Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 19:54



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 58 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 Po co Bóg stworzył ludzi i wszechświat? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi i wszechświat?
Whitewings napisał(a):
Bóg nie miałby powodu, aby stworzyć człowieka

Jeżeli Bóg uważa siebie za byt wartościowy, a ta wartość jest życiem, to uznaje także potrzebę dzielenia się tą wartością, dlatego tworzy życie na swój obraz.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


N cze 24, 2018 19:37
Zobacz profil
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi i wszechświat?
chwat napisał(a):
Jeżeli Bóg uważa siebie za byt wartościowy, a ta wartość jest życiem, to uznaje także potrzebę dzielenia się tą wartością, dlatego tworzy życie na swój obraz.

Ok, podam Ci mały przykład:

Załóżmy że istnieje tylko Bóg, przed stworzeniem wszechświata. Bóg który nie ma początku i końca, który istnieje wiecznie, no i jest Absolutem!

Skoro przed stworzeniem wszechświata nie istnieje czas, to jak można powiedzieć, że Bóg jest wieczny? Wieczność bez czasu nie ma prawa bytu. ;)

Zatem Bóg z definicji nie może być wieczny, skoro uważacie, że stworzył wszechświat.

Mało tego, uznając Twoje powyższe twierdzenie, wychodzi na to, że wszechświat jest wieczny na równi z Bogiem, bo Bóg ani przez "ułamek sekundy", nie mógłby trwać w letargu, bez dzielenia się życiem. Stworzyłby wszechświat bezzwłocznie!

No jak to sobie wyobrażasz? Istnieje Bóg, i nic ponadto. Istnieje, bo nie został stworzony i nie ma początku i końca. Tkwi w stagnacji... I co, nagle postanawia stworzyć wszechświat!?
A tak w ogóle, to aby "coś zrobić", zadziałać, wymagany jest czas. Bez czasu, nic nie zrobisz... ale to tylko dygresja.

Pytanie "kiedy" zamierza stworzyć, i "jak długo" tkwił w stagnacji jest bezsensowne, bo czas powstaje dopiero podczas stworzenia. Rozumiesz?

Wniosek.
Jeśli Absolut obdarowuje życiem\istnieniem, to robi to bezzwłocznie! Zrobiłby to w chwili, w której uzyskałby świadomość Absolutu.

A że Absolut nie ma początku, nie mógł stworzyć wszechświata, bo nie znajdziesz punktu na wykresie, kiedy mógłby to zrobić. Bo Bóg nie ma początku.

Rozumiesz teraz, jak bardzo "zryte" jest twierdzenie teistów, że Bóg jest wieczny?
To jest nonsens!


N cze 24, 2018 22:10
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi i wszechświat?
Whitewings napisał(a):
Wieczność bez czasu nie ma prawa bytu
Dlaczego?

Cytuj:
Mało tego, uznając Twoje powyższe twierdzenie, wychodzi na to, że wszechświat jest wieczny na równi z Bogiem
W moim powyższym twierdzeniu nie ma ani słowa o wszechświecie ani o wieczności, więc nie wiem jakie i z czego wychodzą Ci wnioski.

Cytuj:
A tak w ogóle, to aby "coś zrobić", zadziałać, wymagany jest czas.
Dlaczego?

Cytuj:
A że Absolut nie ma początku, nie mógł stworzyć wszechświata, bo nie znajdziesz punktu na wykresie
Na jakim wykresie?

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


N cze 24, 2018 22:39
Zobacz profil
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi i wszechświat?
Czas to umysł, umysł tworzy czas, wyłączysz umysł - nie ma czasu. Jest tu, ta chwila, teraz. "Teraz" jest zawsze takie samo.


N cze 24, 2018 22:43
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi i wszechświat?
nolda napisał(a):
Czas to umysł, umysł tworzy czas, wyłączysz umysł - nie ma czasu. Jest tu, ta chwila, teraz. "Teraz" jest zawsze takie samo.

Ach jakież to głębokie.
Czy pierwsze słowo zdania, które napisałeś i ostatnie słowo zdania, które napisałeś, powstały w tym samych momencie?

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


N cze 24, 2018 22:50
Zobacz profil
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi i wszechświat?
chwat napisał(a):
nolda napisał(a):
Czas to umysł, umysł tworzy czas, wyłączysz umysł - nie ma czasu. Jest tu, ta chwila, teraz. "Teraz" jest zawsze takie samo.

Ach jakież to głębokie.
Czy pierwsze słowo zdania, które napisałeś i ostatnie słowo zdania, które napisałeś, powstały w tym samych momencie?


Powstały w przeszłości - "włączyłeś czas". Myślisz o przeszłości i o przyszłości (umysł nie działa w tu i teraz) - tego nie ma, to fikcja, wirtualny świat, który wytwarza umysł. To myślenie o "fikcji przeszłości" i "fikcji przyszłości" tworzy czas. Czas to przedział między jedną fikcją a drugą, czy on w takim razie jest prawdziwy? Można zmierzyć "odległość" między jedną fikcją, a drugą?


N cze 24, 2018 23:41
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi i wszechświat?
nolda napisał(a):
Czas to umysł, umysł tworzy czas, wyłączysz umysł - nie ma czasu. Jest tu, ta chwila, teraz. "Teraz" jest zawsze takie samo.

Niestety, ale nawet to wieczne „teraz" od czasu do czasu się zmienia, jak więc może być zawsze takie samo?


chwat napisał(a):
Ach jakież to głębokie.
Czy pierwsze słowo zdania, które napisałeś i ostatnie słowo zdania, które napisałeś, powstały w tym samych momencie?

Pierwsze słowo nolda napisał wcześniej, a ostatnie później, a co za tym idzie były to różne momenty.


Pn cze 25, 2018 10:27
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi i wszechświat?
akruk napisał(a):
Stubr napisał(a):
Lecz jeśli chcesz koniecznie trzymać się niezmienności Boga, to stworzenie ludzkości i wszechświata jest sprzeczne z tą cechą. Niezmienny byt nie czuje potrzeby tworzenia czegokolwiek, więc niczego nigdy nie tworzy.
Oczywiście, że tak. Co więcej, jeśli jest doskonały, to nie może mieć potrzeb. Ponieważ potrzeba to odczuwanie braku czegoś.


Nie jest prawdą to co napisałeś.
Można mieć potrzeby - posiadanie potrzeb nie wyklucza doskonałości.
Bóg posiada potrzeby jeżeli chce jeżeli nie chce to ich nie ma.
Zaspokaja je kiedy chce i jak chce.
Bóg nie jest niezmienny bo jest żywy a zmienność to niezbędny warunek życia.
Łatwo Ci dyskutować z kimś nieprzygotowanym.
Spróbuj z równym sobie.


Pn cze 25, 2018 13:24
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi i wszechświat?
[ciach.... post nieczytelny (niewłaściwe cytowanie - kolorami)
Ponieważ pw z prośba o powtórne napisanie posta tak, aby był czytelny, zostało odebrane przed kilkoma godzinami i nie ma żadnej odpowiedzi, post zostaje usunięty zgodnie z informacją podaną autorowi. M.]


Pn cze 25, 2018 13:30

Dołączył(a): Pt maja 18, 2018 14:22
Posty: 759
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi i wszechświat?
Whitewings napisał(a):
Zatem Bóg z definicji nie może być wieczny, skoro uważacie, że stworzył wszechświat.

Nijak to ma się do definicji wieczności: https://www.britannica.com/topic/eternity
Whitewings napisał(a):
Mało tego, uznając Twoje powyższe twierdzenie, wychodzi na to, że wszechświat jest wieczny na równi z Bogiem, bo Bóg ani przez "ułamek sekundy", nie mógłby trwać w letargu, bez dzielenia się życiem. Stworzyłby wszechświat bezzwłocznie!

Wedle twojego pojmowania logiki może to mieć jakieś uzasadnienie, ale:
8 Bo myśli moje nie są myślami waszymi
ani wasze drogi moimi drogami -
wyrocznia Pana.
9 Bo jak niebiosa górują nad ziemią,
tak drogi moje - nad waszymi drogami
i myśli moje - nad myślami waszymi Iz 55, 8-9
Whitewings napisał(a):
No jak to sobie wyobrażasz? Istnieje Bóg, i nic ponadto. Istnieje, bo nie został stworzony i nie ma początku i końca. Tkwi w stagnacji... I co, nagle postanawia stworzyć wszechświat!?
A tak w ogóle, to aby "coś zrobić", zadziałać, wymagany jest czas. Bez czasu, nic nie zrobisz... ale to tylko dygresja.
Pytanie "kiedy" zamierza stworzyć, i "jak długo" tkwił w stagnacji jest bezsensowne, bo czas powstaje dopiero podczas stworzenia. Rozumiesz?

Podejście człowieka zamkniętego w czasie i przestrzeni. Zamykasz Boga w swoich ograniczeniach i wymagasz żeby się ich trzymał.

_________________
"Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą" (Lk 16,31)


Pn cze 25, 2018 14:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi i wszechświat?
robaczek2 napisał(a):
Albo takie pytanie: dlaczego Bog nie stworzyl istot zywych poruszajacych sie na kolach?
Lub mechanizmu ewolucji ktorego skutkiem powstaly takie istoty zywe?



Żeby ewolucja zadziałała w tym kierunku trzeba bardzo dużo czasu.
Te miliardy lat które były do te pory, to zdecydowanie za mało.


Quinque napisał(a):
No ale to elementarne pytanie które każdy powinien sobie zadać. Więc po co istnieje człowiek? Czemu nie coś innego? Oczywiście to pytanie zadaje w kontekście religi chrzescijańskiej


W kontekście religijnym to trzeba Boga o to zapytać.
Natomiast w zwykłym kontekście jeśli pytać po co istnieje człowiek to powiem, że istnieje bez żadnego powodu.


Quinque napisał(a):
Długo się nad tym zastanawiałem i nic nie wymyśliłem. No bo po co Bóg miałby stworzyć ludzi? Skoro świadome byty przed powstaniem człowieka nie istniały to po co człowiek miałby powstać? Jaką wartość ma istnienie w takim świecie?


Bezsens ludzkiego istnienia nie jest niczym przyjemnym, więc lepiej sobie coś tam wymyśleć, żeby żyło sie lepiej.
Oczywiście to co mówie jest na sytuacje gdyby Boga nie było, bo jeśli jest, to znaczy że miał jakiś tam powód, żeby sobie tych ludzi stworzyć.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


N lip 01, 2018 14:06
Zobacz profil
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi i wszechświat?
Padre77 napisał(a):
Podejście człowieka zamkniętego w czasie i przestrzeni.

Serio? A może raczej zamkniętego w irracjonalnym myśleniu, które samo w sobie generuje jedynie sprzeczności?
Zrozum proszę, że to co twierdzicie, że "Bóg jest taki i owaki", to jest pustosłowie!
Niczym nie poparte gadanie. To jest tak, jakbyś gadał co Ci ślina na język przyniesie, bez żadnych podstaw. A najśmieszniejsza jest ta Wasza "pewność i przekonanie", że tak właśnie jest!

Padre77 napisał(a):
Zamykasz Boga w swoich ograniczeniach i wymagasz żeby się ich trzymał.

To Ty umieściłeś Boga, we własnym irracjonalnym świecie, bez żadnych zasad, norm, praw, czasu, przestrzeni, oddziaływań itp. Nieistniejący byt, w nieistniejącej rzeczywistości.

Ja żadnego Boga nie zamykam w istniejącej rzeczywistości, ale jedynie stwierdzam Jego całkowity brak!
Jak dotąd, o Bogu mówią tylko ludzie, którzy nawet nie są w stanie poprawnie wyrazić istoty Boga... bo słów odpowiednich brak.


N lip 01, 2018 15:31

Dołączył(a): Pt maja 18, 2018 14:22
Posty: 759
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi i wszechświat?
Whitewings napisał(a):
To jest tak, jakbyś gadał co Ci ślina na język przyniesie, bez żadnych podstaw. A najśmieszniejsza jest ta Wasza "pewność i przekonanie", że tak właśnie jest!

A jakie masz podstawy twierdzić, że Boga nie ma. Wiesz doskonale, że nie da się udowodnić nieistnienia Boga. Dlaczego moja pewność i przekonanie jest śmieszne, a twoja pewność i przekonanie już nie. Masz tyle samo dowodów na swoje przekonania co ja.
Whitewings napisał(a):
Ja żadnego Boga nie zamykam w istniejącej rzeczywistości, ale jedynie stwierdzam Jego całkowity brak!

Stwierdziłeś na podstawie jakiegoś eksperymentu, który dał ci niepodważalne wyniki? Śmieszny jesteś.

_________________
"Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą" (Lk 16,31)


Pn lip 02, 2018 10:25
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi i wszechświat?
Ja mam ten komfort że niczego nie jestem pewna, to na czym się opieram to tylko założenia i gdy pojawią się nowe przesłanki mogę je modyfikować. Na razie zwyczajnie nie jestem przekonana czy jakiś Bóg istnieje, ale oczywiście nie twierdzę że na pewno nie istnieje , bo niczego nie twierdzę 'na pewno', bo skoro nie ma jak udowodnić że fizyczna rzeczywistość istnieje, że ja istnieję to jak można wymagać pewnych dowodów na cokolwiek? Natomiast na czymś jednak trzeba się oprzeć więc uznałam że sensowne założyć że fizyczna rzeczywistość istnieje, do tego sobie założyłam że istnieją idee, koncepty, wytwory umysłu, byty abstrakcyjne - to czego doznajemy, czemu nadajemy pojęcia, ot taki świat idei co by się pojęcia abstrakcyjne do czegoś odnosiły, nie stwierdzę na ile jest on prawdziwy, tak samo jak nie stwierdzę na ile fizyczna rzeczywistość jest prawdziwa. Dla mnie miejsce Boga jest w tym drugim świecie, który oczywiście wywiera ogromny wpływ na rzeczywistość za pośrednictwem istot które mają do niego dostęp...
Uważam że Bóg istnieje tak samo jak dobro, miłość, radość, byty matematyczne, jak wolność i uwaga jak kolory ( kolory nie należą do fizycznej rzeczywistości, fizyczna jest fala elektromagnetyczna, kolory to już wytwory umysłu, to jak umysł interpretuje dany zakres fali).

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pn lip 02, 2018 21:03
Zobacz profil
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi i wszechświat?
Padre77 napisał(a):
A jakie masz podstawy twierdzić, że Boga nie ma. Wiesz doskonale, że nie da się udowodnić nieistnienia Boga.

Oczywiście, że się da. Tylko pytanie czy naprawdę szukasz odpowiedzi, czy tylko utwierdzasz na siłę poglądy, które już posiadasz?
Ale to tylko dygresja.

Po pierwsze, pojęcie takie jak "Bóg", jest koszmarnym wręcz uogólnieniem.
Ale skoro nie da się udowodnić nieistnienia Boga, to dlaczego wierzysz akurat w "tego" Boga, a nie w Odyna, Atona, czy Wisznu?

No i pojawia się problem, który "Bóg" jest prawdziwy?

Zdajesz sobie sprawę, że gdybyś przyszedł na świat w Indiach, raczej wyznawałbyś Wisznu, a nie Jahwe?
I kolejne pytanie, czy jeśli wyznawałbyś innego boga, to czy coś to zmienia?
Sam sobie odpowiedz, najlepiej "w duchu własnego wyznania".

Nie wiem na ile zdajesz sobie z tego sprawę, ale wiara człowieka jest determinowana miejscem urodzenia, tradycją, obyczajowością.


Pn lip 02, 2018 22:00
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 58 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL