Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 6:58



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 126 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona
 Problem dogmatów. 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Problem dogmatów.
robaczek2 napisał(a):
JedenPost napisał(a):
Mowa o pełnej liście ogłoszonych dogmatów.

Mowa o pelnej liscie ogloszonych praw przyrody.


Kto o niej mówił? Nie pomyliłeś aby wątku? Ten dotyczy dogmatów, wskazuje na to nazwa.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pn lis 12, 2018 9:38
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Problem dogmatów.
Alus napisał(a):
Cytuj:
Nic podobnego z tego bezpośrednio nie wynika. Dziewica w danym momencie to nie zawsze Dziewica.

Gdybanie nic nie zmienia.


Jakie "gdybanie"? Jesteś pewna, że rozumiesz, co znaczy to słowo?

Alus napisał(a):
A czym innym ma niby być?


Sugerowałaś, że czymś wynikającym z PŚ wprost - na tyle, by jego odrzucenie miało automatycznie skutkować odrzuceniem treści Biblii.

Alus napisał(a):
W przypadku dwu o Maryi zawsze Dziewicy i Niepokalanym Poczęci, pod warunkiem, że wyrzucone zostaną słowa Zwiastowania z Biblii.


Nic podobnego. Skoro dogmaty są tylko interpretacjami, jednymi z wielu możliwych, to dla ich zmiany nie trzeba niczego z Biblii wyrzucać.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pn lis 12, 2018 9:42
Zobacz profil
Post Re: Problem dogmatów.
JedenPost napisał(a):
Alus napisał(a):
Cytuj:
Nic podobnego z tego bezpośrednio nie wynika. Dziewica w danym momencie to nie zawsze Dziewica.

Gdybanie nic nie zmienia.


Jakie "gdybanie"? Jesteś pewna, że rozumiesz, co znaczy to słowo?

Alus napisał(a):
A czym innym ma niby być?


Sugerowałaś, że czymś wynikającym z PŚ wprost - na tyle, by jego odrzucenie miało automatycznie skutkować odrzuceniem treści Biblii.

Alus napisał(a):
W przypadku dwu o Maryi zawsze Dziewicy i Niepokalanym Poczęci, pod warunkiem, że wyrzucone zostaną słowa Zwiastowania z Biblii.


Nic podobnego. Skoro dogmaty są tylko interpretacjami, jednymi z wielu możliwych, to dla ich zmiany nie trzeba niczego z Biblii wyrzucać.

Przeczytaj sobie w sjp czym jest dogmat, bo nie są interpretacjami jednymi z możliwych.....chyba, że napiszesz nową wersję rozdziału "Zwiastowanie Maryi" i odpowiednio ją zinterpretujesz.


Pn lis 12, 2018 11:23

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Problem dogmatów.
Oczywiście, że dogmaty są interpretacjami jednymi z możliwych. To fakt obiektywny, z którym żadne wydumane definicje - tym bardziej wzięte z amatorskich internetowych słowników - nie mają mocy polemizować.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pn lis 12, 2018 11:33
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Problem dogmatów.
Dogmaty są interpretacjami, ale Kościół utrzymuje, że nie są one jednymi z możliwych, tylko są słuszne, a inne interpretacja są fałszywe. To, czy Kościół ma w tym rację, to sprawa dyskusyjna.

Wiarygodność dogmatów jest dowodzona za pomocą interpretacji Biblii, ale Kościół uważa, że jest również Tradycja. Ponad to Kościół uważa, że jest prowadzony przez Duch Świętego, dzięki czemu jest nieomylny w ustanawianiu dogmatów. To, czy Kościół ma rację, to znowu sprawa dyskusyjna, ale jest faktem to, że jeśli odrzucimy to stanowisko Kościoła, to możemy również uznać dogmaty ustanawiane przez Kościół za niepoprawne.

_________________
MODERATOR


Pn lis 12, 2018 12:00
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Problem dogmatów.
Owszem. Nie wynika jednak z tego potrzeba zmiany treści PŚ, prawda?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pn lis 12, 2018 12:08
Zobacz profil
Post Re: Problem dogmatów.
Believing napisał(a):
W 1622 roku papież Grzegorz XV zakazuje katolikom czytania Biblii. Następnie Kościół katolicki zabrania jej rozpowszechniania


Manipulator Believing zapomniał napisać że zakaz dotyczył tylko i wyłącznie protestanckich przekładów Biblii. Katolickich zakaz nie dotyczył

Cytuj:
1897 — Papież Leon XIII włączył Biblię do indeksu ksiąg zakazanych


Wiesz chociaż czym jest Indeks Ksiąg Zakazanych? Tak Btw, Nikt Biblii z indeksu nie usunął. A jakoś nie widzę żeby agenci łacinników wchodzili do domów i zamykali każdego kto czyta PŚ

Ja wiem że rozmowa z protestantami nie ma sensu. Ale jeszcze ktoś czytający ten wątek a nie mający pojęcia co jest pięć uwierzy w te brednie

IrciaLilith napisał(a):
Jak sama dostrzegasz o losach Marii po śmierci Jezusa, szczególnie o Wniebowzięciu nie ma ani słowa


Nie wcale to nie jest tak że Kościół od dwóch tysięcy lat uznaje że Maryja była wieczną dziewicą i została wniebowzięta. Nie bo wcale to nie jest tak że wszyscy Ojcowie Kościoła głosili iż Maryja była wieczną dziewicą i została wniebowzięta


Pn lis 12, 2018 13:05

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Problem dogmatów.
Quinque napisał(a):
Nie wcale to nie jest tak że Kościół od dwóch tysięcy lat uznaje że Maryja była wieczną dziewicą i została wniebowzięta. Nie bo wcale to nie jest tak że wszyscy Ojcowie Kościoła głosili iż Maryja była wieczną dziewicą i została wniebowzięta


Istotnie, nie jest tak.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pn lis 12, 2018 13:21
Zobacz profil
Post Re: Problem dogmatów.
IrciaLilith napisał(a):
Zefciu - Nie mam potrzeby utożsamiania się z czymkolwiek czego doświadczam
A ja nie twierdzę, że masz się utożsamić z czymś czego doświadczasz. Proszę, abyś mi wyjaśniła, czym się różnią pojęcia, którymi tak swobodnie szafujesz nie wyjaśniając, co masz na myśli.

Cytuj:
Serio, Zefciu, dla mnie 'ja' to tylko zaimek...
Wiesz dobrze, że to zdanie nie niesie żadnej informacji (poza faktem gramatycznym na poziomie podstawówwki). Zatem po co mi je serwujesz?

nolda napisał(a):
Sheldrake wymienia następujące, obecnie jego zdaniem podważalne, "dogmaty" lub założenia współczesnego materializmu naukowego:
Dlaczego nolda je wkleja? Czy nolda uważa, że ta wypowiedź Sheldrake'a ma jakąś wartość?
Sheldrake napisał(a):
1. natura jest mechaniczna lub podobna do maszyny
To nic nie znaczy.
Cytuj:
2. materia nie ma świadomości
Nie ma takiego aksjomatu. Ponieważ na razie nie odkryliśmy niczego, co by nas przekonywało, że jest inaczej, uznajemy że nie ma. Jak ktoś przeprowadzi eksperyment wykazujący, że ma – zweryfikujemy.
Cytuj:
3. prawo zachowania masy i energii
Sheldrake dobrze wie, że nikt w dzisiejszych czasach nie traktuje prawa zachowania masy jako czegoś więcej, niż użytecznego przybliżenia. Zatem Sheldrake otwarcie okazuej pogardę swoim wyznawcom głosząc coś takiego.
Cytuj:
4. prawa przyrody są niezmienne w czasie i przestrzeni
Bez tego aksjomatu niemożliwym jest w ogóle stworzenie jakiejkolwiek sensownej nauki o przyrodzie.
Cytuj:
5. natura nie ma celu
Vide 2
Cytuj:
6. biologiczne dziedziczenie jest materialne (genetyczne lub epigenetyczne)
7. pamięć przechowywana jest w mózgu
8. umysł jest całkowicie zlokalizowany w głowie
Dotychczas wszelkie eksperymenty wykazują, że tak właśnie jest i nie odkryto form dziedziczenia, czy pamięci, które by były przechowywane jakoś inaczej. Zgodnie z brzytwą Ockhama – przyjmujemy, że tak właśnie jest, aż ktoś nie wykaże, że jest inaczej.
Cytuj:
9. zjawiska parapsychiczne są złudzeniem
Nie ma takiego aksjomatu. I w ogóle co to są „zjawiska parapsychiczne” i jak je odróżniamy od psychicznych?
Cytuj:
10. "mechaniczna", ortodoksyjna medycyna jest jedyną skuteczną medycyną"
Medycyna jest uznawana za skuteczną, gdy udaje się wykazać jej skuteczność. I tyle. Nie ma żadnego innego kryterium.
Cytuj:
Mam wrażenie, że dogmat, to tylko dogmat.
A ja mam wrażenie, że tautologia to tautologia. A ludzie, którzy używają tautologii, by mądrze brzmieć to ludzie, którym brakuje argumentów.


Pn lis 12, 2018 13:30
Post Re: Problem dogmatów.
Zbigniew3991 napisał(a):
Dogmaty są interpretacjami, ale Kościół utrzymuje, że nie są one jednymi z możliwych, tylko są słuszne, a inne interpretacja są fałszywe. To, czy Kościół ma w tym rację, to sprawa dyskusyjna.

Wiarygodność dogmatów jest dowodzona za pomocą interpretacji Biblii, ale Kościół uważa, że jest również Tradycja. Ponad to Kościół uważa, że jest prowadzony przez Duch Świętego, dzięki czemu jest nieomylny w ustanawianiu dogmatów. To, czy Kościół ma rację, to znowu sprawa dyskusyjna, ale jest faktem to, że jeśli odrzucimy to stanowisko Kościoła, to możemy również uznać dogmaty ustanawiane przez Kościół za niepoprawne.

Przy czym tak w KK, jak i Prawosławnym w liturgii odmawiane jest Credo, i większość Kościołów Protestanckich wyznaje wiarę tekstem Credo.


Pn lis 12, 2018 14:25
Post Re: Problem dogmatów.
JedenPost napisał(a):
Quinque napisał(a):
Nie wcale to nie jest tak że Kościół od dwóch tysięcy lat uznaje że Maryja była wieczną dziewicą i została wniebowzięta. Nie bo wcale to nie jest tak że wszyscy Ojcowie Kościoła głosili iż Maryja była wieczną dziewicą i została wniebowzięta


Istotnie, nie jest tak.


Jak nie masz nic do powiedzenia to nic nie mów. Poza tym, już ci kiedyś mówiłem że nie odpowiedziałeś na moje dwa pytania. Więc ja nie mam zamiaru odpowiadać na twoje posty. Pragnę o tym przypomnieć

---

Było bodajże dwóch gości którzy podważali wieczne dziewictwo Maryi. Jednakże było to bardzo późno gdzie wiara w wieczne dziewictwo i wniebowzięcie była powszechna


Pn lis 12, 2018 14:59

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Problem dogmatów.
Alus napisał(a):
Zbigniew3991 napisał(a):
Dogmaty są interpretacjami, ale Kościół utrzymuje, że nie są one jednymi z możliwych, tylko są słuszne, a inne interpretacja są fałszywe. To, czy Kościół ma w tym rację, to sprawa dyskusyjna.

Wiarygodność dogmatów jest dowodzona za pomocą interpretacji Biblii, ale Kościół uważa, że jest również Tradycja. Ponad to Kościół uważa, że jest prowadzony przez Duch Świętego, dzięki czemu jest nieomylny w ustanawianiu dogmatów. To, czy Kościół ma rację, to znowu sprawa dyskusyjna, ale jest faktem to, że jeśli odrzucimy to stanowisko Kościoła, to możemy również uznać dogmaty ustanawiane przez Kościół za niepoprawne.

Przy czym tak w KK, jak i Prawosławnym w liturgii odmawiane jest Credo, i większość Kościołów Protestanckich wyznaje wiarę tekstem Credo.


No... tak. O czym to świadczy? Nie bardzo rozumiem, do czego zmierzałeś. W KK, Cerkwi i we Wspólnotach Protestanckich jest ta sama wiara w Jezusa Chrystusa, dlatego to wszystko Chrześcijaństwo. Nic odkrywczego nie stwierdziłeś. A pomimo tej wspólnej wiary Protestanci odrzucają niektóre z dogmatów KK.

_________________
MODERATOR


Pn lis 12, 2018 16:49
Zobacz profil
Post Re: Problem dogmatów.
Zbigniew3991 napisał(a):
Alus napisał(a):
Zbigniew3991 napisał(a):
Dogmaty są interpretacjami, ale Kościół utrzymuje, że nie są one jednymi z możliwych, tylko są słuszne, a inne interpretacja są fałszywe. To, czy Kościół ma w tym rację, to sprawa dyskusyjna.

Wiarygodność dogmatów jest dowodzona za pomocą interpretacji Biblii, ale Kościół uważa, że jest również Tradycja. Ponad to Kościół uważa, że jest prowadzony przez Duch Świętego, dzięki czemu jest nieomylny w ustanawianiu dogmatów. To, czy Kościół ma rację, to znowu sprawa dyskusyjna, ale jest faktem to, że jeśli odrzucimy to stanowisko Kościoła, to możemy również uznać dogmaty ustanawiane przez Kościół za niepoprawne.

Przy czym tak w KK, jak i Prawosławnym w liturgii odmawiane jest Credo, i większość Kościołów Protestanckich wyznaje wiarę tekstem Credo.


No... tak. O czym to świadczy? Nie bardzo rozumiem, do czego zmierzałeś. W KK, Cerkwi i we Wspólnotach Protestanckich jest ta sama wiara w Jezusa Chrystusa, dlatego to wszystko Chrześcijaństwo. Nic odkrywczego nie stwierdziłeś. A pomimo tej wspólnej wiary Protestanci odrzucają niektóre z dogmatów KK.

Odrzucają, ale czy poprzez to dogmaty coś tracą z wiarygodności?......ludzie odrzucają Boga, ale czy poprzez to On przestaje istnieć?


Wt lis 13, 2018 8:02

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Problem dogmatów.
Nie podważam wiarygodności dogmatów poprzez stwierdzenie faktu, że inne wyznania je odrzucają, ale wyznają Credo.

_________________
MODERATOR


Wt lis 13, 2018 10:03
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lut 13, 2018 19:52
Posty: 103
Post Re: Problem dogmatów.
Dogmaty są, były i zawsze będą. Czy to w hinduizmie, islamie, chrześcijaństwie...itp. Nie podoba nam się jeden dogmat to przechodzimy do drugiego. I tak w kolko aż zaspokoimy swój mentalny pogląd na Boga i świat. Faktem jest że zawsze gdzieś idziemy. Zawsze do jakiejś wspólnoty chcemy należeć. A co jeśli porzucili byśmy dogmaty. Zaczęli pielęgnować czystą wiarę niczym nie zmąconą. Wiarę w Boga. Jaki on jest? Tego nikt nie wie. Czysta miłość która od niego pochodzi powinna dać trop. Powstanie świata według Biblii jak i teoria Darwina są mocno dyskusyjne. Światu potrzebny jest ogół zasad którymi ludzie powinni się kierować, a koncepcje Boga powinniśmy rozpatrywać indywidualnie, bez afiszowania. W ukryciu. Nie byłoby powodów do tego aby kogoś"siłą" przekonywać do swojej racji. Całą energię kierowali byśmy na poznanie Boga.


Wt lis 13, 2018 19:08
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 126 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL