Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 10:50



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
 Wizja śmierci wg księdza 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Wizja śmierci wg księdza
Pycha, zazdrość, chciwość to już są grzechy. Pytanie, co jest powodem do grzechu?


So wrz 15, 2018 10:14
Zobacz profil
Post Re: Wizja śmierci wg księdza
feelek napisał(a):
Pycha, zazdrość, chciwość to już są grzechy. Pytanie, co jest powodem do grzechu?

Zadufanie w sobie, egoizm.....których można się pozbyć, pracując nad sobą, lub najczęściej w wyniku nieszczęść, chorób, dramatów, pozwalają ludziom spokornieć, a co za tym idzie niweczą pychę i z niej wypływające inne grzechy.


So wrz 15, 2018 10:39

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Wizja śmierci wg księdza
feelek napisał(a):
JedenPost napisał(a):
Zbigniew3991 napisał(a):
Jezus powiedział: "jeśli ręka jest Ci powodem do grzechu, odetnij ją". Gdyby rozumieć to dosłownie, większość z ludzi byłaby niepełnosprawna.


No nie wiem, jeśli rozumieć to dosłownie, to jest tam słowo jeśli, które tak jakby każe się zastanowić, czy istotnie to ręka jest powodem grzechu, czy może coś innego...

JedenPost, niezwykle celne spostrzeżenie. Właśnie, jeśli nie ręka to co?


Trudno mi mówić o grzechu w znaczeniu chrześcijańskim gdyż moje poglądy są nieco inne, ale z większością tak naprawdę się zgadzam. Mi wychodzi na to że ręka nie jest powodem grzechu gdyż tylko jest narzędziem wykonawczym, rozkazy idą z umysłu. Nie chodzi o to aby pozbyć się umysłu ale odkryć jego 'błędne oprogramowanie' i je przeprogramować. I znów dochodzimy do motywu poznania siebie, różnych swoich aspektów, tego kim jesteśmy , co posiadamy, co chcemy posiadać a czego nie.

Alus napisał(a):
feelek napisał(a):
Pycha, zazdrość, chciwość to już są grzechy. Pytanie, co jest powodem do grzechu?

Zadufanie w sobie, egoizm.....których można się pozbyć, pracując nad sobą, lub najczęściej w wyniku nieszczęść, chorób, dramatów, pozwalają ludziom spokornieć, a co za tym idzie niweczą pychę i z niej wypływające inne grzechy.


Alus, a potem że w kółko dostrzegam podobieństwa między religiami... Egoizm wypływa z braku zrozumienia czym jest ego a czym powinno być. Uważam że tak naprawdę chodzi o regułę środka, właśnie o kochanie siebie tak jak innych - ani więcej ani mniej , daje to brak arogancji, ale też brak poczucia bycia gorszym - po prostu jesteśmy inni, ale jednak równi, jesteśmy z sobą powiązani tak że krzywdząc kogokolwiek i tak w taki czy inny sposób odbije się to na wszystkich, zaniedbywanie siebie też jest krzywdzeniem...
Dla mnie pokora to zdrowy środek między zadufanem, arogancją a samoponiżeniem. Dla mnie to mega trudne, niby wiem że jesteśmy równi, mamy tylko inne poglądy, cechy itd, ale mój umysł jest nastawiony na porównywanie wszystkiego z wszystkim... ocenianie według własnych arbitralnych kryteriów... Niby wiem że te oceny to nie rzeczywistość a tylko subiektywne osądy... Niby wiem że 'nie sądźcie a nie będziecie sądzeni' czy jakoś tak to szło, ale programowanie umysłu to po prostu trudne wyzwanie.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


So wrz 15, 2018 12:07
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Wizja śmierci wg księdza
Alus napisał(a):
feelek napisał(a):
Pycha, zazdrość, chciwość to już są grzechy. Pytanie, co jest powodem do grzechu?

Zadufanie w sobie, egoizm.....których można się pozbyć

Bardziej egoistyczne myśli i sugestie, które się pojawiają i pielęgnowane ulegają dalszemu wzrostowi.


So wrz 15, 2018 16:53
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Wizja śmierci wg księdza
No to teraz ustal skąd się pojawiają, co je wywołuje. Szukaj przyczyny problemu...

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pn wrz 17, 2018 18:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Wizja śmierci wg księdza
Egoistyczne myśli są wytworem naszego umysłu, natomiast sugestie to przekazy pochodzące od innych osób. Przyczyną problemu nie jest to, że się pojawiają, na to nie mamy wpływu. Problem polega na tym, że zamiast je w porę usunąć (odciąć, wyłupić) zaczynamy pielęgnować, co powoduje, że po pewnym czasie stopniowo ulegają przemianie w grzech.


Pn wrz 17, 2018 21:52
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Wizja śmierci wg księdza
Feelek - usuwanie skutków czegoś bez dotarcia do przyczyny , zrozumienia jej i przekształcenia jeśli jest taka potrzeba to walka z wiatrakami...

Może zacznij od zdefiniowania czym jest egoizm i altruizm i przemyślenia jak się mają do zdrowego szacunku dla siebie i innych, zdrowego poczucia własnej wartości.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Śr wrz 26, 2018 10:08
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Wizja śmierci wg księdza
Masz na myśli dualistyczne doświadczanie?


Śr wrz 26, 2018 12:38
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Wizja śmierci wg księdza
Zależy co rozumiesz pod pojęciem dualistyczne doświadczanie.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Śr wrz 26, 2018 14:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Wizja śmierci wg księdza
Podział na tego, kto doświadcza i to, co jest doświadczane.


Śr wrz 26, 2018 16:28
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Wizja śmierci wg księdza
Tylko czy zrozumienie że ten podział to iluzja daje automatyczne rozwiązanie problemu egoizmu i altruizmu?
Do tego czy zatarcie granic między doświadczaniem a doświadczanym nie powoduje zaniku doświadczeń, zakończenia w pewnym sensie gry? Może iluzje mają swój sens i cel ?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Śr wrz 26, 2018 16:34
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Wizja śmierci wg księdza
IrciaLilith napisał(a):
Tylko czy zrozumienie że ten podział to iluzja daje automatyczne rozwiązanie problemu egoizmu i altruizmu?

To altruizm też jest problemem?

Cytuj:
Do tego czy zatarcie granic między doświadczaniem a doświadczanym nie powoduje zaniku doświadczeń, zakończenia w pewnym sensie gry?

Niby dlaczego? Czy doświadczanie, które nie jest oparte na emocjach przestaje już być doświadczaniem? Nie sądzę. Myślę, że chyba najważniejszym pytaniem jest, czym jest to, co się wówczas doświadcza?


Śr wrz 26, 2018 19:37
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Wizja śmierci wg księdza
Według mnie dobrze pojmowany egoizm i dobrze pojmowany altruizm to dokładnie to samo i wiem jak to w pierwszym momencie brzmi, ale jak przemyśli się dokładnie i wie że jakie człowiek ma potrzeby to staje się to jasne i logiczne.

A czy ja mówię o braku emocji? Czym jest to co się doświadcza gdy doświadczenie nie jest oparte na emocjach? Wszelkich innych dostępnych informacji ;) Emocje można wyłączyć, nie doświadczać ich - ja tego eksperymentu za dobrze nie wspominam, choć było to ciekawe i wartościowe doświadczenie.
Ważniejsze jest pytanie co doświadcza a co jest doświadczane. I w zależności od tego co się ustali odpowiedź na moje pytanie będzie się znacznie różniła.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Cz wrz 27, 2018 12:07
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL