Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 8:52



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 69 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Jaki jest Bóg? - Żywy 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Jaki jest Bóg? - Żywy
Moje eksperymentalne założenie istnienia Boga aktualnie obejmuje bliższe zapoznanie się z katolicką wizją a Małgosia zasugerowała http://www.teologia.pl/m_k/start.htm#apb i zgadzam się że to świetny punkt wyjścia, z tym że jestem sobą i jak zawsze mam mnóstwo pytań i wątpliwości i mam nadzieję że będą chętni do podjęcia dyskusji.
Dla porządku myślę o tym, aby każdy przymiot Boga miał osobny wątek, aby można było spokojnie dyskutować i dzielić się poglądami. Więc zaczynam od początku:

Cytuj:
Bóg nie jest martwą energią, lecz żywą istotą

Mam problem z adekwatną do sytuacji definicją istoty żywej ,bo oczywiście biologiczna jest totalnie nie przydatna.
Może warto pokombinować z zdefiniowaniem czym jest życia oraz co to właściwie jest istota?
Cytuj:
Bóg nie jest martwym przedmiotem, nie jest też jakąś energią czy siłą kosmiczną. Jest Istotą żywą, ściślej – samy Życiem i Twórcą każdej formy życia.

Czy istota żywa to to samo co samo życie i to samo co twórca życia?
Dla mnie istota żywa jest żywa a nie jest życiem , oczywiście istota żywa jest także twórcą życia, ale stawienie znaku równości między istotą żywą a życiem budzi u mnie spore wątpliwości. Jak to rozumieć?

Cytuj:
Życie przejawia się w aktywności zewnętrznej i wewnętrznej. Przeciwieństwem tak rozumianego życia jest śmierć, czyli brak aktywności życiowej. Wewnętrzną aktywnością istot żywych duchowych jest poznawanie i miłość.

Każda aktywność wiąże się ze zmianami a ponoć Bóg jest równocześnie niezmienny...
Możliwość poznawania to możliwość rozwoju, a ponoć Bóg jest doskonały, czy w takim razie może poznawać i czy to nie oznaczałoby że czegoś nie wie?
Jak to rozumieć?

Cytuj:
Bóg jest samą Prawdą i Miłością, dlatego jest pełnią życia, pełnią Boskiej i wiecznej życiowej aktywności. Ta pełnia życia przejawia się w nieskończonym poznaniu, w nieskończonym miłosnym obdarowywaniu i we wszechmocnym działaniu, któremu nic bez zgody Boga nie może się przeciwstawić. Miłość jednocząca odwiecznie Boskie Osoby jest Życiem Boga.

Tu również mam problem z dobrymi definicjami dla prawdy i miłości...

Cytuj:
Życie istot duchowych wiąże się też z odczuwaniem i przeżywaniem. Bóg-Miłość jest Bogiem „wiernym i współczującym” (KKK 205).

Jako istoty duchowe zalicza się Boga, anioły i ludzkie dusze czy coś więcej? Czy np Szatan też jest istotą duchową?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Wt cze 26, 2018 12:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: Jaki jest Bóg? - Żywy
IrciaLilith napisał(a):
Czy istota żywa to to samo co samo życie i to samo co twórca życia?
Dla mnie istota żywa jest żywa a nie jest życiem
........................................................
Każda aktywność wiąże się ze zmianami a ponoć Bóg jest równocześnie niezmienny...
Możliwość poznawania to możliwość rozwoju, a ponoć Bóg jest doskonały, czy w takim razie może poznawać i czy to nie oznaczałoby że czegoś nie wie?

Zycie a zywy karp.
Zagadnienie ktore poruszasz skojarzylo mi sie z objawieniem w Lourdes gdzie Matka Boza powiedziala: ja jestem Niepokalane Poczecie - nie Niepokalanie Poczeta. Co, moim zdaniem, stanowi sama esencje zjawiska. Nie bylo by mowy o kims kto jest zywy lub niepokalanie poczety, gdyby nie ten od kogo sie to wszystko zaczelo. Tak to widze.

Kilka wypowiedzi wczesniej w innym watku bylem pod wrazeniem Twojego celnego strzalu w nieskonczonosc jako probe wyjasnienia zjawiska. Moze to by bylo dobre podejscie do tematu zmiennosci lub doskonalosci.


Wt cze 26, 2018 12:30
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Jaki jest Bóg? - Żywy
Myślę że podstawą jest ustalenie adekwatnej definicji pojęcia 'życie' dotyczącego życia niebiologicznego ( super misja dla kogoś z wykształceniem biochemicznym :P ), powoli coś mi zaczyna po głowie chodzić, ale do etapu ubrania tego w słowa jeszcze daleko i mam nadzieję że ktoś napisze coś co pozwoli tej myśli się wykrystalizować...
Co jest esencją zjawiska życia? Nie życia jednostki, czy nawet życia/istnienia gatunku ale życia jako zjawiska?

Czym jest doskonałość? Czy to pojęcie statyczne czy może jednak dynamiczne? Ujęcie dynamiczne rozwiązałoby błyskawicznie paradoks bycia niezmiennym ,który jednak się zmienia, poznaje, doświadcza, rozwija się, ale to ujęcie też mam na etapie na którym adekwatne ujęcie w słowa to nadal kwestia przyszłości...

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Wt cze 26, 2018 12:44
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 11, 2018 4:50
Posty: 276
Post Re: Jaki jest Bóg? - Żywy
Oczywiście, można tworzyć definicję życia. Ale to będzie Twoja definicja. Rozważając jaki jest Bóg, lepiej poznać zdanie Kościoła.
Cytuj:
Życie przejawia się w aktywności zewnętrznej i wewnętrznej.

Jeśli się nie mylę, wewnętrzna aktywność Boga jest zerowa. Bóg jest doskonałością. Był doskonałością sekundę temu, teraz, będzie i sekundę później. Zamiast "sekunda" wstaw dowolne inne określenie czasu, a ciągle będzie to prawda. Wobec czego doskonałość jest niezmienna. Bóg nie ma żadnej aktywności wewnętrznej, nie zmienia się.
Mało tego, spotkałem "teologów" na tym forum, którzy uznali że aktywność zewnętrzna Boga również jest zerowa. Wszystko zostało zrobione poza czasem. To znaczy że Bóg stworzył świat jest błędne. To że Bóg stworzy świat jest błędne. To że Bóg stworzy świat jest błędne. "Stworzył", "tworzy" i "stworzy" to określenie przeszłości, teraźniejszości i przyszłości i żadne z nich nie jest właściwym określeniem istoty żyjącej poza czasem. Najbliższym określeniem jest "nieustannie tworzy", choć nie wiem z jakiego powodu. Bóg się nieustannie rodzi, Maryja jest nieustannie dziewicą, Chrystus nieustannie umiera na krzyżu i tak dalej...
Chrystus nieustannie rodził się, nauczał i umierał zarówno trzy tysiące lat temu, tysiąc lat temu, teraz czy za tysiąc lat.
Może jeden z tych domorosłych teologów objaśni to tutaj osobiście. Dla mnie to irracjonalny bełkot.
Ktoś właśnie doznaje objawienia? To objawienie zostało zrobione poza czasem. To, że do niego dojdzie było wiadome od zawsze.

Tak czy inaczej, skoro Bóg nie przejawia żadnej aktywności zewnętrznej i wewnętrznej, Bóg nie jest żywy - co stanowi sprzeczność z założeniem, że Bóg jest żywy.


Wt cze 26, 2018 13:13
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Jaki jest Bóg? - Żywy
Ok, uznajmy że życie to coś co się przejawia w aktywności zewnętrznej w wewnętrznej, czyli coś co żyje musi mieć określone zewnątrz i wewnątrz, w przypadku zwierząt czy roślin sprawa jest prosta i logiczna, natomiast Bóg ma istnieć poza czasem i przestrzenią, co więc jest jego wnętrzem a co zewnętrzem?

Stubr - też liczę że ktoś wierzący i zorientowany jakoś to wyjaśni, ja przyznaję się że jestem ciemna jak but, chcę poznać prawdziwe nauczanie Kościoła, a nie kombinować swoje rozwiązania, bo nie o to chodzi. Co ciekawe mi nie sprawa problemu zrozumienie bycia poza czasem i przestrzenią, bo wielokrotnie doświadczałam takich stanów, natomiast aby to opisać brakuje słownictwa, bo to przecież jest dostosowane do warunków wewnątrz czasoprzestrzeni, ale sądzę że przez te 2tys lat jakoś to zostało rozwiązane, w końcu do opisu Trójcy powstało sporo specjalnych pojęć, no nie?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Wt cze 26, 2018 14:26
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Jaki jest Bóg? - Żywy
Czyli z tego że Bóg jest żywy wynika że przejawia aktywność zewnętrzna i wewnętrzną, czyli coś się dzieje w nim, oraz jego działania wpływają na to co nim nie jest...
Jego wewnętrzną aktywnością jest poznawanie i miłość,oraz odczuwanie i przeżywanie, czyli Bóg coś poznaje czyli jest coś czego jeszcze nie zna? Co z wszechwiedzą? Co z doskonałością?
Im dłużej próbuję to rozwikłać tym bardziej tego nie rozumiem...
A myślałam że jedną cechę dzienne ogarnę...

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Wt cze 26, 2018 22:08
Zobacz profil
Post Re: Jaki jest Bóg? - Żywy
IrciaLilith napisał(a):
Im dłużej próbuję to rozwikłać tym bardziej tego nie rozumiem...

Im głębiej będziesz się zanurzać w tę lekturę, tym większy absurd Cie ogarnie.


Śr cze 27, 2018 3:03
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Jaki jest Bóg? - Żywy
Bóg nakazujący nie zabijaj, nie cudzołóż, nie kradnij, nie kłam, jest absurdem.
Zatem Whitewings ceni sobie morderstwo, cudzołóstwo, kradzież, czy kłamstwo.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Śr cze 27, 2018 7:15
Zobacz profil
Post Re: Jaki jest Bóg? - Żywy
Stubr napisał(a):
Oczywiście, można tworzyć definicję życia. Ale to będzie Twoja definicja. Rozważając jaki jest Bóg, lepiej poznać zdanie Kościoła.
Cytuj:
Życie przejawia się w aktywności zewnętrznej i wewnętrznej.

Jeśli się nie mylę, wewnętrzna aktywność Boga jest zerowa. Bóg jest doskonałością. Był doskonałością sekundę temu, teraz, będzie i sekundę później. Zamiast "sekunda" wstaw dowolne inne określenie czasu, a ciągle będzie to prawda. Wobec czego doskonałość jest niezmienna. Bóg nie ma żadnej aktywności wewnętrznej, nie zmienia się.
Mało tego, spotkałem "teologów" na tym forum, którzy uznali że aktywność zewnętrzna Boga również jest zerowa. Wszystko zostało zrobione poza czasem. To znaczy że Bóg stworzył świat jest błędne. To że Bóg stworzy świat jest błędne. To że Bóg stworzy świat jest błędne. "Stworzył", "tworzy" i "stworzy" to określenie przeszłości, teraźniejszości i przyszłości i żadne z nich nie jest właściwym określeniem istoty żyjącej poza czasem. Najbliższym określeniem jest "nieustannie tworzy", choć nie wiem z jakiego powodu. Bóg się nieustannie rodzi, Maryja jest nieustannie dziewicą, Chrystus nieustannie umiera na krzyżu i tak dalej...
Chrystus nieustannie rodził się, nauczał i umierał zarówno trzy tysiące lat temu, tysiąc lat temu, teraz czy za tysiąc lat.
Może jeden z tych domorosłych teologów objaśni to tutaj osobiście. Dla mnie to irracjonalny bełkot.
Ktoś właśnie doznaje objawienia? To objawienie zostało zrobione poza czasem. To, że do niego dojdzie było wiadome od zawsze.

Tak czy inaczej, skoro Bóg nie przejawia żadnej aktywności zewnętrznej i wewnętrznej, Bóg nie jest żywy - co stanowi sprzeczność z założeniem, że Bóg jest żywy.

Nie rozumiesz, bo nie pojmujesz - jeden dzień u Pana jest jak tysiąc lat, a tysiąc lat jak jeden dzień (2 P 3,8).


Śr cze 27, 2018 7:40

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1457
Post Re: Jaki jest Bóg? - Żywy
Alus napisał(a):
Nie rozumiesz, bo nie pojmujesz - jeden dzień u Pana jest jak tysiąc lat, a tysiąc lat jak jeden dzień (2 P 3,8).


Czy ten cytat ma świadczyć o tym, że pojąłeś, czy zrozumiałeś?


Śr cze 27, 2018 8:50
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 11, 2018 4:50
Posty: 276
Post Re: Jaki jest Bóg? - Żywy
Cytuj:
Zatem Whitewings ceni sobie morderstwo, cudzołóstwo, kradzież, czy kłamstwo.

Nie, chwacie. Za takie insynuację dostałbyś ode mnie w mordę, a sądzę że Whitewings by poprawił. Zasłużyłbyś w pełni.
To że głupiec mówi głupie rzeczy to jest normą. Ale czasem i głupiec może powiedzieć mądrą rzecz - a to że została wypowiedziana z ust głupca, nie sprawia że jest głupia. Nikt nie twierdzi, że w religii są same złe rzeczy.
Dobre kłamstwo zawsze zawiera w sobie szczyptę prawdy. Tak samo i religie zakazują wielu złych rzeczy - ale kłamstwem w zakazach jest również to, że zakazują również rzeczy, które złe nie są.
Pomiędzy dobrymi zakazami zostały przeszmuglowanie i głupie.
Cytuj:
Nie będziesz obsiewał pola dwoma rodzajami ziarna. Nie będziesz nosił ubrania utkanego z dwóch rodzajów nici. Nie będziecie obcinać w kółko włosów na głowie. Nie będziesz golił włosów po bokach brody. Nie będziecie się tatuować.
Kpł 20
To tylko kilka z najbardziej znanych absurdów, gdzie nawet ludzie wierzący potrafią zrozumieć, że to jest absurd i się do tego nie stosują. Z drugiej strony, stosują się do innych - wymienionych w tym lub w sąsiednich rozdziałach księgi kapłańskiej - takie jak zakaz wywoływania duchów, wróżbiarstwa czy homoseksualizmu. Co sprawia że jeden zakaz można ignorować, a kolejne należy stosować?
Cytuj:
Nie rozumiesz, bo nie pojmujesz - jeden dzień u Pana jest jak tysiąc lat, a tysiąc lat jak jeden dzień (2 P 3,8).

Wiesz o tym, że Kościół odrzuca takie zrozumienie Biblii? Bóg jest poza czasem. Bóg nie przyśpiesza czasu ani go nie spowalnia. Nie dotyczy go ani dzień, ani tysiąc lat.
Ale rozumiem, odrzucasz nauki Kościoła o poza czasowości Boga.


Śr cze 27, 2018 12:17
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Jaki jest Bóg? - Żywy
Stubr napisał(a):
Kpł 20
To tylko kilka z najbardziej znanych absurdów, gdzie nawet ludzie wierzący potrafią zrozumieć, że to jest absurd i się do tego nie stosują.

Czytałeś/oglądałeś "Konopielkę" Redlińskiego? Tam tez cała wieś odwróciła się od Kaziuka, kiedy rozpoczął żniwa kosą. Mało, odwróciła się. Rzucili się na niego.
Bóg powoli wychowywał swój lud.
Stubr napisał(a):
Wiesz o tym, że Kościół odrzuca takie zrozumienie Biblii? Bóg jest poza czasem. Bóg nie przyśpiesza czasu ani go nie spowalnia. Nie dotyczy go ani dzień, ani tysiąc lat.
Ale rozumiem, odrzucasz nauki Kościoła o poza czasowości Boga.

Kopara mi opadła, kiedy przeczytałam Twój wniosek z lektury cytatu podanego przez Alus. Zadziwiające jak można dojść do takiego absurdu. Co to wg Ciebie znaczy, że Bóg jest poza czasem i w cym sie kłóci z cytatem podanym przez Alus?

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Śr cze 27, 2018 12:55
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Jaki jest Bóg? - Żywy
Małgosiu, byłabyś wstanie trochę pomóc w sprawie moich pytań , które wymieniłam w tym wątku? Sądzę że jesteś obeznana w temacie i będziesz wstanie choć trochę pomóc to ogarnąć...

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Śr cze 27, 2018 13:14
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Jaki jest Bóg? - Żywy
Ok, Ircia, postaram się, ale działam z doskoku, a to nie sprzyja dyskusji. Może wieczorem.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Śr cze 27, 2018 13:52
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Jaki jest Bóg? - Żywy
Dzięki, po prostu jak będziesz miała czas i chęci :D

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Śr cze 27, 2018 14:03
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 69 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL