Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 26, 2024 5:34



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
 Dowody archeologiczne zagłady Sodomy i Gomory 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Dowody archeologiczne zagłady Sodomy i Gomory
Pom- filmu z youtube nie jestem wstanie obejrzeć przez poziom dyskomfortu jaki serwuje mi lektor, a nie mam chwilowo ochoty na masochizm tego poziomu.

Bramin- które odkryte starożytne miasta opisywane w starożytnych księgach uważasz za potwierdzone, że to akurat to miasto a nie jakieś inne ze zbliżonego obszaru? I na jakich podstawach?

Ja jedynie uważam, że gdy mamy jakiś obszar którego dotyczy opis starożytnego miasta lub miast i odkrywamy w tym regionie ruiny to dlaczego by ich nie nazwać zgodnie z starożytnymi opisami jeśli nie ma konkretnych dowodów, które by temu zaprzeczały.

Czy jeśli mieszkam sobie w wiosce co do której istnieje legenda o tym, że wieki temu na pobliskich mokradłach stał zamek GHT i legenda podaje orientacyjne rozmiary oraz lokalizację i po osuszeniu mokradeł trafiam na ruiny starożytnego zamku, to mam prawo uznać, że to zamek GHT? Fakt faktem, legenda podaje, że został zniszczony przez złą czarownicę a badania wskazują na podniesienie się poziomu wody i powstanie mokradeł, ale oczywistym jest, że podane w legendzie przyczyny to bajka, ale sam zamek bajką być nie musi.

Tak samo, czy można uznać, że opisywana w Biblii wieża Babel to po prostu ziggurat z Babilonii ubrany w legendę?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


N wrz 08, 2019 13:56
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 20, 2019 13:53
Posty: 1062
Post Re: Dowody archeologiczne zagłady Sodomy i Gomory
IrciaLilith napisał(a):
Czy jeśli mieszkam sobie w wiosce co do której istnieje legenda o tym, że wieki temu na pobliskich mokradłach stał zamek GHT i legenda podaje orientacyjne rozmiary oraz lokalizację i po osuszeniu mokradeł trafiam na ruiny starożytnego zamku, to mam prawo uznać, że to zamek GHT? Fakt faktem, legenda podaje, że został zniszczony przez złą czarownicę a badania wskazują na podniesienie się poziomu wody i powstanie mokradeł, ale oczywistym jest, że podane w legendzie przyczyny to bajka, ale sam zamek bajką być nie musi.


I właśnie tą metodą chcę Cię naprowadzić na właściwy tok rozumowania. Który z filmów ma dla Ciebie za słabą jakość to postaram się wstawić lepszą jego wersję?

_________________
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.


N wrz 08, 2019 14:55
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Dowody archeologiczne zagłady Sodomy i Gomory
Pom, film jest bez znaczenia, bo aktualnie nasze stanowisko różni tylko to, że Ty tam dostrzegasz boską interwencję, a ja przyznaję, że takie miasta jak Sodoma i Gomora mogły istnieć i to z dużym prawdopodobieństwem i zostać zniszczone podczas potężnego kataklizmu i na tej podstawie powstały legendy przypisujące kataklizm Bogu karzącemu za grzechy co by jakiś morał upchnąć.
Zwyczajnie nie wierzę w złą czarownicę z analogii z wioską i zamkiem, którą podałam wcześniej.

Zrozum, tak jak napisałam w innym wątku, mając do wyboru całkowicie logiczną i spójną interpretację Biblii przychodzącą w formie obrazowo-uczuciowej w systemie wielowarstwowym a pokrętne interpretacje teologów starających się za wszelką cenę bronić swoich założeń odnośnie Boga bez wahania wybieram to pierwsze. Mam ten komfort, że nie odczuwam przymusu przekonywania kogokolwiek do mojego podejścia, moje idee to nie ideologie, one sprawdzają się dla mnie i nie zamierzam do nich nikogo przekonywać, ale też nie zamierzam ich ukrywać, bo się ich nie wstydzę a do tego nadrzędne założenie skłania mnie do weryfikacji i podważania swoich założeń.

Aha, film bez przypisów nie stanowi dla mnie żadnego dowodu. A omawiana kwestia nie ma dla mnie większego znaczenia, bo raczej żadne dowody archeologiczne nie udowodnią, hipotezy, że Bóg jest nerwowym tyranem i lubi bawić się ogniem i wodą w celu destrukcji ludzi, którzy skorzystali z danej im przez Niego wolności.

Z tego co wiem Biblia nie tyle co opisuje Boga co historię kształtowania się obrazu Boga, ukazuje różnorodne wypaczenia, daje okazję do przemyśleń, uczy bardzo specyficznego trybu myślenia...

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


N wrz 08, 2019 16:05
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 28, 2019 10:17
Posty: 1834
Post Re: Dowody archeologiczne zagłady Sodomy i Gomory
bramin napisał(a):

Ani nie odkryl Troi ani nie odkryl miasta, ktore mogloby byc Troja. Odegral naturalnie duza role w tych odkryciach. Nie ma tez zadnych archeologicznych dowodow na wojne trojanska jak i na istnienie Troi. To mity, ktore funkcjonuja od dawna. Tak jak np. z Sodoma czy Requiem Mozarta.

Na istnienie Troi to jednak jakieś dowody są.

Tak więc, wydaje się, że o ile wykopaliska na Hissarliku potwierdziły historyczność samej Troi, o tyle nie przyniosły żadnego dowodu historyczności mitu o wojnie trojańskiej, choć z całą pewnością jej nie wykluczają.
http://www.archeo.uw.edu.pl/podrecznike ... ytul=Troja


N wrz 08, 2019 18:56
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 20, 2019 13:53
Posty: 1062
Post Re: Dowody archeologiczne zagłady Sodomy i Gomory
Nieposłuszeństwo Sodomy i Gomory nie jest mitem.



Kara za nieposłuszeństwo woli Bożej

W Dzienniczku św. Siostry Faustyny pojawia się kwestia kary za grzechy, jaka miała spaść na mieszkańców polskiego miasta. Ostatecznie jednak dzięki ofiarom i modlitwom zostało ono ocalone. Pozostaje sprawą otwartą, o jakie miasto chodziło. A tak pisała o tym św. Faustyna: Pewnego dnia powiedział mi Jezus, że spuści karę na jedno miasto, które jest najpiękniejsze w Ojczyźnie naszej. Kara ta miała być [taka], jaką Bóg ukarał Sodomę i Gomorę. Widziałam wielkie zagniewanie Boże i dreszcz napełnił, przeszył mi serce. Milczeniem modliłam się. - Po chwili powiedział mi Jezus: Dziecię Moje, łącz się ściśle w czasie ofiary ze Mną i ofiaruj Ojcu niebieskiemu krew i rany Moje na przebłaganie za grzechy miasta tego. Powtarzaj to bez przestanku przez całą Mszę Świętą. Czyń to przez siedem dni. Siódmego dnia ujrzałam Jezusa w obłoku jasnym i zaczęłam prosić, ażeby Jezus spojrzał na miasto i na kraj nasz cały. Jezus spojrzał się łaskawie. Kiedy spostrzegłam życzliwość Jezusa, zaczęłam Go błagać o błogosławieństwo. - Wtem rzekł Jezus: Dla ciebie błogosławię krajowi całemu. I uczynił duży znak krzyża ręką nad Ojczyzną naszą. Radość wielka napełniła duszę moją, widząc dobroć Boga. (Dz. 39)



Czytając dalej zapiski Apostołki Bożego Miłosierdzia, dowiadujemy się, że kara miała spotkać nie tylko miasto, ale cały kraj. Wytrwała i gorąca modlitwa jest jednak w stanie uśmierzyć Boży gniew: Widziałam gniew Boży ciążący nad Polską. I teraz widzę, że jeśliby Bóg dotknął kraj nasz największymi karami, to byłoby to jeszcze Jego wielkie miłosierdzie, bo by nas mógł ukarać wiecznym zniszczeniem za tak wielkie występki. Struchlałam cała, jak mi Pan choć trochę uchylił zasłony. Teraz widzę wyraźnie, że dusze wybrane podtrzymują w istnieniu świat, aby się dopełniła miara. (Dz. 1533) Dziś powiedział mi Pan: „Idź do Przełożonej i powiedz, że życzę sobie, żeby wszystkie siostry i dzieci odmówiły tę Koronkę, której cię nauczyłem. Odmawiać mają przez dziewięć dni i w kaplicy, w celu przebłagania Ojca Mojego i uproszenia miłosierdzia Bożego dla Polski”. (Dz. 714) 22 VIII [1937]. Dziś rano przyszła do mnie dziewica - św. Barbara i poleciła mi, abym przez dziewięć dni ofiarowała Komunię Świętą za kraj swój. „A tym uśmierzysz zagniewanie Boże”. (Dz. 1251)

https://www.pch24.pl/polske-szczegolnie ... 518,i.html

_________________
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.


N wrz 08, 2019 20:04
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Dowody archeologiczne zagłady Sodomy i Gomory
Pom- abym uznała cytowany Dzienniczek jako dowód na cokolwiek, musiałbyś mnie przekonać do jego wiarygodności. Nie chcę obrażać autorki, ale jej wizje i styl ich opisów podejrzanie kojarzą mi się z pewną odmianą schizofrenii.
Co do autentyczności objawień stosuję kryterium... Lema wobec kontaktu z dowolną wyższą inteligencją.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


N wrz 08, 2019 20:12
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 20, 2019 13:53
Posty: 1062
Post Re: Dowody archeologiczne zagłady Sodomy i Gomory
Skierowałem to do innego forumowicza, ale nie wskazałem, którego żeby nie urazić. Wiem, że do wiary w objawienia prywatne muszą być dodatkowe łaski Boże.

_________________
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.


N wrz 08, 2019 20:21
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Dowody archeologiczne zagłady Sodomy i Gomory
Spoko, ale nie ja jedna z ogromnym dystansem podchodzę do tego Dzienniczka :)

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


N wrz 08, 2019 20:25
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 20, 2019 13:53
Posty: 1062
Post Re: Dowody archeologiczne zagłady Sodomy i Gomory
https://www.youtube.com/watch?v=KVE2PdY-qqk


https://translate.google.com/translate?hl=pl&sl=en&u=https://en.wikipedia.org/wiki/Steven_Collins_(archaeologist)&prev=search


„Collins jest głównym archeologiem i współreżyserem projektu wykopalisk Tall el-Hammam w Jordanii , współpracując z Departamentem Starożytności Jordańskiego Królestwa Haszymidzkiego. Rozpoczął projekt w Jordanii w 2005 roku. W trakcie swoich badań archeologicznych w Tall el-Hammam odkrył pozostałości warownego miasta, które zostało zniszczone około 1850–1650 pne. [6] Pod koniec 2000 roku Collins twierdził, że w miejscu tym prawdopodobnie znajduje się biblijne miasto Sodoma . Projekt wykopalisk Tall el-Hammam znajduje się około 14 km na północny wschód od Morza Martwego w Jordanii, zamieszkany obszar na wschód od rzeki Jordan i po obu stronach autostrady 65 w Jordanii , na północ od Morza Martwego (31 ° 50'25.09 "N 35 ° 40'26.51 "E). [7] [8] [9] [10] [11] [12] Na miejscu oraz w dolinie rzeki Jordon w pobliżu Sowaymy znaleziono wypaloną cegłę i stopioną ceramikę [13] , a szkielety zostały skręcone i zniekształcone. [14] „

_________________
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.


N wrz 08, 2019 20:57
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Dowody archeologiczne zagłady Sodomy i Gomory
Czyli meteoryt lub wulkan ew inna katastrofa naturalna, gdzie to potwierdzenie grzechu i boskiej interwencji?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


N wrz 08, 2019 21:55
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn gru 09, 2013 8:49
Posty: 853
Post Re: Dowody archeologiczne zagłady Sodomy i Gomory
Podobnie jest interpretowany biblijny potop, jako katastrofa naturalna: wlanie się wód Morza Śródziemnego do Morza Czarnego i zalanie nadbrzeżnych osad.

_________________
Jeśli można na coś poradzić, po cóż rozpaczać,
Jeśli nie można, na cóż ronić łzy ...


Pn wrz 09, 2019 8:23
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1444
Post Re: Dowody archeologiczne zagłady Sodomy i Gomory
Wybawiony napisał(a):
Jeśli więc ktoś potrzebuje naukowych dowodów do tego by wierzyć, no to ma problem.

A czy Ty wierzysz bez żadnych dowodów? Bez żadnych podstaw? Taka wiara zawieszona w próżni, na "widzi mi się?"

Przypuszczam, że odpowiesz mi, że masz doświadczenie Ducha Świętego. Doświadczenie Jezusa. A czy takie doświadczenie nie można tłumaczyć naukowo? Procesami zachodzącymi w mózgu?

A poza tym, nawet jeśli uwzględnilibyśmy takie doświadczenie jako prawdziwe, to nadal ono nie potwierdza prawdziwości informacji z Biblii.


Pn wrz 09, 2019 12:20
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1444
Post Re: Dowody archeologiczne zagłady Sodomy i Gomory
IrciaLilith napisał(a):
Z tego co wiem Biblia nie tyle co opisuje Boga co historię kształtowania się obrazu Boga, ukazuje różnorodne wypaczenia, daje okazję do przemyśleń, uczy bardzo specyficznego trybu myślenia...

Biblia powstawała różnorako. Niektórzy mieli wizje i je spisywali, niektórzy spisali legendy, jakie krążyły, przeświadczenia o przyczynie zniszczenia określonych miast; niektórzy spisywali historię, tak jak ją utrwaliła pamięć społeczna (np. opowieść o królu Dawidzie i Saulu).
Pytanie powstaje: jak powstawała Biblia? Skąd autor wiedział, że to Bóg zesłał deszcz ognia i siarki na Sodomę i Gomorę? Czy Bóg mówił na ucho autorowi, co ma napisać? Raczej nie.


Pn wrz 09, 2019 12:42
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1391
Post Re: Dowody archeologiczne zagłady Sodomy i Gomory
Swołocz napisał(a):
(1) A czy Ty wierzysz bez żadnych dowodów? Bez żadnych podstaw? Taka wiara zawieszona w próżni, na "widzi mi się?"

(2) Przypuszczam, że odpowiesz mi, że masz doświadczenie Ducha Świętego. Doświadczenie Jezusa. A czy takie doświadczenie nie można tłumaczyć naukowo? Procesami zachodzącymi w mózgu?

(3) A poza tym, nawet jeśli uwzględnilibyśmy takie doświadczenie jako prawdziwe, to nadal ono nie potwierdza prawdziwości informacji z Biblii.


(1) Jasne, że nie.
(2) Raczej odwrotnie, tzn. pewne procesy w mózgu mogą być efektem duchowego doświadczenia.
(3) Naukowo nie potwierdza (ani nie zaprzecza).Jednak dla osoby zainteresowanej, kompatybilność doświadczenia duchowego z informacją z Biblii stanowi wystarczający dowód jej prawdziwości.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Pn wrz 09, 2019 18:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4592
Post Re: Dowody archeologiczne zagłady Sodomy i Gomory
IrciaLilith napisał(a):
Bramin- które odkryte starożytne miasta opisywane w starożytnych księgach uważasz za potwierdzone, że to akurat to miasto a nie jakieś inne ze zbliżonego obszaru? I na jakich podstawach?


Moge podac pare przykladow np. Bethel, Jerycho, Gezer, Emaus. W Europie Herkulanum, Pompeje.

Na takich podstawach, o jakich pisalem w ktoryms z poprzednich postow w tym watku.

IrciaLilith napisał(a):
Czy jeśli mieszkam sobie w wiosce co do której istnieje legenda o tym, że wieki temu na pobliskich mokradłach stał zamek GHT i legenda podaje orientacyjne rozmiary oraz lokalizację i po osuszeniu mokradeł trafiam na ruiny starożytnego zamku, to mam prawo uznać, że to zamek GHT? Fakt faktem, legenda podaje, że został zniszczony przez złą czarownicę a badania wskazują na podniesienie się poziomu wody i powstanie mokradeł, ale oczywistym jest, że podane w legendzie przyczyny to bajka, ale sam zamek bajką być nie musi.


Tak kochane dzieci i tu na mokradlach byl zamek, mury mialy 200 metrow dlugosci a wieza 50 metrow wysokosci. A, i tam na pewno znajduje sie pomnik pieknej ksiezniczki, zamienionej przez czarownice na paskudnego karalucha.

Badzmy powazni @IrciaLilith. Albo poslugujemy sie narzedziami, jakie daje nam nauka albo popuszczamy wodze fantazji. A tak czasami bywa z naukowcami, ktorzy robia za gwiazdorow i celebrytow. Tutaj wlasnie Schliemann jest takim przykladem.

Uzdolniony czlowiek i genialny samouk, ktory potrafil siebie doskonale wylansowac i strategie marketingu mial opanowana do perfekcji. Dlatego do dnia dzisiejszego wielu uwaza, ze Troja zostala odkryta i to odkryta przez niego. A jedno i drugie nie odpowiada rzeczywistosci.

Niektorzy zwolennicy hipotezy o istnieniu Troi na terenie Hisarlik maja jeszcze nadzieje na potwierdzenie tego i szukaja cmentarza z okresu brazu (mialby sie tam znajdowac), ktory bylby jasnym dowodem na istnienie Troi. I tu wylaniaja sie trzy problemy: ogromne ilosci hald, ktore zostawil Schliemann po wykopaliskach (a robil to nieprofesjonalnie i rabunkowo), potrzeba na to olbrzymich srodkow i duzo czasu.

IrciaLilith napisał(a):
Z tego co wiem Biblia nie tyle co opisuje Boga co historię kształtowania się obrazu Boga


Biblia opisuje Boga, relacje do czlowieka i vice versa. Mozna tez powiedziec, ze opisuje historie ksztaltowania sie obrazu Boga.


Pn wrz 09, 2019 21:29
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL