Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 9:23



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 47 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
 Po co Bóg umieścił drzewo poznania w Edenie? 
Autor Wiadomość
Post Po co Bóg umieścił drzewo poznania w Edenie?
No właśnie po co? Skoro nie chciał żeby człowiek zgrzeszył to mógł nie umieszczać w Edenie tego drzewa. Poza tym wpuścił do ogrodu węża. Wychodzi na to że Bóg chciał tego aby człowiek zgrzeszył


N cze 10, 2018 14:39

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Po co Bóg umieścił drzewo poznania w Edenie?
Mam kilka własnych hipotez plus hipotezy osób z którymi na ten temat dyskutowałam ,ale zapewne i tak napiszesz że to Twój osobisty wątek i cokolwiek napiszę uznasz to za trollowanie.
Ale serio szczerze się cieszę że zadajesz ciekawe pytania, co potwierdza moje przypuszczenia że jesteś niezwykle inteligentnym i fascynującym człowiekiem oraz życzę powodzenia w poszukiwaniu satysfakcjonującej odpowiedzi.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


N cze 10, 2018 14:47
Zobacz profil
Post Re: Po co Bóg umieścił drzewo poznania w Edenie?
@Quinque
Ech, bo patrzysz na to z punktu widzenia późniejszych, monoteistycznych interpretacji tego mitu, idących w poprzek tego, o czym on faktycznie traktował i co do dziś widać w tekście. Ta opowieść bazuje bowiem na starszych niż Tora, politeistycznych wierzeniach. Ogród Eden oraz oba drzewa mające owoce o szczególnych własnościach: drzewo poznania oraz drzewo życia, nie powstały wcale dla ludzi, lecz odwrotnie. Ludzie zostali stworzeni, żeby się zajmować boskim ogrodem, uprawiać go i pilnować. Tak samo jak w micie sumeryjskim: ludzi stworzono po to, żeby wyręczali bogów w pracy. Co za tym idzie: pierwotny sens tej opowieści nie jest o zakazie wydanym dla samego zakazywania i testowania posłuszeństwa ludzi. Wydany przez Jahwe zakaz jedzenia owoców z drzewa poznania przez zajmujących się boskim ogrodem ludzi miał konkretny, praktyczny powód. Przeczytaj uważnie końcówkę tej opowieści.

A co do węża: to przecież nie tak, że "Bóg go wpuścił". Ot, ludzie mieli pilnować ogrodu, nie wygonili węża, to się szwędał, gdzie chciał. Normalnie, jak to zwierzę.


N cze 10, 2018 15:16
Post Re: Po co Bóg umieścił drzewo poznania w Edenie?
A może Adam i Ewa to dzieci, beztroskie, bez wstydu, wiedzy, biegające za motylami, zachwycające się muszelką, stokrotką, robaczkiem, po prostu boskie. Drzewo to społeczeństwo, które karmi je wiedzą. Po co biegasz za motylami, nie masz co robić; wyrzuć tę muszelkę, ona nie ma żadnej wartości, zbieraj bursztyny, diamenty; wyrzuć tę stokrotkę, jest ich pełno, zobacz - róża to jest piękny kwiat; rozdepcz tego pająka, będzie plótł zaraz pajęczyny w koncie; spryskaj chodnik Randapem, to nie miejsce dla chwastów. Wiedza pozbawia je boskości, stwarza piekło; szukam i szukam tych bursztynów i nie mogę znaleźć!; niedawno ściągałam te pajęczyny, znowu są!; co za dziadowskie zielsko któryś raz z rzędu pryskam, a ono znowu wyrasta. Jezus to ktoś, kto uświadamia ludziom, że jeśli na powrót nie staną się jak dzieci, nie odnajdą Królestwa Bożego, ponieważ to Królestwo było i jest w nich. Pokazuje, jak mimo wiedzy możemy je odnaleźć. Wystarczy byśmy byli jak te lilie ..., jak te ptaki… .


N cze 10, 2018 21:47

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1457
Post Re: Po co Bóg umieścił drzewo poznania w Edenie?
Hmm, Nolda, coś w tym jest. Do dziś nie rozważałem tego w ten sposób, ale jak jeszcze dołożymy to, że tego Królestwa nie osiągniemy bez wprowadzenia nas przez Jezusa swymi naukami. Dodam, że uczniem Jezusa, może być ten co będzie miał w nienawiści swego ojca, matkę, żonę braci, oraz siebie samego - czyli społeczeństwo i siebie, a właściwie to co zostało stworzone w nim przez wiedzę, to miałoby logiczne powiązanie.


Pn cze 11, 2018 9:26
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Po co Bóg umieścił drzewo poznania w Edenie?
george45 napisał(a):
Dodam, że uczniem Jezusa, może być ten co będzie miał w nienawiści swego ojca, matkę, żonę braci, oraz siebie samego - czyli społeczeństwo i siebie, a właściwie to co zostało stworzone w nim przez wiedzę, to miałoby logiczne powiązanie.

A jak rozumiesz owa nienawiść?

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pn cze 11, 2018 14:11
Zobacz profil
Post Re: Po co Bóg umieścił drzewo poznania w Edenie?
No to idźmy dalej, taki człowiek skażony przez społeczeństwo, powiedzmy tym grzechem pierworodnym, jest martwy. Żyją tylko jego pragnienia: diament, bursztyn, pieniądz… .
Jezus mówi, że jest zmartwychwstaniem i życiem. Dostrzega w zmarłym żywego, wie że każdy może zmartwychwstać z Jego pomocą. Samemu trudno jest dostrzec swoją śmierć, a co dopiero zmartwychwstać.


Pn cze 11, 2018 19:15

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1457
Post Re: Po co Bóg umieścił drzewo poznania w Edenie?
Małgosiaa napisał(a):
george45 napisał(a):
Dodam, że uczniem Jezusa, może być ten co będzie miał w nienawiści swego ojca, matkę, żonę braci, oraz siebie samego - czyli społeczeństwo i siebie, a właściwie to co zostało stworzone w nim przez wiedzę, to miałoby logiczne powiązanie.

A jak rozumiesz owa nienawiść?

Myślę, że ta nienawiść dotyczyć ma tego co przekazali ci ojciec, matka, bracia, co sam przyswoiłeś. Pokochaliśmy rady, naszych rodziców, ich przekonania, ich wiarę, tym samym stajemy się w jakimś sensie ich kopią. Kochamy te przekonania, które mamy. Nimi jesteśmy. Nienawiść jest przeciwieństwem miłości. Jezus nakazuje nam to wszystko to porzucić, zrobić miejsce na jego naukę. Mając pełną filiżankę kawy zbożowej, nie jesteś wstanie wlać do niej kawy prawdziwej. Nawet jeśli upijesz lub odlejesz część tej kawy i dolejesz kawę prawdziwą, nie poznasz jej smaku. Opróżnij filiżankę wymyj, wyparz wrzątkiem, następnie wlej prawdziwą, poczujesz jej smak. Byś mógł się delektować prawdą, musisz wyrzec się kłamstwa.


Pn cze 11, 2018 19:58
Zobacz profil
Post Re: Po co Bóg umieścił drzewo poznania w Edenie?
Akruk, to ja już nic nie rozumiem. Kombinowałem z grzechem pierworodnym i ewolucją. I w końcu coś mi wyszło. Skoro człowiek został zabrany do Ogrodu z Ziemi to nie ma sprzeczności między grzechem pierworodnym a ewolucją i śmiercią. Tym bardziej że wydarzenia opisane w Ogrodzie są nietemporalne. Więc człowiek mógł znajdować się w Edenie dowolną ilość czasu i stoi to w sprzeczność z istnieniem innej rzeczywistości poza ogrodem. Poza tym teologowie uważają iż tej histori nie można traktować jako czegoś co nie miało w ogóle miejsca. Nawet w inny sposób niż to pisze w KS

Ps: np. Taki Justyn Męczennik brał na poważnie historię o drzewie życia


Pn cze 11, 2018 21:22
Post Re: Po co Bóg umieścił drzewo poznania w Edenie?
Quinque napisał(a):
Akruk, to ja już nic nie rozumiem. Kombinowałem z grzechem pierworodnym i ewolucją. I w końcu coś mi wyszło.
Ale po co kombinowałeś w taki sposób? Przecież to ewidentna NADinterpretacja. Autorzy tej opowieści nie mieli zielonego pojęcia ani o "grzechu pierworodnym" (nawet w późniejszym od niej judaizmie nie ma czegoś takiego), ani o istnieniu, tj. zachodzeniu ewolucji, więc takie "dostosowywanie" interpretacji to wpychanie do tekstu na siłę sensów, których w nim nie ma i nie było. Po co?

Quinque napisał(a):
np. Taki Justyn Męczennik brał na poważnie historię o drzewie życia
Ale co z tego, nie rozumiem? Przecież żył setki lat po napisaniu opowieści o ogrodzie Eden i był chrześcijaninem, czyli miał inną wiarę i poglądy.


Pn cze 11, 2018 22:27

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Po co Bóg umieścił drzewo poznania w Edenie?
Wystarczy zabrać samą opowieść o ogrodzie Eden,ew razem z historią stworzenia świata i pomyśleć co mogło co symbolizować w tamtych czasach ( bo to oczywiście ma znaczenie metaforyczne, odnoszące się nie do konkretnych realnych wydarzeń ale do konkretnych archetypów), nie odnosić się do późniejszych fragmentów Pisma ani do wiedzy wówczas nie znanej, można odnieść się do mitów o stworzeniu człowieka z których autorzy księgi Rodzaju czerpali i to nabiera sensu.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pn cze 11, 2018 22:49
Zobacz profil
Post Re: Po co Bóg umieścił drzewo poznania w Edenie?
akruk napisał(a):
Quinque napisał(a):
Akruk, to ja już nic nie rozumiem. Kombinowałem z grzechem pierworodnym i ewolucją. I w końcu coś mi wyszło.
Ale po co kombinowałeś w taki sposób? Przecież to ewidentna NADinterpretacja. Autorzy tej opowieści nie mieli zielonego pojęcia ani o "grzechu pierworodnym" (nawet w późniejszym od niej judaizmie nie ma czegoś takiego), ani o istnieniu, tj. zachodzeniu ewolucji, więc takie "dostosowywanie" interpretacji to wpychanie do tekstu na siłę sensów, których w nim nie ma i nie było. Po co?

Quinque napisał(a):
np. Taki Justyn Męczennik brał na poważnie historię o drzewie życia
Ale co z tego, nie rozumiem? Przecież żył setki lat po napisaniu opowieści o ogrodzie Eden i był chrześcijaninem, czyli miał inną wiarę i poglądy.


Ależ to proste. Jeżeli nauka o grzechu pierworodnym jest fałszywa. To cała religia chrześcijańska nie ma sensu. To nie istotne czy autor KS miał pojęcie o ewolucji czy nie miał


Wt cze 12, 2018 21:11

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Po co Bóg umieścił drzewo poznania w Edenie?
Jeśli nauka o grzechu pierworodnym jest bezpodstawna co całe chrześcijaństwo się wali, więc jak nie chcesz aby się w Twojej głowie zawaliło to wierz tak jak KRK nakazuje i bądź pewny że to się składa w spójną, logiczną całość... Opowieści z księgi Rodzaju to metafory, a o czym mówią... po co kombinować skoro KRK zawsze ma rację? Weź KKK i nie główkuj za dużo, bo zasilisz szeregi ateistów...

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Cz cze 14, 2018 19:09
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: Po co Bóg umieścił drzewo poznania w Edenie?
IrciaLilith napisał(a):
Weź KKK i nie główkuj za dużo, bo zasilisz szeregi ateistów...

Rzeczywiscie - podobno malo wiedzy oddala od Boga.


Cz cze 14, 2018 19:50
Zobacz profil
Post Re: Po co Bóg umieścił drzewo poznania w Edenie?
robaczek2 napisał(a):
IrciaLilith napisał(a):
Weź KKK i nie główkuj za dużo, bo zasilisz szeregi ateistów...

Rzeczywiscie - podobno malo wiedzy oddala od Boga.

Podobno, ten kto ją ma, zdaje sobie sprawę że nic nie wie.


Cz cze 14, 2018 19:57
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 47 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL