Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 1:44



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 69 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5
 Jaki jest Bóg? - Żywy 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Jaki jest Bóg? - Żywy
IrciaLilith napisał(a):
Dużo łatwiej mi uznać istnienie nieopisywalnego i niepojętego Tao niż Boga który jest wszystkowiedzący a mimo to mamy wolną wolę, skoro wie wszystko to i to co za chwilę zrobię , czyli przyszłość jest zdeterminowana, a determinizm wyklucza wolną wolę...


Wolna wola to możliwość dokonywania wyborów.
A co ma do tego to, że Bóg zna przyszłość?
Jak na imprezie mam do wyboru pić albo wino albo wódke, i wybrałem sobie wódke.

To ja tej wódki nie wybrałem? Bóg mnie zmusił do tego żebym wybrał wódke?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Cz lip 05, 2018 16:28
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Jaki jest Bóg? - Żywy
Ale skoro on już wie co wybierzesz to w praktyce oznaczałoby że Twój wybór był z góry zdeterminowany, gdyby był wolnym wyborem Bóg nie wiedziałby co się zdarzy, więc nie byłby wszechwiedzący.

Wolna wola oznacza nie tyle że mam możliwość wyboru, ale również że w takich samych okolicznościach rzeczywiście mogę dokonać innego wyboru, niestety tego sprawdzić się nie da wymagałoby to cofnięcia się w czasie oraz wykasowania wiedzy o tym że to jest drugie podejście.

Co dokładnie sprawia że wybieramy to co wybieramy? To jaki mamy umysł, jakie mamy poglądy , preferencje itd, a co sprawiło że mamy taki umysł jaki mamy? Geny i środowisko a ile w tym kim jesteśmy jest świadomych i wolnych wyborów tak naprawdę nie wiadomo. Każdy czynnik z jakim się spotykamy ma na nas wpływ... Wolna wola może być tylko złudzeniem zbudowanym na podstawie tego że nie jesteśmy świadomi nieświadomych procesów, które mogą wybór determinować a nam się wydaje że podejmujemy suwerenne decyzje.

Wiesz gdzie widzę tylko miejsce na wolną wolę, w momencie w którym stajemy się świadomi mechanizmów jakie nami kierują i je 'przeprogramowujemy' ale i tak nie ma pewności że to jak się przeprogramowujemy nie jest tylko wynikiem wcześniejszych okoliczności...

Wolna wola może istnieć tylko w rzeczywistości w której przeplatają się dwa systemy : przyczynowo-skutkowy oraz losowy ( każdy z osobna ją wyklucza), co wyklucza możliwość wiedzy o przyszłości, bo zwyczajnie nie można jej posiadać.
Bóg z tego co rozumiem jest poza czasem, ale i tak fakt że wie co się wydarzy sprawia że czasoprzestrzeń musi być zdeterminowana a to wyklucza wolną wolę.

Jest też inne wyjście Bóg wie wszystko co można wiedzieć, a jako że wiedza o przyszłości jest nie do zdobycia to tego nie wie i wówczas nie ma sprzeczności między wszechwiedzą i wolną wolą, ale jest problem z wszechmocą, bo jednak czegoś nie może, jego moc ma granice...

Kolejnym wyjściem z tego paradoksu jest system 'równoległych' rzeczywistości w których zostały odegrane wszystkie możliwe opcje i Bóg ma wiedzę o nich wszystkich, a my decydujemy w danym momencie którą drogą pójdziemy.

Eh, czyli jakoś to pogodziłam i jeśli taka wizja wszechświata nie jest sprzeczna z jakimiś naukami Kościoła to chyba mam jedną sprzeczność mniej :D :D :D

Tylko pozostaje pytanie na jakich podstawach dokonujemy danego wyboru, bo musiałby być to czynnik niezależny od stanu mózgu i tym samym umysłu... Czyli da się z tego wyprowadzić koncepcję duszy... Robi się ciekawie :D

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Cz lip 05, 2018 17:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Jaki jest Bóg? - Żywy
IrciaLilith napisał(a):
Ale skoro on już wie co wybierzesz to w praktyce oznaczałoby że Twój wybór był z góry zdeterminowany, gdyby był wolnym wyborem Bóg nie wiedziałby co się zdarzy, więc nie byłby wszechwiedzący

Ja dokonuję wyboru, a Bóg widzi tylko przyszłe skutki mojego wyboru. To jednak nie wpływa na moją decyzyjność.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Cz lip 05, 2018 20:55
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Jaki jest Bóg? - Żywy
Czy Bóg teraz wie jakiego dokonasz wyboru jutro?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Cz lip 05, 2018 21:10
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Jaki jest Bóg? - Żywy
IrciaLilith napisał(a):
Ale skoro on już wie co wybierzesz to w praktyce oznaczałoby że Twój wybór był z góry zdeterminowany, gdyby był wolnym wyborem Bóg nie wiedziałby co się zdarzy, więc nie byłby wszechwiedzący.



Wolny wybór to możliwość wolnego wyboru :mrgreen: czyli ta wolna wola.
Co mnie interesuje że ktoś wie, jakich ja wyborów dokonam?
Przecież Bóg ani mnie nie zmusza żebym dokonywał wyborów, ani nie ma na to żadnego wpływu, więc tutaj wiedza Boga nie jest ze mną w żadnym stopniu połączona.


IrciaLilith napisał(a):
Co dokładnie sprawia że wybieramy to co wybieramy? To jaki mamy umysł, jakie mamy poglądy , preferencje itd, a co sprawiło że mamy taki umysł jaki mamy? Geny i środowisko a ile w tym kim jesteśmy jest świadomych i wolnych wyborów tak naprawdę nie wiadomo.



Wiedza w tej kwestii, i tak nic nie zmieni, bo jeśli te twoje wybory to sprawka genów, to tutaj nie da się nic zrobić, bo przecież genów sobie nie zmienisz, więc zostanie tak jak jest.
A jeśli twoje decyzje to kwestia twojej świadomości, to tutaj także zostanie tak jak jest, no chyba że się pozbawisz świadomości.


IrciaLilith napisał(a):
Jest też inne wyjście Bóg wie wszystko co można wiedzieć, a jako że wiedza o przyszłości jest nie do zdobycia to tego nie wie i wówczas nie ma sprzeczności między wszechwiedzą i wolną wolą, ale jest problem z wszechmocą, bo jednak czegoś nie może, jego moc ma granice...



Wtedy to już by nie był Bóg, w końcu Bóg jest wszechmocny, wszechwiedzący i tak dalej...


IrciaLilith napisał(a):
Eh, czyli jakoś to pogodziłam i jeśli taka wizja wszechświata nie jest sprzeczna z jakimiś naukami Kościoła to chyba mam jedną sprzeczność mniej :D :D :D


Widze tutaj dość dużo sprzeczności :mrgreen:
Bo jeśli mówisz że nie ma wolnej woli, i każdy wybór jest z góry zdeterminowany, to taki Hitler jest kimś kto nie popełnił w życiu nawet jednego grzechu, w końcu nie z własnej woli doprowadzi do śmierci milionów ludzi, bp Bóg wiedział że tak zrobi, więc musiał tak zrobić, nie miał innego wyjścia, więc nie można mieć do niego o nic pretensji.

I jakoś mi sie nie wydaje, żeby takie podejście było zgodne z nauką kościoła :lol:

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Cz lip 05, 2018 21:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Jaki jest Bóg? - Żywy
IrciaLilith napisał(a):
Czy Bóg teraz wie jakiego dokonasz wyboru jutro?

Wie

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Cz lip 05, 2018 21:42
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 18, 2018 14:22
Posty: 759
Post Re: Jaki jest Bóg? - Żywy
IrciaLilith napisał(a):
Ale skoro on już wie co wybierzesz to w praktyce oznaczałoby że Twój wybór był z góry zdeterminowany, gdyby był wolnym wyborem Bóg nie wiedziałby co się zdarzy, więc nie byłby wszechwiedzący.

Moim zdaniem Bóg wie co wybierzemy, bo zna nas lepiej niż my sami. Znając kogoś bardzo dobrze jesteś w stanie przewidzieć jakiego wyboru dokona w danych okolicznościach.
IrciaLilith napisał(a):
Jest też inne wyjście Bóg wie wszystko co można wiedzieć, a jako że wiedza o przyszłości jest nie do zdobycia to tego nie wie i wówczas nie ma sprzeczności między wszechwiedzą i wolną wolą, ale jest problem z wszechmocą, bo jednak czegoś nie może, jego moc ma granice..

To, że Bóg pozostawia nam wolną wolę to nie znaczy, że nie może na czegoś narzucić swoją mocą. Jeżeli mam możliwość wymusić na kimś jakieś działanie to jeszcze nie znaczy, że to zrobię.

_________________
"Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą" (Lk 16,31)


Pt lip 06, 2018 8:49
Zobacz profil
Post Re: Jaki jest Bóg? - Żywy
chwat napisał(a):
Wie

I rzecz jasna, Ty wiesz, co Bóg wie!?
Zdajesz sobie choć odrobinę sprawę, jak kuriozalne są takie wypowiedzi?
Sądzę, że nie za bardzo.


N lip 08, 2018 1:10
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Jaki jest Bóg? - Żywy
Whitewings napisał(a):
chwat napisał(a):
Wie

I rzecz jasna, Ty wiesz, co Bóg wie!?
Wszystko Ci się pokręciło biedaku. To nie ja wiem, co wie Bóg, ale to Bóg wie wszystko. Pytałeś przecież o wiedzę Boga.

Cytuj:
Zdajesz sobie choć odrobinę sprawę, jak kuriozalne są takie wypowiedzi?
Sądzę, że nie za bardzo
Wprost przeciwnie, zdaję sobie sprawę. Zapominanie o czym się mówiło i mylenie przedmiotu pytania z odpowiadającym, jest w samej rzeczy kuriozalne.

Przypomnę Ci o co pytaleś i co odpowiedziałem.
Pytałeś, czy Bóg wie, jakiego wyboru dokonam jutro, a ja na to odpowiedziałem, że Bóg wie.
Teraz wypadałoby wyciągnąć jakiś wniosek i podać uzasadnienie, co z tej Boskiej wiedzy wynika.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


N lip 08, 2018 8:51
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 69 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL