Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 23:31



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 90 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Dusza 
Autor Wiadomość
Post Re: Dusza
DżiVi napisał(a):
Cytat grecki skąd dokładnie?
Z tego samego listu. Nie ze słownika objawionego.
Cytuj:
Chodzi o demony, tak.
I jeszcze 998 razy.
Cytuj:
Porównaj 2Pt 2:4
Mamy tutaj dwa różne wydarzenia w dwóch różnych wersetach: 4 i 5.
Cytuj:
i Judy 6
A tutaj w ogóle nie ma mowy o potopie, więc czemu kłamiesz?


Pt sie 24, 2018 8:14

Dołączył(a): Pn cze 25, 2018 15:08
Posty: 124
Post Re: Dusza
Nie dostrzegasz bezpośrednich powiązań? 2Pt 2:5 mówi o ukaraniu ówczesnych (potop) ludzi, werset 4 wspomina o niegodziwych aniołach. Judy 6 opisuje najwyraźniej to samo, co 2Pt 2:4 i precyzuje, że opuścili niebo i udali się gdzieś indziej... Gdzie? Wg Rdz 6:2 mówi o zbuntowanych aniołach, że na ziemię. Tak więc najwyraźniej chodzi o tę własnie sytuację. Nie musisz w to wierzyć. Skoro już posuwasz się do sarkazmu i nawet oszczerstwa (zarzucanie mi kłamstwa - rozmyślnego wprowadzania w błąd), to nie wiem czy jest sens dalej z Tobą dyskutować. Inne osoby czytając wątek będą widzieć argumenty, to im może rozjaśnić sprawę.

Przypomnę, skoro wg 1Pt 3:18 Jezus został ożywiony w duchu, to znaczy, że przez jakiś czas był martwy. A potwierdza, że nawet on wówczas nie posiadał czegoś, co dziś nazywa się "nieśmiertelną cząstką", mogącą egzystować poza ciałem. Oczywiście później Biblia nieraz mówi, że otrzymał on w nagrodę nieśmiertelność. Tak, niesmiertelność z biblijnego punktu widzenia jest nagrodą, nie jest wrodzona.


Pt sie 24, 2018 8:31
Zobacz profil
Post Re: Dusza
DżiVi napisał(a):
Nie dostrzegasz bezpośrednich powiązań?
A czy to ważne, co ja dostrzegam? Albo jakaś nauka jest zawarta w Piśmie Świętym, albo nie. Moje, czy Twoje dostrzeganie czegoś między wierszami nie ma tutaj nic do rzeczy.
Cytuj:
Wg Rdz 6:2 mówi o zbuntowanych aniołach
Ale Rdz 6:2 też nic bezpośrednio o żadnych aniołach nie mówi.
Cytuj:
to nie wiem czy jest sens dalej z Tobą dyskutować
Ależ to normalne, że dostrzegając, iż nie masz racji i będąc zmuszonym do uciekania się do kłamstw nie chcesz dyskutować z tym, który Ci to wszystko wytyka. Ja jednak nie zaprzestanę zwracać uwagi na Twoje nadużycia.
Cytuj:
Przypomnę, skoro wg 1Pt 3:18 Jezus został ożywiony w duchu, to znaczy, że przez jakiś czas był martwy.
A jaki konkretnie czas implikuje Twoim zdaniem ten fragment? Bo ja takiej implikacji nie widzę.
Cytuj:
Oczywiście później Biblia nieraz mówi, że otrzymał on w nagrodę nieśmiertelność. Tak, niesmiertelność z biblijnego punktu widzenia jest nagrodą, nie jest wrodzona.
Aha – czyli jak jest mowa o głoszeniu Ewangelii martwym, to oczywiście chodzi o martwotę duchową. Ale jak jest mowa o otrzymaniu nieśmiertelności, to oczywiście chodzi o nieśmiertelność biologiczną. Tak, jak DżiViemu do ideologii pasuje.


Pt sie 24, 2018 8:42

Dołączył(a): Pn cze 25, 2018 15:08
Posty: 124
Post Re: Dusza
zefciu napisał(a):
Albo jakaś nauka jest zawarta w Piśmie Świętym, albo nie. Moje, czy Twoje dostrzeganie czegoś między wierszami nie ma tutaj nic do rzeczy.

Dokładnie

zefciu napisał(a):
Rdz 6:2 też nic bezpośrednio o żadnych aniołach nie mówi.

Mówi bardzo bezpośrednio. Występujące w tekście sformułowanie "synowie prawdziwego Boga" to starohebrajski idiom znaczący dosłownie "aniołowie". Dobre tłumaczenie Biblii powinno zawrzeć to wyjaśnienie np. w przypisie, bo faktycznie dziś można to określenie skojarzyć po prostu z ludźmi.

zefciu napisał(a):
Ależ to normalne, że dostrzegając, iż nie masz racji i będąc zmuszonym do uciekania się do kłamstw nie chcesz dyskutować z tym, który Ci to wszystko wytyka. Ja jednak nie zaprzestanę zwracać uwagi na Twoje nadużycia.

Jeśli możesz na pw wskazać moje "nadużycia", to byłbym wdzięczny... A może moderacja coś podpowie? Jakie kłamstwa?! Tylko napisałem, co jest napisane w Biblii, co to znaczyło z perspektywy osób, które to pisały i jak się to ma do dzisiejszych wierzeń, które zbudowane są (i interpretacje powyższych fragmentów podciągają) na twierdzeniach greckich filozofów. Nie bronię Ci w to wierzyć i tego bronić. Ale na otwartym forum dyskusyjnym wypowiedziałem się na zadane przez autora pytanie, wskazałem jak kwestia duszy opisana jest w Biblii, jakich zwrotów użyto w tekstach źródłowych, jakie one wówczas miały znaczenie i jak ono odbiega od dzisiejszych interpretacji. To wszystko. Nie rozumiem oburzenia. Jeśli obraziłem Twoje uczucia religijne, mocno zakorzenione przekonania, to przepraszam. Ale wiem, że czytają to forum osoby z czystym umysłem (to znaczy bez zakorzenionej żadnej z opcji) i mogą sobie wyrobić opinię. Na podstawie naszej tutaj rozmowy same uznają, czego w tej kwestii uczy Pismo, zdecydują w co wierzyć.

zefciu napisał(a):
A jaki konkretnie czas implikuje Twoim zdaniem ten fragment? Bo ja takiej implikacji nie widzę.

Kontekst Biblii. Mt 16:21: "Od tamtej pory Jezus zaczął tłumaczyć uczniom, że musi iść do Jerozolimy i wiele wycierpieć od starszych ludu oraz naczelnych kapłanów i uczonych w piśmie i że musi zostać zabity, a trzeciego dnia wskrzeszony".
Ap 1:18: "Jam jest Pierwszy i Ostatni, i żyjący; i byłem martwy, lecz oto żyję na wieki wieków"
Więc jak długo Jezus był martwy?

zefciu napisał(a):
Aha – czyli jak jest mowa o głoszeniu Ewangelii martwym, to oczywiście chodzi o martwotę duchową. Ale jak jest mowa o otrzymaniu nieśmiertelności, to oczywiście chodzi o nieśmiertelność biologiczną.

Wcześniej są wymienione uczynki, które świadczą o martwocie duchowej, więc jest to logiczne. interpretacja, że chodzi o głoszenie martwym biologicznie jest niezgodna z resztą Biblii, bo ona sama zapewnia, że: Koh 9:5; Ps 88:11,12; 115:17; 146:4; Iz 38:18; Jn 11:11.
A że istnieje coś takiego, jak martwota duchowa - Rz 6:13; Ef 2:1,5; Kol 2:13; 1Jn 3:14.
Więc wybacz, ale naprawdę inna interpretacja na zdrowy rozsądek mi po prostu nie pasuje. Nie odbieraj mi do tego prawa, tak jak ja nie odbieram Tobie.

zefciu napisał(a):
Tak, jak DżiViemu do ideologii pasuje.

Nigdy nie interpretowałem czegoś pod wcześniej wymyśloną samemu sobie ideologię. Widzę, że Biblia tak a tak się na dany temat wypowiada, więc w to właśnie chcę wierzyć. Zaprzestań proszę tych oszczerstw. To nie po chrześcijańsku - 1Pt 3:15...


Pt sie 24, 2018 11:24
Zobacz profil
Post Re: Dusza
DżiVi napisał(a):
Dokładnie
Co dokładnie?
Cytuj:
Mówi bardzo bezpośrednio. Występujące w tekście sformułowanie "synowie prawdziwego Boga"
W tekście nie ma takiego sformułowania. Znowu sobie coś dopisałeś.
Cytuj:
Jeśli możesz na pw wskazać moje "nadużycia", to byłbym wdzięczny...
Wskazuję na bieżąco.
Cytuj:
Tylko napisałem, co jest napisane w Biblii
Choć czasem sobie coś tam jeszcze dorzucisz od siebie
Cytuj:
co to znaczyło z perspektywy osób, które to pisały
A to już jest Twoja opinia i być może jakichś autorytetów, a nie obiektywna prawda.
Cytuj:
i jak się to ma do dzisiejszych wierzeń, które zbudowane są (i interpretacje powyższych fragmentów podciągają) na twierdzeniach greckich filozofów.
Czego oczywiście nijak nie uzasadniasz, tylko powtarzasz, jak papcio Goebbels przykazał.
Cytuj:
Nie rozumiem oburzenia.
To już jest naprawdę prymitywna erystyka – wmawianie mi jakichś emocji, których wcale nie przejawiam, ani nie wyrażam tutaj.
Cytuj:
"Od tamtej pory Jezus zaczął tłumaczyć uczniom, że musi iść do Jerozolimy i wiele wycierpieć od starszych ludu oraz naczelnych kapłanów i uczonych w piśmie i że musi zostać zabity, a trzeciego dnia wskrzeszony".
Ale przecież owo głoszenie duchom w więzieniu musiało mieć miejsce przed wskrzeszeniem Trzeciego dnia.
Cytuj:
Wcześniej są wymienione uczynki, które świadczą o martwocie duchowej, więc jest to logiczne. interpretacja, że chodzi o głoszenie martwym biologicznie jest niezgodna z resztą Biblii, bo ona sama zapewnia, że: Koh 9:5; Ps 88:11,12; 115:17; 146:4; Iz 38:18; Jn 11:11.
Gdybyś tak podał jeden fragment, który rzeczywiście pokazuje, że Chrystus nie mógł głosić umarłym, a nie 6, które trzeba do tego celu poważnie nagiąć, to by było wspaniale.
Cytuj:
Nie odbieraj mi do tego prawa, tak jak ja nie odbieram Tobie.
Ale ja Ci nie odbieram prawa do interpretacji. Interpretuj sobie po swojemu, ale skoro interpretujesz, to przestań opowiadać, że kierujesz się wyłącznie tekstem Biblii i obiektywną wiedzą o tym, jak ten tekst rozumieli autorzy.
Cytuj:
Nigdy nie interpretowałem czegoś pod wcześniej wymyśloną samemu sobie ideologię.
A gdzie ja piszę, że sam sobie tę ideologię wymyśliłeś?


Pt sie 24, 2018 11:35

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1457
Post Re: Dusza
DżiVi napisał(a):
Zaprzestań proszę tych oszczerstw. To nie po chrześcijańsku - 1Pt 3:15...


To nie takie proste, tu następuje samoobrona ego. W obliczu przeszkody lub zamachu na ego opór się wzmaga, pojawia się silna reakcja negatywna – gniew , ostry lęk, agresja, jak również depresja.
Kiedy ktoś istnieje bez ego staje się natychmiast wolny od wszystkich osobistych sądów. Postrzega życie i świat przez Boskie oczy i umysł. Nic nie jest dla niego obraźliwe i zawsze pozostaje w doskonałej harmonii i spokoju


Pt sie 24, 2018 11:58
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn cze 25, 2018 15:08
Posty: 124
Post Re: Dusza
zefciu napisał(a):
W tekście nie ma takiego sformułowania. Znowu sobie coś dopisałeś.

A jakie Ty tam widzisz?

zefciu napisał(a):
to już jest Twoja opinia i być może jakichś autorytetów, a nie obiektywna prawda.

Obiektywna prawda jest właśnie w Biblii. Jaki Ty masz sposób, by ją interpretować? Zapożyczając wierzenia od pogan? (patrz niżej)
zefciu napisał(a):
Cytuj:
i jak się to ma do dzisiejszych wierzeń, które zbudowane są (i interpretacje powyższych fragmentów podciągają) na twierdzeniach greckich filozofów.
Czego oczywiście nijak nie uzasadniasz

Chrześcijańskie pojęcie duchowej duszy, stworzonej przez Boga i wlewanej do ciała w chwili poczęcia, żeby uczynić człowieka żywą całością, jest owocem długiego rozwoju filozofii chrześcijańskiej. Dopiero Orygenes [zm. ok. 254 n.e.] na Wschodzie oraz św. Augustyn [zm. 430 n.e.] na Zachodzie uznali, że dusza jest substancją duchową, i stworzyli jej koncepcję filozoficzną. (...) Jego nauka [Augustyna] dużo zawdzięcza (łącznie ze swymi słabymi stronami) neoplatonizmowi” (New Catholic Encyclopedia, 1967, t. 13, ss. 452, 454).

„Koncepcja nieśmiertelności jest wytworem myśli greckiej, podczas gdy elementem myśli żydowskiej jest nadzieja zmartwychwstania. (...) Od czasu wypraw Aleksandra judaizm stopniowo wchłaniał pojęcia greckie” (Dictionnaire Encyclopédique de la Bible, Valence 1935, red. Alexandre Westphal, t. 2, s. 557).

„Nieśmiertelność duszy jest pojęciem greckim powstałym w starożytnych tajemnych kultach i rozwiniętym przez filozofa Platona” (Presbyterian Life, 1 maja 1970, s. 35).

„W S[tarym] T[estamencie] nie ma dychotomii [dwudzielności] ciała i duszy. Izraelita widział rzeczy konkretnie, w całości, uważał więc, że ludzie to osoby, a nie coś złożonego. Wyraz nepeš [néfesz], mimo że jako jego odpowiednika używa się w tłumaczeniu naszego słowa dusza, nigdy nie oznacza duszy odrębnej od ciała czy od danej osoby. (...) Wyraz [psyché] jest w N[owym] T[estamencie] odpowiednikiem słowa nepeš. Może oznaczać pierwiastek życia, samo życie albo żywą istotę” (New Catholic Encyclopedia, 1967, t. 13, ss. 449, 450).

„Hebrajskiego wyrazu oznaczającego ‚duszę’ (nefesz — to, co oddycha) używał Mojżesz (...), określając nim ‚żywą istotę’ i w równej mierze istoty nie będące ludźmi. (...) W Nowym Testamencie słowo psychē (‚dusza’) miało podobne znaczenie jak nefesz” (The New Encyclopædia Britannica, 1976, Macropædia, t. 15, s. 152).

„Przekonanie, że po rozkładzie ciała dusza kontynuuje swój byt, jest w większym stopniu kwestią spekulacji filozoficznych lub teologicznych niż zwykłej wiary, toteż nie jest wyraźnie sformułowane w żadnym miejscu Pisma Świętego” (The Jewish Encyclopedia, 1910, t. 6, s. 564).

„Będąc daleko od tego, by stanowić jedną ‚część’ tworzącą z ciałem istotę zwaną człowiekiem, dusza oznacza całego człowieka jako byt ożywiony duchem życia. (...) Obiektywnie rzecz biorąc, ‚duszą’ nazywa się wszystko, co żyje, nawet zwierzę” (Słownik teologii biblijnej, Pallotinum, Poznań-Warszawa 1982, ss. 238, 239).

zefciu napisał(a):
wmawianie mi jakichś emocji, których wcale nie przejawiam, ani nie wyrażam tutaj.

To może jakieś osoby trzecie się wypowiedzą, jakie Twoje emocje można wyczuć z tego, jak piszesz. Ja to tak odebrałem, ponieważ dość szybko przeszedłeś do kąśliwego sarkazmu oraz oszczerstw.

zefciu napisał(a):
przecież owo głoszenie duchom w więzieniu musiało mieć miejsce przed wskrzeszeniem Trzeciego dnia.

Na jakiej podstawie tak sądzisz? Mowa tam, że Jezus poszedł im głosić "w tym stanie", a werset poprzedni opowiada o dwóch: przed oraz po ożywieniu. Prawda z Koheleta 9:10 podpowiada, że chodzi tu raczej o stan po ożywieniu. Wynika to też z szyku zdania. Nie napisano, że "był uśmiercony w ciele i w tym stanie poszedł głosić duchom w więzieniu, a potem został ożywiony w duchu", lecz "(...) ożywiony w duchu. W tym stanie poszedł i głosił...".

zefciu napisał(a):
Gdybyś tak podał jeden fragment, który rzeczywiście pokazuje, że Chrystus nie mógł głosić umarłym, a nie 6, które trzeba do tego celu poważnie nagiąć, to by było wspaniale.

Owe sześć wypowiadają się dość konkretnie, chyba że się jest przyzwyczajonym do filozofowania i naukowo-teologicznego rozważania fragmentów Księgi pisanej dla prostych ludzi...
Powyższy Koheleta 9:10 oraz Mt 12:40. W Mt Jezus przyrównuje swoje trzy dni w grobie do trzech dni Jonasza w brzuchu ryby. Jonasz nie mógł wówczas nic zdziałać, jedynie czekać na łaskę Boga. Ale już fragment z Koheleta mówi konkretnie o ograniczeniach osób śpiących w grobie.

zefciu napisał(a):
rzestań opowiadać, że kierujesz się wyłącznie tekstem Biblii i obiektywną wiedzą o tym, jak ten tekst rozumieli autorzy.

Jeśli tak robię, a robię, to nie widzę powodu, byś mi zabraniał o tym mówić. A Ty na czym opierasz swoje rozumienie kwestii duszy?


Pt sie 24, 2018 12:02
Zobacz profil
Post Re: Dusza
DżiVi napisał(a):
A jakie Ty tam widzisz?
„Synowie boży”.
Cytuj:
Obiektywna prawda jest właśnie w Biblii. Jaki Ty masz sposób, by ją interpretować?
Ja nie mam żadnego.
Cytuj:
(New Catholic Encyclopedia, 1967, t. 13, ss. 452, 454).
(Dictionnaire Encyclopédique de la Bible, Valence 1935, red. Alexandre Westphal, t. 2, s. 557).
(Presbyterian Life, 1 maja 1970, s. 35).
(New Catholic Encyclopedia, 1967, t. 13, ss. 449, 450).
(The New Encyclopædia Britannica, 1976, Macropædia, t. 15, s. 152).
(The Jewish Encyclopedia, 1910, t. 6, s. 564).
(Słownik teologii biblijnej, Pallotinum, Poznań-Warszawa 1982, ss. 238, 239).
A coś oprócz autorytetów (zresztą nie wszystkie wskazane przez Ciebie autorytety negują życie pozagrobowe – wkleiłeś ich tyle, aby przytłoczyć liczbą.
Cytuj:
To może jakieś osoby trzecie się wypowiedzą, jakie Twoje emocje można wyczuć z tego, jak piszesz.
Może przestań z tymi prywatnymi interpretacjami urastającymi do rangi prawdy objawionej. Tak w stosunku do autorów biblijnych, jak i mojej skromnej osoby.
Cytuj:
Na jakiej podstawie tak sądzisz? Mowa tam, że Jezus poszedł im głosić "w tym stanie"
I znowu Twój dopisek.
Cytuj:
Ale już fragment z Koheleta mówi konkretnie o ograniczeniach osób śpiących w grobie.
I gdzie tam mowa, że Chrystus nie może im głosić Ewangelii?
Cytuj:
Jeśli tak robię, a robię, to nie widzę powodu, byś mi zabraniał o tym mówić.
Daruj sobie te erystyczne tekściki. Niczego nie mam władzy Ci zabronić. Prowadzę dyskusję z Twoimi tezami, a nie zabraniam Ci czegoś.


Pt sie 24, 2018 12:12

Dołączył(a): Pn cze 25, 2018 15:08
Posty: 124
Post Re: Dusza
zefciu napisał(a):
„Synowie boży”.
Tak, to starohebrajski idiom w tym miejscu, oznacza "aniołowie". W przekładzie z którego ja korzystam ten idiom przetłumaczono akurat "synowie prawdziwego Boga". Ich potomstwo mające nadludzkie zdolności potwierdza, że nie byli to zwykli ludzie.

zefciu napisał(a):
A coś oprócz autorytetów

Może moja opinia, albo mojej żony? Ale jakie one mają znaczenie?

zefciu napisał(a):
wkleiłeś ich tyle, aby przytłoczyć liczbą.

"Kłamiesz"

zefciu napisał(a):
Cytuj:
Na jakiej podstawie tak sądzisz? Mowa tam, że Jezus poszedł im głosić "w tym stanie"
I znowu Twój dopisek.

Faktycznie! Dosłowne tłumaczenie oryginału brzmi "(...)ożywiony w duchu, w którym poszedł głosić...". Jeszcze bardziej konkretnie, że Jezus głosił duchom po ożywieniu, wskrzeszeniu.

zefciu napisał(a):
Cytuj:
Ale już fragment z Koheleta mówi konkretnie o ograniczeniach osób śpiących w grobie.
I gdzie tam mowa, że Chrystus nie może im głosić Ewangelii?

"Nie ma żadnej czynności (...) w grobie". Plus powyższe "po ożywieniu".

Na jakiej podstawie Ty wierzysz w nieśmiertelność duszy oraz to, że Jezus podczas trzydniowego pobytu w grobie głosił tymże nieśmiertelnym duszom?


Pt sie 24, 2018 12:27
Zobacz profil
Post Re: Dusza
DżiVi napisał(a):
zefciu napisał(a):
„Synowie boży”.
Tak, to starohebrajski idiom w tym miejscu, oznacza "aniołowie".
To jest jedna z dwóch najczęstszych interpretacji tego fragmentu.
Cytuj:
W przekładzie z którego ja korzystam ten idiom przetłumaczono akurat "synowie prawdziwego Boga".
Zatem w przekładzie, z którego Ty korzystasz różne rzeczy się do Biblii dopisuje.
Cytuj:
Może moja opinia, albo mojej żony? Ale jakie one mają znaczenie?
Żadne. Tak jak i Twojej autorytety.
Cytuj:
Faktycznie! Dosłowne tłumaczenie oryginału brzmi "(...)ożywiony w duchu, w którym poszedł głosić...".
No. Czyli znowu – nie ma tam wskazane, że głosił po Zmartwychwstaniu cielesnym.
Cytuj:
"Nie ma żadnej czynności (...) w grobie".
Skąd to niby?
Cytuj:
Na jakiej podstawie Ty wierzysz w nieśmiertelność duszy oraz to, że Jezus podczas trzydniowego pobytu w grobie głosił tymże nieśmiertelnym duszom?
Na podstawie wiary apostolskiej, którą Ty próbujesz podważyć jakimiś dopiskami do Biblii i rzekomym wpływem pogańskich filozofów, którego nie umiesz uzasadnić.


Pt sie 24, 2018 12:59

Dołączył(a): Pn cze 25, 2018 15:08
Posty: 124
Post Re: Dusza
zefciu napisał(a):
Cytuj:
W przekładzie z którego ja korzystam ten idiom przetłumaczono akurat "synowie prawdziwego Boga".
Zatem w przekładzie, z którego Ty korzystasz różne rzeczy się do Biblii dopisuje.

Tak, dopisano określenie precyzujące "prawdziwego", co w najmniejszym stopniu nie wpłynęło na sens. Powinienem go wyrzucić? :)

zefciu napisał(a):
nie ma tam wskazane, że głosił po Zmartwychwstaniu cielesnym.

Pewnie dlatego, że nigdzie nigdy nie napisano, że Chrystus zmartwychwstał cieleśnie. Zmartwychwstał "w duchu", jako istota duchowa, mogąca wrócić do nieba.

zefciu napisał(a):
Cytuj:
"Nie ma żadnej czynności (...) w grobie".
Skąd to niby?

Koheleta 9:10

zefciu napisał(a):
Na podstawie wiary apostolskiej

Jakieś fragmenty Pism apostołów potwierdzające, że wierzyli oni we wrodzoną nieśmiertelność duszy? Musimy tu ustalić w co wierzyli apostołowie :)
zefciu napisał(a):
Na podstawie wiary apostolskiej, którą Ty próbujesz podważyć jakimiś dopiskami do Biblii i rzekomym wpływem pogańskich filozofów, którego nie umiesz uzasadnić.

Encyklopedie i historycy to uzasadniają. Podałem Ci "przytłaczające" cytaty. Więc umiem uzasadnić. Oczywiście możesz odrzucić te autorytety, tak żeby "zefciowi do ideologii pasowało" :)

Tymczasem zefciu! Pojawię się tutaj może w niedzielę wieczorem, jak nie to w pn rano ;)


Pt sie 24, 2018 13:16
Zobacz profil
Post Re: Dusza
DżiVi napisał(a):
Tak, dopisano określenie precyzujące "prawdziwego", co w najmniejszym stopniu nie wpłynęło na sens.
Osoba, która twierdzi, iż opiera się wyłącznie na tekście Biblii powinna raczej być sceptyczna wobec praktyki dopisków, które „nie wpływają na sens”.
Cytuj:
Powinienem go wyrzucić?
Na mój gust – powinieneś ostrożnie do takiego „przekładu” podchodzić. Ale to jest moja opinia. Nie mnie uczyć Cię, jak wyznawać Twoją religię.
Cytuj:
Pewnie dlatego, że nigdzie nigdy nie napisano, że Chrystus zmartwychwstał cieleśnie.
Zatem czemu Tomasz chciał właśnie cielesnych dowodów, że to Jezus? I czemu tak mocno podkreślono w Biblii, że Jezus jadł?
Cytuj:
Koheleta 9:10
No i gdzie tam jest, że Bóg nie może głosić w otchłani?
Cytuj:
Jakieś fragmenty Pism apostołów potwierdzające, że wierzyli oni we wrodzoną nieśmiertelność duszy?
Już je wskazałem. Nie moja wina, że Ty tam widzisz demony. Poza tym nie napisałem o pismach Apostołów, a o wierze Apostołów.
Cytuj:
Musimy tu ustalić w co wierzyli apostołowie
To ustalcie. My już ustaliliśmy.
Cytuj:
Encyklopedie i historycy to uzasadniają. Podałem Ci "przytłaczające" cytaty. Więc umiem uzasadnić.
W tych cytatach nie było uzasadnienia. Było stwierdzenie faktu.
Cytuj:
Oczywiście możesz odrzucić te autorytety, tak żeby "zefciowi do ideologii pasowało"
Odrzucanie jakiegoś autora piszącego pod tezę w gazecie „Presbyterian Life” porównujesz z odrzucaniem fragmentów Pisma Świętego?


Pt sie 24, 2018 13:28
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Dusza
DżiVi napisał(a):
Pewnie dlatego, że nigdzie nigdy nie napisano, że Chrystus zmartwychwstał cieleśnie. Zmartwychwstał "w duchu", jako istota duchowa, mogąca wrócić do nieba.

"Zatrwożonym i wylękłym zdawało się, że widzą ducha. Lecz On rzekł do nich: «Czemu jesteście zmieszani i dlaczego wątpliwości budzą się w waszych sercach? Popatrzcie na moje ręce i nogi: to Ja jestem. Dotknijcie się Mnie i przekonajcie: duch nie ma ciała ani kości, jak widzicie, że Ja mam." (Łk 24, 37-39)


Pt sie 24, 2018 13:47
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn cze 25, 2018 15:08
Posty: 124
Post Re: Dusza
zefciu napisał(a):
Osoba, która twierdzi, iż opiera się wyłącznie na tekście Biblii powinna raczej być sceptyczna wobec praktyki dopisków, które „nie wpływają na sens”

Na pw możesz mi podać nazwę przekładu z jakiego najczęściej korzystasz - pokażę Ci dopisek, tym razem wypaczający sens ;)

zefciu napisał(a):
Zatem czemu Tomasz chciał właśnie cielesnych dowodów, że to Jezus? I czemu tak mocno podkreślono w Biblii, że Jezus jadł?

feelek napisał(a):
"Zatrwożonym i wylękłym zdawało się, że widzą ducha. Lecz On rzekł do nich: «Czemu jesteście zmieszani i dlaczego wątpliwości budzą się w waszych sercach? Popatrzcie na moje ręce i nogi: to Ja jestem. Dotknijcie się Mnie i przekonajcie: duch nie ma ciała ani kości, jak widzicie, że Ja mam." (Łk 24, 37-39)

Nie wiem, czy to podkreślono, czy po prostu opisano. Jeśli w 1Pt 3:18,19 napisano konkretnie, że Jezus zmartwychwstał w ciele duchowym, to tak było. Potwierdzały to przypadki nagłego znikania, nierozpoznawania go, czy przechodzenia przez "zamknięte drzwi". Jezus po prostu mógł się materializowac, żeby wzmocnić wiarę uczniów, by dostali namacalne dowody. To proste, wszystko to wynika z treści Ewangelii. Czy opisani w Rdz 18:1-8 aniołowie żyli w ludzkich ciałach, czy zmaterializowali swoje ciała duchowe na potrzeby rozmowy z Abrahamem? Zauważ, że oni też jedli...

zefciu napisał(a):
No i gdzie tam jest, że Bóg nie może głosić w otchłani?

Osoba martwa nie może tego robić. Jezus przez trzy dni (do ożywienia) był martwy. Jaki problem, żeby przyjąć fakt, że głosił po "ożywieniu", co wynika z szyku zdania oraz nie przeczy nauce o stanie umarłych?

zefciu napisał(a):
Poza tym nie napisałem o pismach Apostołów, a o wierze Apostołów.

Rozumiem, że zachowały się jakieś niebiblijne zapiski niektórych z 13 apsotołów (11 wiernych plus Maciej i Paweł). Bo w biblijnych pismach apostołów mi tego chyba nie pokażesz?..

zefciu napisał(a):
W tych cytatach nie było uzasadnienia. Było stwierdzenie faktu.

Jeśli się to znalazło w encyklopediach, to znaczy, że są one uzasadnione. Możesz polemizowac z faktami, jesli nie pasują do Twojej ideologii, masz do tego prawo.

zefciu napisał(a):
Odrzucanie jakiegoś autora piszącego pod tezę w gazecie „Presbyterian Life” porównujesz z odrzucaniem fragmentów Pisma Świętego?

New Catholic Encyclopedia, The New Encyclopædia Britannica, The Jewish Encyclopedia, Słownik teologii biblijnej - przeciw temu podajesz fragmenty z Pisma Świętego, jednak pomijając ich kontekst najbliższy oraz szerszy (tego jak Biblia w innych miejscach konkretniej pokazuje, jak rozumieć inny mniej konkretny fragment odnoszący się do danego zagadnienia). Możemy albo tłumaczyć Biblię przez pryzmat właśnie Biblii, a tam gdzie trzeba to i słowników, które potrafią rozwiać wątpliwości, albo przez pryzmat popularnych tez głoszonych przez pogan.


Pn sie 27, 2018 9:46
Zobacz profil
Post Re: Dusza
DżiVi napisał(a):
Na pw możesz mi podać nazwę przekładu z jakiego najczęściej korzystasz - pokażę Ci dopisek, tym razem wypaczający sens ;)
A czemu na pw? Oczywiście najczęściej korzystam (liturgicznie i pozaliturgicznie) z przekładu elżbietańskiego.
Cytuj:
Nie wiem, czy to podkreślono, czy po prostu opisano. Jeśli w 1Pt 3:18,19 napisano konkretnie, że Jezus zmartwychwstał w ciele duchowym, to tak było. Potwierdzały to przypadki nagłego znikania, nierozpoznawania go, czy przechodzenia przez "zamknięte drzwi". Jezus po prostu mógł się materializowac, żeby wzmocnić wiarę uczniów, by dostali namacalne dowody.
Dlaczego jednak Jezus dał im owe „namacalne dowody” i dał podstawy błędnego przekonania, że jest cielesny, skoro mógł utwierdzić ich w przekoaniu, że jest zjawą.
Cytuj:
Czy opisani w Rdz 18:1-8 aniołowie żyli w ludzkich ciałach, czy zmaterializowali swoje ciała duchowe na potrzeby rozmowy z Abrahamem? Zauważ, że oni też jedli...
Nie jest ten fakt jednak podkreślony tak mocno, jak w Ewangelii.
Cytuj:
Osoba martwa nie może tego robić. Jezus przez trzy dni (do ożywienia) był martwy. Jaki problem, żeby przyjąć fakt, że głosił po "ożywieniu"
Bo po ożywieniu przebywał na Ziemi, a nie w Otchłani.
Cytuj:
zefciu napisał(a):
Poza tym nie napisałem o pismach Apostołów, a o wierze Apostołów.

Rozumiem, że zachowały się jakieś niebiblijne zapiski niektórych z 13 apsotołów (11 wiernych plus Maciej i Paweł).
Czy Ty rozumiesz język polski? Piszę, iż „nie mam na myśli pism”. A Ty mi na to „rozumiem, że zachowały się zapiski”. Czy Ty w ogóle czytasz to, co piszę, czy tylko wykonujesz swoją wierszówkę?
Cytuj:
Jeśli się to znalazło w encyklopediach, to znaczy, że są one uzasadnione.
Aha – skoro tak piszą, to znaczy, że mają uzasadnienie. I nie trzeba tego uzasadnienia sprawdzać. Ale oczywiście jedynym autorytetem jest dla Ciebie tekst Biblii.


Pn sie 27, 2018 9:58
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 90 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL