Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 25, 2024 16:35



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 234 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 16  Następna strona
 Nagonka na Jana Pawła II 
Autor Wiadomość
Post Re: Nagonka na Jana Pawła II
Kozioł napisał(a):
To,co mi się zawsze nie podobało, to stawianie JP2 pomników za jego życia. Niektóre nawet sam odsłaniał.
W samej Polsce za jego życia postawiono mu 270 pomników.

Aż mnie z butów wyrwało? Matko jaki człowiek jest niedouczony ignorant. I na serio to. Toż to niebywałe, taka świadomość świętości. Rozwiń ten ciekawy temat jawy o własnej potędze.

Czego to się człowiek na starość dowiaduje.
Cytuj:
W Polsce od roku 1980 zaczęło być widoczne zjawisko stawiania pomników Janowi Pawłowi II. Za czasów PRL nie miało ono charakteru masowego, nieliczne monumenty stawiane były na terenach przykościelnych, często w miejscach ukrytych i dyskretnych (np. za prezbiterium kościoła, przy plebanii). Od 1998 roku dynamika powstawania pomników przybrała na sile, swoje maksimum uzyskując w roku 2000 (był to Rok Jubileuszowy oraz pierwsza rocznica najdłuższej, siódmej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w roku 1999) – odsłonięto wówczas blisko 50 pomników tego papieża.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Pomniki_p ... %C5%82a_II

Miałeś rację Kozioł.


Pn sty 27, 2020 21:24
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Nagonka na Jana Pawła II
Believing napisał(a):
Miałeś rację Kozioł.

Ne. Pomyliłem się. Wg tego źródła za życia JP2 powstało w Polsce "tylko" ponad 230 jego pomników.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Wt sty 28, 2020 7:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Nagonka na Jana Pawła II
Kozioł napisał(a):
To,co mi się zawsze nie podobało, to stawianie JP2 pomników za jego życia. Niektóre nawet sam odsłaniał.
W samej Polsce za jego życia postawiono mu 270 pomników.


Oj, nie przesadzaj, sam sobie ich nie stawiał, to radość i duma narodu była ich twórcą.
Co na to JP2:"Nie budujcie mi pomników, zróbcie coś dobrego dla ludzi", a naród swoje.
Swoją wolę można wyrazić (i to zrobił JP2) nie ograniczając wolności wyboru innych, nie można przekraczać granicy na straży której stoi sam Bóg.


Kozioł napisał(a):
Dla porównania gdy Franciszek dowiedział się o swoim pomniku, to natychmiast kazał go usunąć


No cóż, mam nadzieję że z jego strony była to jedynie gorąca prośba nic ponad to..
Może powinien go pozostawić, patrząc na to co obecnie dzieje się w Argentynie być może wielu by to pomogło.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Wt sty 28, 2020 8:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Nagonka na Jana Pawła II
Jakoś JP2 nie był przekonywujący, pomnik swój odsłonił.
Słyszałem, że niechętnie. Ale to dla mnie takie samo stwierdzenie jak: przyjąłem łapówkę ale niechętnie.

Franciszek osobiście zadzwonił i zażądał likwidacji swojego pomnika.
Uważasz, że kult człowieka pomógłby Argentyńczykom? Widocznie Franciszek ma inne zdanie. Nie chce pomników, bogactwa, hołdów, chwały. Wg niego duchowieństwo ma być skromne i głosić Słowo Boże.
Pomimo różnic teologicznych ten biskup jest mi bliski.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Wt sty 28, 2020 11:06
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Nagonka na Jana Pawła II
Kozioł napisał(a):
Uważasz, że kult człowieka pomógłby Argentyńczykom?


Pomnik to nie kult, to upamiętnienie historyczne. Samo zerknięcie, spojrzenie nakierowuje myśl, wymusza refleksję. Samej mi się to zdarza, przechodząc, patrząc chcę wiedzieć więcej, poszerzam wiedzę, zatrzymując dla siebie z tego to co uważam za cenne.


Kozioł napisał(a):
Widocznie Franciszek ma inne zdanie. Nie chce pomników, bogactwa, hołdów, chwały.


Nie chodzi o hołd czy chwałę :roll: Papież się zmieni, czasu na radość i dumę że to ktoś im bliski już nie będzie. Odchodząc od "swojego" tym łatwiej im to przyjdzie od "innego".

Kozioł napisał(a):
Franciszek osobiście zadzwonił i zażądał likwidacji swojego pomnika.


"Zażądał" to brzmi trochę tak dyktatorsko :roll: Czytałeś książkę brytyjskiego historyka " Papież dyktator"?

Kozioł napisał(a):
Pomimo różnic teologicznych ten biskup jest mi bliski.


A mi nadal jest bliższe ciepło JP2, jak i wiele słów/nauk akurat tego katolickiego biskupa.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Wt sty 28, 2020 12:32
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Nagonka na Jana Pawła II
Saqura napisał(a):
Kozioł napisał(a):
Uważasz, że kult człowieka pomógłby Argentyńczykom?

Pomnik to nie kult, to upamiętnienie historyczne.
Upamiętnienie historyczne żyjącej osoby??
Przyjdzie na to czas po jego śmierci.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Wt sty 28, 2020 12:41
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Nagonka na Jana Pawła II
Saqura napisał(a):
Kozioł napisał(a):
Franciszek osobiście zadzwonił i zażądał likwidacji swojego pomnika.
"Zażądał" to brzmi trochę tak dyktatorsko :roll: Czytałeś książkę brytyjskiego historyka " Papież dyktator"?
Nie wiem, czy zauważyłaś: demokracja w KK umarła ostatecznie w 19w. Po SW1 wielu teologów uwazało, że już żaden sobór nigdy nie będzie potrzebny, bo sprawy teologicznie będzie rozstrzygał, a dogmaty ogłaszał papież ex cathedra.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Wt sty 28, 2020 12:47
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Nagonka na Jana Pawła II
Kozioł napisał(a):
Upamiętnienie historyczne żyjącej osoby??
Przyjdzie na to czas po jego śmierci.


Tak, jak najbardziej, upamiętnienie wydarzenia historycznego, czas radości który dla nich jest teraz.
Jakby to powiedział Jezus niech obecnie nie będzie im żal cennego olejku, tak to widzę, dla wątpiących, odchodzących od Kościoła Argentyńczyków raczej byłby to plus.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Wt sty 28, 2020 12:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Nagonka na Jana Pawła II
Porównujesz biskupa do Boga? Ty też??
Tylko wychwalający JP2 tak maja, czy inni też ?

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Wt sty 28, 2020 13:04
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Nagonka na Jana Pawła II
Kozioł napisał(a):
Nie wiem, czy zauważyłaś: demokracja w KK umarła ostatecznie w 19w. Po SW1 wielu teologów uwazało, że już żaden sobór nigdy nie będzie potrzebny, bo sprawy teologicznie będzie rozstrzygał, a dogmaty ogłaszał papież ex cathedra.


No przecież Franciszek nie wypowiedział się wtedy z "tronu" , uroczyście i na mocy swego urzędu do całego kościoła :) Co tak naprawdę powiedział przez telefon swemu rozmówcy? Wątpię że ktoś wie.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Wt sty 28, 2020 13:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Nagonka na Jana Pawła II
Kozioł napisał(a):
Porównujesz biskupa do Boga? Ty też??
Tylko wychwalający JP2 tak maja, czy inni też ?


Czyż to nie człowiek oddaje siebie Bogu na posługę, czyż nie służy jako narzędzie?

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Wt sty 28, 2020 13:21
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Nagonka na Jana Pawła II
To że wyznaję chrześcijaństwo "twardej mowy" i "wąskiej bramy" nie oznacza że nałożyłam sobie klapki na oczy i poza nim nie potrafię dostrzec dobra w ogóle.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Wt sty 28, 2020 13:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Nagonka na Jana Pawła II
Saqura napisał(a):
Czyż to nie człowiek oddaje siebie Bogu na posługę, czyż nie służy jako narzędzie?

Jest taka pieśń zespołu TGD

Część tekstu:
"Tylko Tobie należy się chwała.
Tylko Tobie należy się cześć.
Tylko Tobie będziemy się kłaniać
Jezu!"

I to Bóg powołuje ludzi to tej, czy innej drogi. Bóg jest inicjatorem, nie człowiek.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Ostatnio edytowano Wt sty 28, 2020 14:40 przez Kozioł, łącznie edytowano 1 raz



Wt sty 28, 2020 14:33
Zobacz profil
Post Re: Nagonka na Jana Pawła II
Rodzi się refleksja odnoście owoców pontyfikatu JPII i pontyfikatu Franciszka. Bo jak głosi Pismo Św. - "po owocach ich poznacie".


Wt sty 28, 2020 20:36
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Nagonka na Jana Pawła II
Kozioł napisał(a):
I to Bóg powołuje ludzi to tej, czy innej drogi. Bóg jest inicjatorem, nie człowiek.


Zgadzam się i nie neguję tego, nie znaczy to jednak że Bóg w tym czy innym celu nie mógł posłużyć się właśnie człowiekiem. Bo znane nam są m.in. i takie słowa:"wybrałem sobie tego człowieka za narzędzie. On zaniesie imię moje do pogan i królów, i do synów Izraela."Dz.Ap.9.15
Z osądem czyjegoś ducha to wcale nie taka prosta sprawa.

Believing napisał(a):
Rodzi się refleksja odnoście owoców pontyfikatu JPII i pontyfikatu Franciszka. Bo jak głosi Pismo Św. - "po owocach ich poznacie".


By oceniać ich owoce należałoby wiedzieć czym dla KK jest "Prymat Piotrowy"; znać oczekiwania.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Śr sty 29, 2020 10:03
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 234 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 16  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL