Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 7:39



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Czy Bóg odczuwa i jest świadomy? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr kwi 09, 2008 10:19
Posty: 1245
Post Czy Bóg odczuwa i jest świadomy?
Zastanawiam się nad tym, czy natura Boga wiąże się z odczuwaniem przez Niego jakichkolwiek "wrażeń", posiadaniem świadomości. Bóg na pewno jest niezmienny, nie rozwijał się, nie rozwija się i nie będzie się rozwijał, nie ma w Nim żadnego procesu, zawsze jest ten sam.

Czy prawdą jest stwierdzenie, że Bóg nie jest w stanie czuć czegokolwiek (np. radości, przyjemności, szczęścia) i może być co najwyżej posłuchany lub nieposłuchany (ang. obeyed or disobeyed)? Wierzę, że Bóg nie jest w stanie czuć cierpienia i innych negatywnych emocji (np. smutku, samotności) czy "doznań", natura boska nie może zaznać żadnego bólu i to jest dla mnie oczywiste. Jakby Bóg cierpiał, to jak mógłby uchronić przed cierpieniem byty niższe od siebie, skoro sam cierpi, doznaje bólu? Ale czy Bóg nie jest "jakby bardziej podobny" do kamienia, trawy czy najprymitywniejszych zwierząt takich jak gąbki, niż do ludzi czy aniołów, którzy mogą odczuwać szczęśliwość?

Czy prawdą jest to, że Bóg w żadnym wypadku nie może być szczęśliwy? Czy prawdą jest to, że gdyby Bóg coś poczuł, to straciłby przymiot niezmienności?

_________________
Bóg jest tylko jeden. Nie ma boga poza BOGIEM. Nie chcę iść do piekła! Nie chcę być potępiony bez końca! Wszystko, co nie jest Bogiem, jest stworzeniem jedynego Boga, jaki istnieje we wszechbycie. Bóg jest niezmienny, bez początku, bez końca.


Pt paź 04, 2019 22:37
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Czy Bóg odczuwa i jest świadomy?
Twierdzisz że Bóg jest takim superkomputerem?

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pt paź 04, 2019 22:42
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 09, 2008 10:19
Posty: 1245
Post Re: Czy Bóg odczuwa i jest świadomy?
Tak jakby był "bardziej podobny" do superkomputera o nieskończonej mocy obliczeniowej niż do człowieka, ale i tak nie jest podobny do niczego, co nie jest Nim, co On stworzył. Takie rozumienie wprowadza coś w rodzaju paradoksu - Byt najwyższy ma "gorzej" niż zbawieni ludzie i dobrzy aniołowie, którzy nie odczuwają niczego, lecz szczęśliwość, ponieważ niczego przyjemnego nie doznaje i z natury nie mógłby doznać nie tylko bólu, ale i szczęśliwości.

_________________
Bóg jest tylko jeden. Nie ma boga poza BOGIEM. Nie chcę iść do piekła! Nie chcę być potępiony bez końca! Wszystko, co nie jest Bogiem, jest stworzeniem jedynego Boga, jaki istnieje we wszechbycie. Bóg jest niezmienny, bez początku, bez końca.


Pt paź 04, 2019 22:49
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Czy Bóg odczuwa i jest świadomy?
Skąd myśl że Bóg to taki nieczuły komputer?
Bóg jest osobą! i wspólnotą osób
Moim zdaniem Bóg jest bardziej ludzki niż ludzie.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pt paź 04, 2019 22:53
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 09, 2008 10:19
Posty: 1245
Post Re: Czy Bóg odczuwa i jest świadomy?
Nie wszyscy monoteiści uważają, że Bóg jest osobą czy (tym bardziej) wspólnotą osób. Trynitarianizm jest dogmatem w Kościele.

Można się zastanowić nad tym, czy twierdzenie, że jedyny Bóg jest nieodczuwający i nieosobowy nie wyklucza wyznawcy takiego poglądu z grona monoteistów i stawia go w szeregu nonteistów.

Przynajmniej niektórzy muzułmanie uważają, że Bóg nie jest osobą (nie tylko nie jest wspólnotą, ale i nawet nie jest osobą w ogóle). Ciekawe się może wydać, czy tacy muzułmanie sprzeciwiliby się nazwaniu Boga "rzeczą".

_________________
Bóg jest tylko jeden. Nie ma boga poza BOGIEM. Nie chcę iść do piekła! Nie chcę być potępiony bez końca! Wszystko, co nie jest Bogiem, jest stworzeniem jedynego Boga, jaki istnieje we wszechbycie. Bóg jest niezmienny, bez początku, bez końca.


Pt paź 04, 2019 23:00
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Czy Bóg odczuwa i jest świadomy?
Żydzi czczą tego samego Boga z wyjątkiem tego że nie uznają Jego Syna i judaizm stał się religią faryzeuszy,
Natomiast Allach nie ma nic współnego z prawdziwym Bogiem.
Czyżbyś o cechach Boga wnioskował z nieprawdziwego obrazu muzułmańskiego?

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pt paź 04, 2019 23:10
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Czy Bóg odczuwa i jest świadomy?
niewazny12 napisał(a):
Zastanawiam się nad tym, czy natura Boga wiąże się z odczuwaniem przez Niego jakichkolwiek "wrażeń", posiadaniem świadomości. Bóg na pewno jest niezmienny, nie rozwijał się, nie rozwija się i nie będzie się rozwijał, nie ma w Nim żadnego procesu, zawsze jest ten sam.

Czy prawdą jest stwierdzenie, że Bóg nie jest w stanie czuć czegokolwiek (np. radości, przyjemności, szczęścia) i może być co najwyżej posłuchany lub nieposłuchany (ang. obeyed or disobeyed)? Wierzę, że Bóg nie jest w stanie czuć cierpienia i innych negatywnych emocji (np. smutku, samotności) czy "doznań", natura boska nie może zaznać żadnego bólu i to jest dla mnie oczywiste. Jakby Bóg cierpiał, to jak mógłby uchronić przed cierpieniem byty niższe od siebie, skoro sam cierpi, doznaje bólu? Ale czy Bóg nie jest "jakby bardziej podobny" do kamienia, trawy czy najprymitywniejszych zwierząt takich jak gąbki, niż do ludzi czy aniołów, którzy mogą odczuwać szczęśliwość?

Czy prawdą jest to, że Bóg w żadnym wypadku nie może być szczęśliwy? Czy prawdą jest to, że gdyby Bóg coś poczuł, to straciłby przymiot niezmienności?


Jeżeli by spojrzeć na chrześcijaństwo, to tutaj mamy Trójce Świętą, gdzie przecież mamy relacje między trzema osobami Trójcy Świętej, więc wszelkiego rodzaju emocje i cała reszta może sie między nimi spokojnie pojawić.

No i jak mówisz że Bóg jest niezmienny i przez to sie nie rozwija, i z tego powodu cały czas jest taki sam, to moge sie mylić ale wydaje mi sie że jedynie w chrześcijaństwie jest taki obraz niezmiennego Boga, a już wyjaśniłem że jednak coś tam w tej trójcy sie dzieje, natomiast jeśli masz na myśli ogólną definicje Boga, to tutaj przypisywanie mu tych cech o których mówisz, również może być nie trafione.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Pt paź 04, 2019 23:55
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 09, 2008 10:19
Posty: 1245
Post Re: Czy Bóg odczuwa i jest świadomy?
Mimo tego, że niektórzy katolicy uznają, że chrześcijanie i muzułmanie nie wierzą w tego samego Boga mam myśl, że jedni i drudzy chcą czcić to samo bóstwo - jedyne, które istnieje (pisałem o bóstwie małą literą, bo chcę pokazać, że nie ma innych bóstw niż jedyny Bóg - zarówno bóstw pisanych wielką, jak i małą literą, a napisanie "jest jeden bóg" nie musi mieć na celu poniżenie Boga, a pokazanie, że nie ma żadnych innych bóstw, także pisanych małą literą).

Przyznaję, że idea nieodczuwającego i nieświadomego Boga (a przynajmniej nieosobowego) pochodzi z islamu, na przykład pewnej strony koranistów, gdzie było napisane, że Bóg nie jest osobą. Koraniści imponują mojej naturze pobożnością w wierze, która dla katolików jest fałszywa. Mogę mieć myśl, że przeciętni muzułmanie w Niebie będą wyżej od przeciętnych katolików i wcześniej tam wejdą, bo wyznawali monoteizm (chociaż katolicy też wyznają monoteizm, tyle że trynitarny, nie unitarny) i na pierwszym miejscu stawiali Koran, nie siebie, przez co odrzucali picie alkoholu, tytoń, uprawianie hazardu, spożywanie wieprzowiny i krwi.

_________________
Bóg jest tylko jeden. Nie ma boga poza BOGIEM. Nie chcę iść do piekła! Nie chcę być potępiony bez końca! Wszystko, co nie jest Bogiem, jest stworzeniem jedynego Boga, jaki istnieje we wszechbycie. Bóg jest niezmienny, bez początku, bez końca.


So paź 05, 2019 22:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Czy Bóg odczuwa i jest świadomy?
niewazny12 napisał(a):
Mogę mieć myśl, że przeciętni muzułmanie w Niebie będą wyżej od przeciętnych katolików i wcześniej tam wejdą, bo wyznawali monoteizm (chociaż katolicy też wyznają monoteizm, tyle że trynitarny, nie unitarny) i na pierwszym miejscu stawiali Koran, nie siebie, przez co odrzucali picie alkoholu, tytoń, uprawianie hazardu, spożywanie wieprzowiny i krwi.


Mówisz tak jakby wszystkie religie były prawdziwe, a to są jakieś brednie, bo religie są ze sobą w sprzeczności.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


N paź 06, 2019 0:50
Zobacz profil
Post Re: Czy Bóg odczuwa i jest świadomy?
Andy72 napisał(a):
Twierdzisz że Bóg jest takim superkomputerem?
To jest częsty błąd. Odrzucamy jedną błędną, naiwną myśl (że Bóg jest taką samą namiętną, zmienną, emocjonalną istotą jak ludzie) i zastępujemy ją inną (że Bóg jest w takim razie komputerem). Bóg nie jest namiętny. Tzn. niczemu nie ulega. Jednakże wiemy, że kocha. A jego miłość jest doskonała i niezmienna.


Cz paź 10, 2019 7:21

Dołączył(a): Śr kwi 09, 2008 10:19
Posty: 1245
Post Re: Czy Bóg odczuwa i jest świadomy?
Ale czy Bóg jest szczęśliwy? Czy katolicy mają w tej materii odmienne zdanie niż sedewakantyści, protestanci, mozaiści, sunnici, koraniści? Nawet Koran nazywa Najwyższy Byt "Żyjącym" i "Kochającym" (po arabsku Al-Wadud). Dużo piszę o Koranie, bo zawiera on zastanawiające zależności, zwłaszcza liczbowe i literowe. Pojawił się u mnie lęk, że katolicyzm jest fałszywy i wiedzie do piekła. Mimo tego nie chcę być heretykiem.

Co znaczy stwierdzenie "Bóg jest niezmienny"? Czy oznacza, że niczego nie "odczuwa", nie może być szczęśliwy? Chodzi mi o naturę boską, nie o ludzką naturę Chrystusa. Czy Ojciec, Syn i Duch Święty "doświadczają" czegokolwiek?

_________________
Bóg jest tylko jeden. Nie ma boga poza BOGIEM. Nie chcę iść do piekła! Nie chcę być potępiony bez końca! Wszystko, co nie jest Bogiem, jest stworzeniem jedynego Boga, jaki istnieje we wszechbycie. Bóg jest niezmienny, bez początku, bez końca.


So paź 12, 2019 19:02
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Czy Bóg odczuwa i jest świadomy?
niewazny12 napisał(a):
Co znaczy stwierdzenie "Bóg jest niezmienny"? Czy oznacza, że niczego nie "odczuwa", nie może być szczęśliwy? Chodzi mi o naturę boską, nie o ludzką naturę Chrystusa. Czy Ojciec, Syn i Duch Święty "doświadczają" czegokolwiek?


Skoro Bóg we wszystkim jest wszech, to jak ma się rozwijać, skoro już jest maksymalny poziom wszystkiego, no i dlaczego odróżniasz boską naturę Jezusa od ludzkiej? w końcu Bóg jest niezmienny, więc dlaczego Jezus miałby się zmienić?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


N paź 13, 2019 13:19
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Czy Bóg odczuwa i jest świadomy?
Prawa przyrody są niezmiene, ale czy to świadczy o tym, że w przyrodzie nie zachodzą zmiany?

Bóg ma być niezmienny, ale czy tak jak prawa przyrody czy też w znaczeniu niczego nie odczuwający? Czy skoro np stale odczuwa wszystko co tylko jest w jakikolwiek sposób odczuwane to nazwiemy Go zmiennym czy niezmiennym?

No i jak zwykle rozmowa toczy się o tym czego nikt nie jest łaskaw zdefiniować, bo jeśli kilka osób się tego podejmnie to okaże się, że niekoniecznie tak samo rozumiemy pojęcia odczuwania i bycia świadomym...

Zauważcie, że te pojęcia mają inne znaczenia gdy odniesie się je do poziomu materialnego, inne gdy do umysłowego a zupełnie inne gdy wskoczymy na poziom duszy.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


N paź 13, 2019 16:08
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Czy Bóg odczuwa i jest świadomy?
IrciaLilith napisał(a):
Prawa przyrody są niezmiene, ale czy to świadczy o tym, że w przyrodzie nie zachodzą zmiany?


Jakie prawa przyrody? co to takiego? a jeśli chodzi o zmiany w przyrodzie to przecież jest chyba oczywiste że przyroda cały czas się zmienia, na miejsce jednych gatunków przychodzą następne, tutaj cały czas coś się dzieje.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


N paź 13, 2019 18:04
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Czy Bóg odczuwa i jest świadomy?
Dokładnie zmienia się przy pomocy niezmiennych podstawowych praw przyrody- rozumiesz?
Niezmienne prawa generują zmiany, z reguły cykliczne, ale same są niezmienne. Przyroda jest materialna, ale prawa przyrody to coś zupełnie innego... Materia się zmienia, ale prawa na jakich opierają się te zmiany nie.
Tak samo Bóg nie zmienia swoich praw, jedynie zmienia się nasze ich poznanie. Tak samo jak nauka operuje na aktualnych, niepełnych danych i opiera na nich nasze pojmowanie praw przyrody, nasz obraz tych praw tak samo duchowość i religie tworzą obraz Boga, coraz doskonalszy, pełniejszy, choć bywają też etapy degradacji obrazu Boga, ale sam Bóg jest niezmienny, choć odczuwający. Ja uważam, że od zawsze odczuwa i jest świadomy wszystkiego i to bardzo dosłownie.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


N paź 13, 2019 20:33
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL