Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 22:44



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 234 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 12, 13, 14, 15, 16  Następna strona
 Nagonka na Jana Pawła II 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1444
Post Re: Nagonka na Jana Pawła II
@afilatelista,
Może też to Cię zainteresuje:

https://deon.pl/kosciol/wreszcie-jest-r ... ty,2455925


Pn mar 27, 2023 21:24
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 28, 2019 10:17
Posty: 1834
Post Re: Nagonka na Jana Pawła II
afilatelista napisał(a):
Wydaje się że Gutkowski pokazuje fakty które świadczą same za siebie i wnioski są oczywiste. Karol Wojtyła działał zgodnie ze schematem który obowiązywał w KK. Jeśli były skargi na księdza pedofila to przenoszono go w inne miejsce.

Skoro doszedles do tak kategorycznych wnioskow to czy moglbys tu przytoczyc jakiegos historyka na ktorym sie oparles i ktory choc troche ogarnia tamte czasy?
Gutkowski to chyba zadnym ekspertem tu nie jest.

"Prof. Paweł Skibiński, historyk Kościoła, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego, zwrócił uwagę, że holenderski dziennikarz nie wykorzystał w swojej książce wszystkich dostępnych materiałów źródłowych. Przywołując sprawę oskarżeń o pedofilię, wysuwanych wobec kard. Adama Sapiehy - także omawianych w filmowym reportażu - prof. Skibiński ocenia, że "mamy do czynienia z przekazem co najmniej wątpliwym, jeśli nie wprost niewiarygodnym".
https://polskieradio24.pl/5/1222/artyku ... -overbeeka


Pn mar 27, 2023 22:09
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 28, 2019 10:17
Posty: 1834
Post Re: Nagonka na Jana Pawła II
robaczek2 napisał(a):
Kilkakrotnie podawalem przyklad moich prawnikow w rodzinie ktorzy postepowali wg litery prawa.

Czyli odkladali sumienie na bok i nie wazne dla nich bylo ze komus moga zrujnowac zycie.


Pn mar 27, 2023 22:24
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2737
Post Re: Nagonka na Jana Pawła II
[ciach... zbędny cytat. M.]
Dokladnie. I nawet nie wiem jak to oceniac bo wiedzieli jak druga strona bezczelnie klamie i nic nie mogli zrobic. Moze tak jest/bylo w wielu naszych/hierarchii/decydentow decyzjach.


Wt mar 28, 2023 11:07
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3796
Post Re: Nagonka na Jana Pawła II
Trzeba też przypominać wszystkim że Kościół Katolicki Apostolski ze stolicą w Rzymie,
przyjmuje wszystkie oskarżenia jakie świat kieruje przeciw Kościołowi, Kościół uznaje to za mękę i Krzyż jaki Chrystus dźwigał i jaki dźwigać musi każdy Jego naśladowca. Świat ateistyczny, laicki i pogański nie zna tej doktryny Kościoła i błędnie interpretuje powściągliwość Kościoła jako słabość Kościoła bądź co gorsza jako przyznawanie się do winy. Dlatego też oskarżenia wobec tegoż Kościoła zawsze pozostają bezkarne. Świat się już nauczył że Kościół Katolicki to taki chłopiec do bicia na którym zawsze można się wyżyć i wszystko uchodzi bezkarnie.
Przypominam, że wszystkie oskarżenia Kościoła i Jego Sług o pedofilię bądź inne uchodzą za bezkarnie, ale tylko dlatego że Kościół Boży ma taką doktrynę.

Dla przykładu proszę porównać oskarżenia bądź chodźmy najmniejsze ataki wobec innej religii która w doktrynie nie ma pokory i nadstawiania policzka , mam na myśli Islam. Jaka kolwiek obraza Islamu bądź Mahometa kończy się tragicznie.

Tak więc jeżeli chcemy kogoś skrzywdzić oskarżając Go o pedofilię ( bo teraz przyszła na to moda) i czuć się bezpiecznie to Kościół Katolicki jest najlepszym adresatem, co nie znaczy że jest winny. Hierarchowie tej wielkiej Religii zawsze przyjmują wszelkie oskarżenia i traktują to jako dopust Boży.

Kieruje tą naukę wobec ateistów, którzy nie znają doktryny Katolickiej.


Wt mar 28, 2023 16:17
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 03, 2015 12:30
Posty: 2010
Post Re: Nagonka na Jana Pawła II
Inny_punkt_widzenia napisał(a):
mam na myśli Islam. Jaka kolwiek obraza Islamu bądź Mahometa kończy się tragicznie.

Zależy w jakim rejonie geograficznym, ludzie są różni. Czytałam ostatnio kondolencje muzułmanów wyrażających współczucie dla rodzin ofiar strzelaniny w katolickiej szkole.

Inny_punkt_widzenia napisał(a):
Tak więc jeżeli chcemy kogoś skrzywdzić oskarżając Go o pedofilię ( bo teraz przyszła na to moda) i czuć się bezpiecznie to Kościół Katolicki jest najlepszym adresatem, co nie znaczy że jest winny. Hierarchowie tej wielkiej Religii zawsze przyjmują wszelkie oskarżenia i traktują to jako dopust Boży.

Ta "moda" ciągnie się od wielu lat i niestety, ale zdarzają się błędy w tej materii, tak po stronie tych, którzy oskarżają, jak i po stronie adresatów oskarżeń. Opinia publiczna niestety nie ma dostępu do pełnego materiału dowodowego, bazuje na materiałach dziennikarzy, trudno zatem wejść w skórę sędzi i ocenić kto w tak delikatnej sprawie ma rację i jaka była świadomość problemu osób decyzyjnych. Ferować wyroki łatwo po obejrzeniu emocjonalnego reportażu czy przeczytaniu jakiegoś artykułu, zapominając przy tym, że to nie pełna relacja, ale cząstkowe dane.

_________________
Otóż nic nie znaczy ten, który sieje, ani ten, który podlewa, tylko Ten, który daje wzrost - Bóg. 1 Kor 3, 7


Wt mar 28, 2023 17:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Nagonka na Jana Pawła II
Swołocz napisał(a):
Trochę się zagalopowałem. Mam na myśli głównie Everbeeka - to jego rewelacje były zbadane przez wspomnianych przeze mnie dziennikarzy.
[...]
Co do zaś filmu M. Gutkowskiego, to niestety nie widziałem go, więc nie mogę się wypowiedzieć.

Film jest dostępny za darmo na stronie TVN24. Polecam.


Cytuj:
Np. ks Loranc został całkowicie odsunięty od pracy duszpasterskiej, a następnie skazany przez sąd państwowy. Po odbyciu wyroku został skierowany do jednego klasztoru i nie mógł tam sprawować spowiedzi ani uczyć religii. Został więc odsunięty od pracy z młodzieżą i dziećmi.



To jest półprawda.
"Dwa lata po wyjściu z więzienia ksiądz Loranc został w parafii w Zakopanem przywrócony do normalnej pracy, poza możliwością nauczania religii. Kolejne lata to kolejne przenosiny do innych miejscowości i parafii, między innymi do Chrzanowa, gdzie został kapelanem w szpitalu, w którym leczone były dzieci."

Cytuj:
Podobnie było też z innym księdzem, którego nazwiska nie pamiętam.

W historii ks. Surgenta udowodniono że był przenoszony z parafii do parafii na długo przed aresztowaniem. Kuria wiedziała o tym że jest pedofilem już lata wcześniej. Po wyjściu z więzienia dalej był czynnym księdzem.
Ta historia jest chyba najbardziej uderzająca i nie pozostawiająca wątpliwości.

Ksiądz Bolesław Saduś z kolei uniknął odpowiedzialności dzięki przeniesieniu za granicę. Tu Wojtyła nie spełnił nawet kościelnych procedur.

Swołocz napisał(a):
@afilatelista,
Może też to Cię zainteresuje:

https://deon.pl/kosciol/wreszcie-jest-r ... ty,2455925

Jak najbardziej mnie interesuje. Pokazuje jak trudno obalić mity.
Z akt SB wynika że zarówno SB jak i KK wiedzieli o czynach Surgenta dużo przed aferą w Kiczorze. Sprawa ruszyła, kiedy zainteresowała się nią milicja. SB wykorzystywała takie sprawy do swoich celów a nie zamykała w więzieniach.

Śmieszy mnie też tłumaczenie że SB fałszowali dokumenty żeby oczek ich JPII. Jeśli sfałszowali żeby oczernić to dlaczego nie oczernił tylko trzymali je w archiwum?

Gutkowski w przeciwieństwie do autorki odszukuje świadków wydarzeń. Wiadomo że świadectwa po latach często są zniekształcone, ale on dociera do osób które widnieją w aktach i potwierdzają autentyczność.

Ps: a jeśli KK nie ma nic do ukrycia to czekam aż udostępni akta kurii.


Wt mar 28, 2023 21:33
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 28, 2019 10:17
Posty: 1834
Post Re: Nagonka na Jana Pawła II
afilatelista napisał(a):
Jak najbardziej mnie interesuje. Pokazuje jak trudno obalić mity.
Z akt SB wynika że zarówno SB jak i KK wiedzieli o czynach Surgenta dużo przed aferą w Kiczorze. Sprawa ruszyła, kiedy zainteresowała się nią milicja. SB wykorzystywała takie sprawy do swoich celów a nie zamykała w więzieniach.

Tego typu materialy zrodlowe wymagaja weryfikacji, wiec dlaczego podchodzisz do nich tak zupelnie bezkrytycznie?
Cytuj:
Śmieszy mnie też tłumaczenie że SB fałszowali dokumenty żeby oczek ich JPII. Jeśli sfałszowali żeby oczernić to dlaczego nie oczernił tylko trzymali je w archiwum?

Dlaczego mowisz nieprawde?
Ale prosze przytocz ten fragment tego artykulu z ktorego wynika ze Dr Lucja Marek twierdzi ze te akurat dokumenty byly sfalszowane.
Owszem SB falszowalo tez dokumenty, ale zeby to stwierdzic to trzeba je zbadac. Jest tez kwestia wiarygodnosci dokumentow, ale to tez jest do ustalenia przez ekspertow, a juz na pewno nie przez dziennikarzy laikow.
Czy Gutowski cos zrobil w tym kierunku aby jakis specjalista zbadal te dokumenty?
Jesli nie to co ma to wspolnego z jakims profesjonalizmem?

Cytuj:
Gutkowski w przeciwieństwie do autorki odszukuje świadków wydarzeń. Wiadomo że świadectwa po latach często są zniekształcone, ale on dociera do osób które widnieją w aktach i potwierdzają autentyczność.

Ale jaka jest np wiarygodnosc swiadka arcybiskupa Milwaukee ktory byl zamieszany w skandale z wykorzystaniem seksualnym i defraudacje 450 000 USD?
Czy autor o tym raczyl wspomniec?
Cytuj:
Ps: a jeśli KK nie ma nic do ukrycia to czekam aż udostępni akta kurii.

Owszem KK moga miec cos do ukrycia, ale dlaczego akurat w tej akurat sprawie?
Przeciez wiadomo ze tajnych wspolpracownikow SB wsrod ksiezy i wsrod tych wysokopostawionych tez niebrakowalo.
Pewnie wyszloby troche niewygodnych faktow na jaw.
Kuria tez nie chce ujawnic tych dokumentow przed uplywem 50 lat, a co bedzie gdy ten czas minie?

Cytuj:
W historii ks. Surgenta udowodniono że był przenoszony z parafii do parafii na długo przed aresztowaniem.

Ale z kolei inny dzienikarz ktory tez badal te sprawe twierdzi ze ks Surgent latwo konfilktowal sie z proboszczami, wiec skad mozemy byc pewni co do powodow tych przenosin?


Śr mar 29, 2023 22:07
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Nagonka na Jana Pawła II
katon napisał(a):
Tego typu materialy zrodlowe wymagaja weryfikacji, wiec dlaczego podchodzisz do nich tak zupelnie bezkrytycznie?

Ale Gutkowski nie podchodzi bezkrytycznie. Podkreśla to z resztą w reportażu.
Weryfikuje dokumenty odnajdując świadków.

Cytuj:
Dlaczego mowisz nieprawde?
Ale prosze przytocz ten fragment tego artykulu z ktorego wynika ze Dr Lucja Marek twierdzi ze te akurat dokumenty byly sfalszowane.
Owszem SB falszowalo tez dokumenty, ale zeby to stwierdzic to trzeba je zbadac. Jest tez kwestia wiarygodnosci dokumentow, ale to tez jest do ustalenia przez ekspertow, a juz na pewno nie przez dziennikarzy laikow.

Miałem na myśli ten fragment
"Zarzuty pod adresem kard. Wojtyły są formułowane na podstawie dokumentu, który jest znacznie późniejszy. Powstał w 7 lat po wyjeździe ks. Sadusia do Austrii. Jest to notatka sporządzona na zlecenie Departamentu IV MSW w momencie, kiedy Wojtyła został wybrany papieżem. W okresie poszukiwania czegoś, co można by wykorzystać przeciwko papieżowi."

Cytuj:
Czy Gutowski cos zrobil w tym kierunku aby jakis specjalista zbadal te dokumenty?
Jesli nie to co ma to wspolnego z jakims profesjonalizmem?

Nie wiem. Wiem że zrobił coś ważniejszego, czego nikt inny chyba nie robił. - dotarł do świadków i w ten sposób uwiarygodnił akta SB.
Cytuj:
Ale jaka jest np wiarygodnosc swiadka arcybiskupa Milwaukee ktory byl zamieszany w skandale z wykorzystaniem seksualnym i defraudacje 450 000 USD?
Czy autor o tym raczyl wspomniec?

Nie wiem o czym Ty mówisz? Gutkowski dotarł do ofiar, rodzin ofiar, czy po prostu mieszkańców tych miejscowości.


Cytuj:
Owszem KK moga miec cos do ukrycia, ale dlaczego akurat w tej akurat sprawie?
Przeciez wiadomo ze tajnych wspolpracownikow SB wsrod ksiezy i wsrod tych wysokopostawionych tez niebrakowalo.
Pewnie wyszloby troche niewygodnych faktow na jaw.
Kuria tez nie chce ujawnic tych dokumentow przed uplywem 50 lat, a co bedzie gdy ten czas minie?

Akurat w tej sprawie bo dotyczy późniejszego papieża i "świętego".
Cytuj:
Ale z kolei inny dzienikarz ktory tez badal te sprawe twierdzi ze ks Surgent latwo konfilktowal sie z proboszczami, wiec skad mozemy byc pewni co do powodow tych przenosin?
a oglądałeś reportaż? Bo przez jakbyś tylko przeczytał o nim na katolickich źródłach a nie wiedział co jest tam przedstawione.


Cz mar 30, 2023 7:38
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 28, 2019 10:17
Posty: 1834
Post Re: Nagonka na Jana Pawła II
afilatelista napisał(a):
Ale Gutkowski nie podchodzi bezkrytycznie. Podkreśla to z resztą w reportażu.
Weryfikuje dokumenty odnajdując świadków.

Ale to on akurat podkresla ze nie podchodzi bezkrytycznie, no trudno aby nie bronil swego, lecz inne zdanie maja historycy.
Relacje swiadkow tez podlegaja weryfikacji. Dokumenty historyczne weryfikuje sie poprzez uzycie innych dokumentow historycznych. Pomocna jest tez wiedza w przypadku tego typu dokumentow SB w jaki sposob byly one archiwizowane.
I oczywiscie data powstania dokumentu jest tu istotna.
Co do swiadkow to jakos zbytniej wagi do nich nie przywiazywano np w sprawie "Bolka" i tez mieli oni potwierdzac jakies materialy SB (nie te ujawnione w 2016 roku), dla Friszke byly one nieprzekonujace w przeciwienstwie do Cenckiewicza i Gontarczyka. Dopiero po ujawnieniu kolejnych dokumentow poszczegolni historycy zaczeli zmieniac zdanie.
Jedynie prasa prawicowa traktowala te rewelacje powaznie.
Rozumiem ze czasy sie teraz zmienily i juz historycy eksperci sa juz niepotrzebni, a ich miejsce zajeli dziennikarze.
Cytuj:
Miałem na myśli ten fragment
"Zarzuty pod adresem kard. Wojtyły są formułowane na podstawie dokumentu, który jest znacznie późniejszy. Powstał w 7 lat po wyjeździe ks. Sadusia do Austrii. Jest to notatka sporządzona na zlecenie Departamentu IV MSW w momencie, kiedy Wojtyła został wybrany papieżem. W okresie poszukiwania czegoś, co można by wykorzystać przeciwko papieżowi."


No skoro dokument jest opatrzony data o wiele pozniejsza to przeciez ma to wplyw na jego wiarygodnosc.
I tu jest zarzut historykow ze Gutowski nic o tym nie wspomnial. Data na dokumencie historycznym to podstawa.
Cytuj:
Nie wiem. Wiem że zrobił coś ważniejszego, czego nikt inny chyba nie robił. - dotarł do świadków i w ten sposób uwiarygodnił akta SB.

No wiadomo ze tego nie zrobil gdyz dowiedzielibysmy sie o nich z jego dokumentu, a wiec zabraklo
profesjonalizmu.
Co do swiadkow jeszcze to np przy sprawie ks Surgenta moze nie miec to takiego znaczenia poniewaz
podlegal on pod innego biskupa.
Czy Gutkowski raczyl o tym wspomniec?
Cytuj:
Ale jaka jest np wiarygodnosc swiadka arcybiskupa Milwaukee ktory byl zamieszany w skandale z wykorzystaniem seksualnym i defraudacje 450 000 USD?
Czy autor o tym raczyl wspomniec?

Cytuj:
Nie wiem o czym Ty mówisz? Gutkowski dotarł do ofiar, rodzin ofiar, czy po prostu mieszkańców tych miejscowości.

Alez dobrze wiesz o czym mowie poniewaz juz na samym poczatku filmu jest ten swiadek jak i na samym koncu, a to oznacza ze jego zeznania sa dla tworcy tego dokumentu istotne.
Widac ze chcial tego swiadka jakos wyroznic lecz ciakawa jest jego przeszlosc o czym Gutowski nie wspomnial.
Cytuj:
Akurat w tej sprawie bo dotyczy późniejszego papieża i "świętego".

To zaden dowod. Wiadoma rzecza jest ze gdy ks Isakowicz Zaleski chcial wydac ksiazke o wspolpracy ksiezy z SB jak i tez chcial poruszyc kwestie zwiazana z pedofilia wsrod duchowienstwa to otrzymal zakaz wypowiadania sie, ale tu chodzilo o pewnych znanych osobistosci koscielnych.
W innych kuriach ktore z Wojtyla nie maja nic wspolnego tez dostep do dokumentow jest utrudniony.
Cytuj:
a oglądałeś reportaż? Bo przez jakbyś tylko przeczytał o nim na katolickich źródłach a nie wiedział co jest tam przedstawione.

Nie mam dostepu. No wlasnie to ciekawe ze wypowiedzi roznych historykow, ekspertow w tym temacie znajdziemy na katolickich zrodlach badz na prawicowych.
Jakas cenzura panuje w mediach typu onet.pl czy innych lewicowo-liberalnych mediach?
No, ale wiadomo ze eksperci troche sa zbyt dociekliwi i szukaja dziury w calym i popsuliby troche narracje.


Cz mar 30, 2023 22:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Nagonka na Jana Pawła II
Aha. Czyli krytykujesz reportaż którego nie widziałeś i nawet nie raczyłeś poszukać w google że jest dostępny za darmo?

https://tvn24.pl/go/programy,7/czarno-n ... 12,1010607


Pt mar 31, 2023 21:24
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 28, 2019 10:17
Posty: 1834
Post Re: Nagonka na Jana Pawła II
W mojej lokalizacji, a mieszkam za granica ten reportaz jest niedostepny. Przeciez uczciwie i wyraznie napisalem ze nie mam dostepu.
Dlaczego zatem manipulujesz i chcesz mi wmowic ze nie wysililem sie na znalezienie tego dokumentu?
Co do krytyki to opieram ja na podstawie wielu wypowiedzi ekspertow historykow.
Jak dotad nie mozna znalezc nawet jednego historyka ktoryby nie bylby krytycznie ustosunkowany do do tego filmu.
Moze cos znajdziesz? Czy tez moze naukowe podejscie do tematu jest malo istotne.


So kwi 01, 2023 7:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1946
Post Re: Nagonka na Jana Pawła II
Dopiero dziś obejrzałem: https://tvn24.pl/go/programy,7/czarno-na-bialym-bielmo-odcinki,880782/odcinek-12,S00E12,1010607
Jestem mocno poruszony!... :(

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Pn kwi 03, 2023 16:53
Zobacz profil
Post Re: Nagonka na Jana Pawła II
Kogo to obchodzi kiedy obejrzałeś, jak i twoje poruszenie. Pisz bloga i w nim umieszczaj swe emocje. W jakim celu umieściłeś link?
Mam wrażenie, że należysz do odłamu chrześcijaństwa, który nie uznaje zwierzchności Papieża i to jest powodem. Jeśli jest inaczej proszę byś mnie uświadomił.


Pn kwi 03, 2023 18:24
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 16, 2023 19:51
Posty: 9
Post Re: Nagonka na Jana Pawła II
Małgosiaa napisał(a):
robaczek2 napisał(a):
Nie uwazam ze by sie rozmylo.

Może i nie, ale nie byłoby tej nagonki, a chłodna, rzeczowa ocena.
robaczek2 napisał(a):
Szatan caly czas chce zniszcyc Kosciol.

I oczywiście uważasz, że działa tylko przez przeciwników Kościoła? A ja uważam, że posługuje się zwłaszcza jego (Kościoła) zwolennikami robiącymi hałas "bo u was murzynów bijo". Prawda sama się obroni. Nie potrzebuje reklamy, reklamy pedofilii, a taką robią obrońcy papieża.
robaczek2 napisał(a):
Szatan caly czas dziala.

patrz poprzednia moja wypowiedź.


Źródłem pokusy do zła nie zawsze jest szatan, czasami wystarczy ludzka zawiść czy namiętność. Kościół i wierni przede wszystkim powinni bronić prawdy, ale nie na zasadzie nietykalności, tylko otwartości. I właśnie dlatego dzisiaj pewnymi rzeczami zajmują się dziennikarze niekoniecznie zainteresowani dobrem Kościoła, co jest wynikiem zaniedbań samego Kościoła wobec prawdy o Kościele. Ot, takie postawienie zasady dyplomacji (czytaj dobra Kościoła) ponad prawdą.

_________________
Niedobrze jest mówić ciągle o szatanie i złu, ale jeszcze gorzej jest pomijać je całkowitym milczeniem /Gabriel Amorth/
O rozeznaniu duchowym


N kwi 16, 2023 20:15
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 234 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 12, 13, 14, 15, 16  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL