Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 9:23



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 
 Czy praca w hipermarkecie to grzech? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt maja 22, 2018 19:19
Posty: 140
Post Czy praca w hipermarkecie to grzech?
Czy praca w hipermarkecie to grzech? Nie chodzi mi tu o pracę w niedzielę ale o podejście do klienta... Ustawienie ekspozycji z towarem, marketingowe ułożenie towaru na półkach, psychologiczne ceny itp. Wszystko to polega na tym żeby klient kupił jak najwięcej i nie ważne czy ma pieniądze czy nie albo czy będzie zadowolony z zakupów czy nie ważne żeby kupił. Czy jak ktoś np. sprząta w hipermarkecie to też popełnia grzech? Z drugiej strony nie tylko w hipermarketach tak jest bo naprzykład restauracje też mają marketingowe podejście do klienta więc jak ktoś jest kucharzem w restauracji to też popełnia grzech? Praca na magazynie lub na produkcji też może być grzechem bo na produkcji produkuje się np. opakowania które wyglądają tak aby przyciągnąć uwagę klienta więc to marketingowy chwyt. Sam już nie wiem jaka praca mogła by być uczciwa, czy tylko lekaż, strażak i policjant to uczciwą praca zgodna z dekalogiem?


Pn maja 28, 2018 13:46
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Czy praca w hipermarkecie to grzech?
Czy życie to grzech?
A może jak już się obudzisz to grzech?
Ponoć tylko ten, kto śpi nie grzeszy. A może jednak nie?

Zachęcam do wzięcia czegoś na uspokojenie.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Pn maja 28, 2018 13:58
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Wt maja 22, 2018 19:19
Posty: 140
Post Re: Czy praca w hipermarkecie to grzech?
Wiem ale problem w tym że w hipermarkecie wiele żeczy robi się bezpośrednio jako grzech. Bo np. jak ktoś pośrednio uczestniczy w grzechu np. sprzątaczka która nie ma za co żyć to raczej nie popełnia grzechu ale ktoś kto ustala sposób ułożenia towaru na półce tak aby jak najszybciej się sprzedawał to już bezpośrednio w tym grzechu uczestniczy.


Pn maja 28, 2018 14:07
Zobacz profil
Post Re: Czy praca w hipermarkecie to grzech?
Jakim grzechu?
Moze kupowalbys cos z brudnych koszy albo z podlogi? Sprzedawca na straganie tez uklada towar tak, zeby zachecic.
W piekarni czy sklepie z wedlina tez liczy sie czystosc i porzadek.

Czy ty wolalbys kupowac w komorce zapchanej chaotycznie towarem?

A jeszcze ciagle kupowanie jest dobrowolne


Pn maja 28, 2018 14:37

Dołączył(a): Pt maja 11, 2018 4:50
Posty: 276
Post Re: Czy praca w hipermarkecie to grzech?
Zgodnie z takim tokiem myślenia, wspaniały chór kościelny również byłby grzechem, bo jest to jeden ze sposobów oddziaływania psychologicznego na ludzi, by chętniej przychodzili na mszę.
A już wyobraź sobie - przed kościołem często są reklamy pielgrzymek, zaproszenia na specjalne msze czy do parafialnych grup religijnych - tak, ten ohydny bo ładny dla oka marketing! Przecież zdecydowana większość z nich to pozująca grupa modeli, ubranych w markowe ubrania i poprawiani w programach graficznych do ostatniego szczegółu.
Przypomnij sobie katedry - wielkie, majestatyczne, porażające swym ogromem. Monument grzechy pychy, czyż nie? Przecież efekt psychologiczny takich budynków jest ogromny. Kościoły to powinny być niepozorne budynki, gdzie akurat czasem z pracy przychodzi kapłan i odprawia cichutką mszę.
Jak tak pomyślę, w sumie nie brzmi to źle...

Jak więc wyobrażasz sobie bezgrzeszny sklep? Mała, zakurzona, ciemna klitka z nieogolonym sprzedawcą, który od razu pyta "czego!" przy wejściu, a aby kupić cokolwiek musisz przyjść ze sporządzoną listą zakupów, by opryszek (sprzedawca) mógł pójść na magazyn i skompletować zakupy?

Trochę zapędziłem się w absurdy, ale tylko trochę. Jak widać, Kościół również wykorzystuje mnóstwo psychologicznych i marketingowych sztuczek, i to od wieków. Sposób sam w sobie zły nie jest.

Dlatego najważniejsze pytanie - czy mamy do czynienia z oszustwem? Dopóki sklep postępuje uczciwie - nie sprzedaje przeterminowanej żywności, nie oszukuje z cenami, uczciwie płaci pracownikom umówione stawki itd. - wszystko jest w porządku. Gdyby było inaczej, już dawno ekskomunikowano by każdego pracownika hipermarketu i grzmiałoby z ambony, dlaczego supermarkety to świątynie szatana.


Pn maja 28, 2018 14:51
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 22, 2018 19:19
Posty: 140
Post Re: Czy praca w hipermarkecie to grzech?
Cytuj:
Zgodnie z takim tokiem myślenia, wspaniały chór kościelny również byłby grzechem, bo jest to jeden ze sposobów oddziaływania psychologicznego na ludzi, by chętniej przychodzili na mszę.
A już wyobraź sobie - przed kościołem często są reklamy pielgrzymek, zaproszenia na specjalne msze czy do parafialnych grup religijnych - tak, ten ohydny bo ładny dla oka marketing! Przecież zdecydowana większość z nich to pozująca grupa modeli, ubranych w markowe ubrania i poprawiani w programach graficznych do ostatniego szczegółu.
Przypomnij sobie katedry - wielkie, majestatyczne, porażające swym ogromem. Monument grzechy pychy, czyż nie? Przecież efekt psychologiczny takich budynków jest ogromny. Kościoły to powinny być niepozorne budynki, gdzie akurat czasem z pracy przychodzi kapłan i odprawia cichutką mszę.
Jak tak pomyślę, w sumie nie brzmi to źle...


Problem w tym że kościoły namawiają ludzi do czegoś dobrego bo Bóg jest dobrem ponad wszystko a w sklepie nikogo nie obchodzi dobro klienta tylko zysk...

Cytuj:
Jak więc wyobrażasz sobie bezgrzeszny sklep? Mała, zakurzona, ciemna klitka z nieogolonym sprzedawcą, który od razu pyta "czego!" przy wejściu, a aby kupić cokolwiek musisz przyjść ze sporządzoną listą zakupów, by opryszek (sprzedawca) mógł pójść na magazyn i skompletować zakupy?


Sklep powinien być ładny i wysprzatany ale strategie marketingowe powinny być takie żeby dbały o klienta a nie wciskały mu towar za wszelką cene.


Pn maja 28, 2018 15:12
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 11, 2018 4:50
Posty: 276
Post Re: Czy praca w hipermarkecie to grzech?
Nikt nie stoi nad klientem z bronią w ręku i nie krzyczy "kup, kup". Nikt nie wciska nikomu nic za wszelką cenę.


Pn maja 28, 2018 15:19
Zobacz profil
Post Re: Czy praca w hipermarkecie to grzech?
No i najczesciej masz prawo do zwrotu i na pewno do reklamacji bubla


Pn maja 28, 2018 15:42

Dołączył(a): Cz lip 30, 2015 14:29
Posty: 61
Post Re: Czy praca w hipermarkecie to grzech?
Nie jest chyba obojętne, gdzie się pracuje. Ale trzeba , z drugiej strony, starać się pełnić wolę Bożą, tam, gdzie jesteśmy. Mamy wpływ na niektóre sprawy, ale przecież nie na wszystkie.
A cierpienie z powodu grzechów należy, jak mi się wydaje, do tych rzeczy, jakie Bóg nam daje, abyśmy pomyśleli, zastanowili się, a może pomodlili.

_________________
"JAKŻE SIĘ OBEJŚĆ BEZ MIŁOŚCI...?"


Pn cze 04, 2018 15:15
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Czy praca w hipermarkecie to grzech?
Tomkris napisał(a):
Czy praca w hipermarkecie to grzech?


Biorąc pod uwagę, że handluje się w nich m.in. narkotykami - prawdopodobnie tak.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Śr cze 06, 2018 17:47
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Czy praca w hipermarkecie to grzech?
Tomkris napisał(a):
Wiem ale problem w tym że w hipermarkecie wiele żeczy robi się bezpośrednio jako grzech. Bo np. jak ktoś pośrednio uczestniczy w grzechu np. sprzątaczka która nie ma za co żyć to raczej nie popełnia grzechu ale ktoś kto ustala sposób ułożenia towaru na półce tak aby jak najszybciej się sprzedawał to już bezpośrednio w tym grzechu uczestniczy.


Lekarz i rzeczy - powtórz zasady używania rz i ż.

Praca w markecie to nie grzech, chyba że ustalasz ceny lub stosujesz rzeczywiście manipulację emocjonalną.

Jeśli jako nauczyciel będę w szkole omawiał tekst, który nie jest zgodny z moralnością przyjętą przez Kościół, będę zachęcał uczniów do dyskusji i do dojścia do rozsądnych wniosków. Nie będzie moją winą to, że moi uczniowie będą mieli inne opinie i interpretacje niż ja.

Jeśli napiszę tekst, który zostanie zinterpretowany niezgodnie z moją intencją, to nie zawsze jest to moja wina. Moim obowiązkiem jest tak napisać tekst, żeby zostać dobrze zrozumianym, ale nie ponoszę odpowiedzialności za wszystkie nieporozumienia.

_________________
MODERATOR


Śr cze 06, 2018 19:11
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt gru 18, 2018 22:01
Posty: 35
Post Re: Czy praca w hipermarkecie to grzech?
Powiem tak. Jeśli w pracy dostrzegam nieetyczne działanie, to jesli nie jestem w stanie na to wpłynąć i to zmienieć to powinienem z takiej pracy odejść. Aby w tym nie uczestniczyć. Problem polega na tym
że ludzie te kwestie o których pisze autor traktują jako normę i nie widzą w tym nic uchybiającego. A w takich sieciach sprawa dotyczy nie tylko klientów ale też przecież złego traktowania pracowników a nawet kontrahentów dostawców. itd. itd.
Inną kwestią jest czy to grzech? A tego to ja już nie wiem. W kategorii zła się raczej plasuje.
A jeśli akceptujemy zło to dochodzi do głębszej patologi. Z pewnością godzi to w naszą wolność. Pozdrawiam.

_________________
... z emigracji.


Śr gru 19, 2018 23:58
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Czy praca w hipermarkecie to grzech?
Potrzeba określenia zakresu własnej odpowiedzialności. Nie za wszystko zło jesteśmy odpowiedzialni, a więc nie wszystko jest naszym grzechem.

_________________
MODERATOR


Cz gru 20, 2018 8:25
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sty 06, 2019 14:28
Posty: 111
Post Re: Czy praca w hipermarkecie to grzech?
Skłaniam się do poparcia opinii @dethroned, te problemy można rozstrzygać w kategoriach etyki zawodowej. Jeśli możemy coś zrobić by poprawić coś co naszym zdaniem jest złem, spróbujmy. Przy czym jeśli miałoby to wpłynąć na postrzeganie nas przez pracodawcę i narazić na utratę pracy, którą szanujemy i chcemy nadal pracować, trzeba się zastanowić nie tylko nad sumieniem ale i rachunkiem zysków i strat.

Poza tym takie problemy to pikuś. Polecam obejrzenie filmu "Dobre zabijanie / Good Kill" z 2014, tam to dopiero są poważne wybory i konsekwencje. Film jest na CDA.


Śr sty 09, 2019 13:15
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr mar 06, 2019 9:33
Posty: 10
Post Re: Czy praca w hipermarkecie to grzech?
Trudno uznać pracę w takim sklepie grzechem, ale pod jednym warunkiem - sami nie mamy wpływu na niektóre decyzje. Wykładanie towaru na półki (w sposób zlecony przez szefostwo) na pewno grzechem nie jest, ale planowanie takiego układu towaru na półkach, by klient dał się oszukać (np. kupując towar oznaczony wielką ceną x i bardzo drobnym dopiskiem, że cena obowiązuje przy zakupie x sztuk, a zakup mniejszej ilości to koszt o wiele większy), moim zdaniem grzechem już jest.


N mar 10, 2019 8:55
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 15 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL