Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 16:07



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 237 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 12, 13, 14, 15, 16
 Punkt widzenia ateisty-antyklerykała 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Punkt widzenia ateisty-antyklerykała
robaczek2 napisał(a):
chwat napisał(a):
Mam prośbę. Mógłbyś nie komentować nie moich wypowiedzi pod moim nickiem i rozmawiać o nich ze mną? Jeszcze gotów kto pomyśleć, że to moje, a ja nawet odpowiedzieć nie mogę. Dzięki.

Miales pretensje do Alus za zacytowane wyrazenie a w sumie wszyscy w temacie o roli przekazu Pisma Sw sie zgadzaja.
Zabieram wszystkich na wodke.
Ale Twoje "stworzenie świata, człowieka, potop i exodus to fakty, którym się nie zaprzecza. Nie są jedynie faktami w sensie dosłownym, czy historycznie precyzyjnym" jest chyba dla kazdego powazna zagwozdka. Fakty - nie sa faktami.

To jak będzie? Mógłbyś nie komentować nie moich wypowiedzi pod moim nickiem, czy nie mógłbyś?
Tak czy nie?

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Cz sie 09, 2018 20:56
Zobacz profil
Post Re: Punkt widzenia ateisty-antyklerykała
Cytuj:
Erystyka....tego Boga Miłości, którego obraz daje Jezus i potwierdza św Paweł w "Hymnie o miłości", a któremu przed wiekami twórcy ST przydali ludzkie wady - zazdrość, mściwość...

Cytuj:
Nie potrafisz rozróżnić środków literackich, użytych do opowiedzenia historii, od samej historii, którą w całości negujesz.

Nadal kombinujesz - wytłuściłam Twoje kłamstwo.

Cytuj:
Bóg nie ma ludzkich słabości, ale my je mamy. Oznacza to, że konsekwencją naszych działań może być i jest śmierć, a Bóg niosący śmierć w przypowieści, oznacza nieuchronną i niezmienną konsekwencję, którą przecież jest.

I cały czas o tym piszę - śmierć jest wpisana w życie każdej istoty, ale nie bóg nakazuje mordować pogan czy innych wrogów Izraela.
To Izraelczycy, podobnie jak inne nacje przez wieki, wysługują sie Bogiem - Bóg tak chciał...Bóg z nami.

Cytuj:
Nie fantazjuję - autentycznie Samson oślą szczęką zabił 1000 Filistynów....

Cytuj:
I znowu negujesz po całości. Wiadomo, że tysiąc to uproszczenie, ale nie oznacza to, że Samson nikogo nie zabił, albo nie istniał.
Jeśli historia ze śmiercią dzieci jest "wydumaną opowiastką", to podważa to paschalną pamiątkę ofiary baranka, która się z nią nierozerwalnie wiąże, a to z kolei podważa zapowiedź Baranka gładzącego grzechy, czyli Ofiarę Chrystusa.

A czy w zbawczych planach Boga musi leżeć śmierć, ofiara??...Jezus Piłatowi odpowiedział Ja sie na to narodziłem i na to przyszedłem na świat, aby dać świadectwo prawdzie - Prawdzie, że Bóg jest Miłością i dla człowieka ponosi potworne cierpienie, aby właśnie człowiekowi ukazać w pełni jakim jest Bóg.

Cytuj:
Bóg jest światłością i nie ma w Nim żadnej ciemności....który wyraz oznacza "dzieci"???

Cytuj:
Skąd ja mam wiedzieć?? Przecież to TY wyciągnęłaś ten cytat z rękawa, to teraz wytłumacz po co. Powoli zaczynam myśleć, że zwariowałem. Alus przykleja cytaty od rzeczy, a ja mam się z nich tłumaczyć :)

Nie wyciągnęłam z rękawa wyciągnęłam z Biblii, a po to aby po raz kolejny wskazać, że Miłość Bóg nie zazdrości, nie szuka poklasku, nie unosi sie pychą, nie szuka swego, nie unosi sie gniewem, nie pamięta złe, nie cieszy sie z niesprawiedliwości, czy zupełnie jest pozbawiony wszystkich tych ludzkich przymiotów, które sprawiają, że wchodzimy w ciemność, a które przed wiekami autorzy ST przypisywali Bogu.

Cytuj:
Do tej samej, do której należy teolog, którego wykład podałam w linku.....
Cytuj:
Podane linki traktujesz jako "zaczarowane" linki, a duchownych zaliczysz zapewne, podobnie jak mnie, do sekty......taka Twoja zdolność do polemiki i uznani innych racji niż Twoje.


To teraz podaj oficjalne nauczanie UNK polecające ten link, wtedy uznam go za wyznacznik
(a przynajmniej podaj w której minucie teolog stwierdza to co Ty "wydumaną opowiastką prymitywnych Izraelitów", to może obejrzę) [/quote]
Acha...czyli nawet nie przeczytałeś podanych linków, to i nie musisz "oglądać", nawet Anny Świderkówny, autorytetu w kwestiach Biblii.


Pt sie 10, 2018 6:39
Post Re: Punkt widzenia ateisty-antyklerykała
Alus napisał(a):

To teraz podaj oficjalne nauczanie UNK polecające ten link, wtedy uznam go za wyznacznik


Ale katolików w porównaniu do was obowiązuje oficjalna wykładnia Kościoła, a nie mądrości jakiegoś tam profesora


Pt sie 10, 2018 11:25
Post Re: Punkt widzenia ateisty-antyklerykała
Quinque napisał(a):
Alus napisał(a):

To teraz podaj oficjalne nauczanie UNK polecające ten link, wtedy uznam go za wyznacznik


Ale katolików w porównaniu do was obowiązuje oficjalna wykładnia Kościoła, a nie mądrości jakiegoś tam profesora

A wykładnia Kościoła bazuje na pracach profesorów teologów, biblistów, doktorów Kościoła.


Pt sie 10, 2018 12:10
Post Re: Punkt widzenia ateisty-antyklerykała
Ekstra, ale żaden z nich nie głosi iż Stary Testament jest "wydumaną opowiastką prymitywnych Izraelitów"


Pt sie 10, 2018 12:16
Post Re: Punkt widzenia ateisty-antyklerykała
Quinque napisał(a):
Ekstra, ale żaden z nich nie głosi iż Stary Testament jest "wydumaną opowiastką prymitywnych Izraelitów"

Ekstra....nie ma to jak wybiórcze nauczanie Kościoła - w przypadku katolickich Kościołów Wschodnich jest nic nie warte......podobnie jak zapewne nic nie warte nauczanie duchownych profesorów teolodzy, bibliści, wykładających na katolickich uczelniach.....
UNK pisze o Biblii jako o "Księdze natchnionej", a nie o faktograficznej, zwłaszcza w odniesieniu do ST.
Kiedy zaś chodzi o ST należy go pojmować jako pewien etap rozwoju wiary i rozumienia Boga. Jego obrazowy charakter, jego relacje z naukową i historyczną mentalnością naszych czasów muszą zostać doprecyzowane. Zarazem jednak wiele jego fragmentów kryje w sobie wyjątkową moc duchową, mądrościową i kulturową, mogącą służyć cennej katechezie o ludzkich realiach, a także ukazuje kolejne etapy drogi wiary pewnego ludu....
http://www.vatican.va/roman_curia/synod ... ly_pl.html


Pt sie 10, 2018 13:29
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2735
Post Re: Punkt widzenia ateisty-antyklerykała
chwat napisał(a):
To jak będzie? Mógłbyś nie komentować nie moich wypowiedzi pod moim nickiem, czy nie mógłbyś?
Tak czy nie?

Oczywiscie. Przepraszam. Chociaz ostatnio chodzi mi o Twoje fakty ktore nie sa faktami - naprawde ciezko to zrozumiec.


Pt sie 10, 2018 13:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Punkt widzenia ateisty-antyklerykała
Alus napisał(a):
chwat napisał(a):
którą w całości negujesz.

Nadal kombinujesz - wytłuściłam Twoje kłamstwo
Nie wiesz co mówisz? Przecież nazywasz historię Biblijną "wydumaną opowiastką prymitywnych Izraelitów", czyli ją negujesz, co w naturalny sposób oznacza negowanie w całości.
No chyba, że negujesz ją tylko częściowo, bo negujesz powiedzmy śmierć 90% dzieci w Egipcie, a dopuszczasz śmierć 10%.

Cytuj:
Cytuj:
Bóg nie ma ludzkich słabości, ale my je mamy. Oznacza to, że konsekwencją naszych działań może być i jest śmierć, a Bóg niosący śmierć w przypowieści, oznacza nieuchronną i niezmienną konsekwencję, którą przecież jest.

I cały czas o tym piszę
Nie, nie o tym piszesz. Ty negujesz Biblię nazywając ją "wydumaną opowiastka prymitywnych Izraelitów"

Cytuj:
A czy w zbawczych planach Boga musi leżeć śmierć, ofiara??
A kto mówi, że w planach Boga musi leżeć śmierć?

Cytuj:
...Jezus Piłatowi odpowiedział Ja sie na to narodziłem i na to przyszedłem na świat, aby dać świadectwo prawdzie - Prawdzie, że Bóg jest Miłością i dla człowieka ponosi potworne cierpienie, aby właśnie człowiekowi ukazać w pełni jakim jest Bóg.
Ktoś temu zaprzecza?

Cytuj:
Nie wyciągnęłam z rękawa wyciągnęłam z Biblii, a po to aby po raz kolejny wskazać, że Miłość Bóg nie zazdrości, nie szuka poklasku, nie unosi sie pychą, nie szuka swego, nie unosi sie gniewem, nie pamięta złe, nie cieszy sie z niesprawiedliwości, czy zupełnie jest pozbawiony wszystkich tych ludzkich przymiotów, które sprawiają, że wchodzimy w ciemność, a które przed wiekami autorzy ST przypisywali Bogu.
Ale ja nigdzie nie twierdziłem, że Bóg posiada ludzkie wady.

Cytuj:
Podane linki traktujesz jako "zaczarowane" linki, a duchownych zaliczysz zapewne, podobnie jak mnie, do sekty......taka Twoja zdolność do polemiki i uznani innych racji niż Twoje.
W przeciwieństwie do Ciebie znam gradację ważności wypowiedzi Kościoła. Obowiązuje nauczanie UNK, a nie jakieś linki. Zresztą NIKT w nich nie twierdzi tego co Ty, że historie Biblijne to "wydumane opowiastki prymitywnych Izraelitów".

Cytuj:
Cytuj:
To teraz podaj oficjalne nauczanie UNK polecające ten link, wtedy uznam go za wyznacznik
(a przynajmniej podaj w której minucie teolog stwierdza to co Ty "wydumaną opowiastką prymitywnych Izraelitów", to może obejrzę)

Acha...czyli nawet nie przeczytałeś podanych linków, to i nie musisz "oglądać", nawet Anny Świderkówny, autorytetu w kwestiach Biblii.
Ani Anna Świderkówna, ani tym bardziej UNK nie twierdzą, że historie ST to "wydumane opowiastki prymitywnych Izraelitów". Posługujesz się nazwiskami żeby promować własne łgarstwa.






robaczek2 napisał(a):
Oczywiscie. Przepraszam. Chociaz ostatnio chodzi mi o Twoje fakty ktore nie sa faktami - naprawde ciezko to zrozumiec.
To przedstaw moje wypowiedzi, które uważasz za nie-fakty i je komentuj. Póki co fałszujesz posty.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Pt sie 10, 2018 13:51
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Punkt widzenia ateisty-antyklerykała
Oboje macie rację, mówicie o tym samym tylko jakby z nieco innej perspektywy, a to że chodzi o to samo to widać dopiero z boku...

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pt sie 10, 2018 14:21
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Punkt widzenia ateisty-antyklerykała
Ale występuje ważna różnica. Ja nie wypowiadam się na temat ST, że to "wydumana opowiastka prymitywnych Izraelitów".
Takie wypowiedzi są niezgodne z prawdą, można by je wykorzystać w celu podważania Objawienia, gdyby głosił je Kościół. Dlatego Kościół nigdy czegoś podobnego nie powiedział.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Pt sie 10, 2018 14:26
Zobacz profil
Post Re: Punkt widzenia ateisty-antyklerykała
chwat napisał(a):
Alus napisał(a):
chwat napisał(a):
którą w całości negujesz.

Nadal kombinujesz - wytłuściłam Twoje kłamstwo
Nie wiesz co mówisz? Przecież nazywasz historię Biblijną "wydumaną opowiastką prymitywnych Izraelitów", czyli ją negujesz, co w naturalny sposób oznacza negowanie w całości.
No chyba, że negujesz ją tylko częściowo, bo negujesz powiedzmy śmierć 90% dzieci w Egipcie, a dopuszczasz śmierć 10%.

Jakiś, jakikolwiek ślad, źródło, którym dysponujesz potwierdzający pobyt Izraelitów w Egipcie i wymordowanie wszystkich pierworodnych....

Cytuj:
Bóg nie ma ludzkich słabości, ale my je mamy. Oznacza to, że konsekwencją naszych działań może być i jest śmierć, a Bóg niosący śmierć w przypowieści, oznacza nieuchronną i niezmienną konsekwencję, którą przecież jest.

Cytuj:
I cały czas o tym piszę

Przyjmując optykę postrzegania Boga prezentowaną w kilku Księgach ST.

Cytuj:
Nie, nie o tym piszesz. Ty negujesz Biblię nazywając ją "wydumaną opowiastka prymitywnych Izraelitów"

Biblia katolicka to 46 Ksiąg ST + 27 (Ewangelii, Dziejów Apostolskich, Listów).....wszystkie wedłub Ciebie neguję......

Cytuj:
A czy w zbawczych planach Boga musi leżeć śmierć, ofiara??

Cytuj:
A kto mówi, że w planach Boga musi leżeć śmierć?

Postanowiono ludziom raz umrzeć, a potem sąd (Hb 9,27)

Cytuj:
...Jezus Piłatowi odpowiedział Ja sie na to narodziłem i na to przyszedłem na świat, aby dać świadectwo prawdzie - Prawdzie, że Bóg jest Miłością i dla człowieka ponosi potworne cierpienie, aby właśnie człowiekowi ukazać w pełni jakim jest Bóg.

Cytuj:
Ktoś temu zaprzecza?

Niby nie, ale po co zatem na moje pytanie wplątywać śmierć dzieci?

Cytuj:
Nie wyciągnęłam z rękawa wyciągnęłam z Biblii, a po to aby po raz kolejny wskazać, że Miłość Bóg nie zazdrości, nie szuka poklasku, nie unosi sie pychą, nie szuka swego, nie unosi sie gniewem, nie pamięta złe, nie cieszy sie z niesprawiedliwości, czy zupełnie jest pozbawiony wszystkich tych ludzkich przymiotów, które sprawiają, że wchodzimy w ciemność, a które przed wiekami autorzy ST przypisywali Bogu.

Cytuj:
Ale ja nigdzie nie twierdziłem, że Bóg posiada ludzkie wady.

Ty nie twierdzisz, ale przyjmujesz taki obraz Boga prezentowany w kilku Księgach ST.

Cytuj:
Podane linki traktujesz jako "zaczarowane" linki, a duchownych zaliczysz zapewne, podobnie jak mnie, do sekty......taka Twoja zdolność do polemiki i uznani innych racji niż Twoje.

Cytuj:
W przeciwieństwie do Ciebie znam gradację ważności wypowiedzi Kościoła. Obowiązuje nauczanie UNK, a nie jakieś linki. Zresztą NIKT w nich nie twierdzi tego co Ty, że historie Biblijne to "wydumane opowiastki prymitywnych Izraelitów".

Które zaprezentowałam w podanym linku "www.vatican.va.

Cytuj:
To teraz podaj oficjalne nauczanie UNK polecające ten link, wtedy uznam go za wyznacznik
(a przynajmniej podaj w której minucie teolog stwierdza to co Ty "wydumaną opowiastką prymitywnych Izraelitów", to może obejrzę)

Cytuj:
Acha...czyli nawet nie przeczytałeś podanych linków, to i nie musisz "oglądać", nawet Anny Świderkówny, autorytetu w kwestiach Biblii.

Cytuj:
Ani Anna Świderkówna, ani tym bardziej UNK nie twierdzą, że historie ST to "wydumane opowiastki prymitywnych Izraelitów". Posługujesz się nazwiskami żeby promować własne łgarstwa.

Czyli nie czytałeś podanego linku i choćby kilku z zdań z tekstu

Kiedy zaś chodzi o ST należy go pojmować jako pewien etap rozwoju wiary i rozumienia Boga. Jego obrazowy charakter, jego relacje z naukową i historyczną mentalnością naszych czasów muszą zostać doprecyzowane. Zarazem jednak wiele jego fragmentów kryje w sobie wyjątkową moc duchową, mądrościową i kulturową, mogącą służyć cennej katechezie o ludzkich realiach, a także ukazuje kolejne etapy drogi wiary pewnego ludu....
http://www.vatican.va/roman_curia/synod ... ly_pl.html[/quote]
Wiele fragmentów, ale nie wszystkie...te z wielu to Księgi prorockie, Księgi mądrościowe.


chwat napisał(a):
Ale występuje ważna różnica. Ja nie wypowiadam się na temat ST, że to "wydumana opowiastka prymitywnych Izraelitów".
Takie wypowiedzi są niezgodne z prawdą, można by je wykorzystać w celu podważania Objawienia, gdyby głosił je Kościół. Dlatego Kościół nigdy czegoś podobnego nie powiedział.

Z tą różnicą, że Ty Księgi ST traktujesz literalnie - z woli Boga wyginęły wszystko pierworodne w Egipcie, a tą opowieść traktuję Kiedy zaś chodzi o ST należy go pojmować jako pewien etap rozwoju wiary i rozumienia Boga, czyli uczenia sie Boga od etapu okrutnego, zazdrosnego Boga do etapu pojmowania, że Bóg jest Miłościa i "nie złamie trzciny nadłamanej i nie zgasi knotka o nikłym płomyku.
A już kuriozum niesamowite, to Twój zarzut idealizujesz Boga....bo komu potrzebny nie idealny Bóg??????


Pt sie 10, 2018 14:37
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2735
Post Re: Punkt widzenia ateisty-antyklerykała
chwat napisał(a):
To przedstaw moje wypowiedzi, które uważasz za nie-fakty i je komentuj. Póki co fałszujesz posty.

To przeciez Twoje slowa:
"Stworzenie świata, człowieka, potop i exodus to fakty, którym się nie zaprzecza. Nie są jedynie faktami w sensie dosłownym, czy historycznie precyzyjnym."
O ile bardzo logicznie przedstawiles schemat - Bog ostrzega przed nastepstwami --> oto sa nastepstwa, o tyle: Fakty .... nie sa jedynie faktami. Jak to rozumiec? Uwazam, ze to nieuczciwe ze zarzucasz mi falszowanie postow.


Pt sie 10, 2018 14:49
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 237 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 12, 13, 14, 15, 16

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL