Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 16, 2024 4:57



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 58 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 Po co Bóg stworzył ludzi i wszechświat? 
Autor Wiadomość
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi i wszechświat?
Whitewings napisał(a):

Zdajesz sobie sprawę, że gdybyś przyszedł na świat w Indiach, raczej wyznawałbyś Wisznu, a nie Jahwe? 
I kolejne pytanie, czy jeśli wyznawałbyś innego boga, to czy coś to zmienia?
Sam sobie odpowiedz, najlepiej "w duchu własnego wyznania


No ja pier***e. Ile razy można używać tego błędnego i wyświechtanego argumentu?

Cytuj:
Ja żadnego Boga nie zamykam w istniejącej rzeczywistości, ale jedynie stwierdzam Jego całkowity brak!


Doprawdy? Jakiej metodologi użyłeś aby stawiać jakieś swoje arbitranle werdykty?


Ostatnio edytowano Pn lip 02, 2018 23:08 przez Anonim (konto usunięte), łącznie edytowano 1 raz



Pn lip 02, 2018 23:05

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi i wszechświat?
Może aż ktoś w końcu poda jakąś sensowną odpowiedź? ;)

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pn lip 02, 2018 23:06
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi i wszechświat?
A jakie kryteria spełnia w tym wypadku sensowna odpowiedź? Dla ateisty żadna odpowiedź nie będzie sensowna dopóty, dopóki jego celem będzie:
1. walka z Bogiem, którego "nie ma"
2. dowodzenie, ze wierzący to ciemnota
3. w niektórych wypadkach - wyśmiewanie wiary

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Wt lip 03, 2018 6:22
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 18, 2018 14:22
Posty: 759
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi i wszechświat?
Whitewings napisał(a):
Oczywiście, że się da.

Tak, tak, a świstak siedzi i zawija.
Whitewings napisał(a):
Nie wiem na ile zdajesz sobie z tego sprawę, ale wiara człowieka jest determinowana miejscem urodzenia, tradycją, obyczajowością.

Owszem. Czy to jest ten dowód na nieistnienie Boga?
Whitewings napisał(a):
I kolejne pytanie, czy jeśli wyznawałbyś innego boga, to czy coś to zmienia?

Pytasz czy to coś zmienia dla mnie czy dla ciebie? Przypuszczam, że dla ciebie wiele, bo nie ma drugiej tak atakowanej religii jak chrześcijaństwo, zarówno przez ateistów jak i inne religie. Skoro więc byłbym wyznawcą innej religii to nie trzeba byłoby mnie atakować.

_________________
"Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą" (Lk 16,31)


Wt lip 03, 2018 9:34
Zobacz profil
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi i wszechświat?
Whitewings napisał(a):
Zdajesz sobie sprawę, że gdybyś przyszedł na świat w Indiach, raczej wyznawałbyś Wisznu, a nie Jahwe?
A gdybyś Ty przyszedł na świat w konserwatywnej rodzinie z Bible Beltu, to raczej byłbyś kreacjonistą. No i co ten argument wnosi?


Wt lip 03, 2018 9:47

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi i wszechświat?
Tylko tyle że z zasady poglądy przejmujemy od otoczenia, są oczywiście ludzie którzy poważnie podeszli do tematu weryfikacji wszelakich poglądów, ale to nadal mniejszość, bo chyba ludzi boi się zmieniania poglądów, a przecież ewentualne - myliłem się wcale tak bardzo nie boli. Ja kiedyś myślałam że nie mamy wpływu na geny, bo nie wiedziałam o procesach epigenetycznych, myślałam że pewne fakty są niezaprzeczalne, ale już wiem że tak naprawdę nic nie jest na 100% ( nawet to że nic nie jest na 100%, bo może jednak coś jest pewne), kiedyś myślałam że religie są przyczyną wszelkiego zła, ale tak nie jest, same religie nie są złe, jedynie fanatyzmy są problematyczne, ale dotyczy to wszelkich fanatyzmów. Jakbym miała wymienić wszelkie głupoty w jakie wierzyłam tylko dlatego że wierzyli w to ludzie z mojego otoczenia to by pokaźna księga wyszła.
Po prostu statystycznie ludzie mają takie poglądy jak ich rodziny i otoczenie, bardzo rzadko ktoś choćby podejmie się próby samodzielnej weryfikacji i zbudowania swojego światopoglądu po swojemu i w sumie to rozumiem, bo to ciężka robota, na dobitkę bez większych szans na to że kiedykolwiek się skończy i pewnie gdybym w końcu znalazła jakiś gotowy system który by mi choćby w większej części pasował i był kompleksowy to bym go przyjęła, ale na razie wybieram pojedyncze elementy które mi pasują i kombinuję jak to sklecić w całość, ale chociaż mam cel w życiu.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Wt lip 03, 2018 14:15
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi i wszechświat?
IrciaLilith napisał(a):
Tylko tyle że z zasady poglądy przejmujemy od otoczenia
Poglądy przejmujemy od tych, którzy są bardziej przekonujący, a ich poglądy wartościowe. Dlatego struktury społeczne ulegają z dużym zmianom wraz z upływem czasu. Gdyby poglądy były przejmowane od otoczenia, otoczenie nigdy by się nie zmieniało, np dalej tak jak dwa tysiące lat temu, mielibyśmy dwunastu chrześcijan.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Wt lip 03, 2018 14:27
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi i wszechświat?
chwat napisał(a):
Poglądy przejmujemy od tych, którzy są bardziej przekonujący, a ich poglądy wartościowe.


Dobrze by było, gdyby z zasady prawdziwa była druga część zdania, ale obawiam się, że tak można powiedzieć tylko o tej pierwszej...

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Wt lip 03, 2018 14:33
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi i wszechświat?
Z tym że większość poglądów kształtuje się już w okresie życia gdy na ogół bezkrytycznie wierzymy rodzicom , dziadkom, nauczycielom, dopiero w okresie buntu nastolatka ( i to o ile występuje w intensywnej formie) zaczynamy krytycznie na to patrzeć, a i tak mało kto rusza bazowe przekonania, zadaje sobie na poważnie pytania natury egzystencjalnej czy filozoficznej.
Nowe poglądy kształtują buntownicy, osoby którym nie podobał się system jaki zastali i zrobili wszystko aby go zmienić, mało kto odrzucał wszystkie wartości( bo to z zasady jest głupie) ale dokonywał ich weryfikacji, tworząc coś nowego co potem się rozpowszechniło w takiej czy innej formie ( z zasady niestety w zmodyfikowanej, ale to inny temat)

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Wt lip 03, 2018 14:41
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi i wszechświat?
IrciaLilith napisał(a):
...tworząc coś nowego co potem się rozpowszechniło...
Acha :)
Najpierw zrobiłaś piękny wywód, który udowadnia, że nic się nie zmienia, a na końcu cichaczem stwierdzasz, że nowe "się rozpowszechnia".
No więc to rozpowszechnianie się nowego jest właśnie dowodem na przejmowanie poglądów innych niż dostępnych w otoczeniu.




JedenPost napisał(a):
Dobrze by było, gdyby z zasady prawdziwa była druga część zdania, ale obawiam się, że tak można powiedzieć tylko o tej pierwszej...
To taki skrót myślowy podkreślający, że zmiany zachodzą. Rzeczywiście, zmiany często wartościowe nie są.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Ostatnio edytowano Wt lip 03, 2018 15:04 przez chwat, łącznie edytowano 1 raz



Wt lip 03, 2018 15:01
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi i wszechświat?
chwat napisał(a):
Najpierw zrobiłaś piękny wywód, który udowadnia, że nic się nie zmienia


Interesujące. W którym miejscu?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Wt lip 03, 2018 15:03
Zobacz profil
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi i wszechświat?
IrciaLilith napisał(a):
Tylko tyle że z zasady poglądy przejmujemy od otoczenia, są oczywiście ludzie którzy poważnie podeszli do tematu weryfikacji wszelakich poglądów, ale to nadal mniejszość, bo chyba ludzi boi się zmieniania poglądów, a przecież ewentualne - myliłem się wcale tak bardzo nie boli. Ja kiedyś myślałam że nie mamy wpływu na geny, bo nie wiedziałam o procesach epigenetycznych, myślałam że pewne fakty są niezaprzeczalne, ale już wiem że tak naprawdę nic nie jest na 100% ( nawet to że nic nie jest na 100%, bo może jednak coś jest pewne), kiedyś myślałam że religie są przyczyną wszelkiego zła, ale tak nie jest, same religie nie są złe, jedynie fanatyzmy są problematyczne, ale dotyczy to wszelkich fanatyzmów. Jakbym miała wymienić wszelkie głupoty w jakie wierzyłam tylko dlatego że wierzyli w to ludzie z mojego otoczenia to by pokaźna księga wyszła.
Po prostu statystycznie ludzie mają takie poglądy jak ich rodziny i otoczenie, bardzo rzadko ktoś choćby podejmie się próby samodzielnej weryfikacji i zbudowania swojego światopoglądu po swojemu i w sumie to rozumiem, bo to ciężka robota, na dobitkę bez większych szans na to że kiedykolwiek się skończy i pewnie gdybym w końcu znalazła jakiś gotowy system który by mi choćby w większej części pasował i był kompleksowy to bym go przyjęła, ale na razie wybieram pojedyncze elementy które mi pasują i kombinuję jak to sklecić w całość, ale chociaż mam cel w życiu.

No super. Ale ja moje pytanie zadałem w kontekście „argumentu” Whitewingsa. I w tym konktekście interesuje mnie odpowiedź.


Wt lip 03, 2018 15:26

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi i wszechświat?
Quinque napisał(a):
Whitewings napisał(a):
Zdajesz sobie sprawę, że gdybyś przyszedł na świat w Indiach, raczej wyznawałbyś Wisznu, a nie Jahwe? 
I kolejne pytanie, czy jeśli wyznawałbyś innego boga, to czy coś to zmienia?
Sam sobie odpowiedz, najlepiej "w duchu własnego wyznania

No ja pier***e. Ile razy można używać tego błędnego i wyświechtanego argumentu?

IrciaLilith napisał(a):
Może aż ktoś w końcu poda jakąś sensowną odpowiedź? ;)

Małgosiaa napisał(a):
A jakie kryteria spełnia w tym wypadku sensowna odpowiedź? Dla ateisty żadna odpowiedź nie będzie sensowna dopóty, dopóki jego celem będzie:
1. walka z Bogiem, którego "nie ma"
2. dowodzenie, ze wierzący to ciemnota
3. w niektórych wypadkach - wyśmiewanie wiary


Małgosiu dlaczego zakładasz że taki jest cel zadawania takiego pytania? Serio nigdy się nad tym nie zastanawiałaś? Moim celem w dyskusjach jest zaspokajanie swojej ciekawości, poznawanie różnych opinii i kwestii nad którymi się warto zastanowić.
Ja uważam że gdyby moi rodzice wyznawali Allaha to przynajmniej kilka-kilkanaście lat też bym go wyznawała, a gdyby wyznawali Wisznu to bym wyznawała Wisznu, gdyby byli buddystami byłabym buddystką, gdyby wierzyli w Peruna i Światowida zapewne bym ich wyznawała... Samodzielny wybór, jeśli się go dokonuje, wymaga weryfikacji swoich poglądów, poznania i przemyślenia alternatywnych opcji, oraz umiejętności potrzebnych do dokonywania świadomego wyboru, choćby odłożenia emocji i przyzwyczajeń na bok.


Wracając do tytułu wątku - jeśli Bóg stworzył wszechświat i miał w tym jakiś cel to i tak go nie poznamy, możne sobie jedynie gdybać. Gdybym miała obstawiać po co to zrobił to po to aby mieć czego doświadczać i w takim układzie każdy z nas oraz każda istota która może czegoś doświadczać zawiera cząstkę Boga, który jej oczami doświadcza tego co stworzył... O taka wizja mi się podoba :P

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Wt lip 03, 2018 16:47
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi i wszechświat?
IrciaLilith napisał(a):
Wracając do tytułu wątku - jeśli Bóg stworzył wszechświat i miał w tym jakiś cel to i tak go nie poznamy, możne sobie jedynie gdybać. Gdybym miała obstawiać po co to zrobił to po to aby mieć czego doświadczać i w takim układzie każdy z nas oraz każda istota która może czegoś doświadczać zawiera cząstkę Boga, który jej oczami doświadcza tego co stworzył... O taka wizja mi się podoba :P


To czego Bóg chce doświadczać?
Bo z tego co ty tutaj opowiadasz, to Bóg w ludziach doświadcza tego co, każdego z nich w życiu spotyka.
Wiec te miliony Afrykańskich dzieci umierających z głodu, też doświadcza? jest ich częścią?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Wt lip 03, 2018 16:57
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi i wszechświat?
Tak narobił tak ma - obecnie to jedyna wersja która mi się jako tako trzyma w całości.

Pamiętam taką creepypastę 'jajko' fajnie obrazowała coś takiego, niby wyssana z palca opowieść z dreszczykiem, ale jakoś ostatnio ten obraz do mnie wrócił i jakoś się to poukładało.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Wt lip 03, 2018 17:02
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 58 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL