Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 26, 2024 22:35



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 324 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 ... 22  Następna strona
 Autorytet Kościoła 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Autorytet Kościoła
katon

Cytuj:
Nawrócenie jest odzyskaniem wiary, natomiast wiara nie jest równoznaczna z prawdziwym nawróceniem.
Wg jakich kryteriów i dlaczego oceniasz prawdziwość nawrócenia?

Cytuj:
Takich prawdziwie nawróconych prawie w ogóle się nie spotyka. Jest tylko taka iluzja nawrócenia.

To, co da Ciebie jest iluzją, dla innych prawdziwą wiarą.

Cytuj:
Nie może być prawdziwe nawrócony ten któremu brak pokory
.
Czym jest pokora? Wierzący dalej jest niedoskonały i grzeszny.
Cytuj:
Wysokie ego sprawia że nie sposób mu ujrzeć siebie w świetle prawdy a także innych ujrzeć takimi jakimi oni są.

Nie wiem, co rozumiesz przez wysokie ego. To ludzka niedoskonałość: błędy poznawcze; zaburzenia, choroby psychiczne, nałogi; osobowość np. autorytarna; dzieciństwo itd Wg mnie, dobrze, żeby każdy przeszedł jakąś terapię, gdzie lepiej by poznał siebie i swoje ograniczenia; potem jakieś warsztaty, aby powoli eliminować wady i braki.


Cytuj:
Tylko problem też w tym że zwykle takie spowiedzi są po to aby coś zaliczyć. Jakby były szczere toby to było widać w życiu codziennym. A może być to i lepsze jeśli ktoś szczerze i uczciwie przyzna się przed sobą samym co zle zrobił i szczerze będzie żałować za to, niż ten co pójdzie do konfesjonału i przyzna się jedynie do tego co mu pasuje, a wyprze się wielu rzeczy, czy też umniejszy usprawiedliwi swą winę.

Dobra spowiedz to rzeczywiście dar. Coś o tym wiem. Jak się nie ma wglądu w swoją niedoskonałośc, to spowiedz często jest tylko formalnością.


So paź 12, 2019 9:58
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Autorytet Kościoła
katon napisał(a):
Zdecydowanie dominują tu fałszywie nawróceni. Ci co wszystko wiedzą najlepiej i jeszcze mają taki wewnętrzny przymus aby pouczać innych i ich naprawiać.
Nie widzą oni swojej lichości nawet w blasku najjaśniejszego światła. Nie widzą bo własne ego na to im nie pozwala.
Jest fałszywy obraz siebie, fałszywy obraz innych i fałszywy obraz świata.

Ładnie tak osądzać innych? Tą samą miarą osadzasz siebie?


So paź 12, 2019 9:59
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 28, 2019 10:17
Posty: 1834
Post Re: Autorytet Kościoła
A cóż sprawia że tak zareagowałeś?
No nie trudno jest zauważyć że z ogromną większością chrześcijan jest coś nie tak.
Trzeba się okłamywać że jest inaczej?


So paź 12, 2019 10:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Autorytet Kościoła
katon napisał(a):
A cóż sprawia że tak zareagowałeś?
No nie trudno jest zauważyć że z ogromną większością chrześcijan jest coś nie tak.
Trzeba się okłamywać że jest inaczej?

Przeczytaj ze zrozuminiem swój post - to będziesz wiedział. Np.:
Cytuj:
Zdecydowanie dominują tu fałszywie nawróceni.
To zwykłe oczernianie ludzi. Nie widzisz tego? :o


So paź 12, 2019 10:41
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 28, 2019 10:17
Posty: 1834
Post Re: Autorytet Kościoła
Za bardzo to wszystko wziąłeś tak do siebie jakby to miało się Ciebie tyczyć.


So paź 12, 2019 11:01
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1481
Post Re: Autorytet Kościoła
proteom napisał(a):
Przeemek napisał(a):


Podobnie bramin czy Kael waszym sumieniem jest Urząd Nauczycielski i pasterze Kościoła Katolickiego.

Gdzie tak KK naucza? Proponuję najpierw poczytać: http://www.teologia.pl/m_k/kkk1s15.htm

Powyżej już zacytowałem. A to, że znajdujesz w innym miejscu Katechizmu jakiś inaczej brzmiący wpis nie znaczy, że paragrafy w prawie kanonicznym są nieważne, prawda? A nawet prawo kanoniczne stoi wyżej w hierachii niż Katechizm?

To jest właśnie fenomen posiadania prawa kanonicznego, ok. 3000 punktów Katechizmu, Lumen Gentium, Encyklik, Brewiarza itd. itdp..... że znjaduje się potem sprzeczności lub wzajemnie wykluczające się stwierdzenia.

To pozwól, że wyartykułuje z poprzedniego wpisu to, czego starsz się nie zauważyć:
Kan. 212 - § 1. To, co święci pasterze (...) wyjaśniają (...) albo postanawiają jako kierujący Kościołem, wierni, świadomi własnej odpowiedzialności, obowiązani są wypełniać z chrześcijańskim posłuszeństwem.
Czy tu jest miejsce na brak zgody lub działanie wbrew woli, wyaśnieniom i postanowieniom Księży/kapłaństwa urzędowego?


Śr paź 16, 2019 7:43
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Autorytet Kościoła
212 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego:
"To, co święci pasterze, jako reprezentanci Chrystusa, wyjaśniają jako nauczyciele wiary albo postanawiają jako kierujący Kościołem, wierni, świadomi własnej odpowiedzialności, obowiązani są wypełniać z chrześcijańskim posłuszeństwem."

Aha, czyli z świadomości własnej odpowiedzialności nie przed ludźmi a przed Bogiem ma wynikać obowiązek wypełniania tego co głoszą wymienione osoby. A jak rozpoznać który pasterz jest świętym pasterzem, a który ma jedynie stanowisko w hierarchii? Katolik ma uznać, że hierarcha, którego słowa i postępowanie nie są kompatybilne z nauczaniem Jezusa ma prawo mu dyktować co i jak ma robić?

Gdzie Jezus powiedział, że potrzebuje reprezentantów, że dzieli ludzi na kapłanów i świeckich?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Cz paź 17, 2019 12:51
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1391
Post Re: Autorytet Kościoła
IrciaLilith napisał(a):
(a)Gdzie Jezus powiedział, że potrzebuje reprezentantów, (b)że dzieli ludzi na kapłanów i świeckich?

(a) "Bądźcie mi świadkami" ...."Czyńcie uczniami wszystkie narody"
(b) Nigdzie :) Z tym że kapłan to nie to samo co pasterz, bądź nauczyciel.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Pt paź 18, 2019 18:23
Zobacz profil
Post Re: Autorytet Kościoła
IrciaLilith napisał(a):
212 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego:
"To, co święci pasterze, jako reprezentanci Chrystusa, wyjaśniają jako nauczyciele wiary albo postanawiają jako kierujący Kościołem, wierni, świadomi własnej odpowiedzialności, obowiązani są wypełniać z chrześcijańskim posłuszeństwem."

Aha, czyli z świadomości własnej odpowiedzialności nie przed ludźmi a przed Bogiem ma wynikać obowiązek wypełniania tego co głoszą wymienione osoby. A jak rozpoznać który pasterz jest świętym pasterzem, a który ma jedynie stanowisko w hierarchii? Katolik ma uznać, że hierarcha, którego słowa i postępowanie nie są kompatybilne z nauczaniem Jezusa ma prawo mu dyktować co i jak ma robić?

Gdzie Jezus powiedział, że potrzebuje reprezentantów, że dzieli ludzi na kapłanów i świeckich?

tu
"Na to Jezus mu rzekł: «Błogosławiony jesteś, Szymonie, synu Jony. Albowiem nie objawiły ci tego ciało i krew, lecz Ojciec mój, który jest w niebie. Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą. I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie».


Pt paź 18, 2019 19:40
Post Re: Autorytet Kościoła
IrciaLilith napisał(a):
212 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego:
"To, co święci pasterze, jako reprezentanci Chrystusa, wyjaśniają jako nauczyciele wiary albo postanawiają jako kierujący Kościołem, wierni, świadomi własnej odpowiedzialności, obowiązani są wypełniać z chrześcijańskim posłuszeństwem."

Aha, czyli z świadomości własnej odpowiedzialności nie przed ludźmi a przed Bogiem ma wynikać obowiązek wypełniania tego co głoszą wymienione osoby. A jak rozpoznać który pasterz jest świętym pasterzem, a który ma jedynie stanowisko w hierarchii? Katolik ma uznać, że hierarcha, którego słowa i postępowanie nie są kompatybilne z nauczaniem Jezusa ma prawo mu dyktować co i jak ma robić?

Gdzie Jezus powiedział, że potrzebuje reprezentantów, że dzieli ludzi na kapłanów i świeckich?

Jezus do wybranych kieruje słowa "paś owce moje", nie do wszystkich wiernych.
A jak rozpoznać - nie możesz traktować ludzi jak śmieci i kochać Boga w tym samym czasie - proste, klarowne kryterium rozeznania.


So paź 19, 2019 7:51

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Autorytet Kościoła
Tak, Alus- to bardzo klarowne rozeznanie, dlatego nie uważam, że każda osoba posiadająca wysokie stanowisko w hierarchii zasługuje na miano świętego pasterza, właśnie przez stosunek do ludzi, a zasługuje wiele osób, które nie posiada takiego stanowiska, ale ma dar mówienia o Bogu tak aby zachęcać a nie zniechęcać.

Gdzie Alus w KKK lub prawie kanonicznym lub innym oficjalnym dokumencie Kościoła znajdę tego typu metodę rozpoznawania, czyli konkretnie określenie, że jeśli ktoś traktuje ludzi jak śmieci, bez szacunku, lub wręcz z nienawiścią, atakuje, oskarża, zwala odpowiedzialność na ofiary, itd, niezależnie od stanowiska nie powinien być traktowany jak święty pasterz ?

Alekmichał- jak słowa powiedziane do konkretnej osoby, o konkretnych cechach i poziomie zrozumienia oraz z konkretnym poziomem moralnym mają się do całej rozbudowanej hierarchii?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


So paź 19, 2019 10:01
Zobacz profil
Post Re: Autorytet Kościoła
Wybawiony napisał(a):
"Bądźcie mi świadkami" ....

Dotyczy wszystkich chrześcijan. Także prawosławnych i protestantów. A szerzej, ludzi wierzących w Chrystusa, niekoniecznie związanych z jakąś religią.

Wybawiony napisał(a):
Z tym że kapłan to nie to samo co pasterz, bądź nauczyciel.

Możesz wyjaśnić dlaczego tak uważasz?


So paź 19, 2019 17:20

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1391
Post Re: Autorytet Kościoła
Believing napisał(a):
Wybawiony napisał(a):
Z tym że kapłan to nie to samo co pasterz, bądź nauczyciel.

Możesz wyjaśnić dlaczego tak uważasz?

Gdyby kapłan był tożsamy z pasterzem, bądź nauczycielem, to ponieważ w nowotestamentowym Kościele występuje powszechne kapłaństwo, każdy wierzący musiałby być również pasterzem, bądź nauczycielem a tymczasem tak nie jest. No i przede wszystkim rolą kapłana jest składanie ofiar, natomiast pasterze i nauczyciele mają inne zadania. W Nowym Przymierzu ową ofiarą jest"owoc warg".

_________________
Wiem, komu zaufałem.


So paź 19, 2019 22:07
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Autorytet Kościoła
No tutaj popłynąłeś. Jezus jest Najwyższym Kapłanem. Fakt, złożył Ofiarę najwyższą, ale nauczał chodząc po ziemi i był na ziemi Pasterzem. Wysyłał też uczniów, aby głosili Ewangelię, a więc nie działał sam. W Piśmie Świętym mamy też mowę o prezbiterach (Tyt 1,5), kapłanach (Jk5,14-15) i biskupach. Po co byli ustanowieni?

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


So paź 19, 2019 22:44
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Autorytet Kościoła
No właśnie- po co i na jakich zasadach ustanawiano prezbiterów, kapłanów i biskupów i dlaczego takich a nie innych? I jak to się ma do zasad ustanawiania kapłanów czy biskupów obecnie? Dlaczego w wielu wyznaniach olano zalecenia w tych kwestiach?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


N paź 20, 2019 12:05
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 324 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 ... 22  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL