Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 26, 2024 18:42



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 251 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 17  Następna strona
 Rozumowe poznanie Boga 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1534
Post Re: Rozumowe poznanie Boga
IrciaLilith napisał(a):
Prędzej czysta analiza i logika, a tu wystarczy sprytna definicja Boga i gotowe.


Z tą definicją Boga to wcale nie taka prosta sprawa, sporo czasu na nią wyznaczono ;)
Poza tym chrześcijanin zdaje sobie sprawę, że gdy "już wie", to jeszcze nie tak, nie tak jak wiedzieć się powinno( ma być w tym poznawaniu wciąż gorący)

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


N lis 17, 2019 21:54
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Rozumowe poznanie Boga
Chodzi mi o to, że można tak szeroko zdefiniować Boga, że uznanie iż tak zdefiniowany byt nie istnieje byłoby absurdalne, choć tak Bóg równocześnie byłby przynajmniej na pierwszy rzut oka totalnie 'nieprzydatny', np:
Bóg to wszystko co istnieje w jakikolwiek sposób w jakimkolwiek miejscu i czasie.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


N lis 17, 2019 23:51
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 26, 2017 15:16
Posty: 2261
Post Re: Rozumowe poznanie Boga
Z definicja Boga to sa dosc powazne problemy.
Poza tym jakiego Boga?
Na pierwszy rzut oka ten katolicki jest dosc rozny od tego bibilijnego a co dwaj od Allaha, nie mowiac juz o Manitou.
tak ze pierwsze pytanie to ktorego z nich proteon chce rozumowo poznawac?:)


Pn lis 18, 2019 0:25
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Rozumowe poznanie Boga
Całkowicie się zgadzam- zobacz co wynika z zaprezentowanej przeze mnie wyżej definicji Boga. Uznać że tak zdefiniowany Bóg istnieje jest raczej łatwo, im więcej konkretnych i potencjalnie weryfikowalnych cech posiada Bóg tym łatwiej o falsyfikację istnienia takiego bytu. Istotne jest moim zdaniem to, że te cechy z upływem lat stają się coraz bardziej uniemożliwiające falsyfikację, coraz bardziej ogólne i abstrakcyjne, weryfikowalnych konkretów praktycznie brak.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pn lis 18, 2019 0:45
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1534
Post Re: Rozumowe poznanie Boga
Ciut przefilozofowałaś/zagalopowałaś, pytanie proteoma dotyczy Boga chrześcija (wsparte tekstem biblijnym)
Panteizm (podana przez Ciebie definicja) nie ma z Nim nic wspólnego, nie jest On swoim dziełem, które jedynie co może, to świadczyć o atrybutach/cechach swojego Stworzyciela.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Pn lis 18, 2019 10:52
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Rozumowe poznanie Boga
proteom napisał(a):
Witam
Dzisiaj trudny i wymagający intelektualnie temat, który być może był gdzieś poruszany, ale o takim tytule go nie znalazłem. Problemat: czy za pomocą samego ludzkiego rozumu jesteśmy w stanie odkryć istnienie Boga? Nasz KKK jest jednoznaczny:
(50) Za pomocą rozumu naturalnego człowiek może w sposób pewny poznać Boga na podstawie Jego dzieł.
Czy w dzisiejszych czasach jest coś pewnego; jaki rodzaj poznania, z natury niedoskonały, może dawać pewne wyniki. Ileż to pewników w ciągu stuleci/tysiącleci upadło?
Katechizm Kościoła Katolickiego uznaje fragment korespondencji Pawła z Rzymianami (Rz 1,19-20) za locus classicus w argumentacji biblijnej za naturalną (rozumową) poznawalnością Boga. Apostoł stwierdza, że od stworzenia świata można poznać dwa przymioty niewidzialne (gr. aorata) Boga: „potęgę” (gr. dynamis) i „bóstwo” (gr. theiotēs). Czym dla współczesnego, sceptcznego indywidualisty, mają być jakieś enigmatyczne (bez opisu,definicji) ptzymioty Boga: potęga i bóstwo. W jaki to sposób te słowa dowodzą istnienia Absolutu posiadający: wscechmoc, wszechwiedzę, odwieczność, nieskończony itd itd. Obracam się wśród agnostyków, ateistów, panteistów itp i nie wiem, jak z tymi argumentami iść do dobrze przygotowanych w dyskusji oponentów. Jeśli KKK twierdzi, że poznanie Boga jest pewne, to oczekuję równie pewnych argumentów/dowodów, które prowadzą do konkluzji: Bóg istnieje. Tam nie znalazłem. Potrafi mi ktoś pomóc? Czy znowu usłyszę, że wy katole macie tylko ślepą wiarę.


Tak, widzę nawiązanie do Biblii i do Boga chrześcijańskiego, ale pada też słowo Absolut, które ma znacznie szersze znaczenie. Najlepiej aby Proteom podał o jak zdefiniowanym Bogu chce rozmawiać. Czyli podał definicję bytu którego można lub nie można poznawać rozumowo. Konkretne podanie na której definicji poznania i rozumu bazujemy też będzie przydatne i ukróci skutecznie moje kombinacje z epistemologią i kognitywistyką.

Jeśli o takim o jakim mówi teologia katolicka to bardzo dobrze - mamy punkt wyjścia, bowiem dysponujemy konkretnym zestawem przymiotów/cech tego obrazu Boga wraz z obszernymi przypisami co oznacza dana cecha i możemy to rozebrać kawałek po kawałku. Chętnie kolejny raz się w to pobawię, bo obalanie możliwości rozumowego poznania Boga według katolickiego obrazu to czysta przyjemność.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pn lis 18, 2019 11:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1534
Post Re: Rozumowe poznanie Boga
IrciaLilith napisał(a):
Chętnie kolejny raz się w to pobawię, bo obalanie możliwości rozumowego poznania Boga według katolickiego obrazu to czysta przyjemność.


Zaznaczam po raz kolejny że chodzi o poznanie umysłowe/"rozum naturalny", ten którym
dysponuje człowiek już przywrócony do naturalnego stanu stworzenia, w przeciwnym
razie skończy jak poganie przedstawieni przez Pawła.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Pn lis 18, 2019 11:30
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 26, 2017 15:16
Posty: 2261
Post Re: Rozumowe poznanie Boga
Saqura napisał(a):

Zaznaczam po raz kolejny że chodzi o poznanie umysłowe/"rozum naturalny", ten którym
dysponuje człowiek już przywrócony do naturalnego stanu stworzenia,


Mhm, a co to znaczy?
Czy "rozum naturalny" rozumiany tak samo jak "prawo naturalne" uzywane przez KRK jako wzorzec do ktorego nalezy sie stosowac?
I skad wiadomo na czym polegal "naturalny stan stworzenia"?
Bo czuje sie troszke zagubiony po tej odpowiedzi.


Pn lis 18, 2019 17:24
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Rozumowe poznanie Boga
Ja też potrzebuję wyjaśnień, bo dla mnie rozum to plus minus logiczno-analityczno-językowa część umysłu.

Czy istnieje rozum nienaturalny? Sztucznej inteligencji jakoś nikt nie nazywa rozumem nienaturalnym...

Co to za naturalny stan stworzenia i czym w takim układzie byłby stan nienaturalny?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pn lis 18, 2019 22:30
Zobacz profil
Post Re: Rozumowe poznanie Boga
Może zacznijmy w ogóle od tego że katolickie rozumienie pewności, czyli scholastyczne. Jest całkowicie inne od potocznego czy też Kartezjańskiego pojmowania pewności. Scholastyczna pewność to stan w którym umysł wierzyć w coś bez poczucia fałszu


Wt lis 19, 2019 1:01
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1534
Post Re: Rozumowe poznanie Boga
IrciaLilith napisał(a):
Ja też potrzebuję wyjaśnień, bo dla mnie rozum to plus minus logiczno-analityczno-językowa część umysłu.


Tę część umysłu apostoł Paweł nazywa rozumem niezdatnym, dodajmy nierozumne serce i otrzymujemy "coś" nie wynikającego z natury/niezgodnego z naturą.

IrciaLilith napisał(a):
Czy istnieje rozum nienaturalny? Sztucznej inteligencji jakoś nikt nie nazywa rozumem nienaturalnym...


A niesztuczny to naturalny (słownik SJP), więc sama sobie odpowiedz. ;)

IrciaLilith napisał(a):
Co to za naturalny stan stworzenia i czym w takim układzie byłby stan nienaturalny?


W zgodzie z Biblią naturalny stan stworzenia człowieka to stała relacja z Bogiem plus życie wieczne.
Obecnie człowiek rodzi się bez posiadania jednego jak i drugiego, lecz pozostało w nim coś co wynika z jego naturalnego stanu,
tworzenie bożków/religie oraz strach/sprzeciw wobec śmierciom/nieistnienia (zapis w sercu, w które Bóg włożył czas niezmierzony)
"nawet wieczność włożył w ich serca; a jednak człowiek nie może pojąć dzieła, którego dokonał Bóg od początku do końca."Koh.3,11

subadam napisał(a):
I skad wiadomo na czym polegal "naturalny stan stworzenia"?


Z Księgi Rodzaju, stan człowieka przed upadkiem.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Wt lis 19, 2019 9:15
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Rozumowe poznanie Boga
A wiesz jak się definiuje sztuczny? To po prostu stworzony przez człowieka, nie występujący w naturze, a tak się składa, że nasze analityczno-logiczno-werbalno-symboliczne rozumy to wynik ewolucji, czyli zjawiska naturalnego. To jakby twierdzić, że jakiś element umysłu słonia jest nienaturalny.

Ok, czyli naturalny stan stworzenia to poziom bez oceniania w kategoriach dobra i zła, poziom bez wstydzenia się swojej nagości.

Kurcze- tylko ja się nie boję śmierci od kiedy wiem kim jestem, ani nie odczuwam potrzeby tworzenia sobie obiektów czci czy przynależności religijnej.

Dziękuję Quinque- kwestia tego co kto uważa za pewność jest serio bardzo istotna w tej dyskusji. Pozostaje jedynie kwestia czy można stawiać znak równość miedzy podejściem katolickim a scholastycznym.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Wt lis 19, 2019 9:41
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1534
Post Re: Rozumowe poznanie Boga
IrciaLilith napisał(a):
A wiesz jak się definiuje sztuczny?


Ja wiem, to Tobie poprzednie porównanie nie wyszło.

IrciaLilith napisał(a):
tak się składa, że nasze analityczno-logiczno-werbalno-symboliczne rozumy to wynik ewolucji


No a co z sercem, rozumnym lub nierozumnym? Co z resztą składnika na które składa się ludzki umysł?

IrciaLilith napisał(a):
Kurcze- tylko ja się nie boję śmierci od kiedy wiem kim jestem


Widocznie nie czujesz jeszcze na sobie jej oddechu, więc nie mówiłabym hop.
Swoją drogą zazdroszczę, nie każdy kto usłyszy "wyrok" pozostaje tak opanowany i tak z nim pogodzony.

IrciaLilith napisał(a):
Ok, czyli naturalny stan stworzenia to poziom bez oceniania w kategoriach dobra i zła, poziom bez wstydzenia się swojej nagości.


Serio, tylko tyle zrozumiałaś?

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Wt lis 19, 2019 9:57
Zobacz profil
Post Re: Rozumowe poznanie Boga
IrciaLilith napisał(a):
Pozostaje jedynie kwestia czy można stawiać znak równość miedzy podejściem katolickim a scholastycznym


Jaja se robisz?


Wt lis 19, 2019 9:58

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Rozumowe poznanie Boga
Nie Quinque, pytam serio- jeśli tak to dlaczego?

Saqura- powiedzmy, że jestem blondynką i trzeba do mnie mówić jasno, konkretnie i jednoznacznie ;)

To Ty uważasz, że nie wyszło- ja tylko próbuję się dowiedzieć co dla Ciebie oznacza naturalny i nienaturalny skoro to co powszechnie nazywa się rozumem uważasz za coś nienaturalnego... czekaj, wiem jak to ustalić- homoseksualizm uważasz, za nienaturalny czy naturalny? Zachowania agresywne za nienaturalne czy naturalne?
Błędy poznawcze to coś naturalnego czy nienaturalnego?
Skłonność do zachowań zabobonnych jest naturalna czy nienaturalnia?

Moim zdaniem umysł to wynik ewolucji i w ogromnym uproszczeniu składa się z systemu emocjonalno-uczuciowego zwanego sercem oraz z logiczno-analityczno-językowego rozumu, jest to skrajne uproszczenie bo elementów jest znacznie więcej jak choćby systemy intuicyjne, podświadomość, sfera wyzszych uczuć i wartości, holistyczne systemy obróbki danych, itd.

Co do śmierci- może słyszałaś, że doświadczenie śmierci klinicznej potrafi dużo zmienić? Potrafi zniknąć strach przed śmiercią a równocześnie nawet bardziej ceni się życie. Dla mnie tamto doświadczenie stało się istotnym punktem wyjścia do długoletnich poszukiwań. Stosunek do śmierci też zmieniła piorunująca diagnoza postawiona jakieś 10lat temu, gdy byłam w ciąży z drugim dzieckiem, na szczęście jakoś wszystko jest ok, choć czasem bomba pod czaszką daje o sobie znak.
Szczerze? Czego mam się bać? Jeśli jestem ciałem i umysłem to po smierci nie ma nic, jeśli zaś zgodnie z tym do czego doszłam jestem nieśmiertelną duszą doświadczającą ciała i umysłu oraz za pomocą ciała i umysłu tym bardziej nie ma powodu do obaw.

To na czym Twoim zdaniem polega ten naturalny stan stworzenia? Może na braku oddzielenia od Boga? Przecież to oddzielenie to tylko iluzja, taka gra, zabawa...

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Wt lis 19, 2019 10:42
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 251 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 17  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL