Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 16:10



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Zakład Pascala. 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt gru 18, 2018 21:29
Posty: 3
Post Zakład Pascala.
Cześć,
czytałem ostatnio trochę o Zakładzie czy inaczej Grze Pascala. Co sądzicie na jej temat? Czy nie wydaje Wam się, że nawet jeśli zakładając, że Bóg istnieje, sama wiara w to nie wystarczy, że Pascal mógł przegrać swój zakład? Nie wdając się specjalnie w meandry wiedzy teologicznej bo nie jestem w tej kwestii ekspertem, czy prawdziwa wiara nie powinna wypływać z miłości a nie czystej, suchej kalkulacji co mi się bardziej opłaca? Może czyściec to maks na co Pascal zasłużył (oczywiście, któż to może wiedzieć)?
Udanego wieczoru :)


Wt gru 18, 2018 21:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Zakład Pascala.
userodwątpliwości napisał(a):
Cześć,
czytałem ostatnio trochę o Zakładzie czy inaczej Grze Pascala. Co sądzicie na jej temat? Czy nie wydaje Wam się, że nawet jeśli zakładając, że Bóg istnieje, sama wiara w to nie wystarczy, że Pascal mógł przegrać swój zakład?



Pascal ten zakład przegrał :-D
Bo najpierw trzeba by mieć pewność który Bóg jest prawdziwy, bo co z tego że będziesz przestrzegał przykazań jednego Boga, skoro okaże się że to był jakiś zmyślony przez ludzi, a ten prawdziwy Bóg który istnieje, ukaże ciebie za to, że wierzyłeś w tego nieprawdziwego Boga.


userodwątpliwości napisał(a):
Nie wdając się specjalnie w meandry wiedzy teologicznej bo nie jestem w tej kwestii ekspertem, czy prawdziwa wiara nie powinna wypływać z miłości a nie czystej, suchej kalkulacji co mi się bardziej opłaca? Może czyściec to maks na co Pascal zasłużył (oczywiście, któż to może wiedzieć)?



Uczynkami sie na zbawienie nie zasłuży, nie ma licznika dobrych uczynków, który po jakimś czasie wybije nam zbawienie, to tak nie zadziała, więc nie wiem na jakiej zasadzie, taka kalkulacja by miała funkcjonować?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Wt gru 18, 2018 22:51
Zobacz profil
Post Re: Zakład Pascala.
O ile się nie mylę Pascal w ogóle nie zakładał się o to czy Bóg istnieje. Zakładał się on o przyjęcie Objawienia albo jego odrzucenie

Tak btw, sama wiara nie zbawia


Śr gru 19, 2018 1:06
Post Re: Zakład Pascala.
userodwątpliwości napisał(a):
Czy nie wydaje Wam się, że nawet jeśli zakładając, że Bóg istnieje, sama wiara w to nie wystarczy, że Pascal mógł przegrać swój zakład?
Dałoby się napisać to zdanie jeszcze raz, tak żeby miało tylko jedną sensowną logiczną interpretację?
Cytuj:
Nie wdając się specjalnie w meandry wiedzy teologicznej bo nie jestem w tej kwestii ekspertem, czy prawdziwa wiara nie powinna wypływać z miłości a nie czystej, suchej kalkulacji co mi się bardziej opłaca?
Ależ oczywiście, że powinna. Tym niemniej Pascal był uczonym. Jego wiara silnie szukała zrozumienia. I to poszukiwanie zrozumienia przejawiało się właśnie w takich rozważaniach filozoficznych, jak Zakład.
Cytuj:
Może czyściec to maks na co Pascal zasłużył
No nie. Pascal zasłużył sobie na piekło. Do nieba nie udajemy się za nasze zasługi.


Śr gru 19, 2018 7:03

Dołączył(a): Pt maja 18, 2018 14:22
Posty: 759
Post Re: Zakład Pascala.
zefciu napisał(a):
Pascal zasłużył sobie na piekło.

No popatrz Kościół nie potępia nawet największych zbrodniarzy, a zefcio wie gdzie trafił Pascal. Czyżby miał wiedzę kogo Bóg potępił?

_________________
"Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą" (Lk 16,31)


Śr gru 19, 2018 7:51
Zobacz profil
Post Re: Zakład Pascala.
Cytuj:
Może czyściec to maks na co Pascal zasłużył

Cytuj:
No nie. Pascal zasłużył sobie na piekło. Do nieba nie udajemy się za nasze zasługi.

Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych moich braci najmniejszych Mnieście uczynili......straciło coś z aktualności.


Śr gru 19, 2018 8:39
Post Re: Zakład Pascala.
Padre77 napisał(a):
No popatrz Kościół nie potępia nawet największych zbrodniarzy, a zefcio wie gdzie trafił Pascal.
Padre77 ja wiem, że ostatnio kierujesz się (delikatnie mówiąć) niechęcią wobec mojej osoby. Ale teraz to już naprawdę przegiąłeś. Gdzie ja napisałem, że wiem, gdzie trafił Pascal? Ochłoń trochę.
Alus napisał(a):
Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych moich braci najmniejszych Mnieście uczynili......straciło coś z aktualności.
A skąd taki wniosek w ogóle? Interpretujesz te słowa w taki sposób, że osoby, które okazują miłosierdzie bliźniemu zasługują sobie uczynkami na niebo?


Śr gru 19, 2018 8:41
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Zakład Pascala.
Alus napisał(a):
Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych moich braci najmniejszych Mnieście uczynili......straciło coś z aktualności.

Nie, nie straciło. Ale wiesz, że nigdy nie zasłużysz na zbawienie?

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Śr gru 19, 2018 8:42
Zobacz profil
Post Re: Zakład Pascala.
Alus napisał(a):
Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych moich braci najmniejszych Mnieście uczynili......straciło coś z aktualności.

Cytuj:
A skąd taki wniosek w ogóle? Interpretujesz te słowa w taki sposób, że osoby, które okazują miłosierdzie bliźniemu zasługują sobie uczynkami na niebo?

Nie zasługują sobie, ale wypełniają wolę Ojca, który jest w niebie.


Śr gru 19, 2018 8:44
Post Re: Zakład Pascala.
Alus napisał(a):
Nie zasługują sobie, ale wypełniają wolę Ojca, który jest w niebie.
A kto mówi, że nie wypełniają? Chodzi o to, że userodwątpliwości przedstawia zbawienie w kategoriach zasług. Ten sobie zasłużył na niebo, a ten – góra na czyściec.


Śr gru 19, 2018 8:57
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sty 06, 2019 14:28
Posty: 111
Post Re: Zakład Pascala.
Robek napisał(a):
Uczynkami sie na zbawienie nie zasłuży, nie ma licznika dobrych uczynków, który po jakimś czasie wybije nam zbawienie, to tak nie zadziała, więc nie wiem na jakiej zasadzie, taka kalkulacja by miała funkcjonować?


Dobre uczynki są potwierdzeniem wiary, więc nie powinno się ich pomijać, jeśli mają one pewien wpływ na postrzeganie nas przez Boga, tak więc mają i na zbawienie.
http://niedziela.pl/artykul/99976/nd/Do ... niem-wiary


Śr sty 09, 2019 13:38
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Zakład Pascala.
Stworek napisał(a):
Dobre uczynki są potwierdzeniem wiary, więc nie powinno się ich pomijać, jeśli mają one pewien wpływ na postrzeganie nas przez Boga, tak więc mają i na zbawienie.



Nie lubie takiego gadania jak tutaj prezentujesz, bo to daje nadzieje, a nadzieja jest matką głupich.

Bo dobre uczynki mają wpływ na zbawienie, trochę większe ale może jednak mniejsze, zwiększają szanse na zbawienie o 10% a może 0 70%? i przez to wszyscy mogą zostać zbawieni, a może jednak nikt nie zostanie zbawiony.



Alus napisał(a):
Nie zasługują sobie, ale wypełniają wolę Ojca, który jest w niebie.



No i co z tego że wypełniają, skoro i tak to może nic nie dać.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Śr sty 09, 2019 18:49
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Zakład Pascala.
Robek napisał(a):
Nie lubie takiego gadania jak tutaj prezentujesz, bo to daje nadzieje, a nadzieja jest matką głupich.

Nadzieja jest jedną z trzech cnót boskich.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Śr sty 09, 2019 19:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Zakład Pascala.
Małgosiaa napisał(a):
Nadzieja jest jedną z trzech cnót boskich.



To nie zmienia faktu, że to powiedzenie jest czymś co zazwyczaj sie sprawdza, bo jak pojawia się na coś nadzieja, to praktycznie zawsze nic z tego nie wychodzi, więc już się w to nie bawie.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Śr sty 09, 2019 20:26
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Zakład Pascala.
Ale mówiąc o zbawieniu nie mówimy o nadziei na jakieś egzystencjalne, może nawet egoistyczne sprawy, ale o nadziei chrześcijańskiej, nadziei zbawienia.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Śr sty 09, 2019 20:41
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL