychologicznie różnica jest ogromna.


białogłowa napisał(a):
O. Kolbe, jak każdy chrześcijanin na pewno wierzył w zmartwychwstanie. Czy to w jakiś sposób umniejsza jego poświęcenie?


Zapytam jeszcze raz: czy czcilibyście O.Kolbe, gdyby wiadomym było, że wierzył w swoje zmartwychstanie po tygodniu?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Wt cze 05, 2018 10:52
Zobacz profil
Post Re: Moja rozkmina dlaczego Jezus musiał umrzeć.
białogłowa napisał(a):
Jak zwykle nie na temat. Miałoby sens, gdyby ktoś twierdził, że Jezus był częściowo Bogiem, lub częściowo człowiekiem

Skoro prawdziwie był Bogiem, to skąd twierdzenie:
Cytuj:
Jak już pisałam, mógł dojść do tego [do przekonania, pewności, że zmartwychwstanie] na drodze wiary


Wt cze 05, 2018 10:55
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 13:57
Posty: 942
Post Re: Moja rozkmina dlaczego Jezus musiał umrzeć.
JedenPost napisał(a):
Zapytam jeszcze raz: czy czcilibyście O.Kolbe, gdyby wiadomym było, że wierzył w swoje zmartwychstanie po tygodniu?


tak
Alus napisał(a):
Skoro prawdziwie był Bogiem, to skąd twierdzenie:
Cytuj:
Jak już pisałam, mógł dojść do tego [do przekonania, pewności, że zmartwychwstanie] na drodze wiary


Stąd, że był także prawdziwie człowiekiem, a wątpliwości, zaufanie Bogu, lub jego brak, są nieodłącznym atrybutem człowieczeństwa. Nikt nie wie co w praktyce oznaczało zjednoczenie natur, nawet sam papież. Nikt nie wie czym było bycie w pełni człowiekiem i w pełni Bogiem. Czego nie wolno nam twierdzić, to że nastąpiło jakieś pomniejszenie, pomieszanie, lub ograniczenie którejś z natur, ale jak to w ogóle było możliwe i jak się manifestowało, tego nie wie nikt.

_________________
Tylko Bogu chwała


Wt cze 05, 2018 11:06
Zobacz profil
Post Re: Moja rozkmina dlaczego Jezus musiał umrzeć.
Cytuj:
Skoro prawdziwie był Bogiem, to skąd twierdzenie:

Jak już pisałam, mógł dojść do tego [do przekonania, pewności, że zmartwychwstanie] na drodze wiary


Cytuj:
Stąd, że był także prawdziwie człowiekiem, a wątpliwości, zaufanie Bogu, lub jego brak, są nieodłącznym atrybutem człowieczeństwa. Nikt nie wie co w praktyce oznaczało zjednoczenie natur, nawet sam papież. Nikt nie wie czym było bycie w pełni człowiekiem i w pełni Bogiem. Czego nie wolno nam twierdzić, to że nastąpiło jakieś pomniejszenie, pomieszanie, lub ograniczenie którejś z natur, ale jak to w ogóle było możliwe i jak się manifestowało, tego nie wie nikt.

Po to właśnie zacytowałam zapis KKK, aby wskazać pełnię człowieka i pełnię Boga w Chrystusie.
Twierdzeniu, że Jezus na drodze wiary dochodzi do przekonania o swoim zmartwychwstaniu, przeczą wielokrotnie wypowiadane przez Niego słowa powiedziano ojcom waszym a Ja wam powiadam.........
Jezus często nie wypełnia jota w jotę nakazów judaizmu sprzeciwiając sie ich rygoryzmowi, nie wypływa to zapewne z przekonań do których doszedł na drodze wiary.
Podobnie nie na drodze wiary doszedł do wniosku i w Nazarecie oznajmił "dziś wypełniło się Pismo".


Wt cze 05, 2018 11:21
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 13:57
Posty: 942
Post Re: Moja rozkmina dlaczego Jezus musiał umrzeć.
Cytuj:
Po to właśnie zacytowałam zapis KKK, aby wskazać pełnię człowieka i pełnię Boga w Chrystusie.
Twierdzeniu, że Jezus na drodze wiary dochodzi do przekonania o swoim zmartwychwstaniu, przeczą wielokrotnie wypowiadane przez Niego słowa powiedziano ojcom waszym a Ja wam powiadam.........

Nie ma takiej potrzeby, mogę ich zacytować znacznie więcej. I te słowa wcale temu nie przeczą. Jezus posiada pewność, że to co głosi ma wartość nadrzędną, ale nie możesz stwierdzić, z czego ona wypływa.

Cytuj:
Jezus często nie wypełnia jota w jotę nakazów judaizmu sprzeciwiając sie ich rygoryzmowi, nie wypływa to zapewne z przekonań do których doszedł na drodze wiary.


Judaizm w czasach Jezusa nie istniał, tak jak nie istniało chrześcijaństwo. Jeśli zaś chodzi Ci o nakazy Tory to był bardziej rygorystyczny, niż Ci się wydaje ("Przystąpili do Niego faryzeusze i chcąc Go wystawić na próbę, pytali Go, czy wolno mężowi oddalić żonę. Odpowiadając zapytał ich: "Co wam nakazał Mojżesz?" Oni rzekli: "Mojżesz pozwolił napisać list rozwodowy i oddalić". Wówczas Jezus rzekł do nich: "Przez wzgląd na zatwardziałość serc waszych napisał wam to przykazanie. Lecz na początku stworzenia Bóg stworzył ich jako mężczyznę i kobietę: dlatego opuści człowiek ojca swego i matkę i złączy się ze swoją żoną, i będą oboje jednym ciałem. A tak już nie są dwoje, lecz jedno ciało. Co więc Bóg złączył, tego człowiek niech nie rozdziela!" BT). Z czym dyskutował, to z niektórymi rozszerzeniami przepisów wprowadzonymi przez jemu współczesnych.

Cytuj:
Podobnie nie na drodze wiary doszedł do wniosku i w Nazarecie oznajmił "dziś wypełniło się Pismo".

Mogłabyś przynajmniej precyzyjniej się wyrażać. Dochodzenie do wniosku wskazuje na ludzki tok rozumowania, skoro piszesz że doszedł do jakiegoś wniosku (choć nie na drodze wiary) to znaczy, że nie miał dostępu do wszechwiedzy, bo musiał wyciągać jakieś wnioski :roll:

_________________
Tylko Bogu chwała


Wt cze 05, 2018 11:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 13:57
Posty: 942
Post Re: Moja rozkmina dlaczego Jezus musiał umrzeć.
zefciu napisał(a):
Stubr napisał(a):
Jezus był człowiekiem w takim samym stopniu, w jakim wierzący potrafią zamieniać wodę w wino, rozmnażać chleb i ryby czy czynić inne cuda.
Czyli był w takim stopniu, w jakim ludźmi byli święci, którzy czynili najrozmaitsz cuda (sam Jezus zapowiedział, że wierzący dokonają większych cudów, niż On).


Zefciu, z jakiego przekładu korzystasz, jeśli mogę spytać?

_________________
Tylko Bogu chwała


Wt cze 05, 2018 12:07
Zobacz profil
Post Re: Moja rozkmina dlaczego Jezus musiał umrzeć.
białogłowa napisał(a):
Mogłabyś przynajmniej precyzyjniej się wyrażać. Dochodzenie do wniosku wskazuje na ludzki tok rozumowania, skoro piszesz że doszedł do jakiegoś wniosku (choć nie na drodze wiary) to znaczy, że nie miał dostępu do wszechwiedzy, bo musiał wyciągać jakieś wnioski :roll:

a
Cytuj:
Jak już pisałam, mógł dojść do tego [do przekonania, pewności, że zmartwychwstanie] na drodze wiary

nie wskazuje aby właśnie ludzki tok myślenia?


Wt cze 05, 2018 12:30
Post Re: Moja rozkmina dlaczego Jezus musiał umrzeć.
białogłowa napisał(a):
Zefciu, z jakiego przekładu korzystasz, jeśli mogę spytać?
To pisałem z pamięci, ale wydaje mi się, że sens zachowałem (J 14, 12). Jeśli nie – proszę o sprostowanie.


Wt cze 05, 2018 12:58
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Moja rozkmina dlaczego Jezus musiał umrzeć.
Co to za wątpliwości na temat tego, czy Jezus wiedział, czy nie wiedział, że zmartwychwstanie? Ta cała dyskusja sugeruje, że Jezus raz był tylko Bogiem, a drugi raz tylko człowiekiem, a On był przez cały czas w 100% Bogiem i w 100% człowiekiem. Dobrze wiedział, że po trzech dniach zmartwychwstanie i nie była to wiara, a wiedza:
W odpowiedzi zaś na to Żydzi rzekli do Niego: «Jakim znakiem wykażesz się wobec nas, skoro takie rzeczy czynisz?» Jezus dał im taką odpowiedź: «Zburzcie tę świątynię, a Ja w trzech dniach wzniosę ją na nowo». Powiedzieli do Niego Żydzi: «Czterdzieści sześć lat budowano tę świątynię, a Ty ją wzniesiesz w przeciągu trzech dni?» On zaś mówił o świątyni swego ciała.(J2,18-21)

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Wt cze 05, 2018 13:00
Zobacz profil
Post Re: Moja rozkmina dlaczego Jezus musiał umrzeć.
Małgosiaa napisał(a):
Co to za wątpliwości na temat tego, czy Jezus wiedział, czy nie wiedział, że zmartwychwstanie? Ta cała dyskusja sugeruje, że Jezus raz był tylko Bogiem, a drugi raz tylko człowiekiem, a On był przez cały czas w 100% Bogiem i w 100% człowiekiem. Dobrze wiedział, że po trzech dniach zmartwychwstanie i nie była to wiara, a wiedza:
W odpowiedzi zaś na to Żydzi rzekli do Niego: «Jakim znakiem wykażesz się wobec nas, skoro takie rzeczy czynisz?» Jezus dał im taką odpowiedź: «Zburzcie tę świątynię, a Ja w trzech dniach wzniosę ją na nowo». Powiedzieli do Niego Żydzi: «Czterdzieści sześć lat budowano tę świątynię, a Ty ją wzniesiesz w przeciągu trzech dni?» On zaś mówił o świątyni swego ciała.(J2,18-21)

Własnie - Wiedza, o której mówi KKK 474 Na mocy zjednoczenia z Boską mądrością w Osobie Słowa Wcielonego ludzkie poznanie Chrystusa w pełni uczestniczyło w znajomości wiecznych zamysłów, które przyszedł objawić.


Wt cze 05, 2018 13:10

Dołączył(a): Pt maja 11, 2018 4:50
Posty: 276
Post Re: Moja rozkmina dlaczego Jezus musiał umrzeć.
100% człowieka i 100% Boga daje konieczność istnienia dwóch bytów. Natura Boga jest niezmienna i wolna od grzechu. Natura człowieka jest zmienna i skażona grzechem pierworodnym. Nie da się tego pogodzić bez sprzeczności, bo wychodziłoby że natura Boga jest bezgrzeszna i grzeszna, zmienna i niezmienna. To tylko dwie różnice między człowiekiem a Bogiem, jest ich więcej.


Wt cze 05, 2018 13:15
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 18, 2018 14:22
Posty: 759
Post Re: Moja rozkmina dlaczego Jezus musiał umrzeć.
Niestety patrzysz i analizujesz wszystko w granicach tylko i wyłącznie swojego rozumu i logiki. Obawiam się, że Boga nie da się zamknąć w ludzkim rozumowaniu. Nie da się go zrozumieć opierając się na rozumie i logice. Tak na marginesie przypomniało mi się jak to niektórzy próbują obalić wszechmoc Boga pytaniem czy Bóg może w swej wszechmocy stworzyć kamień, którego nie jest w stanie unieść.

_________________
"Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą" (Lk 16,31)


Wt cze 05, 2018 13:22
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 11, 2018 4:50
Posty: 276
Post Re: Moja rozkmina dlaczego Jezus musiał umrzeć.
Na co nawet teolodzy twierdzą że nie może, bo wszechmoc nie oznacza możliwości sprzeczności.
Już nawet nie będę powtarzał, że według KK rozumiem można pojąć Boga, a potrzeba Ducha Świętego by pojąć coś innego - Objawienie. Ileż razy można to mówić - i to tym samym osobom.


Wt cze 05, 2018 13:24
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 89 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL