Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 21:07



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1218 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 78, 79, 80, 81, 82  Następna strona
 Kościół i LGBT 
Autor Wiadomość
Post Re: Kościół i LGBT
Believing napisał(a):
Kael napisał(a):
Czyli Sekretarz prosi, zeby biskupi przychylnie udzielili zgody na zbieranie podpisow popierajacych prywatna inicjatywe polityczna pani Godek/ Fundacji Życie i Rodzina przy kosciolach, a Rzecznik udaje, ze jest to tylko przekazanie informacji a nie stanowisko episkopatu.


Czyż Rzecznik KEP może cokolwiek publikować bez uprzedniej zgody Biskupów? Nie sądzę.
Dla mnie wygląda to tak, że Biskupi z ramienia swojego Sekretarza, za sprawą swojego Rzecznika podają do wiadomości, że wyrażają zgodę, na zbieranie podpisów dla inicjatywy pani Godek.
https://www.gosc.pl/doc/6515691.Rzeczni ... e-projektu

Co do pani Kai Godek i nazywania jej działań "prywatną inicjatywą polityczną" - pozostawiam do własnych przemyśleń.
https://www.google.com/search?client=fi ... kaja+godek

Dokładne stanowisko KEP podaje nowy rzecznik KEP
https://episkopat.pl/rzecznik-episkopat ... stop-lgbt/
Bo po SWII decydentami w każdej diecezji są ordynariusze, minęły czasy, gdy decyzję podejmował Prymas i ona była obowiązująca w całym Kościele.
Osobiście mam do tej sytuacji bardzo negatywny stosunek, bo wytworzyła się sytuacja "wolnoć Tomku w swoim domku":(


N wrz 13, 2020 15:39
Post Re: Kościół i LGBT
Akurat ja uwazam, ze biskup jest odpowiedzialny za swoja diecezje i zaden nakaz innego biskupa nie moze go zmusic do czegokolwiek, co nie jest zgodne z jego sumieniem. Odpowiada za swoje decyzje tez sam.

Jedyna instancja nadrzedna powinien byc papiez.

To dopiero wprowadza porzadek niezalezny od polityki, terytorium kraju czy innych czynnikow.

Oczywiscie, sprawa chwalebna sa uzgodnienia miedzy biskupami, zeby takich cudow na kiju nie bylo, jak dyspensa od postu na prawym brzegu Wisly w Warszawie, a jej brak na lewym brzegu.

Ale przeciez to nie biskupi zdecydowali o wyjatkowo niefortunnym pomysle podzialu jednego miasta na dwie diecezje.


N wrz 13, 2020 15:58
Post Re: Kościół i LGBT
Kael napisał(a):
Akurat ja uwazam, ze biskup jest odpowiedzialny za swoja diecezje i zaden nakaz innego biskupa nie moze go zmusic do czegokolwiek, co nie jest zgodne z jego sumieniem. Odpowiada za swoje decyzje tez sam.

Jedyna instancja nadrzedna powinien byc papiez.

To dopiero wprowadza porzadek niezalezny od polityki, terytorium kraju czy innych czynnikow.

Oczywiscie, sprawa chwalebna sa uzgodnienia miedzy biskupami, zeby takich cudow na kiju nie bylo, jak dyspensa od postu na prawym brzegu Wisly w Warszawie, a jej brak na lewym brzegu.

Ale przeciez to nie biskupi zdecydowali o wyjatkowo niefortunnym pomysle podzialu jednego miasta na dwie diecezje.

Dyspensa to sytuacja raczej na pograniczu kabaretu, ale np ten podpis - w diecezjach, gdzie ordynariuszem jest konserwatysta czy sympatyk o. Rydzyka zbieranie podpisów będzie przykazem, w innych albo wcale, albo decyzja poszczególnego proboszcza...ot taki swoisty misz-masz.


N wrz 13, 2020 16:09

Dołączył(a): Śr lip 10, 2019 11:46
Posty: 231
Post Re: Kościół i LGBT
Kael napisał(a):
Akurat ja uwazam, ze biskup jest odpowiedzialny za swoja diecezje i zaden nakaz innego biskupa nie moze go zmusic do czegokolwiek, co nie jest zgodne z jego sumieniem. Odpowiada za swoje decyzje tez sam.

Jedyna instancja nadrzedna powinien byc papiez.

To dopiero wprowadza porzadek niezalezny od polityki, terytorium kraju czy innych czynnikow.

Oczywiscie, sprawa chwalebna sa uzgodnienia miedzy biskupami, zeby takich cudow na kiju nie bylo, jak dyspensa od postu na prawym brzegu Wisly w Warszawie, a jej brak na lewym brzegu.

Ale przeciez to nie biskupi zdecydowali o wyjatkowo niefortunnym pomysle podzialu jednego miasta na dwie diecezje.

Przecież tak jest.

Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego z 1983 r., „biskupowi diecezjalnemu w powierzonej mu diecezji przysługuje wszelka władza zwyczajna, własna i bezpośrednia, jaka jest wymagana do jego pasterskiego urzędu, z wyłączeniem tych spraw, które na mocy prawa lub dekretu papieża są zarezerwowane najwyższej lub innej władzy kościelnej” (kan. 381 § 1).


N wrz 13, 2020 18:31
Zobacz profil
Post Re: Kościół i LGBT
A czy ja pisze, ze jest inaczej?


N wrz 13, 2020 19:01

Dołączył(a): Śr lip 10, 2019 11:46
Posty: 231
Post Re: Kościół i LGBT
Kael napisał(a):
A czy ja pisze, ze jest inaczej?

Coż zbyt pobieznie przeczytałam Twoj wpis i zle go zrozimialam.


Pn wrz 14, 2020 7:39
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz wrz 17, 2020 22:16
Posty: 1
Post Re: Kościół i LGBT
Dezinformacja, mity i kłamstwa dotyczące społeczności LGBT. Fake newsy dotyczące homoseksualizmu i związków jednopłciowych jest na poczatku dziennym az [płakac sie chce co ludzie tak naprawde chcą???


Cz wrz 17, 2020 22:19
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1427
Post Re: Kościół i LGBT
Dopóki Kościół będzie interpretował dosłownie wypowiedzi św. Pawła na temat homoseksualizmu, a także fragmenty PwtPrawa - a nie postąpi do przodu w duchu współczesności i nie zrozumie, że tamte wypowiedzi były wynikiem zapóźnienia spowodowanego poziomem ówczesnej wiedzy, a nie wynikiem natchnienia Bożego - dopóty stosunki między Kościołem a społecznością LGBT będą nacechowane konfliktem i niezrozumieniem.

Rozchodzi się więc o odpowiednią egzegezę tekstów biblijnych i o podejście do tego co jest natchnieniem Bożym, a co nim nie jest.


Pt wrz 18, 2020 5:49
Zobacz profil
Post Re: Kościół i LGBT
Swołocz napisał(a):
Dopóki Kościół będzie interpretował dosłownie wypowiedzi św. Pawła na temat homoseksualizmu, a także fragmenty PwtPrawa - a nie postąpi do przodu w duchu współczesności i nie zrozumie, że tamte wypowiedzi były wynikiem zapóźnienia spowodowanego poziomem ówczesnej wiedzy, a nie wynikiem natchnienia Bożego - dopóty stosunki między Kościołem a społecznością LGBT będą nacechowane konfliktem i niezrozumieniem.

Rozchodzi się więc o odpowiednią egzegezę tekstów biblijnych i o podejście do tego co jest natchnieniem Bożym, a co nim nie jest.

Kościół traktuje wypowiedzi św Pawła dosłownie - Nie łudźcie się! Ani niesprawiedliwi, ani rozpustnicy, ani bałwochwalcy, ani cudzołożnicy, ani rozwięźli, ani mężczyźni współżyjące ze sobą, ani złodzieje, ani chciwi, ani pijacy, ani oszczercy, ani zdziercy, nie odziedziczą królestwa Bożego (1 Kor 6,9-10) - ale z sobie znanych powodów przeakcentowuje z całej plejady grzechów ten jeden.


Pt wrz 18, 2020 6:30
Post Re: Kościół i LGBT
Uscislijmy: glownie Kosciol w osobach polskich hierarchow, ktorzy, szczegolnie dzis, maja obsesje seksu i to homoseksualnego.
Co z tego, ze w mediach slychac tylko kilku? Milczaca reszta widac sie z nimi zgadza.
Pytanie do psychologow: o czym to swiadczy (i obsesja i wymowne milczenie)?


Pt wrz 18, 2020 7:28

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1427
Post Re: Kościół i LGBT
Alus napisał(a):
Kościół traktuje wypowiedzi św Pawła dosłownie - Nie łudźcie się! Ani niesprawiedliwi, ani rozpustnicy, ani bałwochwalcy, ani cudzołożnicy, ani rozwięźli, ani mężczyźni współżyjące ze sobą, ani złodzieje, ani chciwi, ani pijacy, ani oszczercy, ani zdziercy, nie odziedziczą królestwa Bożego (1 Kor 6,9-10) - ale z sobie znanych powodów przeakcentowuje z całej plejady grzechów ten jeden.
Nie zauważyłem, żeby przeakcentowywał. Czy chcesz powiedzieć, że Kościół w równym stopniu nie potępia rozpusty, cudzołóstwa, rozwiązłości, kradzieży, pijaństwa, oszczerstwa? Nie wydaje mi się.

Natomiast wracając do meritum: mogę sobie wyobrazić Kościół przyszłości i Polskę przyszłości, gdzie ten fragment ze św. Pawła - "ani mężczyźni współżyjący ze sobą" - będzie budził uśmiech i nie będzie traktowany poważnie, a prawo osób homoseksualnych do miłości będzie czymś oczywistym i naturalnym.


Pt wrz 18, 2020 7:32
Zobacz profil
Post Re: Kościół i LGBT
W ostatnim czasie z ambon raczej nie slychac potepienia np powtornych malzenstw i to osob na swieczniku. Choc abp Jedraszewski strzelil samoboja potepiajac "ideologie singli".

Ale na szczescie Kosciol to tez papiez Franciszek
https://pl.aleteia.org/2020/09/18/papie ... ze-dzieci/


Pt wrz 18, 2020 14:40
Post Re: Kościół i LGBT
Ztanialam sie, gdzie to wkleic, ale poniewaz chodzi (tez) o traktowanie przez biskupow osob homoseksualnych, wie napisze tu.
Pan red . Macura napisal komentarz, poparty cytatami starozytnych Ojcow Kosciola, ktorzy meczensko gineli za Ghrystusa, a przynajmniej byli swiadomi, ze meczenstwo to bardzo realna opcja i zaleca nam jednosc z biskupami, a przynajmniej krytyke ich dzialan i wypowiedzi zaczac od pouczenie w 4 oczy

https://info.wiara.pl/doc/6531594.W-jed ... -biskupami

Przemilcze moje zdanie na temat mozliwosci owej krytyki (w watku o naduzyciach liturgicznych Alus i ratio pisza o jalowych rozmowach na poziomie parafii, a co dopiero o audiencji u biskupa (jak to wyglada w praktyce wiem no od ks Isakowicz-Zaleskiego.
viewtopic.php?p=1065693#p1065693

W tekscie red. Macury uderzyla mnie konkluzja:
Cytuj:
Niestety, słusznie oburzając się przeciw złu, sami nowe zło tworzymy. Bojąc się zamiatania pod dywan zapominamy o konsekwencjach ciągłego obracania się w mediach, także społecznościowych wokół tego jednego tematu. Wytwarza się wrażenie, jakby nic innego w Kościele się nie działo (ach ta twitterowa nadaktywność), a Kościół był tylko i wyłącznie siedliskiem rozpusty. Trzeba by też wziąć pod uwagę fakt, że wielu nie zgłębia tematu i nie wie, czy mowa o sprawie starej, czy nowej, czy sprawca już dawno został ukarany, czy nie, nie wie, o co konkretnie jest oskarżany (w filmach pokazuje się przypadki drastyczne, ale przecież nie tylko o takie chodzi), nie wie, czy molestował, czy zaniedbał zgłoszenie o molestowaniu, a może tylko zaniedbał sprawę takiego zaniedbania. Dla sporej grupy to bez znaczenia: coś tam się obije o uszy i już wszystko wiadomo: kolejny czarny winny. A za tym idzie zgoda na stosowanie odpowiedzialności zbiorowej: wszyscy winni (np. „wszyscy biskupi do dymisji”; a ci, którzy dobrze pełnią swój urząd za co?)

To ma już znamiona nagonki. Tylko czekać, jak w takiej atmosferze dojdzie do nieszczęścia...

Idąc dziś z Panem Jezusem do chorego usłyszałem pod swoim adresem od mijającego mnie mężczyzny, kim ja niby jestem. Biedak nie wiedział, że jestem tylko nadzwyczajnym szafarzem Komunii świętej, nie księdzem. Ale nieistotne: ważne, że dla niego nie miało znaczenia, czy jestem osobiście winny, czy nie. Jeśli kolejny zechce dać mi w nos...


Zanim więc po raz kolejny wpisze się coś na Twitterze czy Facebooku, warto zastanowić się nad konsekwencjami tego, co się robi. Prawda jest ważna. Ale cała prawda. I miłość, również do grzesznika, też.


Osoby homoseksualne zyja w Polsce dzis stale w takim strachu, takze dzieki polskim biskupom i polskiem prezyd3ntowi.
Czy katolik w Polsce ma obowiazek siedziec cicho i bron Boze nijak publicznie nie krytykowac ksiezy ani biskupow, ze strachu, ze moze i jemu przyloza, kiedy agresja rozpetana przez gore panstwa i Kosciola, skieruje sie i na katolikow?
Tylko dlatego?

Akurat o "syndrom oblezonej twierdzy Kosciola" do niedawna pana Macury nie podejrzewalam.


Pn wrz 21, 2020 8:09
Post Re: Kościół i LGBT
Wciąż czekam aż LPG przeprosi za liczne profanacje. Doczekam się w końcu? Czy LPG dalej będzie robić z siebie ofiarę złych prawaków? A tymczasem poparcie dla LPG spada. Im więcej ataków na katolików, Polaków, prawicę i wszystkich tych którzy nie zgadzają się z LPG. Tym poparcie dla ich postulatów mniejsze a PiS może wykorzystać te sekte w swojej propagandzie


Pn wrz 21, 2020 12:03
Post Re: Kościół i LGBT
O jakiej sekcie LPG piszesz?


Pn wrz 21, 2020 12:09
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 1218 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 78, 79, 80, 81, 82  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL