Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 16, 2024 5:16



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 104 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona
 Bóg a ludzie 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Bóg a ludzie
Ateiści często przedstawiają Boga jako "żałosnego dyktatorka", który karykaturalnie jest pożałowania godny. Ma władzę, ale to ludzie dzięki swej szlachetności zwyciężają Go przynajmniej moralnie.
Jest dokładnie na odwrót.
Dobrze przedstawił to Bosch na swoim obrazie (a może to nie jego obraz?)
https://archiwum.radiozet.pl/Wiadomosci/Swiat/Dwa-slynne-obrazy-Hieronim-Boscha-nie-sa-jego-00013697

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


So kwi 13, 2019 18:36
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Bóg a ludzie
No to wymień te cudowne walory moralne Boga.
Jest dobry, bo mówi, że jest dobry? Bo w zamian za wiarę i uwielbienie obiecał niesprecyzowane szczęście w zaświatach? Zbawienie od naszej biologicznej natury?

Biblia przedstawia niestety dyktatora kierującego się zasadami zemsty, odpowiedzialności zbiorowej, rządającego czci, uwielbienia i bezwzględnego posłuszeństwa. W NT przysyła samego siebie aby ponoć wybawić świat, choć efektów jakoś nie widać. Jezus też jakoś moralnością nie powala, ciągłe straszenie piekłem , nawet przykazanie miłości ma sporo wad. Proste pytanie mojego syna odnośnie tego przykazania: A jeśli ktoś siebie nie kocha, albo nie ma siły kochać? Albo totalnie źle pojmuje miłość?

Sprawiedliwość Boga to system kar i nagród w zasadzie zero-jednkowy. Czyściec Kościół dokombinował trochę później.

Obrazy Boscha czy też kogoś innego to tylko obrazy, kolejne wyobrażenia.

Jak dla mnie wszystko wskazuje na to, że to ludzie stworzyli sobie Boga na podstawie własnych wyobrażeń o doskonałości.

Gdybym miała szukać doskonałego Boga to byłby to niguna brahman, byt bez atrybutów. Choć przyjęcie takiego konceptu w praktyce mało się różni od ateizmu.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


So kwi 13, 2019 20:22
Zobacz profil

Dołączył(a): N kwi 07, 2019 11:19
Posty: 65
Post Re: Bóg a ludzie
IrciaLilith napisał(a):
Biblia przedstawia niestety dyktatora kierującego się zasadami zemsty, odpowiedzialności zbiorowej, rządającego czci, uwielbienia i bezwzględnego posłuszeństwa.

To Ircia taki obraz Boga przedstawia, a nie Biblia.


So kwi 13, 2019 20:44
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Bóg a ludzie
Gdy człowiek niewprawiony zacznie czytać Stary Testament to podsuwany jest mu (może przez szatana) obraz Boga w rodzaju tego z Monty Pythona i św. Graala - czyli Boga - cara.
Nawiasem mówiąc, dla Mickiewicza, nazwanie Boga carem było bluźnierstwem ostatecznym, do którego diabły chciały namówić bohatera romantycznego.
Tymczasem trzeba sobie wyobrazić że Bóg Starego testamentu to ten sam Jezus Chrystus.
Mi samodzielne czytanie ST tylko zgorszyło, (zwłaszcza że znałem wcześniej Kołakowskiego) , bardzo pomaga za to słuchanie nie samodzielne, np. Ojca Szustaka.
Kiedyś takie czytanie Biblii samemu było wręcz zabronione przez Kościół i może była w tym mądrość. Bo łatwo niczego nie zrozumieć.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


So kwi 13, 2019 20:56
Zobacz profil
Post Re: Bóg a ludzie
IrciaLilith napisał(a):
Gdybym miała szukać doskonałego Boga to byłby to niguna brahman, byt bez atrybutów. Choć przyjęcie takiego konceptu w praktyce mało się różni od ateizmu.

Szukać Boga… . Poczuj się jak Bóg, pomysł stania się Bogiem może ogromnie ci pomóc. Zacznij w ten sposób żyć. Chodź jak Bóg. Chodź tak, jakbyś chodziła, gdybyś była Bogiem, a nagle poczujesz zmiany zachodzące w twojej energii. Siedź jak Bóg, rozmawiaj, zachowuj się jak on. Zawsze pamiętaj, że jesteś Bogiem i wszystko też jest Bogiem. Patrz na drzewo tak, jakbyś to ty je stworzył — jesteś Bogiem. Bogiem jest również drzewo.


So kwi 13, 2019 21:07

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Bóg a ludzie
Każdy komunikat ma nadawcę i odbiorcę.
Komunikacja składa sie z kodowania, przesyłu i rozkodowania.
Nie można czytać przekazu zakodowanego do człowieka z mentalnością kilku tysięcy lat przed Chrystusem (z całym jego światem walki z przyrodą i innymi ludami) kodem człowieka, który żyje w kulturze nasycanej od 2000 lat chrześcijaństwem, ideami miłości, łagodności itd.
Taki błąd przy czytaniu ST nazywa się "anachronizm" i jest jednym z częstszych błędów poznawczych.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


So kwi 13, 2019 21:16
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Bóg a ludzie
IrciaLilith napisał(a):
No to wymień te cudowne walory moralne Boga.
Jest dobry, bo mówi, że jest dobry?


Bóg jako ktoś wszechmocny i wszechwiedzący, chyba zdaje sobie sprawę czy jest dobry, czy może jednak zły?

IrciaLilith napisał(a):
Bo w zamian za wiarę i uwielbienie obiecał niesprecyzowane szczęście w zaświatach?


On jedynie obiecał, ewentualną możliwość tego, że w tych zaświatach to szczęście może być.

IrciaLilith napisał(a):
Zbawienie od naszej biologicznej natury?

To zależy jakich prywatnych objawień się słucha, bo tutaj na forum byli kiedyś moderatorzy, co wierzyli w duchowe Niebo, gdzie nic cielesnego tam nie będzie, i całe szczęście w tym Niebie ma być niematerialne.
Natomiast ja mam swoich ulubionych świętych, którzy mają objawienia przedstawiające Niebo, w taki sposób jaki się tylko chce, nie ma żadnych ograniczeń, i to jest całkowicie uznane przez Kościół.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


So kwi 13, 2019 21:16
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Bóg a ludzie
Robek, czyli niebo w konwencji pastafarianskiej jest kompatybilne z chrześcijaństwem?

Co według teologii oznacza wszechmoc i wszechwiedza Boga? Bo mi wychodzi, że jednak ma to pewne i to poważne ograniczenia...

Nolda- advaita vedanta, niguna brahman tożsamy z atmanem, Jam jest Tym ;)

Marek, Biblia jest pismem starożytnego ludu do ludzi o mentalności adekwatnej do tamtych czasów i przedstawia jaki oni mieli obraz Boga, zgadza się?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


So kwi 13, 2019 21:28
Zobacz profil

Dołączył(a): N kwi 07, 2019 11:19
Posty: 65
Post Re: Bóg a ludzie
Biblia nie jest żadnym pismem starożytnego ludu do ludzi, ale mową Bożą, utrwaloną pod natchnieniem Ducha Świętego.


So kwi 13, 2019 21:38
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Bóg a ludzie
IrciaLilith napisał(a):
Nolda- advaita vedanta, niguna brahman tożsamy z atmanem, Jam jest Tym ;)

Jeśli Brahman ma być Bogiem to nie tożsamy z Atmanem , który jest czymś szemranym.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


So kwi 13, 2019 21:38
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Bóg a ludzie
Atman to plus minus dusza, serio to coś szemranego?
Na obraz i podobieństwo...
Brahman i atman mają tą samą naturę, jak ocean i kropla.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


So kwi 13, 2019 21:44
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Bóg a ludzie
Atman to coś jak JA. A ja nie jestem Bogiem.
Ale gorzej: Atman to coś co znajduje wyznawca, który zagłebia się w sobie i "odkrywa" nagle ze Atman to nie tylko on , ale "dusza kolektywna".

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


So kwi 13, 2019 21:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Bóg a ludzie
IrciaLilith napisał(a):
Robek, czyli niebo w konwencji pastafarianskiej jest kompatybilne z chrześcijaństwem?




Pastafarianie nie dają ci nic, natomiast chrześcijaństwo może coś dać.

IrciaLilith napisał(a):
Co według teologii oznacza wszechmoc i wszechwiedza Boga? Bo mi wychodzi, że jednak ma to pewne i to poważne ograniczenia...



Chrześcijański Bóg nie może bardzo wielu rzeczy, lista jest dość długa, można tak w nieskońcozność, bo Bóg nie może robić rzeczy nielogocznych, bezsensownych, nie może samemu się zniszczyć, a później samemu siebie stworzyć, nie może stworzyć Boga który będzie silniejszy od niego, nie może kłamać, bo złe rzeczy to Bóg chyba może robić? sam nie wiem.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


So kwi 13, 2019 21:53
Zobacz profil
Post Re: Bóg a ludzie
Robek napisał(a):
Chrześcijański Bóg nie może bardzo wielu rzeczy, lista jest dość długa, można tak w nieskońcozność, bo Bóg nie może robić rzeczy nielogocznych, bezsensownych, nie może samemu się zniszczyć, a później samemu siebie stworzyć, nie może stworzyć Boga który będzie silniejszy od niego, nie może kłamać, bo złe rzeczy to Bóg chyba może robić? sam nie wiem.

Widzisz jakieś różnice między Bogiem a człowiekiem?


So kwi 13, 2019 22:07

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Bóg a ludzie
Człowiek może kłamać, być nielogicznym, stworzyć w umyśle kogoś kto będzie silniejszy niż on..
Wychodzi że może robić rzeczy, których Wszechmocny nie może ;-)

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


So kwi 13, 2019 22:10
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 104 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL