Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 25, 2024 22:48



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 69 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Jaki jest Bóg? - Żywy 
Autor Wiadomość
Post Re: Jaki jest Bóg? - Żywy
chwat napisał(a):
Bóg nakazujący nie zabijaj, nie cudzołóż, nie kradnij, nie kłam, jest absurdem.
Zatem Whitewings ceni sobie morderstwo, cudzołóstwo, kradzież, czy kłamstwo.

Nie. Absurdem jest Bóg, który mówi: "nie morduj", a później mówi: "Idź i zemścij się!"
Bóg który mówi: "nie kradnij", lecz:

Wyjścia 12. 35-36.
"Synowie Izraela uczynili według tego, jak im nakazał Mojżesz, i wypożyczali od Egipcjan przedmioty srebrne i złote oraz szaty. Pan wzbudził życzliwość Egipcjan dla Izraelitów, i pożyczyli im. I w ten sposób [Izraelici] złupili Egipcjan".

Ale spoko, rozumiem że Bóg jest troskliwym Bogiem, dla swojego ludu.
Pogratulować!


Śr cze 27, 2018 14:54

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Jaki jest Bóg? - Żywy
Whitewings - moim zdaniem Biblia to opowieść o ewolucji wizji Boga i tak traktowana nabiera sensu i ładnie to rozwiązuje wszelkie absurdy, z tym że wyklucza praktycznie to że taki Bóg jak opisywany w PŚ jest czymś więcej niż konceptem który stopniowo ewoluuje.
Pytanie na jakich podstawach ten koncept jest oparty uwzględniając że nie ma kultury ludzkiej bez takiej czy innej formy religii i wizji Boga, poza współczesnym ( i nie tylko) ateizmem, który odrzuca Boga osobowego ale nie odrzuca wielu idei które się wykrystalizowały przy okazji ewolucji religii, czy wręcz przy okazji walki z religią, a potem religie je przyjęły, znów przerobiły....

Np koncepty matematyczne też ewoluowały i udoskonalano je , odkrywając kolejne tajniki matematyki. Nikt nie twierdzi że byty matematyczne istnieją realnie( w fizycznej czasoprzestrzeni) ,ale też stwierdzenie że nie istnieją biorąc pod uwagę jak bardzo nasz techniczny świat jest na nich oparty jest absurdalne.
Na początku poznano liczby naturalne, tak samo jak pierwsi Bogowie byli jakby symbolami, personifikacjami sił przyrody, emocji, zjawisk... Przy odkrywaniu bytów matematycznych po jakimś czasie odkryto ułamki, pojęcie zera, potem liczby ujemne, niewymierne, urojone, zespolone... Obecna matematyka jest bardzo abstrakcyjna i różnorodna, mamy kilka różnych geometrii , ale jakoś nikt nie toczy wojen która jest lepsza, bo każda opisuje pewien zakres i jest użyteczna w innych warunkach... Ze względu na wygodę powszechny stał się system dziesiętny, ale równolegle funkcjonują inne systemy...
Tak to piszę i analogia do religii coraz bardziej do mnie dociera...
Może tak jak różne systemy matematyczne opisują te same niematerialne, abstrakcyjne byty matematyczne, które aby były użyteczne muszą kryć się pod uzgodnionymi symbolami tak samo różne religie opisują to samo abstrakcyjne 'coś' tylko na wiele sposobów i oczywiście w toku ewolucji pojęć, ze względów pragmatycznych pomieszało się to we współczesne różnorodne systemy wierzeń?

W takim ujęciu Bóg jest jak najbardziej żywy i ewoluujący jako obraz, model oraz równocześnie niezmienny jako idea...
Materialistką od dawna już nie jestem , więc świat idei wpisuje się w mój model rzeczywistości, więc dla mnie stwierdzenie że Bóg jest bytem abstrakcyjnym nie oznacza że nieistniejącym, ale temat czym jest istnienie to totalny offtop i nadal mam dość po maglowaniu tego na śfini :P

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Śr cze 27, 2018 15:24
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Jaki jest Bóg? - Żywy
Whitewings napisał(a):
Absurdem jest Bóg, który mówi: "nie morduj", a później mówi: "Idź i zemścij się!"
A od kiedy "Idź i zemścij się!" jest synonimem "morduj"? Czy od momentu jak Whitewings zechciał lansować swoją teorię o Bogu-mordercy?
Lansowanie takiej tezy będzie trudne. Istnieje bowiem "nie morduj" i ma status prawa i nakazu Bożego, za to "idź i zemścij się" nie występuje jako nakaz, a tym bardziej jako synonim morderstwa.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Śr cze 27, 2018 16:47
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Jaki jest Bóg? - Żywy
Moim zdaniem dużym problemem odnośnie 10 przykazań jest to że wówczas 'nieco' inaczej rozumiano 'nie morduj' ( różnica między mordowaniem a zabijaniem była najprawdopodobniej znacznie większa niż obecnie,a 10 przykazań mówi 'nie morduj' a nie 'nie zabijaj'), a także w przypadku cudzołóstwa, 'nie cudzołóż' nie oznaczało tego co obecnie.

Masz Chwat jakieś wyjaśnienie dla starotestamentowych mordów dokonywanych przez Boga, np niewola w Egipcie, gdy Bóg posyła Anioła Śmierci, aby zabił wszystko co pierworodne o ile na drzwiach nie będzie krwi baranka, co te dzieci zrobiły? Dlaczego zapłaciły taką stawkę za to że 'Bóg utwardził serce faraona' ? Potem Bóg pomaga swojemu ludowi w zabijaniu sąsiednich ludów, o ile nie zgodziły się dobrowolnie oddać w niewolę...

Może boskie prawo Boga nie dotyczy? Ale jeśli on sam może zabijać i można a nawet trzeba kamieniować w jego imieniu to moim zdaniem coś tu jednak nie gra...

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Śr cze 27, 2018 20:00
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Jaki jest Bóg? - Żywy
IrciaLilith napisał(a):
Masz Chwat jakieś wyjaśnienie dla starotestamentowych mordów dokonywanych przez Boga
Nie znam żadnych

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Śr cze 27, 2018 20:10
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Jaki jest Bóg? - Żywy
IrciaLilith napisał(a):
Dla porządku myślę o tym, aby każdy przymiot Boga miał osobny wątek, aby można było spokojnie dyskutować i dzielić się poglądami.

Nie da się rozpatrywać przymiotów Boga oddzielnie, bo od razu pojawia się problem wieczności:
Stubr napisał(a):
Jeśli się nie mylę, wewnętrzna aktywność Boga jest zerowa. Bóg jest doskonałością. Był doskonałością sekundę temu, teraz, będzie i sekundę później. Zamiast "sekunda" wstaw dowolne inne określenie czasu, a ciągle będzie to prawda. Wobec czego doskonałość jest niezmienna. Bóg nie ma żadnej aktywności wewnętrznej, nie zmienia się.
Mało tego, spotkałem "teologów" na tym forum, którzy uznali że aktywność zewnętrzna Boga również jest zerowa. Wszystko zostało zrobione poza czasem. To znaczy że Bóg stworzył świat jest błędne. To że Bóg stworzy świat jest błędne. To że Bóg stworzy świat jest błędne. "Stworzył", "tworzy" i "stworzy" to określenie przeszłości, teraźniejszości i przyszłości i żadne z nich nie jest właściwym określeniem istoty żyjącej poza czasem. Najbliższym określeniem jest "nieustannie tworzy", choć nie wiem z jakiego powodu. Bóg się nieustannie rodzi, Maryja jest nieustannie dziewicą, Chrystus nieustannie umiera na krzyżu i tak dalej...
Chrystus nieustannie rodził się, nauczał i umierał zarówno trzy tysiące lat temu, tysiąc lat temu, teraz czy za tysiąc lat.
Może jeden z tych domorosłych teologów objaśni to tutaj osobiście. Dla mnie to irracjonalny bełkot.
Ktoś właśnie doznaje objawienia? To objawienie zostało zrobione poza czasem. To, że do niego dojdzie było wiadome od zawsze.

Tak czy inaczej, skoro Bóg nie przejawia żadnej aktywności zewnętrznej i wewnętrznej, Bóg nie jest żywy - co stanowi sprzeczność z założeniem, że Bóg jest żywy.

@Sturb - domorośli teolodzy nie zamierzają dyskutować w takim tonie, gdzie na samym początku jawisz się być najwyższym autorytetem może nie tyle teologii, co religioznawstwa z dyplomem Uniwersytetu Harvarda co najmniej , a pozostałych na dzień dobry poniżasz.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Śr cze 27, 2018 20:11
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Jaki jest Bóg? - Żywy
Mam świadomość że to się łączy w jedną całość, ale podzielenie tego na osobne wątki wydaje mi się że ułatwi dyskusję, bo jakbym od razu rzuciła wszystkie moje pytania to nikt już by tego nie ugryzł, a tak pójdzie jakby omawiać to równolegle i wracać w miarę potrzeby do danego zagadnienia, jak wyjdzie w praktyce to czas pokarze...

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Śr cze 27, 2018 20:20
Zobacz profil
Post Re: Jaki jest Bóg? - Żywy
Cytuj:
Może boskie prawo Boga nie dotyczy? Ale jeśli on sam może zabijać i można a nawet trzeba kamieniować w jego imieniu to moim zdaniem coś tu jednak nie gra...


Czemu ekscytujesz się osobą której nie ma?

Poza tym, skoro nie istnieje coś takiego jak obiektywne zło czy dobro, to twoja opinia na temat staro testamentowego Boga jest tyle warta co moja opinia na ten temat. A ja uważam iż bardzo dobrze że Bóg mordował


Śr cze 27, 2018 20:27
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Jaki jest Bóg? - Żywy
IrciaLilith napisał(a):
Mam świadomość że to się łączy w jedną całość, ale podzielenie tego na osobne wątki wydaje mi się że ułatwi dyskusję, bo jakbym od razu rzuciła wszystkie moje pytania to nikt już by tego nie ugryzł, a tak pójdzie jakby omawiać to równolegle i wracać w miarę potrzeby do danego zagadnienia, jak wyjdzie w praktyce to czas pokarze...

Myślę, że dyskusja w tym temacie tak sie rozwinie, że pojawią sie inne przymioty Boga, bo wszystkie są ze sobą powiązane.
Rozpoczęłam czytanie wątku i będę odpowiadać po kolei, więc proszę się nie irytować, jeśli już ktoś na daną kwestie odpowiedział, a ja właśnie to zrobię. Aby dobrze zrozumieć zagadnienie (o co Irci chodzi) nie mogę brać dwóch stron na raz, a po drugie, gdybym zapisywała poszczególne odpowiedzi w kopii roboczej, a potem wszystko wkleiła, to prędzej by mnie szlag trafił :D. Nie znoszę pisania długich postów, nie mówiąc już o czytaniu takich elaboratów, dlatego nie będę nikogo tym torturować :).

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Śr cze 27, 2018 20:32
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Jaki jest Bóg? - Żywy
IrciaLilith napisał(a):
Czym jest doskonałość? Czy to pojęcie statyczne czy może jednak dynamiczne? Ujęcie dynamiczne rozwiązałoby błyskawicznie paradoks bycia niezmiennym ,który jednak się zmienia, poznaje, doświadcza, rozwija się, ale to ujęcie też mam na etapie na którym adekwatne ujęcie w słowa to nadal kwestia przyszłości...

Doskonałość nie może podlegać rozwojowi, bo jeżeli cos jest doskonałe, to doskonalsze nie może juz być. Słowik języka polskiego mówi:
doskonały
1. «odznaczający się najwyższą jakością, mający wszelkie zalety»
2. «zupełny, absolutny»
https://sjp.pwn.pl/slowniki/doskona%C5%82y.html
Bóg jest nieograniczony w swojej doskonałości, a z doskonałością jest związana jedność/jedyność. Jest to zaprzeczenie wielości. Jest z tym związana transcendencja - przewyższa stworzony przez siebie świat, jest różny od świata i nie podlega czasowi ani przestrzeni. Jest też niezłożony i absolutnie jest samym sobą, co eliminuje istnienie innych bogów. To jest ta jedyność i doskonałość.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Śr cze 27, 2018 20:53
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Jaki jest Bóg? - Żywy
IrciaLilith napisał(a):
Bóg ma istnieć poza czasem i przestrzenią, co więc jest jego wnętrzem a co zewnętrzem?

Przyznam, że nigdy nie przeszło mi przez myśl w ten sposób rozpatrywać Boga :). Skoro Bóg jest wszędzie, jest nieskończony, to tym samym nie ma "zewnetrza" Boga.
Cytuj:
Czyli z tego że Bóg jest żywy wynika że przejawia aktywność zewnętrzna i wewnętrzną, czyli coś się dzieje w nim, oraz jego działania wpływają na to co nim nie jest...
Jego wewnętrzną aktywnością jest poznawanie i miłość,oraz odczuwanie i przeżywanie, czyli Bóg coś poznaje czyli jest coś czego jeszcze nie zna? Co z wszechwiedzą? Co z doskonałością?
Im dłużej próbuję to rozwikłać tym bardziej tego nie rozumiem...
A myślałam że jedną cechę dzienne ogarnę...

Nie. Bóg nie jest człowiekiem i nie możemy Go rozpatrywać antropomorficznie, czyli mówić o aktywnościach w sensie poznania ludzkiego. O Bogu żywym w bardzo przystępny sposób tłumaczy artykuł: http://www.katolik.pl/jedna-chwila---je ... ml?idr=417

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Śr cze 27, 2018 21:11
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Jaki jest Bóg? - Żywy
Quinque napisał(a):
Cytuj:
Może boskie prawo Boga nie dotyczy? Ale jeśli on sam może zabijać i można a nawet trzeba kamieniować w jego imieniu to moim zdaniem coś tu jednak nie gra...


Czemu ekscytujesz się osobą której nie ma?

Poza tym, skoro nie istnieje coś takiego jak obiektywne zło czy dobro, to twoja opinia na temat staro testamentowego Boga jest tyle warta co moja opinia na ten temat. A ja uważam iż bardzo dobrze że Bóg mordował


Skąd wiesz że nie ma? Ja aby to jeszcze raz zweryfikować ( bo pierwsza weryfikacja zaszła gdy jeszcze nie mogłam legalnie piwa kupić) przyjęłam założenie że jest ( fakt faktem ustalam jaki, a nie przyjmuję ot tak za pewniki jakieś konkretnej wizji).
I uważam że skoro Bóg ma być Miłością, ma być doskonały to jednak coś z tym mordowaniem nie gra, nie widzę sprzeczności z tym że śmierć i cierpienie są w świecie obecne ,ale w tym że Bóg celowo mordował już tak.
I jakoś łatwiej mi założyć że dawno temu ludzie źle zinterpretowali pewne zjawiska niż w to że Istota zdolna stworzyć wszechświat zajmowałaby się mordowaniem niewinnych dzieci tak jakby nie wystarczały śmierci wywołane przez bakterie, wirusy, pasożyty itd...

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Śr cze 27, 2018 21:58
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2736
Post Re: Jaki jest Bóg? - Żywy
IrciaLilith napisał(a):
w tym że Bóg celowo mordował już tak..

Moze dlatego, ze gdyby tego nie zrobil to bylo by jeszcze gorzej dla tych pomordowanych.
Cale szczescie, ze wybral najlepsza opcje. :)


Śr cze 27, 2018 22:12
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Jaki jest Bóg? - Żywy
Małgosiaa napisał(a):
IrciaLilith napisał(a):
Czym jest doskonałość? Czy to pojęcie statyczne czy może jednak dynamiczne? Ujęcie dynamiczne rozwiązałoby błyskawicznie paradoks bycia niezmiennym ,który jednak się zmienia, poznaje, doświadcza, rozwija się, ale to ujęcie też mam na etapie na którym adekwatne ujęcie w słowa to nadal kwestia przyszłości...

Doskonałość nie może podlegać rozwojowi, bo jeżeli cos jest doskonałe, to doskonalsze nie może juz być. Słowik języka polskiego mówi:
doskonały
1. «odznaczający się najwyższą jakością, mający wszelkie zalety»
2. «zupełny, absolutny»
https://sjp.pwn.pl/slowniki/doskona%C5%82y.html
Bóg jest nieograniczony w swojej doskonałości, a z doskonałością jest związana jedność/jedyność. Jest to zaprzeczenie wielości. Jest z tym związana transcendencja - przewyższa stworzony przez siebie świat, jest różny od świata i nie podlega czasowi ani przestrzeni. Jest też niezłożony i absolutnie jest samym sobą, co eliminuje istnienie innych bogów. To jest ta jedyność i doskonałość.


Gdzie jest napisane że coś doskonałego nie może się rozwijać? Moim zdaniem przyjmując podaną przez Ciebie definicję mogę sobie wyobrazić istotę doskonałą równocześnie się doskonalącą, jest doskonała, najdoskonalsza, bo nic innego już doskonalsze nie jest, ale czy to ma ograniczać możliwość nieskończonego rozwoju?

Cytuj:
Życie przejawia się w aktywności zewnętrznej i wewnętrznej.
A Bóg jest żywy...
To znaczy że ma aktywności zewnętrzne i wewnętrzne, ale nie ma zewnętrza i wewnętrza?
Cytuj:
Życie przejawia się w aktywności zewnętrznej i wewnętrznej. Przeciwieństwem tak rozumianego życia jest śmierć, czyli brak aktywności życiowej. Wewnętrzną aktywnością istot żywych duchowych jest poznawanie i miłość.

Poznawanie? Czyli jest coś czego nie zna?

Cytuj:
A kiedy usiłujemy coś o Nim powiedzieć – jakież to nieporadne westchnienia, jakie sylabizowanie!
Tao o którym się mówi nie jest prawdziwym Tao...

A ja i tak próbuję tak zdefiniować pojęcie życia aby pasowało do Boga, bo definicje biologiczne to z lekka są nie adekwatne...
Aby coś było żywe i równocześnie niefizyczne, nie wpisane w fizyczną czasoprzestrzeń musi przejawiać jakąś aktywność a każda aktywność wiąże się z doświadczaniem, czyli to że Bóg jest żywy znaczy że doświadcza, tylko czego? Wychodzi na to że wszystkiego...

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Śr cze 27, 2018 22:19
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Jaki jest Bóg? - Żywy
robaczek2 napisał(a):
IrciaLilith napisał(a):
w tym że Bóg celowo mordował już tak..

Moze dlatego, ze gdyby tego nie zrobil to bylo by jeszcze gorzej dla tych pomordowanych.
Cale szczescie, ze wybral najlepsza opcje. :)


Czyli gdyby teraz zabił Twoich najbliższych i wszystkich znajomych też bez problemu uznasz że to była najlepsza opcja? Że to dobre i sprawiedliwe? Oczywiście pamiętając o tym że Bóg robi tak aby ukarać polskiego prezydenta który odmówił czegoś jego ludowi wybranemu, a Tobie się oberwało bo do tego ludu nie należysz bo niestety urodziłeś się w złej rodzinie której Bóg nie raczył wybrać do swego ludu.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Śr cze 27, 2018 22:24
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 69 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL