Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 8:17



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 58 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
 Po co Bóg stworzył ludzi i wszechświat? 
Autor Wiadomość
Post Po co Bóg stworzył ludzi i wszechświat?
Długo się nad tym zastanawiałem i nic nie wymyśliłem. No bo po co Bóg miałby stworzyć ludzi? Skoro świadome byty przed powstaniem człowieka nie istniały to po co człowiek miałby powstać? Jaką wartość ma istnienie w takim świecie?

Btw, cały czas wyskakuje mi "nieprawidłowy formularz"...


Pt cze 22, 2018 20:54
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi i wszechświat?
Albo takie pytanie: dlaczego Bog nie stworzyl istot zywych poruszajacych sie na kolach?
Lub mechanizmu ewolucji ktorego skutkiem powstaly takie istoty zywe?


Pt cze 22, 2018 22:01
Zobacz profil
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi i wszechświat?
No ale to elementarne pytanie które każdy powinien sobie zadać. Więc po co istnieje człowiek? Czemu nie coś innego? Oczywiście to pytanie zadaje w kontekście religi chrzescijańskiej


Pt cze 22, 2018 22:13

Dołączył(a): Pt maja 11, 2018 4:50
Posty: 276
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi i wszechświat?
Bytowi doskonałemu otoczenie nie jest potrzebne. Ale przy odrobinie chęci, zawsze można coś wymyślić. Dla przykładu, potrzebuje człowieka by miłość nie była egoistyczna, czyli skierowana tylko ku sobie (Bogu).
Z tego co kojarzę, w Biblii uzasadnieniem jest to, że nie było komu kopać rowów i uprawiać ziemi, a także pilnować ogrodu Eden.


So cze 23, 2018 8:27
Zobacz profil
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi i wszechświat?
Stubr napisał(a):
Bytowi doskonałemu otoczenie nie jest potrzebne. Ale przy odrobinie chęci, zawsze można coś wymyślić. Dla przykładu, potrzebuje człowieka by miłość nie była egoistyczna, czyli skierowana tylko ku sobie (Bogu).
W takim przypadku oznaczałoby to, że "wcześniej" nie był doskonały, bo brakowało mu człowieka i miłości do niego (lub vice versa).


So cze 23, 2018 9:10

Dołączył(a): Pt maja 11, 2018 4:50
Posty: 276
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi i wszechświat?
Niekoniecznie. Wiedział że ich stworzy, więc nadzieja na miłość jest wystarczająca. Lecz jeśli chcesz koniecznie trzymać się niezmienności Boga, to stworzenie ludzkości i wszechświata jest sprzeczne z tą cechą. Niezmienny byt nie czuje potrzeby tworzenia czegokolwiek, więc niczego nigdy nie tworzy.


So cze 23, 2018 9:22
Zobacz profil
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi i wszechświat?
Stubr napisał(a):
Lecz jeśli chcesz koniecznie trzymać się niezmienności Boga, to stworzenie ludzkości i wszechświata jest sprzeczne z tą cechą. Niezmienny byt nie czuje potrzeby tworzenia czegokolwiek, więc niczego nigdy nie tworzy.
Oczywiście, że tak. Co więcej, jeśli jest doskonały, to nie może mieć potrzeb. Ponieważ potrzeba to odczuwanie braku czegoś.


So cze 23, 2018 9:47

Dołączył(a): Pt maja 11, 2018 4:50
Posty: 276
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi i wszechświat?
Świetnie. Skoro twierdzisz że wszechświat nie istnieje i ludzie nie istnieją... to możesz łaskawie nieistnieć gdzie indziej?
Smutne że niektórzy wolą negować rzeczywistość niż pomyśleć, że ich wnioskowaniu logicznym wkradł się błąd i należy przemyśleć bezsensowne stanowisko zamiast w nim uparcie tkwić.
Zwłaszcza że niezmienność Boga to nawet nie jest logiczny wniosek, ale po prostu założenie, które okazało się błędne (gdyż nieuchronnie prowadzi do sprzeczności - jak choćby tutaj, że wszechświat nie istnieje, bo Bóg z takim zestawem atrybutów nie czułby tworzenia czegokolwiek).
Wystarczyłoby uznać że doskonałość to nie stan ale proces, więc cechą ideału jest tworzenie i rozwój albo jakikolwiek inny koncept który zakładałby że istnienie potrzeb nie stoi w sprzeczności z ideałem.


So cze 23, 2018 9:55
Zobacz profil
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi i wszechświat?
Stubr napisał(a):
Świetnie. Skoro twierdzisz że wszechświat nie istnieje i ludzie nie istnieją...
Nic podobnego nie twierdzę, ani nic podobnego z moich twierdzeń nie wynika. Ani trochę. Głupoty opowiadasz, po prostu.

Stubr napisał(a):
Smutne że niektórzy wolą negować rzeczywistość niż pomyśleć, że ich wnioskowaniu logicznym wkradł się błąd i należy przemyśleć bezsensowne stanowisko zamiast w nim uparcie tkwić.
Zaiste, smutne, że niektórzy wolą negować rzeczywistość niż pomyśleć, że w ich wnioskowaniu logicznym tkwi błąd i należy przemyśleć bezsensowne stanowisko, zamiast w nim uparcie tkwić. Takim błędnym stanowiskiem jest mianowicie mniemanie, że istnieje doskonały Absolut, który z powodu swoich pragnień stworzył wszechświat i ludzi. Prawidłowy, przemyślany wniosek brzmi oczywiście: ponieważ wszechświat istnieje, a nie mógłby zostać stworzony przez taki Absolut, więc Absolut nie istnieje. Albo nie ma związku z powstaniem wszechświata. Proste jak sikanie na krzaki.


So cze 23, 2018 12:32

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi i wszechświat?
Dociera do mnie jak wielki mam problem z pojęciem doskonałości, czyli czegoś czego już się udoskonalić nie da, co nie może być lepsze, bo musi być zawsze takie jakie jest, a sądzę że to spore ograniczenie, a coś doskonałego nie powinno być ograniczone, tak samo jak nieskończoność nie może się kończyć...

Ale ja sobie na ogarnięcie paradoksów absolutu daję sporo czasu, ale intuicja mi mówi że pojęcie nieskończoności może być kluczem...

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


So cze 23, 2018 12:38
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi i wszechświat?
IrciaLilith napisał(a):
intuicja mi mówi że pojęcie nieskończoności może być kluczem...

I bardzo slusznie.
Doskonaly + robaczki = doskonaly


So cze 23, 2018 15:00
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi i wszechświat?
akruk napisał(a):
Ponieważ potrzeba to odczuwanie braku czegoś.
Potrzeba niekoniecznie jest odczuwaniem braku. Posiadając coś, można odczuwać potrzebę podzielenia się tym czymś, co nie jast odczuwaniem braku, ale raczej odczuwaniem nadmiaru.

Odczuwamy brak wtedy, kiedy własne potrzeby są kryterium naszej oceny - czyli odczuwamy potrzebę uzupełnienia tego braku. Ale kiedy to potrzeby innych są kryterium oceny naszych aktywności, to chcemy się podzielić tym co posiadamy, albo raczej tym co możemy wytworzyć jako nowe.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


So cze 23, 2018 15:22
Zobacz profil
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi i wszechświat?
chwat napisał(a):
akruk napisał(a):
Ponieważ potrzeba to odczuwanie braku czegoś.
Potrzeba niekoniecznie jest odczuwaniem braku. Posiadając coś, można odczuwać potrzebę podzielenia się tym czymś, co nie jast odczuwaniem braku, ale raczej odczuwaniem nadmiaru. [...] kiedy to potrzeby innych są kryterium oceny naszych aktywności, to chcemy się podzielić tym co posiadamy, albo raczej tym co możemy wytworzyć jako nowe.
Także w tym przypadku potrzeba to odczuwanie braku czegoś, mianowicie: OBDAROWANIA kogoś. Kiedy odczuwasz potrzebę podzielenia się czymś z kimś, to znaczy, że brakuje ci tego obdarowania, że bez niego nie czujesz się tak dobrze, jak czułbyś się z nim.


So cze 23, 2018 16:06
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi i wszechświat?
Quinque napisał(a):
po co Bóg miałby stworzyć ludzi?

Bóg nie miałby powodu, aby stworzyć człowieka.
Człowiek ma powód, aby stworzyć Boga...


So cze 23, 2018 21:48
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi i wszechświat?
akruk napisał(a):
chwat napisał(a):
akruk napisał(a):
Ponieważ potrzeba to odczuwanie braku czegoś.
Potrzeba niekoniecznie jest odczuwaniem braku. Posiadając coś, można odczuwać potrzebę podzielenia się tym czymś, co nie jast odczuwaniem braku, ale raczej odczuwaniem nadmiaru. [...] kiedy to potrzeby innych są kryterium oceny naszych aktywności, to chcemy się podzielić tym co posiadamy, albo raczej tym co możemy wytworzyć jako nowe.
Także w tym przypadku potrzeba to odczuwanie braku czegoś, mianowicie: OBDAROWANIA kogoś. Kiedy odczuwasz potrzebę podzielenia się czymś z kimś, to znaczy, że brakuje ci tego obdarowania, że bez niego nie czujesz się tak dobrze, jak czułbyś się z nim.
Nie wydaje mi się, żeby potrzeba obdarowania (kogoś) była odczuwaniem braku obdarowania.
Jeżeli ze zbioru tego co posiadam, chcę komuś podarować jeden z jego elementów, bo uważam to dla obdarowywanego za pożyteczne i potrzebne, to nie jest to odczuwaniem braku, ale potrzebą celowego działania. Brak jest stwierdzeniem tego, czego się nie posiada, czyli niedoboru fragmentu zasobów. Jeżeli posiada się kompletny zbiór pewnych elementów, a oprócz tego posiada się możliwość reprodukowania tych elementów w celu zaspokojenia potrzeb innych, to brak nie występuje.

Przypadkiem odwrotnym w sensie odczucia braku jest taki przypadek, kiedy to ja sam chciałbym być odarowanym, bo w zbiorze posiadanych elementów odczuwałbym pewien niedobór, to znaczy odczuwałbym konieczności uzupełnienia pewnej luki, to wtedy można by mówić o odczuwaniu braku jakiegoś fragmentu. Jednak nie jest to przypadek, o którym rozmawiamy, bo w przypadku Absolutu niedobory z definicji nie występują.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


N cze 24, 2018 19:25
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 58 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL