Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 12:52



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Odpusty - warunki 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Odpusty - warunki
Zbyszku, na czym właściwie opiera się przekonanie, że Bóg uwzględnia odpusty? Szczególnie, że warunki ich uzyskania z tego co się orientuję dość ostro zmieniają się w czasie.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Śr maja 13, 2020 8:21
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Odpusty - warunki
IrciaLilith napisał(a):
Zbyszku, na czym właściwie opiera się przekonanie, że Bóg uwzględnia odpusty? Szczególnie, że warunki ich uzyskania z tego co się orientuję dość ostro zmieniają się w czasie.


Wiele się zmienia, ale ważne, żeby istota pozostała ta sama. Sprawa odpustów była słynna w czasach Marcina Lutra. Często jednak sądzi się, że Marcin zanegował sens odpustów. Błędnie. Marcin Luter zaprotestował sprzedawaniu i kupowaniu odpustów, czyli symonii. Dopiero później spór ewoluował i część z wyznań protestanckich zanegowała odpusty w ogóle.

Skąd przekonanie o tym, że Bóg uwzględnia odpusty? Z przekonania o sprawiedliwości. Czy można żądać zapłaty spłaconego długu? No nie. Jeśli człowiek stara się o odpust, to spłaca zaciągnięty dług, więc w życiu przyszłym tej części długu już nie można żądać - została ona "uregulowana". Drugą sprawą jest to, że człowiek nie zawsze jest w stanie spłacić swoich długów. Odpust jest "skorzystaniem" z zasług Jezusa. Oznacza to, że pragnąć przyjąć odpust, powołujemy się na to, że Jezus już spłacił nasz dług. I znowu: jeśli wskazujemy na to, że dług został spłacony, kara już jest wypełniona, to sprawiedliwy Bóg nie może żądać tego, co już spłacone i nie może żądać wykonania już odbytej kary. To byłoby niesprawiedliwe.

_________________
MODERATOR


Śr maja 13, 2020 8:38
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Odpusty - warunki
Zbigniew3991 napisał(a):
Skąd przekonanie o tym, że Bóg uwzględnia odpusty? Z przekonania o sprawiedliwości.

Sprawiedliwości? :o
Żyli sobie Paweł i Gaweł, obaj średni katolicy, którym należął się czyściec.
Z tym że Paweł był biedny a Gaweł bogaty. Paweł żył biednie a Gaweł balował.
Przyszła śmierć na obu. Obydwaj wyspowiadali się dobrze przed śmiercią.
A rodzina Gawła bogatego zamówiła Gregoriankę.
Paweł zostaje w czyśćcu do końca świata a Gaweł idzie prosto do Nieba.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Śr maja 13, 2020 9:16
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Odpusty - warunki
@ratio - Stolica Apostolska faktycznie zmieniła zasady udzielania odpustów zupełnych (i dodała nowe) w czasie pandemii.
Sprowadza się to do tego, że nie trzeba uczestniczyć w Eucharystii, by uzyskać odpust. Wystarczy zatem brak przywiązania do grzechu (dekret mówi o duchowym braku przywiązania, czyli niekoniecznie stanie łaski uświęcającej - zapewne z powodu ograniczeń w możliwości korzystania z sakramentu pojednania) i modlitwa w intencjach Ojca Świętego (+ ewentualnie praktyka pobożna, do której jest przypisana łaska odpustu). Dekret Penitencjarii Apostolskiej zaznacza, że pozostałe warunki należy wypełnić, gdy będzie to możliwe (np. po ustaniu pandemii, czy zniesienia ograniczeń liczby osób w kościołach).

Link do dekretu: https://diecezja.pl/aktualnosci/specjal ... -pandemii/

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Śr maja 13, 2020 9:21
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Odpusty - warunki
Andy72 napisał(a):
Zbigniew3991 napisał(a):
Skąd przekonanie o tym, że Bóg uwzględnia odpusty? Z przekonania o sprawiedliwości.

Sprawiedliwości? :o
Żyli sobie Paweł i Gaweł, obaj średni katolicy, którym należął się czyściec.
Z tym że Paweł był biedny a Gaweł bogaty. Paweł żył biednie a Gaweł balował.
Przyszła śmierć na obu. Obydwaj wyspowiadali się dobrze przed śmiercią.
A rodzina Gawła bogatego zamówiła Gregoriankę.
Paweł zostaje w czyśćcu do końca świata a Gaweł idzie prosto do Nieba.


Msze gregoriańskie to zupełnie inny temat niż odpusty. Przypominam, że Msze, także gregoriańskie, może zamówić każdy, nawet człowiek ubogi, a "cenniki" za Msze to symonia. Przypominam również o tym, że drugiego listopada odprawia się Msze za wszystkich zmarłych. Przypominam również, że od 1 listopada do 8 listopada KAŻDY może uzyskać odpust za jakiegoś zmarłego (nie trzeba za nie płacić).
Wobec tego: tak, sprawiedliwości.

Jest pewna niekonsekwencja: jeśli Paweł był biedny, a Gaweł bogaty, to czemu obaj zasłużyli na jednakowy pobyt w czyśćcu? Użyłeś nie tej bajki.

_________________
MODERATOR


Śr maja 13, 2020 9:25
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Odpusty - warunki
Zbigniew3991 napisał(a):
Jest pewna niekonsekwencja: jeśli Paweł był biedny, a Gaweł bogaty, to czemu obaj zasłużyli na jednakowy pobyt w czyśćcu? Użyłeś nie tej bajki.

Obaj byli mniej więcej tak samo grzeszni, wyspowiadali sie przed śmiercią i uniknęli piekła.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Śr maja 13, 2020 9:33
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn maja 28, 2007 9:13
Posty: 545
Post Re: Odpusty - warunki
Po zapoznaniu się przeze mnie z tegoroczną instrukcją KEP-u co do uzyskania odpustu zupełnego dla dusz czyśćcowych w Oktawie Wszystkich Świętych (jak niżej) mam pewne uwagi.

https://episkopat.pl/penitencjaria-apos ... -listopad/

Niestety proste odniesienie do przepisów zeszłorocznych nie zostało jednoznacznie zrozumiane przez polskich duszpasterzy.

 Po przeglądnięciu kilka parafialnych stron internetowych, stwierdzić można ogólny bałagan informacyjny w temacie odpustów listopadowych. Ale przecież to nie jest instrukcja wagi: jak ustawiać kwiatki przy ołtarzu.
Dekret Stolicy Apostolskiej dotyczy DÓBR DUCHOWYCH i nie jest właściwe uściślanie tekstu według "widzi-mi-się" jakiegoś, nawet bardzo pobożnego proboszcza.

A można zauważyć na parafialnych stronach internetowych, że przyjęto trzy różniące się w sensie informacje, według których odpust zupełny za dni 1-8 listopada można uzyskać:
1. tylko w dniach 1-8 listopada,
2. przez cały listopad,
3. w ciągu całego listopada z podpowiedzią, że:
** Odpust zupełny dla osób nawiedzających cmentarz i modlących się, choćby tylko w myśli, za zmarłych przez poszczególne osiem dni, zwykle ustanowiony jedynie na dni od 1 do 8 listopada, dla pożytku wiernych może być przeniesiony na inne osiem dni listopada. Dni te, dowolnie wybrane przez poszczególnych wiernych, mogą być od siebie oddzielone.**

Przy postępowaniu wiernych według powyższych punktów: "Ad.2" oraz "Ad.3" dobro Dusz Czyśćcowych nie jest zagrożone. Natomiast w sytuacji "Ad.1" wierni po ósmym listopada mogą zaniechać modlitw dla uzyskania odpustów dla zmarłych, co będzie niewątpliwą stratą dla Dusz Czyśćcowych, których te odpusty mogły wyzwolić z czyśćca.
Takie jest moje - i nie tylko moje - rozumienie zaleceń Episkopatu w temacie przedmiotowych odpustów.

Jeżeli się mylę, to proszę wyprowadzić mnie z błędu. Jeżeli natomiast moje spostrzeżenia są słuszne, to chyba należy uściślić i ujednolicić dekret, aby nie było różnych tekstów w różnych diecezjach, a nawet w różnych parafiach tej samej diecezji.
Listopad jeszcze trwa i jeżeli nauka o odpustach ma sens teologiczny, a nie jest tylko ludową pobożnością, to wiele dusz jeszcze można uszczęśliwić.

A ciekawe, czy KEP nie zauważył tego bałaganu informacyjnego?
Czy może jednak wie o tej różnorodności, a tylko udaje, że nie wie?


Śr lis 03, 2021 21:52
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lis 01, 2021 11:52
Posty: 6
Post Re: Odpusty - warunki
Ja zawsze jeśli chodzi o odpusty odsłuchuję sobie to YT filmik
https://www.youtube.com/watch?v=XQkeBWi-woc bardzo pomocny.


Pt lis 05, 2021 12:26
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn maja 28, 2007 9:13
Posty: 545
Post Re: Odpusty - warunki
[ciach... zbędny cytat. Reg. § II/2 " W przypadku odnoszenia się do całej ostatniej wypowiedzi w temacie nie należy jej powielać cytowaniem." M.]


tomasz-tomasz: ale ty wiesz, czego szukasz.
Natomiast jest dużo osób nie zorientowanych w temacie. A KEP powinien wszystkich wiernych prowadzić "prostymi drogami", czyli być zrozumiałym WPROST, a nie w SPOSÓB DOMYŚLNY. I oczywiście instrukcje z wyprzedzeniem podawać do wiadomości.


Pt lis 05, 2021 22:30
Zobacz profil

Dołączył(a): N lis 13, 2022 1:00
Posty: 41
Post Re: Odpusty - warunki
Słyszałam, że modląc się o odpust całkowity dla duszy zmarłego, przejmuje się jego grzechy. Wtedy dusza zostaje oczyszczona i idzie prosto do nieba, a karę za grzechy "odpracowuje" ochotnik, który przyjął na siebie czyjeś winy.


Cz sty 12, 2023 14:51
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Odpusty - warunki
Płomyk napisał(a):
Słyszałam, że modląc się o odpust całkowity dla duszy zmarłego, przejmuje się jego grzechy.

To źle słyszałaś. Idea odpustu jest zupełnie inna. Żaden człowiek nie może przejąć grzechów drugiego człowieka. Czytamy w Biblii:"on wziął na siebie nasze słabości".
Praktyka odpustów wzięła swój początek z praktyk pokutnych mnichów iroszkockich.
Facet nagrzeszył, mnich zadał mu pokutę, która trwała np. wiele lat ale członkowie jego klanu wzięli część tej pokuty na siebie i w ten sposób, jego pokuta trwała krócej.

_________________
ksiądz


Pt sty 13, 2023 19:27
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Odpusty - warunki
Płomyk napisał(a):
Słyszałam, że modląc się o odpust całkowity dla duszy zmarłego, przejmuje się jego grzechy.

Uważasz że "żaden grzech nie może może się zmarnować"?
Mam nadzieję że to zwykłe niedoinformowanie, a nie celowe zniechęcanie do modlitwy za zmarłych.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pt sty 13, 2023 23:14
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL