Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 26, 2024 15:12



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 232 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 16  Następna strona
 Przyczyny buntu Aniołów 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Przyczyny buntu Aniołów
Robek


Cytuj:
Co to takiego ta cała "pełnia szczęścia" dla mnie to jakaś abstrakcja, nijak nie mogę sobie tego wyobrazić?

Rozumiem Ciebie. Tego się nie da wyobrazić, bo to nie jest kwestia umysłu. Pełnia szczęścia = Bóg. Naszym małym rozumkiem, ledwo dotykamy tej Tajemnicy. Już tu na ziemi, niektórym ludziom - mistykom, dana jest "kropelka" pełni szczęścia. Kiedyś rozmawiałem z takim zakonnikiem. Zanim tego nie doświadczył, myslał, że zna Boga i jest szczęśliwy. Po tym doswiadczeniu uznał, że to, co nazywal szczęściem jest niczym (dosłownie!) wobec Boga. To, co ludzie nazywają szczęściem to tylko żałosne protezy pozbawione przyszłości.
Cytuj:
ci aniołowie całą dobę obowiązkowo chodzili z uśmiechem na twarzy? nie mieli wolnej woli? nie mogli się zbuntować?

Pełnia szczęścia to nie jest kwestia uczuć; to nie jest tylko zadowolenie, satysfakcja. To jest coś nieskonczenie głębszego i doskonalszego. KKK Pragnienie Boga jest wpisane w serce człowieka, ponieważ został on stworzony przez Boga i dla Boga. Bóg nie przestaje przyciągać człowieka do siebie i tylko w Bogu człowiek znajdzie prawdę i szczęście, których nieustannie szuka:

Osobliwą rację godności ludzkiej stanowi powołanie człowieka do uczestniczenia w życiu Boga. Człowiek już od swego początku zapraszany jest do rozmowy z Bogiem: istnieje bowiem tylko dlatego, że Bóg stworzył go z miłości i wciąż z miłości zachowuje, a żyje w pełni prawdy, gdy dobrowolnie uznaje ową miłość i powierza się swemu Stwórcy (Sobór Watykański II, konst. Gaudium et spes, 19).

Tylko w Bogu jest pełnia szczęścia, bo tylko Bóg nią jest. Dlaczego? Bo taka jest natura Boga. Bóg jest pełnią szczęścia: Prawdą, Dobrem, Miłością, Pięknem, Życiem - w stopniu doskonałym i tylko On taki jest. Co więcej: całym Sobą pragnie to wszystko dać swoim stworzeniom, poprzez Swojego Syna - Jezusa Chrystusa.


N paź 13, 2019 0:08
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Przyczyny buntu Aniołów
proteom napisał(a):
Bóg nie przestaje przyciągać człowieka do siebie i tylko w Bogu człowiek znajdzie prawdę i szczęście, których nieustannie szuka:


Do znalezienia szczęścia Bóg nie jest mi potrzebny, prawda też nie jest czymś czego bym jakoś specjalnie potrzebował.

proteom napisał(a):
Tylko: po co? Skoro doświadcza pełni szczęścia, a tym jest tylko Bóg, to taki bunt jest absurdalny, nieracjonalny.


Szczęście się znudziło, a bunt był czymś nowym ciekawym.

proteom napisał(a):
I to - nieodwracalnie. Nie wiedzieli o konsekwencjach tego szaleństwa? To chyba były nienormalne psychicznie Anioły.


Żeby zdawali sobie sprawę z konsekwencji tego buntu, to musieliby mieć świadomość tego że Bóg jest nieśmiertelny, wszechmocny, że jest kimś kogo nie dadzą rady pokonać, a skąd mieli to wiedzieć? przecież to wszystko było przyjmowane przez nich, na wiarę, bo niby jak Bóg mógłby pokazać swoją nieśmiertelność?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


N paź 13, 2019 1:01
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Przyczyny buntu Aniołów
proteom napisał(a):
Skąd ta negatywna cecha?

Aniołowie mają rozum i wolną wolę i właśnie te cechy spowodowały bunt. Bóg nie stworzył ich bezwolnymi, tak samo jak nie stworzył bezwolnym człowieka. Człowiek też był szczęśliwy z Bogiem.
I dlaczego mówisz o karze? Wolna wola to nie kara. Anioł się zbuntowałi sam wybrał, a w sprawie przyczyn tego buntu nigdy nie bedziemy mieć pewności, chyba że w życiu wiecznym, bo tam wszystko będzie odkryte.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


N paź 13, 2019 7:26
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn kwi 22, 2019 21:43
Posty: 213
Post Re: Przyczyny buntu Aniołów
proteom napisał(a):
Hipoteza 1
Pycha najpiękniejszego z aniołów – Szatana

To nie jest hipoteza, tylko zwykła nadinterpretacja.
A jest tak dlatego, że Szatan to nie Lucyfer! To są dwa określenia, gdzie pierwsze pochodzi z Hebrajskiego, a drugie z łaciny... Uderzająca nieścisłość.
Gdzie w imieniu Lucyfer jest jakiś odnośnik do Boga?
Wystarczy porównać owe imię z innymi archaniołami z Biblii, jak Rafał, Gabriel czy Michał.
Micha-EL, Gabri-EL, Rafa-EL. Chyba nie muszę tłumaczyć co oznacza EL?

...a co do Księgi Izajasza, to jest to oczywiste, że Izajasz odnosi się do jednego z Asyryjskich władców, nic ponadto.

_________________
Don't try to fix me I'm not broken
Hello, I'm the lie living for you so you can hide...


N paź 13, 2019 8:56
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Przyczyny buntu Aniołów
To proste: największy z aniołów poczuł się nagle wyjkątkowy, uniósł się pychą i chciał zająć miejsce Boga.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


N paź 13, 2019 9:34
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Przyczyny buntu Aniołów
Whispernight napisał(a):
Chyba nie muszę tłumaczyć co oznacza EL?


Co to jest to el?

Andy72 napisał(a):
To proste: największy z aniołów poczuł się nagle wyjkątkowy, uniósł się pychą i chciał zająć miejsce Boga.



To szatan był najważniejszym ze wszystkich aniołów, tam była jakaś hierarchia? no i w jaki sposób szatan chciał zająć miejsce Boga, jak to wyglądało?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


N paź 13, 2019 13:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Przyczyny buntu Aniołów
Robek

Cytuj:
Do znalezienia szczęścia Bóg nie jest mi potrzebny,

Nie szczęścia, tylko pełni szczęścia jest konieczny Bóg. Jak odkryjesz Boga w Jezusie, który jest nieskończoną i bezwarunkową Miłością, to poznasz, że tylko On ma ostateczny sens i przyszłość, jako spełnienie ciebie w Nim. Tego ci zyczę.
Cytuj:
prawda też nie jest czymś czego bym jakoś specjalnie potrzebował.
W to akurat nie wierzę. Bez, choćby poczucia prawdy życie jest nijakie.




Cytuj:
Szczęście się znudziło, a bunt był czymś nowym ciekawym.
Szczęscie pojmowane w ludzkim wymiarze, ktore jest bardzo ograniczone i uwarunkowane - moze się znudzić. Pełnia szczęścia, którą jest Bóg - nigdy. Dlaczego? Bo On dba o to, żeby Jego ukochane dzieci były na wieczność z Nim i w Nim szczęśliwe, w taki sposób, jak On jest szczęśliwy w Trójcy Świętej.
Bunt, ktory prowadzi do wiecznego nieszczęścia jest tragedią o kosmicznym rozmiarze. Ciekawe, to jest uczucie. Konsekwencje buntu są niewyrazalnym cierpieniem.



Cytuj:
Żeby zdawali sobie sprawę z konsekwencji tego buntu, to musieliby mieć świadomość tego że Bóg jest nieśmiertelny, wszechmocny, że jest kimś kogo nie dadzą rady pokonać, a skąd mieli to wiedzieć? przecież to wszystko było przyjmowane przez nich, na wiarę, bo niby jak Bóg mógłby pokazać swoją nieśmiertelność?

To my, przez wiarę poznajemy Boga. Oni Go znali - bez ograniczeń materialnych i niedoskonałośći np. grzechu. Aniołowie przewyższają doskonałością wszystkie stworzenia widzialne. Aniołowie są obecni od chwili stworzenia (Por. Hi 38, 7), gdzie są nazwani "synami Bożymi". Gdyby to tylko było oparte na wierze, to konsekwencje buntu byłyby objęte zbawieniem dokonanym przez Jezusa. Tak jednak nie jest i ich natura w sposób nieodwracalny jest zła, bo poznały w pełni Prawdę i ją dobrowolnie odrzuciły.


N paź 13, 2019 17:25
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Przyczyny buntu Aniołów
Szatanami ogarnął grzech pychy.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


N paź 13, 2019 17:34
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Przyczyny buntu Aniołów
Andy72 napisał(a):
To proste: największy z aniołów poczuł się nagle wyjkątkowy, uniósł się pychą i chciał zająć miejsce Boga.

Pycha to jest tylko defekt charakteroogiczny. Ludziom też się zdarza, ale to jest do wyleczenia. Moc Boga w Chrystusie moze tego dokonać już tu, lub w czyśćcu. Niedoskonałość nie jest niczym godnym wiecznego cierpienia, skoro takie są stworzenia - i Bóg o tym wiedział. Nie to ostatecznie zadecydowało o skutkach ich wyboru, choć pewnie miało wpływ.
Tylko, jeśli byli w pełni szczęśliwi a takim mozna być tylko w komunii z Bogiem, to czemu zapragnęli być nieszczęśliwy? Mieli wszystko, czyli Życie; zdecydowali się na śmierć. Czemu o normalnych psychicznie istot, posiadających wiedzę o Bogu, zrodziło sie pragnienie bycia nieszczęsliwym. I to na wieczność, nieodwracalnie. Ich decyzja to nie był błąd. To coś radykalnie poważniejszego, bo zmieniło ich naturę na pełną nienawiści do Boga, który jest Miłośćią i Jego stworzeń.


N paź 13, 2019 17:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Przyczyny buntu Aniołów
Andy72 napisał(a):
Szatanami ogarnął grzech pychy.

Skąd ten grzech, skoro były bezgrzeszne i nie dziedziczyły grzechu pierworodnego, ani jego skutków. Resztę przeczytaj w moim wczesniejszym poście. Pycha Aniołów to nie jest istota problemu ,ale raczej przejaw czegoś poważniejszego.


N paź 13, 2019 17:38
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Przyczyny buntu Aniołów
Bóg nie stworzył aniołów - automatów ale z wolną wolą, mogłby wybrać grzech.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


N paź 13, 2019 17:39
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Przyczyny buntu Aniołów
proteom napisał(a):
Tylko, jeśli byli w pełni szczęśliwi a takim mozna być tylko w komunii z Bogiem, to czemu zapragnęli być nieszczęśliwy? Mieli wszystko, czyli Życie; zdecydowali się na śmierć. Czemu o normalnych psychicznie istot, posiadających wiedzę o Bogu, zrodziło sie pragnienie bycia nieszczęsliwym. I to na wieczność, nieodwracalnie. Ich decyzja to nie był błąd. To coś radykalnie poważniejszego, bo zmieniło ich naturę na pełną nienawiści do Boga, który jest Miłośćią i Jego stworzeń.


Chcieli z powodu pychy być "wielcy". Myśłenie typu "jestem taki wielki że odrzucam szczęśćie, patrzcie na mnie". Pycha.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


N paź 13, 2019 17:41
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Przyczyny buntu Aniołów
Andy72 napisał(a):
Bóg nie stworzył aniołów - automatów ale z wolną wolą, mogłby wybrać grzech.

Czyli istniał grzech. :o Kto/co go stworzyło w dobrych z natury Aniołów, a do tego doskonałych w swej anielskiej naturze. Aniołowie są w pełnej łącznośći z Bogiem, który jest zrodłem ich życia, szczęśćia itd. Co się stało, że nagle taki twór, jak grzech tam się wyłonił; z wewnątrz (anioła)?, czy zewnątrz (srodowisko boskie) -Bóg? Sam wybór grzechu niczego nie musi zamykać. TAM JEDNAK ZAMKNĄŁ. Dlaczego? To musiało być coś dużo poważniejsze.


N paź 13, 2019 21:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Przyczyny buntu Aniołów
Andy72 napisał(a):


Chcieli z powodu pychy być "wielcy". Myśłenie typu "jestem taki wielki że odrzucam szczęśćie, patrzcie na mnie". Pycha.

Pycha to skutek, nie przyczyna. Pycha jest naturalnym uczuciem, stworzonym przez Boga. Do tego jednak, żeby skutkowało to totalnym odrzuceniem szczęścia z Bogiem nie prowadzi. Tym bardziej, że alternatywa dla upadłych aniołów to totalna degradacja moralna i cierpienie. Czy normalny psychiczny byt, może pragnieć świadomie i dobrowolnie takie wieczne piekło. Wg mnie, absolutnie niemożliwe, chyba, że któreś z tych elementów nie zostało spełnione. Tylko które i jak?


N paź 13, 2019 21:10
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Przyczyny buntu Aniołów
proteom napisał(a):
Czy normalny psychiczny byt, może pragnieć świadomie i dobrowolnie takie wieczne piekło.

Może mając wolną wolę, powiedział "non serviam". Chciał być tylko "ja ja ja".

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


N paź 13, 2019 21:31
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 232 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 16  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL