Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 16, 2024 20:03



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 126 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona
 Problem dogmatów. 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2733
Post Re: Problem dogmatów.
IrciaLilith napisał(a):
Robaczku - Co do pytania jak mnie kochasz to ja rozkładałam Miłość na czynniki pierwsze,................... możesz być w 100% człowiekiem i w 100% zwierzęciem

To co piszesz o milosci to straszne. Dobrze ze to czas przeszly.
Jezeli spojnik "i" oznacza tozsamosc to Twoje stwierdzenie nie jest prawdziwe.


Śr lis 14, 2018 22:39
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Problem dogmatów.
robaczek2 napisał(a):

Po prostu inaczej rozumiemy rzeczywistosc.
Dla mnie pytanie o ilosc dogmatow jest podobne do pytania - jak mnie kochasz?


To dość dziwne zestawienie, ponieważ dogmaty to konkretne orzeczenia, stąd w danym momencie niewątpliwie istnieje określona ich liczba, zatem przedstawienie ich pełnej listy nie powinno stanowić zagadnienia metafizycznego. Pytanie jest konkretne i uzasadnione i szczerze mówiąc dziwne jest, że nikt tutaj najwyraźniej nie potrafi na nie jasno odpowiedzieć.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Śr lis 14, 2018 23:01
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2733
Post Re: Problem dogmatów.
JedenPost napisał(a):
To dość dziwne zestawienie, ponieważ dogmaty to konkretne orzeczenia, stąd w danym momencie niewątpliwie istnieje określona ich liczba

Mozesz sobie tak wyobrazac ale Twoje wyobrazenie nie musi byc zgodne z rzeczywistoscia.
Mozesz sobie rowniez wyobrazac ze aby cos bylo dogmatem musi to potwierdzic papiez w obecnosci 17-u swiadkow, podpisac sie atramentem, opublikowac w co najmniej 3 jezykach na internecie itd.
Ale to tylko Twoja wyobraznia podobnie jak Twoje "niewatpliwie istnieje okreslona ich liczba"
W kilku wypowiedziach kwestia dogmatow byla wyjasniona np.
"Jeśli Kościół dojdzie do przekonania, że jest to pogląd pochodzący od Ducha Świętego, czyli jest prawdą Bożą może go ogłosić w formule dogmatycznej".

Rozumiesz znaczenie slow - "moze to oglosic"?
Kazdy czlonek KRK zdaje sobie sprawe, ze jest jeden Bog, ze stworzyl wszechswiat godny podziwu, ze sprawia ze zmieniaja sie pory roku....
I milion innych stwierdzen - opublikowanych lub nie. I opublikowanych w formule dogmatycznej lub nie.


Śr lis 14, 2018 23:25
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Problem dogmatów.
robaczek2 napisał(a):
Ale to tylko Twoja wyobraznia podobnie jak Twoje "niewatpliwie istnieje okreslona ich liczba"


Nic podobnego. To fakt. Jeszcze raz, bo najwyraźniej nie dociera do Ciebie sedno: nie mówimy o wszystkich dogmatach potencjalnych, tylko tych faktycznie ogłoszonych. Ogłoszenie dogmatu ma miejsce w danym punkcie czasu, jest realnym wydarzeniem, zatem dla każdego momentu istnieje zamknięty zbiór takich wydarzeń, jakie miały miejsce w przeszości. Od powstania KRK do dziś ogłoszono X dogmatów - i tego nie możesz podważyć.

Co więcej: ogłaszanie dogmatu w zasadzie mija się z celem, jeśli dobry katolik nie jest w stanie sprawdzić, czy dana kwestia, która go nurtuje, była czy nie była przedmiotem rozstrzygnięcia dogmatycznego.


robaczek2 napisał(a):
Rozumiesz znaczenie slow - "moze to oglosic"?


Tak, Oznacza ono, że może coś w tej formule ogłosić, lub nie. A to, co ogłoszono, można zestawić i policzyć.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Cz lis 15, 2018 9:20
Zobacz profil
Post Re: Problem dogmatów.
JedenPost napisał(a):
Co więcej: ogłaszanie dogmatu w zasadzie mija się z celem, jeśli dobry katolik nie jest w stanie sprawdzić, czy dana kwestia, która go nurtuje, była czy nie była przedmiotem rozstrzygnięcia dogmatycznego.

Zatem, może ktoś z dobrych i jaśnie oświeconych katolików - czyli Ksiądz lub Biskup zabrałby głos w tej ważnej i niecierpiącej zwłoki sprawie?
Byłoby to z pożytkiem doczesnym i wiecznym dla całej trzódki.

A na serio, dogmaty i ogłaszanie ich, są jedną z wypadkowych autorytetu kościoła instytucjonalnego.
Dzięki temu tenże wypasa trzódkę żelazną rózgą i ma z tego niezłe profity materialne i niematerialne. A przy okazji kupę zabawy co było widać na pewnym filmie znienawidzonym i zbojkotowanym przez twardogłowy kościelny "elektorat".


Cz lis 15, 2018 10:01
Post Re: Problem dogmatów.
Believing napisał(a):
JedenPost napisał(a):
Co więcej: ogłaszanie dogmatu w zasadzie mija się z celem, jeśli dobry katolik nie jest w stanie sprawdzić, czy dana kwestia, która go nurtuje, była czy nie była przedmiotem rozstrzygnięcia dogmatycznego.

Zatem, może ktoś z dobrych i jaśnie oświeconych katolików - czyli Ksiądz lub Biskup zabrałby głos w tej ważnej i niecierpiącej zwłoki sprawie?
Byłoby to z pożytkiem doczesnym i wiecznym dla całej trzódki.

A na serio, dogmaty i ogłaszanie ich, są jedną z wypadkowych autorytetu kościoła instytucjonalnego.
Dzięki temu tenże wypasa trzódkę żelazną rózgą i ma z tego niezłe profity materialne i niematerialne. A przy okazji kupę zabawy co było widać na pewnym filmie znienawidzonym i zbojkotowanym przez twardogłowy kościelny "elektorat".

Typowe ple..ple..ple - jeśli chcesz być wiarygodny, to przedstaw każdy profit materialny wynikający z każdego dogmatu.


Cz lis 15, 2018 12:36
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2733
Post Re: Problem dogmatów.
JedenPost napisał(a):
robaczek2 napisał(a):
Ale to tylko Twoja wyobraznia podobnie jak Twoje "niewatpliwie istnieje okreslona ich liczba"

Nic podobnego. To fakt..

Nie mamy o czym dyskutowac skoro wiesz lepiej, ze "niewatpliwie istnieje okreslona ich liczba"
Podawalem przyklady ilosci praw przyrody, kropelek wody lub ilosci milosci w milosci. Wiecej nie potrafie.

Skoro wiesz lepiej to moze sie czegos dowiem od Ciebie: Kto, kiedy i gdzie oglosil dogmat - jest jeden Bog?


Cz lis 15, 2018 14:49
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 18, 2018 14:22
Posty: 759
Post Re: Problem dogmatów.
Robaczku wybacz ale chyba się trochę zafiksowałeś i nawet nie próbujesz zrozumieć co JedenPost chce powiedzieć. Na dzień dzisiejszy jest jakaś ściśle określona ilość ogłoszonych dogmatów. Nie jest tak, że jest ich bliżej nieokreślona ilość. Ilość ludzi na świecie na dzień 15.11.2018 na godz. 14:56 i 15'' też jest ściśle określona. Nie znaczy, że ktoś z ludzi dokładnie ją zna, ale jest ona określona i skończona.

_________________
"Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą" (Lk 16,31)


Cz lis 15, 2018 14:55
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Problem dogmatów.
robaczek2 napisał(a):
Nic podobnego. To fakt..


Nie mamy o czym dyskutowac skoro wiesz lepiej, ze "niewatpliwie istnieje okreslona ich liczba"[/quote]

Ty też powinieneś to wiedzieć, ponieważ jest to oczywistością. Czemu nie jesteś w stanie tego pojęć - nie wiem, ale zakrawa to na absurd.


robaczek2 napisał(a):
Podawalem przyklady ilosci praw przyrody, kropelek wody lub ilosci milosci w milosci. Wiecej nie potrafie.


I dobrze, bo te "przykłady" nie mają nic do rzeczy.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Cz lis 15, 2018 16:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2733
Post Re: Problem dogmatów.
Padre77 napisał(a):
nawet nie próbujesz zrozumieć co JedenPost chce powiedzieć. Na dzień dzisiejszy jest jakaś ściśle określona ilość ogłoszonych dogmatów. Nie jest tak, że jest ich bliżej nieokreślona ilość. Ilość ludzi na świecie na dzień 15.11.2018 na godz. 14:56 i 15'' też jest ściśle określona. Nie znaczy, że ktoś z ludzi dokładnie ją zna, ale jest ona określona i skończona.

Mysle, ze rozumiem, ze chodzi mu o dokladna liczbe typu np. 2343.
Kluczowe jest Twoje "nie znaczy ze ktos z ludzi dokladnie ja zna"
Nikt nie wie ile jest ludzi w tym momencie.
Nikt nie wie ile jest dogmatow - to nie ja wymyslilem. Bodajze ks Dziewiecki.
Nikt nie wie ile jest praw przyrody.
Nikt nie wie kto byl ostatnim nie-czlowiekiem i pierwszym czlowiekiem w procesie ewolucji.

Najpowazniejszym, wydawanym co jakis czas, kompendium wiary KRK jest Denzinger's "Enchiridion Symbolorum et Definitionum" i tam nalezy szukac informacji na temat liczby dogmatow. Jednak nawet w tym dziele nie ma ostrej granicy pomiedzy dogmatem i nauka z duza doza nieomylnosci.

Widze dwa problemy:
Czekam na odpowiedz na moje: kto, kiedy i gdzie oglosil dogmat: jest jeden Bog?
Czy ogloszenie kogokolwiek swietym lub blogoslawionym Kosciola jest dogmatem?


Cz lis 15, 2018 20:19
Zobacz profil
Post Re: Problem dogmatów.
Cytuj:
Widze dwa problemy:
Czekam na odpowiedz na moje: kto, kiedy i gdzie oglosil dogmat: jest jeden Bog?

Kościół jedynie na soborze w Nicei powtórzył za Biblią:
Jestem, który jestem - Jestem, zatem nie jesteśmy.
Słuchaj Izraelu, Pan jest naszym Bogiem - Panem jedynym (Pwt 6,4), co NT powtarza Jeden jest Pan, jedna wiara, jeden chrzest (Ef 4,5)

Cytuj:
Czy ogloszenie kogokolwiek swietym lub blogoslawionym Kosciola jest dogmatem?

Nie.
Beatyfikacja i kanonizacja ma w Kościele jedynie wymiar eklezjalny, moralny, liturgiczny.


Pt lis 16, 2018 8:56
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2733
Post Re: Problem dogmatów.
Alus napisał(a):
Cytuj:
Widze dwa problemy:
Czekam na odpowiedz na moje: kto, kiedy i gdzie oglosil dogmat: jest jeden Bog?

Kościół jedynie na soborze w Nicei powtórzył za Biblią:
Jestem, który jestem - Jestem, zatem nie jesteśmy.
Słuchaj Izraelu, Pan jest naszym Bogiem - Panem jedynym (Pwt 6,4), co NT powtarza Jeden jest Pan, jedna wiara, jeden chrzest (Ef 4,5).

W temacie tego watku inaczej niz niektorzy z naszych przyjaciol rozumiem pojecie dogmatu i problemy z tym zwiazane. Nie widze sensu w pytaniu o ich ilosc lub ich ogloszenie lub nie i dla mnie to jest typowe podchodzenie z mlotkiem do mercedesa.
Jezeli przyjme Twoje wyjasnienie o orzeczeniu soboru to od razu narzuca sie pytanie czy inne orzeczenia tez mozna traktowac jako dogmaty.


Pt lis 16, 2018 18:21
Zobacz profil
Post Re: Problem dogmatów.
Alus napisał(a):
Believing napisał(a):
JedenPost napisał(a):
Co więcej: ogłaszanie dogmatu w zasadzie mija się z celem, jeśli dobry katolik nie jest w stanie sprawdzić, czy dana kwestia, która go nurtuje, była czy nie była przedmiotem rozstrzygnięcia dogmatycznego.

Zatem, może ktoś z dobrych i jaśnie oświeconych katolików - czyli Ksiądz lub Biskup zabrałby głos w tej ważnej i niecierpiącej zwłoki sprawie?
Byłoby to z pożytkiem doczesnym i wiecznym dla całej trzódki.

A na serio, dogmaty i ogłaszanie ich, są jedną z wypadkowych autorytetu kościoła instytucjonalnego.
Dzięki temu tenże wypasa trzódkę żelazną rózgą i ma z tego niezłe profity materialne i niematerialne. A przy okazji kupę zabawy co było widać na pewnym filmie znienawidzonym i zbojkotowanym przez twardogłowy kościelny "elektorat".

Typowe ple..ple..ple - jeśli chcesz być wiarygodny, to przedstaw każdy profit materialny wynikający z każdego dogmatu.


Alus, niestety mój post do Ciebie, dotyczący dogmatów i profitów, został wycięty przez moderację.
Gdybyś była zainteresowana szczegółami to daj znać przez pw.
Z pozdrowieniami.
P.S.
Dogmat o czyśćcu
oficjalnie przyjęty na Soborze Florenckim w 1439-1443 -> profit -> odpusty, wypominki, msze św za dusze w czyśćcu cierpiące.


Pt lis 16, 2018 19:42
Post Re: Problem dogmatów.
robaczek2 napisał(a):
W temacie tego watku inaczej niz niektorzy z naszych przyjaciol rozumiem pojecie dogmatu i problemy z tym zwiazane. Nie widze sensu w pytaniu o ich ilosc lub ich ogloszenie lub nie i dla mnie to jest typowe podchodzenie z mlotkiem do mercedesa.
Jezeli przyjme Twoje wyjasnienie o orzeczeniu soboru to od razu narzuca sie pytanie czy inne orzeczenia tez mozna traktowac jako dogmaty.

Nie narzuca się gdy się wie, że efektem soborów są: dekrety, kanony, orzeczenia, deklaracje i konstytucje - jak choćby te opracowane na SWII.
Wszystkie te postanowienia soborów podlegają z czasem zmianom i korektom, niezmienne od IV w jest Credo - dogmat o wierze.

Cytuj:
Dogmat o czyśćcu[/b] oficjalnie przyjęty na Soborze Florenckim w 1439-1443 -> profit -> odpusty, wypominki, msze św za dusze w czyśćcu cierpiące.

Nigdy nie istniał dogmat o czyśćcu.


So lis 17, 2018 9:06
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2733
Post Re: Problem dogmatów.
Alus napisał(a):
Nigdy nie istniał dogmat o czyśćcu.

Na jakiejs stronie katolickiej znalazlem artykul z "Milujcie Sie" a w nim "Istnienie czyśćca jest prawdą wiary objawioną przez Pana Boga. Została ona sformułowana jako dogmat na Soborze Trydenckim w 1563 r.".


So lis 17, 2018 20:18
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 126 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL