Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt sty 21, 2020 1:27Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
 Taniec damsko męski a Pan Salwowski 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr sie 28, 2019 20:47
Posty: 21
Post Taniec damsko męski a Pan Salwowski
Wiem że tekst nie jest krótki.Proszę jednak o odpowiedz odnosnie tego tekstu

Czy taniec damsko męski pozamałżeński jest grzeszny ?A jeśli nie to dlaczego przez długi czas KK oponował przeciwko tańcowi,oraz Ojcowie Koscioła także byli przeciwko ?
Prosze także o odpowiedzienie na tezy Pana Mirosława Salwowskiego oraz ich zgodnośc z obecnym nauczaniem Koscioła
A jak wyglada sprawa że przez tyle lat KK był przeciwko tańcowi d-m a teraz taniec d-m jest w porzadku ?Tekst pana Mirosława Salwskowskiego
http://bdp.xportal.pl/publicystyka/miro ... o-meskimi/


Cz lis 07, 2019 20:46
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 26, 2017 15:16
Posty: 1403
Post Re: Taniec damsko męski a Pan Salwowski
Mam dziwne wrazenie po przeczytaniu kilku tekstow pana Salwowskiego, ze chce on byc "swietszym od papaieza".


Cz lis 07, 2019 21:20
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 04, 2012 15:51
Posty: 13331
Post Re: Taniec damsko męski a Pan Salwowski
Nie bardzo rozumiem, dlaczego mamy sie ustosunkowywac do tez jakiejs nikomu nieznanej osoby? Mamy wolnosc slowa i pogladow i kazdy moze miec wlasne.
A co do grzechu, to kazdy ma wlasne sumienie i jednego taniec bedzie podniecal, wiec powinien uwazac, a innego odprezal i raczej zagrozony nie jest.
Ale taniec jako taki nie jest grzeszny, jak noz nie jest grzeszny.


Pt lis 08, 2019 7:52
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4120
Post Re: Taniec damsko męski a Pan Salwowski
Jeśli kogoś taniec tak bardzo podnieca, że obawia się, że przez to złamie wyznawane przez siebie zasady to poeinirn tego unikać. Zgadzam się z Kael- taniec tak jak nóż to tylko narzędzie i sam w sobie jest neutralny, lub w innym systemie wręcz dobry, a tylko w pewnych okolicznościach może służyć do skrzywdzenia kogoś lub siebie.

Ogólnie po przeczytaniu tego tekstu mam wrażenie,że to dobry przykład w kwestii dochodzenia do fanatyzmu.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pt lis 08, 2019 14:26
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 28, 2019 20:47
Posty: 21
Post Re: Taniec damsko męski a Pan Salwowski
Ja was rozumiem ale może się pojawić czasem teza "radykalizmu ewangelii" i jak nalezy się do tego odnieść


Pt lis 08, 2019 17:31
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 04, 2012 15:51
Posty: 13331
Post Re: Taniec damsko męski a Pan Salwowski
A co ty przez to rozumiesz? Wor pokutny i post na okraglo?
Bo wiesz, Pan Jezus np nie unikal imprez i dobrze tam jadal i pijal. Na wesela tez chodzil.


Pt lis 08, 2019 17:40
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr cze 02, 2004 17:39
Posty: 40156
Post Re: Taniec damsko męski a Pan Salwowski
tunini napisał(a):
Ja was rozumiem ale może się pojawić czasem teza "radykalizmu ewangelii" i jak nalezy się do tego odnieść

Dokładnie jak wskazał Jezus z serca bowiem pochodzą złe myśli, zabójstwa, cudzołóstwa, czyny nierządne, kradzieże, fałszywe świadectwa, przekleństwa (Mt 15,19).


Pt lis 08, 2019 20:17
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 28, 2019 20:47
Posty: 21
Post Re: Taniec damsko męski a Pan Salwowski
Wiem ok ale publicista tak na to odpowiada .Jaką forumowiczeodpowiadają na to?


Pytanie 3: Czy to jednak Pismo święte nie mówi, że to z serca (a nie z różnych zewnętrznych sytuacji) pochodzą złe czyny i myśli? Czy problemem nie jest więc ten czy inny taniec, ale złe intencje z którymi niektórzy ludzie idą na tańce?

Pan Jezus powiedział, iż zło pochodzi z tego co wychodzi z człowieka, a nie z tego co do niego wchodzi (Mateusz 15: 18). Niektórzy do tej prawdy dopowiadają jednak coś, czego już Zbawiciel nie oświadczył, sugerując, że takim razie nie istnieją żadne zewnętrzne sytuacje, w których znajdowanie się mogłoby sprowadzić człowieka na złą drogę – o ile tylko ten – ma dobre intencje. W rzeczywistości jednak, Słowo Boże ostrzega przed różnymi sytuacjami i zachowaniami o charakterze zewnętrznym, które mogą nas prowokować do popełniania nieprawości. I tak przykładowo, w Piśmie św. czytamy, aby „nie wpatrywać się w cudzą piękność” ani też nie ucztować z kobietą zamężną przy winie (Mądrość Syracha 9: 8-9); „zatykać uszy, by o krwi nie słuchać, zamykać oczy, by na zło nie patrzeć” (Izajasz 33, 15); nie wdawać się w zażyłość z tancerką (Mądrość Syracha 9: 4, w tłumaczeniu x. Jakuba Wujka); „nie patrzeć na wino jak pieni się w pucharze” (Przyp. 23, 31); obcować z mędrcami, a strzec się towarzystwa głupców (Przyp. 13, 20); nie zawierać małżeństwa z poganami (Powt. Prawa 7, 3-4). Poza tym, Bóg w swym Słowie powiedział też: „Rozważny zło widzi i odwraca się, nierozważni idą tam i szkodę ponoszą” (Przyp 22, 3).

Nie jest zatem tak, iż jeśli mamy tylko dobre intencje, możemy nie tylko spokojnie, ale jeszcze w celach rozrywkowych angażować się w bardzo niebezpieczne sytuacje. Ktoś kto jedzie drogą 240 km na godzinę, może nie mieć intencji spowodowania wypadku, ale to wcale nie będzie gwarancją, że w ten sposób rzeczywiście nikogo nie zrani ani nie zabije. W rzeczywistości zacytowane słowa Pana Jezusa oznaczają, że zanim czynione przez nas słowa objawi się na zewnątrz w naszych słowach i uczynkach, najpierw kiełkuje w naszych myślach i pragnieniach. Zanim wszak dopuścimy się np. cudzołóstwa, zazwyczaj o nim myślimy, ale to nie oznacza, że nie ma żadnych zewnętrznych sytuacji, które wydatnie pomagałyby i zachęcały nas do myślenia o tym występku. Tak naprawdę, ci, którzy w swym sercu brzydzą się różnymi niemoralnymi czynami, łatwo rozpoznają te z zewnętrznych sytuacji, które do owych prowadzą i prowokują. Jestem przekonany, iż ci z mężczyzn i niewiast, którzy chcą praktykować cnotę czystości i wstydliwości w stopniu absolutnym i bezkompromisowym (a więc dla osób, które nie są jeszcze w małżeństwie będzie to oznaczało nie tylko rezygnację ze stosunków seksualnych, ale też z wszelkich pocałunków, objęć i uścisków, w których szuka się erotycznej przyjemności) łatwo dostrzegają duże niebezpieczeństwo tkwiące w pozamałżeńskich tańcach d-m.


Pt lis 08, 2019 22:04
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3267
Post Re: Taniec damsko męski a Pan Salwowski
Z tego samego portalu:

http://bdp.xportal.pl/publicystyka/bp-r ... c-kobiety/

"Biskup de Castro Mayer na przykład mawiał, że spodnie u kobiety gorsze są od spódnicy mini, ponieważ podczas gdy spódnica mini jest zmysłowa i atakuje zmysły, spodnie są ideologiczne i atakują umysł."

"Jak powiedział G.K. Chesterton, nie ma nic tak niekobiecego jak feminizm. Kobiece spodnie są istotną częścią, może kluczowym przełomem feminizmu."

"Chcecie powstrzymać aborcję? Zróbcie to poprzez przykład. Nigdy nie noście spodni czy spodenek."


Przez chwilę myślałem, że to tekst satyryczny, że ulega Prawu Poego. Gdyż chyba trudno nie zauważyć ironii poniższego:

„Nie oblecze się niewiasta w męskie odzienie ani mężczyzna używać będzie szaty niewieściej, bo obrzydły jest u Pana, kto to czyni.” (Powt. Prawa XXII, 5). A spodnie są normalnie męskim ubiorem, dla wymienionych wyżej powodów.

O ile wiem, katolickie męskie duchowieństwo, zwłaszcza to tradycyjne, spodni nie nosi. Ale chyba biskup nie czuje, że sam siebie wyklina.

__________

tunini napisał(a):
Tak naprawdę, ci, którzy w swym sercu brzydzą się różnymi niemoralnymi czynami, łatwo rozpoznają te z zewnętrznych sytuacji, które do owych prowadzą i prowokują.


Problem jest w tym, że owszem, "łatwo rozpoznają te z zewnętrznych sytuacji". Ale trudno zauważyć te z sytuacji wewnętrznych. Tradycjonalistyczna moralność, tak katolicka jak i purytańska, koncentruje się właśnie na tych zewnętrznych oznakach, jak tańce, jak spodnie (patrz wyżej) i inne zewnętrzności. Nie widząc przy tym, że konsekwencją takiego toku myślenia jest obwinianie obiektu pożądania: no przecież jak ona (w domyśle to przecież zawsze będzie kobieta) się tak pląsa, jak założy miniówę albo, o zgrozo, spodnie, no to nie mogę inaczej, jak chcieć z nią zgrzeszyć.

Bardzo łatwo walczyć z zewnętrznymi objawami grzechu, pozostawiając niezaleczoną zadrę grzechu w swoim sercu. Tylko konsekwencją tego toku myślenia jest hidżab, wszystko inne to pół-środki.

_______________

Dodajmy, że na tej stronce tak od 15 pytania zaczyna się jazda bez trzymanki. Na uzasadnienie tego, że nie wszystko co jest w krajach katolickich jest katolickie autor nie waha się porównywać zło tańców d-m* z takim złem, jak:
(Pytanie 16)
- grzechy papieży Aleksandra VI i Jana XII, czyli orgie, hazard, cudzołóstwo
(Pytanie 17)
- synkretyzm
- okultyzm, VooDoo
- mafia
- głosowanie na partie pro-aborcyjne (znowu)
- popieranie homo-małżeństw**
- aborcja (j.w.)
(Pytanie 18)
- cudzołóstwo,
- homoseksualizm
- pornografia
- libertarianizm,
- rasizm,
- wulgarną mowę,
- pijaństwo,
- muzykę heavy-metalową
(pytanie 29)
- pojedynki honorowe,
- handel niewolnikami,
- walki byków

Być może w kontekście należało porównać domniemaną grzeszność tańców d-m do jednego, dwóch grzechów podobnej kategorii. Ale tutaj mamy wielką listę i grzechy "z grubej rury". Autor być może chciał podkreślić zło tańców d-m, ale moim skromnym zdaniem przez takie "litanie grzechów" pokazał, że niewiele go różni od krytyki bpa. Williamsona.

PS: Jaki status mają strony FSSPX na tym forum?
* autor skraca "damsko-męski" do "d-m", przy czym nie wiem, czy to przez zwięzłość wypowiedzi (przy tak rozwlekłym tekście?), czy przez to, że to budzi jego obrzydzenie

** mała dygresja, ale tematem artykułu jest krytyka tańców "d-m" a nie dopuszczalnych tańców "rozdzielnopłciowych", w których panowie tańczą z panami. Taka mimowolna ironia do tego aspektu.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Pn lis 11, 2019 15:42
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 04, 2019 19:08
Posty: 2
Post Re: Taniec damsko męski a Pan Salwowski
Ja was rozumiem ale może się pojawić czasem teza "radykalizmu ewangelii" i jak nalezy się do tego odnieść

Uk business directory


Wt gru 10, 2019 17:40
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 04, 2012 15:51
Posty: 13331
Post Re: Taniec damsko męski a Pan Salwowski
Kazdy jak osobiscie rozumie, najlepiej przy doradztwie stalego spowiednika.


Wt gru 10, 2019 18:34
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 11 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL