Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 25, 2024 1:56



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 273 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 15, 16, 17, 18, 19  Następna strona
 Bóg jest Miłością, Drogą, Prawdą i Życiem 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1390
Post Re: Bóg jest Miłością, Drogą, Prawdą i Życiem
IrciaLilith napisał(a):

Gdzie Jezus nakazywał się czcić?

Liczysz na to, że chrześcijanie nie znają Biblii? J 5, 22:
Cytuj:
Ojciec bowiem nie sądzi nikogo, lecz cały sąd przekazał Synowi, aby wszyscy oddawali cześć Synowi, tak jak oddają cześć Ojcu. Kto nie oddaje czci Synowi, nie oddaje czci Ojcu, który Go posłał

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Pt cze 14, 2019 14:03
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Bóg jest Miłością, Drogą, Prawdą i Życiem
W dosłownym tłumaczeniu masz słowo: szanuje/poważa, a szanowanie i oddawanie czci to jak dla mnie coś innego.
Szanować szanuję każdą istotę, ale nikogo i niczego czcić nie będę, bo Bogu niczego nie trzeba oddawać, to dla mnie jak insynuuowanie, że czegoś mu brakuje, że ma potrzeby. A tu chodzi raczej o przyjęcie Jego bezwarunkowej Miłości.
Bezwarunkowa Miłość oznacza pełną wzajemność... kiedyś to zrozumiesz :)

http://biblia.oblubienica.eu/interlinearny/index/book/4/chapter/5/verse/23/param/1
Zerknij też na tłumaczenie angielskie.
Niby to niuanse, ale często kluczowe. Ja w typowym polskim tłumaczeniu 8błogosławieństw uważałam za totalne bzdety, ale okazało się, że po prostu takie tłumaczenie jest dla mnie niezrozumiałe, bo nie zawsze słowa da się przetłumaczyć jeden do jednego bez zpoważnego zniekształcenia treści. To jak tłumaczenie Logos po prostu jako Słowo, gdy znaczenie jest znacznie, znacznie szersze i głębsze, prawda?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pt cze 14, 2019 14:34
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1390
Post Re: Bóg jest Miłością, Drogą, Prawdą i Życiem
IrciaLilith napisał(a):
W dosłownym tłumaczeniu masz słowo: szanuje/poważa, a szanowanie i oddawanie czci to jak dla mnie coś innego.
Szanować szanuję każdą istotę

Zatem jeśli ktoś nie szanuje/poważa Syna jako Boga, ten nie szanuje/poważa Ojca jako Boga.
Czy szanujesz/poważasz Jezusa jako Boga i człowieka jako człowieka? Czym się owo szanowanie/poważanie wyraża?

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Pt cze 14, 2019 22:31
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Bóg jest Miłością, Drogą, Prawdą i Życiem
W tym samym co szacunek do Ciebie i innych istot. Pamiętasz tekst o tym, że cokolwiek uczynisz jednemu z braci najmniejszych to tak samo jakbyś uczynił Jezusowi?
Jak sądzisz, wykluczał kogoś z grona swoich braci i sióstr? Człowiek jedzący z celnikami i łamiący zwyczajowe lekceważenie i nieszanowanie kobiet i pogardę do pewnych grup ludzi? Człowiek nawołujący do kochania wrogów?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pt cze 14, 2019 23:33
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1390
Post Re: Bóg jest Miłością, Drogą, Prawdą i Życiem
IrciaLilith napisał(a):
W tym samym co szacunek do Ciebie i innych istot. Pamiętasz tekst o tym, że cokolwiek uczynisz jednemu z braci najmniejszych to tak samo jakbyś uczynił Jezusowi?
Jak sądzisz, wykluczał kogoś z grona swoich braci i sióstr?

Jego słowa są najlepszą odpowiedzią:
Cytuj:
... kto pełni wolę Ojca mojego, który jest w niebie, ten Mi jest bratem, siostrą i matką.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


So cze 15, 2019 19:51
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Bóg jest Miłością, Drogą, Prawdą i Życiem
Więc jaka jest wola Ojca? Z moich doświadczeń aby każda istota osiągnęła suwerenność w jedności, a z Twoich doswiadczeń co wynika? Czy z autorytetu( Biblia) w przyjętej przez Ciebie na podstawie kolejnego autorytetu (Kościół katolicki ) interpretacji?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


So cze 15, 2019 21:40
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1390
Post Re: Bóg jest Miłością, Drogą, Prawdą i Życiem
IrciaLilith napisał(a):
Więc jaka jest wola Ojca?

I znów słowa Jezusa:
Cytuj:
To bowiem jest wolą Ojca mego, aby każdy, kto widzi Syna i wierzy w Niego, miał życie wieczne.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


So cze 15, 2019 22:31
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Bóg jest Miłością, Drogą, Prawdą i Życiem
Czy widzenie Syna i wiara w Niego oznacza konieczność przyjęcia katolickich interpretacji Jego przekazu?

Albo jeszcze mocniej - gdzie masz zobaczyć Syna? Gdzie jest Królestwo Boże?

Z czym się utożsamiasz? Ciało? Umysł? Dusza?
Dusza i tak jest nieśmiertelna, prawda? Ciało i tak jest materialne i ta materia jest w ciągłym obiegu, prawda?
Czyli chodzi nam o zachowanie pewnych umysłowych aspektów, o zapewnienie im życia wiecznego, które otrzymają tylko przez metaforyczną śmierć ego i ponowne narodziny Siebie na poziomie świadomości chrystusowej , że tak to roboczo określę.
Czy jak to rozumiesz?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


N cze 16, 2019 14:24
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1390
Post Re: Bóg jest Miłością, Drogą, Prawdą i Życiem
IrciaLilith napisał(a):
(1) Czy widzenie Syna i wiara w Niego oznacza konieczność przyjęcia katolickich interpretacji Jego przekazu?

(2) Albo jeszcze mocniej - gdzie masz zobaczyć Syna? Gdzie jest Królestwo Boże?

(3) Z czym się utożsamiasz? Ciało? Umysł? Dusza?
Dusza i tak jest nieśmiertelna, prawda? Ciało i tak jest materialne i ta materia jest w ciągłym obiegu, prawda?
(4) Czyli chodzi nam o zachowanie pewnych umysłowych aspektów, o zapewnienie im życia wiecznego, które otrzymają tylko przez metaforyczną śmierć ego i ponowne narodziny Siebie na poziomie świadomości chrystusowej , że tak to roboczo określę.
Czy jak to rozumiesz?

1. Oczywiście, że nie. Ja w ogóle nie piszę na temat katolicyzmu, jedynie to, co piszę, częściowo jest z nim zbieżne.
2.W Jezusie Chrystusie, jako Żywym Słowie. Królestwo wymaga Króla, którym On jest. Zarazem Królestwo Boże to sprawiedliwość, pokój i radość w Duchu Świętym, który jest darem Ojca dla tych, którzy wierzą w Syna.
3.Nieśmiertelność duszy, w sensie doświadczalnym, jest związana z otrzymaniem ciała podobnego do uwielbionego ciała Jezusa. Istnienie samego ducha, który w chwili śmierci człowieka wraca do Boga to za mało dla egzystencji duszy.
4.Biblia mówi o nowym stworzeniu, w sensie nowej, bezgrzesznej natury, która jako jedyna będzie obecna w zmartwychwstałym ciele wierzącego, a która w życiu doczesnym "działa" jedynie przez wiarę w Jezusa i jest doświadczana obok skażonej natury, obecnej w każdym człowieku.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Pn cze 17, 2019 13:58
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Bóg jest Miłością, Drogą, Prawdą i Życiem
1. A czy dowolne interpretacje są ok? Jak nie to od czego zależy czy interpretacja jest dobra i równoznaczna z widzeniem Syna i wiarą w Niego?
2. Wierzą w Syna w zgodzie ze swoim sumieniem czy w zgodzie z wytycznymi innych ludzi?
3. To po śmierci a przed tym sądem ostatecznym co z tą duszą skoro istnienie samego ducha to za mało dla egzystencji duszy?
4. Bezgrzeszna natura? W sensie utraty wolnej woli, czy po prostu woli nakierowanej na dobro?
5. Na czym polega to skażenie człowieka? Poza niewiedzą i jej wynikami niczego innego nie dostrzegam...

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pn cze 17, 2019 15:32
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1390
Post Re: Bóg jest Miłością, Drogą, Prawdą i Życiem
1.Jasne że nie chodzi o dowolne interpretacje. Jezus powiedział, że jego słowa są duchem i życiem. Duch Święty potwierdza w sercu wierzącego właściwy przekaz Słowa.
2.W zgodzie ze Słowem, objawionym w sercu człowieka. Jezus stwierdził, że jego owce głos Jego znają i głosu Jego słuchają.
3.Komputer jest wyłączony :)
4.O żadnej utracie wolnej woli mowy być nie może. Raczej pełna wolność w czynienia dobra.
5.Chodzi o to, że natura jest skażona pomimo wiedzy. Jest niezdolna do "wyprodukowania" doskonałych uczynków. Jest skutkiem tego, że Słowo Boga przestało być traktowane jako najwyższy autorytet i źródło życia.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Pn cze 17, 2019 22:37
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Bóg jest Miłością, Drogą, Prawdą i Życiem
1. I oczywiście właściwą interpretacją jest ta zgodna z ... ? Którą religią czy wręcz wyznaniem? Ze słowami Jezusa się zgadzam, z ustalonymi potem interpretacjami nie. Mając do wyboru głos wewnętrzny, albo wyniki politycznych i teologicznych rozgrywek nie mam wątpliwości.
2. Dokładnie- objawionym w naszym wnętrzu, na poziomie uczuciowym. Jak ja nie lubię tych pasterskich metafor, super dla ludzi tamtych czasów i kultury, ale obecnie kojarzy się to ze współczesnym podejściem do owiec...
3.Aha, to czyściec i opcje wstawiennictwa świętych to bujdy na resorach, bo 'komputer jest wyłączony' ?
4. Skoro nie ma opcji zła, pomyłek, niedoskonałości to gdzie widzisz tą wolność?
5. Na pewno? Mając pełną wiedzę o Sobie, Bogu, wszelkich przyczynach i skutkach, wiedzę z każdego punktu widzenia popełniałbyś błędy? Żadna istota biologiczna z tego co mi wiadomo nie ma pełnej wiedzy, a jeśli Biblia mówi prawdę to i Jezus gdy był w ludzkiej postaci nie był wszechwiedzący.
Pytanie na ile Bóg jest wszechwiedzący, bo tu lektura książek teologicznych miło mnie zaskoczyła zrozumieniem problematyki niewiedzy o niewiedzy :)

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Wt cze 18, 2019 0:19
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1390
Post Re: Bóg jest Miłością, Drogą, Prawdą i Życiem
1. Z duchem Słowa.
2. Uczucia nie mają tu nic do rzeczy. Chodzi o to, że to co objawia Duch Święty jest... pociągające, daje wewnętrzny pokój, który przewyższa wszelkie zrozumienie.
3. Raczej "pocieszanka" dla tych, którzy nie oczekują powrotu Chrystusa i nie pokładają nadziei w zmartwychwstaniu.
4. Sądzisz, że Bóg ma z tym jakiś problem?
5. Żaden człowiek nie ma pełnej wiedzy i wcale nie musi jej posiadać. Wystarczy, że będzie radził się w każdej sprawie Boga.
W każdym razie znajomość dobra i zła przy niezależności od Boga nie sprawiła, że człowiek nie ma problemu z czynieniem dobra, ani z unikaniem zła.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Wt cze 18, 2019 14:17
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Bóg jest Miłością, Drogą, Prawdą i Życiem
1.To na jakiej podstawie oceniasz, że moja zgodna z duchem Słowa nie jest, choć nie oparłam tego na swoim chciejstwie tylko na długotrwałej analizie własnej oraz zapoznawaniem się z wieloma różnymi intetpretacjami?
Co świadczy o tym, że katolicka interpretacja jest zgodna z tym duchem Słowa a moja i wielu innych nie związanych z konkretnymi wyzwaniami nie?
2. Wewnętrzny spokój to też uczucie, fakt faktem dużo głębsze. Między zwykłym spokojem z poziomu umysłu a spokojem z poziomu duchowego to jak między uczuciem zakochania a uczuciem bezgranicznej i bezinteresownej Miłości przez wielkie M.
3.Robi się ciekawie - czyli uważasz koncepcję czyśćca jako bajkę na pocieszenie i realność wstawiennictwa świętych jako mit, takie chciejstwo?
4.Nie, Bóg nie ma z tym problemu, bo jest poza wszelkimi dualizmami, to Go nie ogranicza.
5.No to może pogadaj z Bogiem czy uważa, że niechrześcijanin jest dla Niego be i posłuchaj co powie.
Zapytaj o poprawność Teoich mniemań. Jeśli Bóg zawsze podziela Twoje poglądy, lubi te same osoby które Ty lubisz, a nie lubi tych których Ty nie lubisz, nie sprawia, że musisz dopasowywać swoje poglądy do tego co Ci przekazuje, ale przekazuje tylko to co potwierdza Twoje opinie to jaka jest szansa, że to tylko Twoja projekcja?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Wt cze 18, 2019 20:12
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1390
Post Re: Bóg jest Miłością, Drogą, Prawdą i Życiem
No to dałaś o sobie świadectwo...
W takiej sytuacji dalsza rozmowa traci sens.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Wt cze 18, 2019 22:09
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 273 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 15, 16, 17, 18, 19  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL