Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 12:10



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 232 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 12, 13, 14, 15, 16
 Przyczyny buntu Aniołów 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 17, 2019 22:01
Posty: 22
Post Re: Przyczyny buntu Aniołów
IrciaLilith napisał(a):
Ok, to obie opieramy się na osobistym doświadczeniu. To dobry punkt wyjścia nawet jeśli mamy zupełnie inne wnioski.
Nie wiem czy wyłapałaś- nie jestem chrześcijanką przez zbyt mocne różnice światopoglądowe, ale w Boga nie tylko wierzę, ale mam konkretną i niesamowitą relację. Traktuje go jak Mistrza, jak Przewodnika i Nauczyciela, stawia często trudne wymagania, często na poziomie rozumu te sugestie wydają się absurdalne, ale jak dotąd zawsze miało to ogromny sens. Co do Biblii mam spore wątpliwości w kwestii tlumaczeń i interpretacji, ale samego Jezusa i to czego nauczał bardzo cenie, choć nie mogę przyjąć interpretacji kstolickich ani nawet chrześcijańskich. Mając do wyboru wierzyć Bogu lub instytucjom czy ludzkim autorytetom wybór jest dla mnie oczywisty.

Twoja wizja Boga bardzo przypomina mi wizję Szatana w duchowym satanizmie. Stąd moja ostrożność.

IrciaLilith napisał(a):
Podałam tylko swoje definicje pychy, pokory i samoponiżenia. Na jakiej podstawie wyciągasz z tego jakiekolwiek wnioski odnośnie moich ewentualnych ocen całych grup?

Ponieważ Twoja postawa i obraz Boga, który sobie stworzyłaś, zdaje się być nadal mocno zakorzeniony w filozofii satanistycznej. Być może nawet nieświadomie.

IrciaLilith napisał(a):
Ok, uważasz Szatana za byt osobowy. Co dla Ciebie oznacza, że jakiś byt jest osobowy? Jakie są warunki konieczne i wystarczające abyś uznała jakiś byt za osobę?
Pytam, bo z doświadczenia wiem, że różni ludzie bardzo różnie to definiują i w różnym miejscu stawiają granicę między tym co osobowe a nieosobowe.

Może nie wyraziłam się do końca precyzyjnie - dla mnie każdy byt jest bytem osobowym. Może być niższy lub wyższy, ale osobowy jest zawsze.

IrciaLilith napisał(a):
Jeśli masz bezpośrednią relację z Bogiem to pytaj się bezpośrednio... tylko co zrobisz gdy to czego się dowiesz nie będzie kompatybilne z katolicyzmem? Czy z góry zakładasz, że musi być zgodne i tyle? Jeśli tak to na jakiej podstawie?

Myślę, że Bóg nie jest hipokrytą i nie będzie głosił czegoś, co nie jest zgodne z już przekazaną przez Niego nauką.

IrciaLilith napisał(a):
Ok, czyli w Biblii zero przekazów o buncie aniołów to skąd pochodzi ta opowieść? Gdzie bierze swój początek? To serio ciekawy motyw i warto poszperać. Ciekawe czy ten egzorcysta się do tego dokopał czy też na słowo uwierzył temu kto mu to przekazał i tak z ust do ust, z jednego tekstu do drugiego...

Tego nie wiem, bo go nie pytałam.


Wt lis 19, 2019 15:06
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Przyczyny buntu Aniołów
Czekaj,każdy byt jest osobowy? Byty matematyczne także? Czy może masz wyjątkową definicję bytu?

Tak, Bóg nie jest hipokrytą, ale o instytucjach które uznają siebie za reprezentantów Boga nie potrafię tego powiedzieć.

Chyba nie znam się na satanizmie duchowym, jaki jest tam Szatan? Serio proszę o detale. Bóg prosił o uczciwe uwzględnienie wszelkich sugestii odnośnie moich potencjalnych pomyłek, więc chyba rozumiesz, że ten trop też powinnam zbadać.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Wt lis 19, 2019 15:33
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Przyczyny buntu Aniołów
Instytucja hipokrytą? Ciekawe... ciekawe... Jak byt nieożywiony, a takim jest instytucja, może być hipokrytą?

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Wt lis 19, 2019 15:41
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Przyczyny buntu Aniołów
Masz rację- instytucja nie może być hipokrytą, natomiast grupa ludzi tworzących instytucję i owszem, mogą głosić jedno a robić drugie, a wręcz ogłaszać coś niezgodnego z pierwotną ideą.
Teoretycznie w większej grupie powinno się nawzajem kontrolować aby nie odchodzić od pierwotnych idei i ich nie wypaczać, niestety gdy pojawia się hierarchia, system zależności oraz władzy i majątku przestaje to działać prawidłowo...
Można w imię wolności i sprawiedliwości zniewalać i działać skrajnie niesprawiedliwie, można w imię miłości prowadzić politykę opartą na strachu i zależności.
Nie mówię tu o żadnych konkretnych instytucjach czy organizacjach, chodzi mi jedynie o to, że gdy ogłasza się coś nie tyle co w imieniu własnym co całej grupy paradoksalnie nawet łatwiej o hipokryzje, bo mamy rozmycie odpowiedzialności. A kłamstwo powiedziane 1000 razy zostaje uznane za prawdę... Do tego wszelkie półprawdy, zbyt duże uproszczenia, zbyt duże uogólnienia, zwykłe opinie czy koncepty bez potwierdzenia też bywają uznane za prawdę...

Chcę wrócić do podstaw- kto i kiedy pierwszy raz wspomniał coś o buncie aniołów? Skąd pochodzi ta opowieść?
Masz Małgosiu jakieś konkretne informacje, cytaty?
Szczególnie wszelkie fragmenty Biblii, które konkretnie o tym mówią.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Wt lis 19, 2019 18:09
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 17, 2019 22:01
Posty: 22
Post Re: Przyczyny buntu Aniołów
IrciaLilith, to trochę zadziwiające, że z jednej strony domagasz się cytatów biblijnych, a z drugiej sama zdajesz się odrzucać te, które są dla Ciebie niewygodne przy kreowaniu własnej wizji Boga i religii. Musisz zdecydować, czy uważasz ją za wiarygodne źródło wiedzy. Dopiero wtedy będzie można dyskutować.


Wt lis 19, 2019 19:17
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Przyczyny buntu Aniołów
PerłaPrzedWieprzem napisał(a):
IrciaLilith, to trochę zadziwiające, że z jednej strony domagasz się cytatów biblijnych, a z drugiej sama zdajesz się odrzucać te, które są dla Ciebie niewygodne przy kreowaniu własnej wizji Boga i religii. Musisz zdecydować, czy uważasz ją za wiarygodne źródło wiedzy. Dopiero wtedy będzie można dyskutować.


Nie jestem na bieżąco w tym temacie, ale nie wszystkie cytaty biblijne muszą być dobrymi argumentami. Ja sam często podaję jakiś cytat biblijny, ale ktoś mnie uświadamia, że wcale ten cytat nie dowodzi tego, czego chcę dowieść, ale wręcz przeciwnie. Przeglądałem książkę Adama Szustaka, "Straszna książka", w której autorzy komentują trudne fragmenty biblijne. Książka leży na mojej półce, nie czytałem od deski do deski, ale poszczególne rozdziały. Było to dla mnie mocne doświadczenie, bo poczułem się bardzo głupi. Bez wiedzy o kulturze i geografii Izraelitów nie da się w pełni zinterpretować poszczególnych opowieści biblijnych.
To, że Ircia "dyskutuje" z niektórymi cytatami, wcale mnie nie dziwi i myślę, że wcale Ircia nie neguje autorytetu Biblii. Dyskusja nie może być po prostu bombardowaniem, w którym amunicją są cytaty biblijne.

_________________
MODERATOR


Wt lis 19, 2019 19:43
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Przyczyny buntu Aniołów
Dokładnie Zbyszku, bez znajomości kontekstu historycznego i to bardzo szerokiego obejmujacego mitologie i wierzenia okolicznych ludów i ich historie oraz struktury społeczne, kulturę i prawa często wychodzą totalne absurdy. To z jakim gatunkiem literackim mamy do czynienia też ma znaczenie.

Tak- bombardowanie cytatami często bez związku z tematem to jedna skrajność, ale stawianie daleko idących tez bez jakiegokolwiek uzasadnienia to druga skrajność.

To że jakaś książka jest wartościowa nie oznacza, że każda jej interpretacja jest wartościowa lub chociażby sensowna, bo wyrwanymi z kontekstu cytatami można 'udowodnić' praktycznie wszystko.

W przypadku opowieści o buncie aniołów problem jest serio bardzo złożony i ciekawy i to skąd pochodzi ta historia i jak ulegała przemianom moim zdaniem ma kluczowe znaczenie. Dlatego proszę o jakiekolwiek źródła historyczne obejmujące tą historię i nawiązania do niej, bo liczę, że coś istotnego przeoczyłam lub totalnie opacznie zrozumiałam. Niestety na razie cisza w eterze...

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Śr lis 20, 2019 18:05
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 232 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 12, 13, 14, 15, 16

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL