Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 2:53



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Zakres słowa: bliźni 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Zakres słowa: bliźni
Dla mnie moimi bliźnimi są wszystkie czujące istoty bez wyjątków, ale z dyskusji które się toczą na forum wynika, że chyba sporo osób nawet nie zalicza pod to pojęcie wszystkich ludzi...

Jakie macie zdanie w tej sprawie? Jak szeroko określacie zakres słowa bliźni? Przecież jest to kluczowe w kontekście przykazania miłości, prawda?

Jeśli wykluczasz jakieś grupy ludzi i uważasz, że nie należy ich kochać jak siebie samego to na jakiej podstawie? Jeśli rozszerzasz na inne istoty to jak bardzo i jak to się przejawia?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pt sie 16, 2019 22:00
Zobacz profil
Post Re: Zakres słowa: bliźni
IrciaLilith napisał(a):
Dla mnie moimi bliźnimi są wszystkie czujące istoty bez wyjątków, ale z dyskusji które się toczą na forum wynika, że chyba sporo osób nawet nie zalicza pod to pojęcie wszystkich ludzi...

Jakie macie zdanie w tej sprawie? Jak szeroko określacie zakres słowa bliźni? Przecież jest to kluczowe w kontekście przykazania miłości, prawda?

Jeśli wykluczasz jakieś grupy ludzi i uważasz, że nie należy ich kochać jak siebie samego to na jakiej podstawie? Jeśli rozszerzasz na inne istoty to jak bardzo i jak to się przejawia?

Bliźni to ten, wobec którego będziesz sądzony.
Bliźni to ten, dzięki któremu wzrastasz,
to podarunek miłości Chrystusa,
Bliźni to wysłannik Ojca, dowód miłości Chrystusa.
Bliźni te ten,
przez którego Bóg sie wypowiada,
przez którego Bóg wzywa,
przez którego Bóg ubogaca,
przez którego Bóg mierzy naszą miłość.

Michale Quoist.
Cóż można jeszcze dodać to tej pięknej kwintesencji wskazania bliźniego?


So sie 17, 2019 7:33
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Zakres słowa: bliźni
Alus napisał(a):
(...)
Michale Quoist.
Cóż można jeszcze dodać to tej pięknej kwintesencji wskazania bliźniego?
Może byłoby warto dodać coś konkretnego?

Alus napisał(a):
Bliźni to ten, wobec którego będziesz sądzony.
Czyli kto?

Alus napisał(a):
Bliźni to ten, dzięki któremu wzrastasz,
Czy ten, dzięki któremu nie wzrastam, nie jest moim bliźnim?

Alus napisał(a):
to podarunek miłości Chrystusa,
Czy ten "podarunek miłości Chrystusa" może być osobą, która nienawidzi i/lub sprowadza na drogę grzechu?

Alus napisał(a):
Bliźni to wysłannik Ojca, dowód miłości Chrystusa.
Czy osoby, które maltretują albo podają do wierzenia fałszywą Ewangelię są wysłannikami Ojca?
Czy osoby, które głoszą innego Chrystusa, mogą być dowodem miłości tego prawdziwego?

Alus napisał(a):
Bliźni te ten,
przez którego Bóg sie wypowiada,
Czy fałszywi prorocy są moimi bliźnimi? Czy Antychryst może być moim bliźnim?

Alus napisał(a):
przez którego Bóg wzywa,
Czy osoby, które "rozeznają" moje powołanie tak, że później na Sądzie okaże się, że przez nich zakopałem swój talent, są moimi bliźnimi?

Alus napisał(a):
przez którego Bóg ubogaca,
Czy osoby ślepe, przez które (i z którymi) wpadnę w dół (zatracenie), są moimi bliźnimi?
Czy osoby, które czynią mnie winnymi piekła dwakroć bardziej niż one same, są moimi bliźnimi?

Alus napisał(a):
przez którego Bóg mierzy naszą miłość.
Powtórzenie sensu wersetu pierwszego.


Czy Alus potrafi odpowiadać konkretnie na pytania zamiast bezmyślnie cytować ze zbioru podręcznych cytatów swoich nieomylnych nauczycieli wiary i moralności? Bo powyższe zastanowienia zajęły mi może kilkanaście sekund, a zapisanie ich kilka minut, więc pytaniem jest, czy Alus nie zauważyła, że łże-definicja Michale'a Quoista nie jest samowyjaśniająca, może być niespójna itd.; czy może Alus to zauważyła, ale tak to jej się spodobało, że wolała zacytować święty tekst ałtorytetu bez najmniejszej krytyki czy komentarza, niż spróbować wyprodukować coś bardziej wartościowego?
Ja odbieram to jako (symptomatyczny dla niej) brak szacunku do pytającego przez próbę bombardowania go "mądrością" (por. sekciarskie 'bombardowanie miłością') zamiast przyjrzenia się przedstawionemu problemowi.

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


So sie 17, 2019 8:05
Zobacz profil
Post Re: Zakres słowa: bliźni
IrciaLilith napisał(a):
Dla mnie moimi bliźnimi są wszystkie czujące istoty bez wyjątków, ale z dyskusji które się toczą na forum wynika, że chyba sporo osób nawet nie zalicza pod to pojęcie wszystkich ludzi...
Jeśli wykluczasz jakieś grupy… ? Jeśli rozszerzasz na inne istoty …?


Bliźni, … grupy, istoty czujące, wykluczanie, rozszerzanie…

Puścić . Let-go to głębokie zrozumienie zjawiska, że jesteśmy częścią jednego istnienia. Nie możemy sobie pozwolić na oddzielne ego; jesteśmy jednym ze wszystkimi. A wszystko jest ogromne. Twoje zrozumienie pomoże ci iść z całością, dokądkolwiek zmierza. Nie masz celu oddzielnego od całości, a całość nie ma celu. Nigdzie się nie wybiera. Zrozumienie puszczania pomaga ci być tutaj, bez żadnych celów, bez pomysłu osiągnięcia, bez konfliktu, walki, wiedząc, że walka ze sobą jest po prostu głupia.
Kochaj bliźniego = kochaj siebie.


So sie 17, 2019 8:18

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2598
Post Re: Zakres słowa: bliźni
W ostatnim czasie właśnie "bliźni" zmienia znaczenie. Traktowanie bliźniego to także inna sprawa. Bycie bliźnim staje się warunkowe. Część z ludzi stosuje postawę: "Jesteś moim bliźnim, ale...", "Jesteś moim bliźnim, ale brzydzę się tobą jako protestantem", "Jesteś moim bliźnim, ale brzydzę się tobą jako homo", "Jesteś moim bliźnim, ale brzydzę się tobą, jako masonem".

Jest różnica pomiędzy akceptacją a tolerancją, której to ludzie nie widzą. Tolerancja to znoszenie kogoś i obdarzanie pełnym szacunkiem, chociaż się z tym kimś nie zgadzam. Tolerancja to postawa: "Jesteś moim bliźnim, więc porozmawiajmy o protestantyzmie", "Jesteś moim bliźnim, ale nie czuję się komfortowo, kiedy ściskasz się w mojej obecności ze swoim partnerem", "Jesteś moim bliźnim, ale nie rozumiem masonów".

_________________
MODERATOR


So sie 17, 2019 8:22
Zobacz profil
Post Re: Zakres słowa: bliźni
Cytuj:
Cóż można jeszcze dodać to tej pięknej kwintesencji wskazania bliźniego?

Cytuj:
Może byłoby warto dodać coś konkretnego?

Konkrety masz poniżej.

Alus napisał(a):
Bliźni to ten, wobec którego będziesz sądzony.

Cytuj:
Czyli kto?

Wszyscy - cokolwiek uczyniłeś...

Alus napisał(a):
Bliźni to ten, dzięki któremu wzrastasz,

Cytuj:
Czy ten, dzięki któremu nie wzrastam, nie jest moim bliźnim?

To, że nie wzrastasz nie przyjmując postawy, słów innych, nie sprawia, że ono przestają być Twoimi bliźnimi.

Alus napisał(a):
to podarunek miłości Chrystusa,

Cytuj:
Czy ten "podarunek miłości Chrystusa" może być osobą, która nienawidzi i/lub sprowadza na drogę grzechu?

Ten podarunek z własnego, osobistego wyboru takim się stał.

Alus napisał(a):
Bliźni to wysłannik Ojca, dowód miłości Chrystusa.
[
Cytuj:
Czy osoby, które maltretują albo podają do wierzenia fałszywą Ewangelię są wysłannikami Ojca?
Czy osoby, które głoszą innego Chrystusa, mogą być dowodem miłości tego prawdziwego?

To wybór człowieka, dowód miłości to dar życia.

Alus napisał(a):
Bliźni te ten,
przez którego Bóg sie wypowiada,
[
Cytuj:
Czy fałszywi prorocy są moimi bliźnimi? Czy Antychryst może być moim bliźnim?

Antychryst porzucił Boga, a nienawidząc Boga równolegle ukazują Jego miłość, która nie odpłaca nienawiścią i unicestwieniem.

Alus napisał(a):
przez którego Bóg wzywa,

Cytuj:
Czy osoby, które "rozeznają" moje powołanie tak, że później na Sądzie okaże się, że przez nich zakopałem swój talent, są moimi bliźnimi?

Po to każdy otrzymał rozum, aby później nie szukać wymówek w rodzaju "przez x czy y to się stało".

Alus napisał(a):
przez którego Bóg ubogaca,

Cytuj:
Czy osoby ślepe, przez które (i z którymi) wpadnę w dół (zatracenie), są moimi bliźnimi?
Czy osoby, które czynią mnie winnymi piekła dwakroć bardziej niż one same, są moimi bliźnimi?

Jeśli pójdziesz za ślepym, to Twój wybór i Twoja głupota. Nikt nie zrobi z nikogo złego, zasługującego na piekło bez zgody tegoż. Po to mamy rozum i sumienie.

Alus napisał(a):
przez którego Bóg mierzy naszą miłość.

Cytuj:
Powtórzenie sensu wersetu pierwszego.

I co z tego?


Cytuj:
Czy Alus potrafi odpowiadać konkretnie na pytania zamiast bezmyślnie cytować ze zbioru podręcznych cytatów swoich nieomylnych nauczycieli wiary i moralności? Bo powyższe zastanowienia zajęły mi może kilkanaście sekund, a zapisanie ich kilka minut, więc pytaniem jest, czy Alus nie zauważyła, że łże-definicja Michale'a Quoista nie jest samowyjaśniająca, może być niespójna itd.; czy może Alus to zauważyła, ale tak to jej się spodobało, że wolała zacytować święty tekst ałtorytetu bez najmniejszej krytyki czy komentarza, niż spróbować wyprodukować coś bardziej wartościowego?
Ja odbieram to jako (symptomatyczny dla niej) brak szacunku do pytającego przez próbę bombardowania go "mądrością" (por. sekciarskie 'bombardowanie miłością') zamiast przyjrzenia się przedstawionemu problemowi.

Ty sobie możesz odbierać jak tylko zechcesz, odpowiedziałam na pytanie Irci, tekstem, który według mnie wyczerpuje miano "bliźni". Ircia nie zaznaczyła, ze ma to być test punktujący wiedzę.


So sie 17, 2019 8:36
Post Re: Zakres słowa: bliźni
IrciaLilith napisał(a):
Dla mnie moimi bliźnimi są wszystkie czujące istoty bez wyjątków

Rozumiem, że reprezentujesz buddyjskie podejście do tematu.

IrciaLilith napisał(a):
Jakie macie zdanie w tej sprawie? Jak szeroko określacie zakres słowa bliźni? Przecież jest to kluczowe w kontekście przykazania miłości, prawda?

W takim ujęciu myślę, że prawdą jest, że każdy człowiek jest moim bliźnim. Bez względu na wyznanie, pochodzenie, kolor skóry. Krótko: człowiek.


So sie 17, 2019 12:28
Post Re: Zakres słowa: bliźni
Nie wiem, co sie stalo Elbrusowi, ze tak nie na temat sie w tym watku udzielil? No ale kazdy miewa slabszy dzien.

Blizni to po prostu kazdy czlowiek. Bez wzgledu na pochodzenie, wyznanie, kolor skory czy inne cechy.

Juz wiemy, ze tak naprawde jestesmy spokrewnieni wszyscy ze soba w mniejszym czy wiekszym stopniu, zamieszkujemy niewielka planete, bez ktorej nie mamy dzis szansy na przezycie i jestesmy zdani jedni na drugich. Nikt nie moze przezyc sam, a jesli nawet, to co to za zycie?


So sie 17, 2019 12:58

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Zakres słowa: bliźni
A nie jest tak, że bliźni to ktoś kto jest nam życzliwy? W przypowiesci bliźnim okazał się Samarytanin a nie kapłan czy lewita.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


So sie 17, 2019 12:59
Zobacz profil
Post Re: Zakres słowa: bliźni
Andy72 napisał(a):
A nie jest tak, że bliźni to ktoś kto jest nam życzliwy? W przypowiesci bliźnim okazał się Samarytanin a nie kapłan czy lewita.

Właśnie - Samarytanin - czyli pogardzany wróg Żydów.
Jezus nie wskazuje na życzliwość Samarytanina, ale zupełnie błędne pojęcie Żydów, zresztą mocno uwydatnia to kim jest bliźni w obowiązku miłości nieprzyjaciół.


So sie 17, 2019 13:18

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Zakres słowa: bliźni
Tylko mówiąc o miłości nieprzyjaciół nie należy zapominać o miłość przyjaciół!
Starożytni mówili o chrześcijanach "popatrzcie jak oni się miłują!"
Za nieprzyjaciół należy się modlić a za przyjaciół to nawet oddać życie.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


So sie 17, 2019 13:22
Zobacz profil
Post Re: Zakres słowa: bliźni
    Temat blizniego na pewno jest w literaturze teologicznej rozpracowany. Elbrus np, gdyby chcial, to by linki przytoczyl, ale Elbrus dzis woli krytykowac cudze wypowiedzi (wiem, ja tez mam dzis zly dzien)

    Cala historia w Biblii ma trzy etapy
    - pytanie o to, kto jest bliznim z przykazania "Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całą swoją mocą i całym swoim umysłem; a swego bliźniego jak siebie samego"
    - przypowiesc o milosiernym Samarytaninie, zakonczony pytaniem:
    "Któryż z tych trzech okazał się, według twego zdania, bliźnim tego, który wpadł w ręce zbójców?» "
    - i odpowiedz z nauka dla nas:
    "On odpowiedział: «Ten, który mu okazał miłosierdzie». Jezus mu rzekł: «Idź, i ty czyń podobnie"

    Czyli blizni to ten,ktory okazuje milosierdzie, ale my,ktorzy mamy wypelnic przykazanie milosci, mamy czynic podobnie, czyli byc bliznimi dla innych.

    Bylo to wyjasnienie dla pytajacego, ktory chcial (waska) definicje listy bliznich, ktorych ma milowac jak siebie samego. A Pan Jezus, jak to czesto robil, odwrocil pytanie i pokazal, ze to my mamy byc bliznimi dla wszystkich innych.
    To zreszta temat na dluzsze, osobiste rozwazania.


    So sie 17, 2019 13:25
    Post Re: Zakres słowa: bliźni
    W ST też napotykamy nakaz miłości, bez wskazywania przyjaciel czy wróg, innowierca czy brat w wierze, czyli bliźni - On wymierza sprawiedliwość sierotom i wdowom, miłuje cudzoziemca, udzielając mu chleba i odzienia. Wy także miłujcie cudzoziemca, boście sami byli cudzoziemcami w ziemi egipskiej (Pwt 10,18-19).


    So sie 17, 2019 15:05
    Post Re: Zakres słowa: bliźni
    Kael napisał(a):
    Elbrus np, gdyby chcial, to by linki przytoczyl

    Może chce, abyśmy sami wpadli na to, co jemu chodzi po głowie?

    Elbrus napisał(a):
    Czy ten, dzięki któremu nie wzrastam, nie jest moim bliźnim?


    Myślę, że okazane miłosierdzie prowadzi do wzrostu.

    Cytuj:
    Pytanie Jezusa brzmi: który z tych trzech bohaterów - lewita, kapłan, samarytanin - okazał się, według ciebie, bliźnim pobitego? I odpowiedź: ten, który okazał mu miłosierdzie.

    https://www.deon.pl/161/art,49,blizni-k ... ona,3.html

    Na marginesie:
    Tak parząc z punktu widzenia Irci, to moim zdaniem, żadna inna czująca istota oprócz człowieka nie potrafi okazać miłosierdzia. Zatem, można się pokusić, że założenie Irci jest mylne.


    So sie 17, 2019 19:06
    Post Re: Zakres słowa: bliźni
    W tekście przypowieści jest mowa o tym, że pewien człowiek schodził z Jerozolimy do Jerycha. Interpretacja, że i kapłan i lewita szli do Jerozolimy, jest jedną z interpretacji.

    Stawia ona jednak wszystkich miłośników praw kościelnych, świeckich i (wybranych) biblijnych przed straszną dla nich prawdą, że Bóg woli niewiernych (albo wiernych inaczej - bo takimi byli Samarytanie) "wrogów narodu wybranego", którzy machają ręką na czystość czy nieczystość (rytualną) i po prostu pomagają potrzebującym niż najczystszych rytualnie, wiernych prawu do ostatniej joty i kreski, wybranych do służby świątynnej.
    I jak tu takiego Boga pojąć i Go zadowolić?

    Co do tezy, że żadna istota poza człowiekiem nie potrafi okazać miłosierdzia, pozwolę sie z nią nie zgodzić. Oczywiście, że zwierzęta też bywają miłosierne i bezinteresowne i to nie tylko w stosunku do własnego potomstwa czy grupy.


    So sie 17, 2019 19:32
    Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
    Odpowiedz w wątku   [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

    Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
    Nie możesz odpowiadać w wątkach
    Nie możesz edytować swoich postów
    Nie możesz usuwać swoich postów
    Nie możesz dodawać załączników

    Szukaj:
    Skocz do:  
    Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
    Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
    Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL