Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 18, 2024 8:41



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 50 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
 Bóg a dobro 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Bóg i Dobro
Przyszło mi do głowy, że nie jest tak, że Bóg jest jaki jest a Dobro to to co każe Bóg,
ale odwrotnie:
Dobro jest obiektywne
Bóg to samo Dobro
czy to nie wspaniałe?
Słuchając https://www.youtube.com/watch?v=-Ii83-bHJEU zdałem sobie sprawę że Bóg jest jeszcze lepszy niż poprzednio myślałem.

Siedzi zajączek i coś pisze. Podchodzi wilk:
- Zajączku, co piszesz?
- Doktorat o wyższości zajączków nad wilkami!
- Ja ci zaraz!
I za zającem w krzaki.
Zakotłowało się i wychodzi potargany wilk.
Za nim niedźwiedź:
- Trzeba się było zapytać, kto jest promotorem!

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pt lut 19, 2016 19:37
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 06, 2016 21:32
Posty: 6
Post Re: Bóg i Dobro
dzisiejsza Ewangelia według sw. Jana ,, Bóg tak umiłował świat,ze Syna swego jednorodzonego dał,aby każdy kto w niego wierzy, nie zginał,ale miał zycie wieczne''.... (J 3,16-21) Wydał MIŁOWANEGO SYNA ! aby On umierając na Krzyżu odkupił, spłacił nasze grzechy!, nasze odwrocenie sie od Niego! Nasze zawstydzenie sie przed drugim czlowiekiem ! Jezus mówił ,, Ja jestem Zmartwychwstanie i Życie, kto we mnie wierzy,nie umrze na wieki !( J 11,25a.26) On jest swiatłoscia, w Wielka Sobote kapłani w kosciołach na Świecy Życia (paschał) znaczyli znak Krzyża i mowili w Imie Jezusa ! ,, Ja jestem Alfa i Omega, Początek i Koniec, teraz i zawsze, i na wieki wieków, Amen." Bóg dał nam Wolną Wole ! Od nas zalezy jaka drogą pojdziemy ! czy tą wlasciwa czy ta ciemna ! Drodzy bracia i siostry powiadam wam, że Szatan da wam Wszytsko o co tylko go poprosicie, on wam to da,ALE przyjdzie taki czas ze BEDZIE TRZEBA ZA TO ZAPŁAĆ !!! Jak?! Śmiercia bliskiej ci os., grozna choroba, A Bóg daje Ci to co bedziesz chciał, i da jeszcze z '' premia'' bo da nam Życie w raju ! I nie przyjdzie po to co dał, ale bedzie dawać coraz wiecej !!! Co on powie sie spełnia ,, Powiadam ci, Dziś bedziesz ze mna w raju ! " Pasja rozmowa z loczyncami :D


Śr kwi 06, 2016 22:04
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Bóg a dobro
Starożytne pytanie :
Czy bogowie chcą tego co dobre, czy dobre jest to czego chcą bogowie?
Odnieśmy to do Boga.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


So kwi 13, 2019 14:49
Zobacz profil
Post Re: Bóg a dobro
Lubisz powielac swoje tematy?

viewtopic.php?f=46&t=37648&p=888544&hilit=Bóg+a+dobro#p888544


So kwi 13, 2019 15:06

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Bóg a dobro
NO tak, wszystko już było...
Tylko że wtedy na ten temat było bardzo mało rozmowy.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


So kwi 13, 2019 15:08
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Bóg a dobro
Andy72 napisał(a):
Starożytne pytanie :
Czy bogowie chcą tego co dobre, czy dobre jest to czego chcą bogowie?
Odnieśmy to do Boga.



Wydaje mi się że to nie ma ze sobą związku, bo atrybuty Boga nie wymuszają tego żeby Bóg był dobry albo zły, tutaj Bóg może być jaki tylko chce, w końcu jest Bogiem, więc mu wszystko wolno.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


So kwi 13, 2019 17:09
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Bóg a dobro
Ale jest dobry

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


So kwi 13, 2019 17:10
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Bóg a dobro
Andy72 napisał(a):
Ale jest dobry



Chrześcijański Bóg jest dobry, natomiast ogólna koncepcja Boga, tego nie wymusza, w końcu może istnieć Bóg doskonale zły.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


So kwi 13, 2019 17:19
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Bóg a dobro
Ale to chrześcijański Bóg jest prawdziwy

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


So kwi 13, 2019 17:33
Zobacz profil
Post Re: Bóg a dobro
Robek napisał(a):
Andy72 napisał(a):
Starożytne pytanie :
Czy bogowie chcą tego co dobre, czy dobre jest to czego chcą bogowie?
Odnieśmy to do Boga.
Wydaje mi się że to nie ma ze sobą związku, bo atrybuty Boga nie wymuszają tego żeby Bóg był dobry albo zły, tutaj Bóg może być jaki tylko chce, w końcu jest Bogiem, więc mu wszystko wolno.
Ma związek. Chyba nie zrozumiałeś pytania? Nie w tym rzecz, czy Bóg jest dobry, ale przede wszystkim rzecz w tym, czy:
a) dobre to jest to, czego chce Bóg, czymkolwiek by to było. A zatem definiujemy dobro, podając je jako zgodność z wolą Boga.
czy też:
b) tak się składa, że Bóg chce tego, co dobre; czyli dobro jest czymś odrębnym co do znaczenia, a Bóg tego chce (z jakichś powodów). A zatem definiujemy Boga, podając wolę dobra jako jedną z jego cech (być może niekonieczną?).

Dopiero rozstrzygnięcie tej kwestii i opowiedzenie się za odpowiedzią b) umożliwia taką koncepcję jak "Bóg mógłby być zły, gdyby chciał". Ponieważ w przypadku odpowiedzi a) jest to zwyczajnie niemożliwe -- logicznie wykluczone.


So kwi 13, 2019 17:45
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Bóg a dobro
akruk napisał(a):
Nie w tym rzecz, czy Bóg jest dobry, ale przede wszystkim rzecz w tym, czy:
a) dobre to jest to, czego chce Bóg, czymkolwiek by to było. A zatem definiujemy dobro, podając je jako zgodność z wolą Boga.
czy też:
b) tak się składa, że Bóg chce tego, co dobre; czyli dobro jest czymś odrębnym co do znaczenia, a Bóg tego chce (z jakichś powodów). A zatem definiujemy Boga, podając wolę dobra jako jedną z jego cech (być może niekonieczną?).

Dopiero rozstrzygnięcie tej kwestii i opowiedzenie się za odpowiedzią b) umożliwia taką koncepcję jak "Bóg mógłby być zły, gdyby chciał". Ponieważ w przypadku odpowiedzi a) jest to zwyczajnie niemożliwe -- logicznie wykluczone.


To w odpowiedzi a) dobro nie jest czymś odrębnym względem Boga? dobro jest Bogiem? a jeśli dobro jest Bogiem, to czy to dobro, może czegoś chcieć? w końcu dobro to tylko takie pojęcie.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


So kwi 13, 2019 19:06
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Bóg a dobro
Kael napisał(a):
Lubisz powielac swoje tematy?

viewtopic.php?f=46&t=37648&p=888544&hilit=Bóg+a+dobro#p888544

Połączone.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


So kwi 13, 2019 19:32
Zobacz profil
Post Re: Bóg a dobro
Robek napisał(a):
To w odpowiedzi a) dobro nie jest czymś odrębnym względem Boga?
Źle to sformułowałem, powinno być: jest niezależne.


N kwi 14, 2019 6:24
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Bóg a dobro
akruk napisał(a):
Robek napisał(a):
To w odpowiedzi a) dobro nie jest czymś odrębnym względem Boga?
Źle to sformułowałem, powinno być: jest niezależne.

Więc odpowiedzi a) i b), oznaczają to samo, bo w obu przypadkach dobro jest atrybutem Boga, natomiast nie jest Bogiem.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


N kwi 14, 2019 7:59
Zobacz profil
Post Re: Bóg a dobro
Robek napisał(a):
Więc odpowiedzi a) i b), oznaczają to samo
Nic podobnego.

Odpowiedź a) oznacza, że "dobro" jest zwykłym synonimem określenia "tego chce Bóg", czyli jest terminem zdefiniowanym jako zgodność z wolą Boga. Tym samym nie jest logicznie możliwe, żeby Bóg - jakkolwiek określilibyśmy jego cechy, atrybuty - chciał czegoś, co nie jest dobre. To tego samego rodzaju sytuacja, co zdefiniowanie terminu "kwadrat" jako "prostokąt, który jest umfoidem" -- wówczas kwadrat nie może nie być umfoidem, bez względu na to, jak definiujemy lub rozumiemy umfoid. Dobro jest w tym przypadku pojęciem wtórym wobec pojęcia Boga, całkowicie od niego zależnym.
a)
1. Bóg = def= byt, który cośtam...
2. dobre =def= to, czego chce Bóg

Odpowiedź b) oznacza natomiast odwrotnie: że dobro jest pojęciem niezależnym od pojęcia Boga, a zatem co najwyżej to Bóg może być poprawnie definiowany jako pewien byt, który chce tego, co dobre. A co oznacza "dobre" - jest kwestią zupełnie odrębną od definicji Boga. Dobro nie zależy od tego, czego chce Bóg. Wówczas to, czego chce Bóg mogłoby być lub nie być dobre - i zależy od definicji Boga. Bóg jest wówczas pojęciem wtórym wobec pojęcia dobra, bazującym na nim.
b)
1. dobre =def= cośtam...
2. Bóg = def= byt, który chce tego, co dobre

Jasne?

Wybór podejścia a) lub b) nie jest kwestią jedynie spojrzenia z tej lub owej strony na relację pomiędzy dobrem a Bogiem, ale rodzi znaczące skutki.


N kwi 14, 2019 8:33
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 50 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL