Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 23, 2024 12:15



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 126 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Następna strona
 Problem dogmatów. 
Autor Wiadomość
Post Re: Problem dogmatów.
Ale encykliki też obowiązują - tak jak Humanae Vitae pod karą grzechu ciężkiego a więc piekła...


Cz lis 08, 2018 15:02
Post Re: Problem dogmatów.
Teresse napisał(a):
Ale encykliki też obowiązują - tak jak Humanae Vitae pod karą grzechu ciężkiego a więc piekła...

A czytałaś tą encyklikę?


Cz lis 08, 2018 15:13
Post Re: Problem dogmatów.
Nie, bo dzięki, nie-dzięki Bogu nie mam już po co... :twisted:


Cz lis 08, 2018 15:15

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Problem dogmatów.
Może powtórzę - chodzi mi o tą listę :
http://katolik.d500.pl/index.php?option=com_kunena&func=view&catid=47&id=3325&Itemid=121 Dogmaty katolickie według podręcznika ks. Wincentego Granata "Dogmatyka katolicka" Czy ta lista jest ok, bo na mój gust tak.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Cz lis 08, 2018 15:18
Zobacz profil
Post Re: Problem dogmatów.
@Ircia, a co Cię tak nagle wzięło na katolicyzm ( analizę) ? Planujesz nawrócenie? Albo przynajmniej nie wykluczasz?


Cz lis 08, 2018 15:20

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Problem dogmatów.
Teresse - ja niczego nie wykluczam, pisałam już kiedyś - nic na zero ani na sto procent, bo całkowite wykluczenie czegoś może oznaczać zamknięcie na Prawdę.
Choć raczej chodzi mi na uzyskanie konkretnych informacji dlaczego mi katolicyzm nie pasuje, bo wiesz argumenty typu : nie lubię chodzić do kościoła w celu innym niż podziwianie architektury, albo uważam, że masturbacja jest dobra brzmią z lekka głupio, no nie? Wcześniej miałam argument koronny : bo uważam że Bóg to wymysł człowieka, ale mi się posypał ;)

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Cz lis 08, 2018 15:26
Zobacz profil
Post Re: Problem dogmatów.
Posypał, bo??? Przez te wizje?


Cz lis 08, 2018 15:31
Post Re: Problem dogmatów.
IrciaLilith napisał(a):
Może powtórzę - chodzi mi o tą listę :
http://katolik.d500.pl/index.php?option=com_kunena&func=view&catid=47&id=3325&Itemid=121 Dogmaty katolickie według podręcznika ks. Wincentego Granata "Dogmatyka katolicka" Czy ta lista jest ok, bo na mój gust tak.

Masz w tym opracowaniu - "powszechna opinia teologów. Opinia teologów" - a opinie teologów nie stanowią dogmatów.
Dogmat to prawda zawarta w Objawieniu Bożym, spisanym lub przekazanym Tradycją i przez Kościół podawane do wierzenia jako przez Boga objawione.


Cz lis 08, 2018 15:48

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Problem dogmatów.
Alus to gdzie znajdę listę dogmatów w które obowiązują katolika, cały KKK ?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Cz lis 08, 2018 15:57
Zobacz profil
Post Re: Problem dogmatów.
W sensie katechizm kościoła katolickiego? Jest dostępny cały na sieci...


Cz lis 08, 2018 16:09

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Problem dogmatów.
Pytam się czy ktoś może wskazać wygodną listę dogmatów, bo studiowanie całości KKK ... sorki mam ciekawsze zajęcia, prędzej kolejny raz Biblię przeczytam albo kolejne księgi Kanonu Pali. Roboczo chyba jednak oprę się na tej którą podlinkowałam, bo jest dość sensowna i przynajmniej oparta na teologii...
Po prostu jak pojawi się myśl, że to bez sensu to podrzucę, może ktoś wyjaśni o co chodzi albo się podzieli swoim stanowiskiem, czy też ma z tym problem i jak sobie z tym radzi.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Cz lis 08, 2018 16:22
Zobacz profil
Post Re: Problem dogmatów.
IrciaLilith napisał(a):
Pytam się czy ktoś może wskazać wygodną listę dogmatów, bo studiowanie całości KKK ... sorki mam ciekawsze zajęcia, prędzej kolejny raz Biblię przeczytam albo kolejne księgi Kanonu Pali. Roboczo chyba jednak oprę się na tej którą podlinkowałam, bo jest dość sensowna i przynajmniej oparta na teologii...
Po prostu jak pojawi się myśl, że to bez sensu to podrzucę, może ktoś wyjaśni o co chodzi albo się podzieli swoim stanowiskiem, czy też ma z tym problem i jak sobie z tym radzi.

Credo nicejsko-konstantynopolitańskie
https://kosciol.wiara.pl/doc/489477.Maly-katechizm/2
Dogmat o nieomylności papieża 1870r, Pius IX
Dogmaty Maryjne:
- o Bożym Macierzyństwie Maryi, sobór w Efezie 431r,
- o Maryi zawsze Dziewicy, sobór laterański 649,
- o Niepokalanym Poczęciu Maryi, 1854r, bulla Piusa IX,
- o Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny, 1950r, Pius XII


Cz lis 08, 2018 16:36

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Problem dogmatów.
http://katolik.d500.pl/index.php?option=com_kunena&func=view&catid=47&id=3325&Itemid=121

Cytuj:
Rozum ludzki nie może wykryć sprzeczności w dogmacie Trójcy Świętej, a ponadto może wskazać liczne analogie wyjaśniające i wartości religijne dogmatu.

Jak nie może jak może i to z zasady wykrywa , bo to się nie zgadza z matematyką, to właśnie pozbycie się tych sprzeczności wymaga wyjścia poza utarte szlaki...
Analogie potrafię znaleźć, ale co się nimi dzieliłam to było że coś wymyślam i że nie ma to nic z wiarą katolicką wspólnego...
Cytuj:
Wszystkie działania na zewnątrz są wspólne trzem osobom, chociaż którejś z nich są przypisywane. DZ La IV
Istnieje posłannictwo osób bożych. DZ
Bóg Ojciec posyła, Syn Boży posyła i jest posyłany, Duch Święty jest posyłany. DZ

Chociażby to w pierwszym momencie robi niezłą wodę z mózgu, bo skoro działania są wspólne a tylko którejś z osób Trójcy są przypisywane to posłannictwo także jest przypisywane, a działanie jest wspólne...

Cytuj:
Szatani kuszą ludzi do złego. DZ
Czyli mamy liczbę mnogą? Ja jednak uważam że zło to wynik głupoty, niewiedzy, braku zrozumienia i nie potrzeba tu wymyślać bytów na które można to zawalać, szczególnie że i tak to nie szatani ponoć oberwą za to że namawiają a ci którzy się dali namówić...
Cytuj:
Rodzaj ludzki pochodzi od jednej, pierwszej ludzkiej pary. DZ
Czyli kogo za męża/żonę brały dzieci pierwszej pary? Swoje rodzeństwo czy jakieś zwierzęta nie będące ludźmi? Ma ktoś jakiejś rozwiązanie tej zagadki?
Cytuj:
Dzieci i pozbawieni używania rozumu, schodzący z tego świata w grzechu pierworodnym nie posiadają bezpośredniego widzenia Boga. DU Flo, Try
Czyli, że jak? Co z tymi duszami nienarodzonych dzieci, niemowląt i osób upośledzonych umysłowo? W końcu tak się składa że to przeważająca większość dusz...

Cytuj:
Najświętsza Maria Panna pozostaje dziewicą przed, w trakcie narodzenia Chrystusa – DU Ni I, Ko II, La – i po Jego narodzeniu. DZ
Powiedzmy że stał się cud, ale serio jakie to ma znaczenie dla dzieła zbawienia? Czy gdyby nie była dziewicą to byłoby to coś złego? Tego typu twierdzenia implikują, że dziewictwo jest dobre a brak dziewictwa to coś złego, choć to bez sensu... Zresztą z błoną dziewiczą po dziś dzień wiąże się tyle mitów w które ludzie wierzą... Tyle dziewczyn miało przerąbane tylko dlatego że miały bardziej elastyczne błony dziewicze...
Cytuj:
Niepokalana Bogarodzica, zawsze dziewica Maryja po zakończeniu biegu życia ziemskiego została z ciałem i duszą wzięta do niebieskiej chwały. DU Munificentissimus Deus Piusa XII z 1950 roku
Czyli w niebie mamy obecnie dusze bez ciał, anioły bez ciał, oraz Maryję i Jezusa z ciałem, zapewne tym chwalebnym nie zużywającym się i nie mogącym cierpieć, ale nadal wydaje mi się to po prostu bez sensu...

Cytuj:
Człowiek usprawiedliwiony i odrodzony staje się uczestnikiem bożej natury i przybranym dzieckiem bożym. DZ
A jak nie to nie jest dzieckiem Boga mimo że to Bóg go stworzył?

Cytuj:
Chrystus Pan staje się obecny w eucharystii prawdziwie, realnie i substancjalnie przez zmianę całej substancji chleba w ciało i wina w Jego krew. DU Try
Tylko że jak ktoś serio uważa że to nie symbol a prawdziwe ciało Jezusa do nie zakrawa to na kanibalizm?

Cytuj:
Tylko chleb pszenny jest ważną materią eucharystii.
Więc osoby uczulone na białka pszenicy mają przerąbane, bo nawet jeśli ktoś wpadł na to aby robić opłatki bez glutenu co jest dość proste to dla osób uczulonych także na inne białka pszenicy nie ma raczej ratunku...


Credo, bo wygląda na to że się już tu wykładam :
Cytuj:
Wierzę w jednego Boga, Ojca Wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi, wszystkich rzeczy widzialnych i niewidzialnych.
Jak dla mnie Bóg nie ma płci, czyli w praktyce jest tak samo Ojcem jak i Matką...
Cytuj:
I w Jednego Pana Jezusa Chrystusa, Syna Bożego Jednorodzonego, który z Ojca jest zrodzony przed wszystkimi wiekami. Bóg z Boga, Światłość ze Światłości, Bóg prawdziwy z Boga prawdziwego. Zrodzony a nie stworzony, współistotny Ojcu, a przez Niego wszystko się stało. On to dla nas ludzi i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy i stał się Człowiekiem.
To podkreślanie jej dziewictwa działa na mnie jak płachta na byka, rozumiem że idea dziecka dziewicy to częsty motyw w starożytnych religiach, ale sensu takiej koncentracji na kwestii seksu nie rozumiem...
Czym się różni zrodzenie od stworzenia w przypadku działań Boga? Chodzi o podkreślenie że Jezus był Bogiem a my tylko nędznymi stworzonkami które mogą jedynie dzięki łasce zostać przybranymi dziećmi Boga? Jak to się ma do tego co ponoć mówił Jezus?
Cytuj:
Ukrzyżowany również za nas, pod Poncjuszem Piłatem został umęczony i pogrzebany. I zmartwychwstał trzeciego dnia, jak oznajmia Pismo.
No zgadzam się że Pismo tak oznajmia, nawet mogę w to uwierzyć.
Cytuj:
I wstąpił do nieba, siedzi po prawicy Ojca.
To jakaś metafora czy tak serio z tymi tronami?
Cytuj:
I powtórnie przyjdzie w chwale, sądzić żywych i umarłych, a królestwu Jego nie będzie końca.
Czyli to Jezus sądzi czy Bóg? Z tego co rozumiem Trójcę powinni robić to razem...
Cytuj:
Wierzę w Ducha Świętego, Pana i Ożywiciela, który od Ojca i Syna pochodzi, który z Ojcem i Synem wspólnie odbiera uwielbienie i chwałę, który mówił przez proroków.
Mówił, a może nadal mówić, czy po Jezusie koniec z prorokami?
Cytuj:
Wierzę w jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół.
Tak, ale uznaję że należą do niego wszyscy wyznawcy Jezusa a nie tylko katolicy.
Cytuj:
Wyznaję jeden chrzest na odpuszczenie grzechów.
Ej, a to nie Bóg miał odpuszczać grzechy?
Cytuj:
I oczekuję wskrzeszenia umarłych. I życia wiecznego w przyszłym świecie.
Nie chcę żadnego wskrzeszania umarłych!!! Czy chcę żyć wiecznie jako osoba/osobowość powstała w umyśle którego obecnie doświadczam - no nie, przecież nawet piszę że doświadczam 'ja', ale nim nie jestem...

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Cz lis 08, 2018 17:10
Zobacz profil
Post Re: Problem dogmatów.
IrciaLilith napisał(a):
http://katolik.d500.pl/index.php?option=com_kunena&func=view&catid=47&id=3325&Itemid=121

Cytuj:
Rozum ludzki nie może wykryć sprzeczności w dogmacie Trójcy Świętej, a ponadto może wskazać liczne analogie wyjaśniające i wartości religijne dogmatu.

Jak nie może jak może i to z zasady wykrywa , bo to się nie zgadza z matematyką, to właśnie pozbycie się tych sprzeczności wymaga wyjścia poza utarte szlaki...
Analogie potrafię znaleźć, ale co się nimi dzieliłam to było że coś wymyślam i że nie ma to nic z wiarą katolicką wspólnego...
Cytuj:
Wszystkie działania na zewnątrz są wspólne trzem osobom, chociaż którejś z nich są przypisywane. DZ La IV
Istnieje posłannictwo osób bożych. DZ
Bóg Ojciec posyła, Syn Boży posyła i jest posyłany, Duch Święty jest posyłany. DZ

Chociażby to w pierwszym momencie robi niezłą wodę z mózgu, bo skoro działania są wspólne a tylko którejś z osób Trójcy są przypisywane to posłannictwo także jest przypisywane, a działanie jest wspólne...

Cytuj:
Szatani kuszą ludzi do złego. DZ
Czyli mamy liczbę mnogą? Ja jednak uważam że zło to wynik głupoty, niewiedzy, braku zrozumienia i nie potrzeba tu wymyślać bytów na które można to zawalać, szczególnie że i tak to nie szatani ponoć oberwą za to że namawiają a ci którzy się dali namówić...
Cytuj:
Rodzaj ludzki pochodzi od jednej, pierwszej ludzkiej pary. DZ
Czyli kogo za męża/żonę brały dzieci pierwszej pary? Swoje rodzeństwo czy jakieś zwierzęta nie będące ludźmi? Ma ktoś jakiejś rozwiązanie tej zagadki?
Cytuj:
Dzieci i pozbawieni używania rozumu, schodzący z tego świata w grzechu pierworodnym nie posiadają bezpośredniego widzenia Boga. DU Flo, Try
Czyli, że jak? Co z tymi duszami nienarodzonych dzieci, niemowląt i osób upośledzonych umysłowo? W końcu tak się składa że to przeważająca większość dusz...

Cytuj:
Najświętsza Maria Panna pozostaje dziewicą przed, w trakcie narodzenia Chrystusa – DU Ni I, Ko II, La – i po Jego narodzeniu. DZ
Powiedzmy że stał się cud, ale serio jakie to ma znaczenie dla dzieła zbawienia? Czy gdyby nie była dziewicą to byłoby to coś złego? Tego typu twierdzenia implikują, że dziewictwo jest dobre a brak dziewictwa to coś złego, choć to bez sensu... Zresztą z błoną dziewiczą po dziś dzień wiąże się tyle mitów w które ludzie wierzą... Tyle dziewczyn miało przerąbane tylko dlatego że miały bardziej elastyczne błony dziewicze...
Cytuj:
Niepokalana Bogarodzica, zawsze dziewica Maryja po zakończeniu biegu życia ziemskiego została z ciałem i duszą wzięta do niebieskiej chwały. DU Munificentissimus Deus Piusa XII z 1950 roku
Czyli w niebie mamy obecnie dusze bez ciał, anioły bez ciał, oraz Maryję i Jezusa z ciałem, zapewne tym chwalebnym nie zużywającym się i nie mogącym cierpieć, ale nadal wydaje mi się to po prostu bez sensu...

Cytuj:
Człowiek usprawiedliwiony i odrodzony staje się uczestnikiem bożej natury i przybranym dzieckiem bożym. DZ
A jak nie to nie jest dzieckiem Boga mimo że to Bóg go stworzył?

Cytuj:
Chrystus Pan staje się obecny w eucharystii prawdziwie, realnie i substancjalnie przez zmianę całej substancji chleba w ciało i wina w Jego krew. DU Try
Tylko że jak ktoś serio uważa że to nie symbol a prawdziwe ciało Jezusa do nie zakrawa to na kanibalizm?

Cytuj:
Tylko chleb pszenny jest ważną materią eucharystii.
Więc osoby uczulone na białka pszenicy mają przerąbane, bo nawet jeśli ktoś wpadł na to aby robić opłatki bez glutenu co jest dość proste to dla osób uczulonych także na inne białka pszenicy nie ma raczej ratunku...

Zauważ przy tym, że to opracowanie zostało sporządzone na długo przed SWII, który wiele z wykładni teologicznych zmienił - choćby sprawę zbawienia nieochrzczonych dzieci, lub ludzi psychicznie chorych.



Cytuj:
Wierzę w jednego Boga, Ojca Wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi, wszystkich rzeczy widzialnych i niewidzialnych.

Cytuj:
Jak dla mnie Bóg nie ma płci, czyli w praktyce jest tak samo Ojcem jak i Matką...

Fundamentem jest Biblia, a Jezus stale mówił o Ojcu, zatem przekaz nie może być inny.

Cytuj:
I w Jednego Pana Jezusa Chrystusa, Syna Bożego Jednorodzonego, który z Ojca jest zrodzony przed wszystkimi wiekami. Bóg z Boga, Światłość ze Światłości, Bóg prawdziwy z Boga prawdziwego. Zrodzony a nie stworzony, współistotny Ojcu, a przez Niego wszystko się stało. On to dla nas ludzi i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy i stał się Człowiekiem.

Cytuj:
To podkreślanie jej dziewictwa działa na mnie jak płachta na byka, rozumiem że idea dziecka dziewicy to częsty motyw w starożytnych religiach, ale sensu takiej koncentracji na kwestii seksu nie rozumiem...
Czym się różni zrodzenie od stworzenia w przypadku działań Boga? Chodzi o podkreślenie że Jezus był Bogiem a my tylko nędznymi stworzonkami które mogą jedynie dzięki łasce zostać przybranymi dziećmi Boga? Jak to się ma do tego co ponoć mówił Jezus?

"Nędznymi stworzonkami" z racji których Jezus usiłując im ukazać miłość Boga - Jam się na to narodził, i na to przyszedłem na świat, aby dać świadectwo Prawdzie - ponosi najbardziej hańbiącą w tamtych czasach śmierć.


Cytuj:
I wstąpił do nieba, siedzi po prawicy Ojca.

Cytuj:
To jakaś metafora czy tak serio z tymi tronami?

Kiedyś zapewne dane nam będzie się osobiście przekonać.

Cytuj:
I powtórnie przyjdzie w chwale, sądzić żywych i umarłych, a królestwu Jego nie będzie końca.

Cytuj:
Czyli to Jezus sądzi czy Bóg? Z tego co rozumiem Trójcę powinni robić to razem...

Jezus swoje ponowne przyjście i sąd ostateczny sam zapowiedział - (Mt 23,31-46).

Cytuj:
Wierzę w Ducha Świętego, Pana i Ożywiciela, który od Ojca i Syna pochodzi, który z Ojcem i Synem wspólnie odbiera uwielbienie i chwałę, który mówił przez proroków.

Cytuj:
Mówił, a może nadal mówić, czy po Jezusie koniec z prorokami?

Prorocy w sensie biblijnym zapowiadali Objawienie Boga w osobie Jezusa.

Cytuj:
Wierzę w jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół.

Cytuj:
Tak, ale uznaję że należą do niego wszyscy wyznawcy Jezusa a nie tylko katolicy.

Co precyzuje Konstytucja Dogmatyczna o Kościele w dziale: Lud Boży.

Cytuj:
Wyznaję jeden chrzest na odpuszczenie grzechów.

Cytuj:
Ej, a to nie Bóg miał odpuszczać grzechy?

Tyczy dekretu soboru trydenckiego o grzechu pierworodnym, który zmywa chrzest.

Cytuj:
I oczekuję wskrzeszenia umarłych. I życia wiecznego w przyszłym świecie.

Cytuj:
Nie chcę żadnego wskrzeszania umarłych!!! Czy chcę żyć wiecznie jako osoba/osobowość powstała w umyśle którego obecnie doświadczam - no nie, przecież nawet piszę że doświadczam 'ja', ale nim nie jestem...

I nastanie nowa ziemia i nowe niebo - zbawieni obcujący z Bogiem pozbawieni zostaną wszelkich trosk, rozterek, rozdwojeń i wszelkich problemów.


Cz lis 08, 2018 18:29

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Problem dogmatów.
Abstrahując od samej treści dogmatów intryguje mnie fakt tego, że podejście w różnych sprawach się zmienia, więc jest bardzo prawdopodobne, że i obecne stanowisko ulegnie zmianie, dodane zostaną kolejne dogmaty, coś będzie zastąpione - przykład nauki o losie dusz nienarodzonych dzieci. Generalnie uważam to za bardzo dobre, ale z drugiej strony, wiedząc że aktualne 'prawdy' najprawdopodobniej będą modyfikowane dlaczego mam im wierzyć bardziej niż swojemu osobistemu odczuciu? To że milion osób się z sobą zgadza tworzy tylko prawdę uzgodnioną, a wcale nie musi być bliższe Prawdy niż pogląd indywidualnej osoby...

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Cz lis 08, 2018 19:33
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 126 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL